דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
ביטוח מבנה
אחרי שהשקעתם את מיטב כספכם ברכישת דירה, כדאי שתשקלו להשקיע עוד קצת בביטוחה, כדי שלא תאלצו לשאת בהוצאות על נזקים או אובדן שעלולים להיגרם למבנה הדירה ולתשתיות.

המדריך הבא יסייע לכם לרכוש את ביטוח המבנה המתאים לכם:

מה מכסה ביטוח מבנה
ביטוח מבנה מכסה בגין נזקים הקשורים לתשתיות הבית, הכוללים נזקים בצנרת המים, החשמל, טלפוניה, הסקה, וכן נזקים בקירות, ברצפה, בגג, בתקרה, בחלונות, בדוד השמש ועוד. בנוסף, ביטוח מבנה נועד לכסות גם על נזקים שנגרמו כתוצאה מפריצה, שריפה ואסון טבע.

פוליסת ביטוח מבנה כוללת סעיפים הנוגעים בנזקי כוח עליון (נזקי טבע), בהם סופות, שיטפונות או רעידת אדמה וכן נזקים שנגרמו מפגיעה חיצונית כגון נפילת עץ או כלי טיס על המבנה או נזק שנגרם מפגיעת רכב. הפוליסה אינה מכסה נזקים לצמחייה כגון נזק לדשא, לעצים או לשיחים בגינה, או לכל רכוש אחר שצמוד למבנה.

תוספות והרחבות
חשוב להתאים את הפוליסה לצרכים הביטוחיים ובמידת הצורך להרחיב אותה על פי הנסיבות.
לדוגמה, בעלי בית פרטי או בעלי קרקע חקלאית שחוששים מאובדן ערך, יכולים לבטח את הקרקע עצמה. זאת עשויה לאבד מערכה מסיבות שונות כגון תנודות גיאולוגיות, חדירת חומרים מסוכנים ונזקי טבע.

כמו כן, ניתן להרחיב את הביטוח עבור כיסוי עלות הנזקים שנגרמו לצד ג'. למשל, פיצוץ בצנרת המים שגרם נזק לדירה של השכנים. חשוב לדעת שפוליסת ביטוח מבנה לא תמיד כוללת סעיפים לכיסוי נזקי מים וצנרת. לכן, אם אתם רוכשים ביטוח מבנה לדירה ישנה לא כדאי לוותר עליהם. בעלי דירות חדשות שרוצים לחסוך מעלות הפוליסה יכולים לשקול לוותר בשלב זה על ביטוח.

בנוסף, תוכלו לכלול בביטוח מבנה סעיף סיכוני חשמל, המכסה על נזקים שנגרמו למכשירים חשמליים במקרים של נפילת מתח, ברקים או מקרים אחרים.

למה לשים לב ברכישת ביטוח מבנה
ברכישת פוליסת ביטוח מבנה, ודאו שאתם מבטחים את המבנה על פי ערכו, והימנעו ממצב של ביטוח חסר או ביטוח יתר. במצב של ביטוח חסר חברת הביטוח תשלם עד לתקרת הפרמיה ואף פעם לא תזכו לפיצוי מלא. בביטוח יתר סכום הביטוח גבוה מערך השוק של החפץ המבוטח.

שיטות ההחזר על נזקים: שתי שיטות ההחזר על נזקים שנגרמו למבנה הם שיפוי ופיצוי. בשיטת השיפוי תקבלו החזר כספי על נזק או אובדן, ואילו בשיטת הפיצוי, היקרה יותר בדרך כלל, תקבלו רכוש חדש במקום זה שניזוק. לדוגמה, דוד מים חדש במקום זה שניזוק.

מחיר
אם עלות ביטוח מבנה מהווה שיקול חשוב ורגיש מבחינתכם, תוכלו לקחת סיכון מסוים ולהוריד מהפוליסה סעיפים של נזקים קטנים, ובכך לחסוך סכום כסף לא מבוטל בעלות הפוליסה. אם יש לכם ביטוח משכנתא, תוכלו לרכוש מהבנק המלווה פוליסת מבנה בעלות נמוכה יחסית – אבל קחו בחשבון שלרוב מדובר בפוליסה בסיסית בעלת כיסוי מוגבל. תוכלו לחסוך עוד קצת מעלות הביטוח אם תוותרו על סעיף רעידת אדמה הכלול במרבית פוליסות המבנה.
המידע המופיע ב- zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלחו אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין