דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
מדריכי הקנייה של זאפ - קופות גמל
לוגו של זאפ
קופת גמל הינה אמצעי לחיסכון לטווח ארוך או בינוני, שניתן לפדות אותה בסיום תקופה שנקבעה מראש בין אם באופן חד פעמי לכל מטרה שהיא, ובין אם במספר תשלומים חלקיים או תשלומים חודשיים ביציאה לפנסיה. המדינה מעודדת את האזרחים להשקיע בקופות גמל ומעניקה הטבות מיסוי לחוסכים באמצעות כלי פיננסי זה.. על מנת להכיר יותר טוב את הנושא, ובכדי לקבל רקע כללי שיעזור לכם להבדיל בין קופות הגמל השונות, נתמקד במדריך זה במספר נקודות בסיסיות:

מאת גד גניר, צוות זאפ
מושגי יסוד בקופות גמל
סוגי קופות גמל
נהוג לסווג קופות גמל לשלושה סוגים עיקריים, בהתאם לסיבה לשמה משמש הכסף המושקע בה:
תגמולים: ישנם שלושה סוגים עיקריים של קופות גמל לתגמולים:
קופת גמל לתגמולים לעמיתים שכירים: העובד והמעביד מפקידים מדי חודש סכומים קבועים שנצברים לצורכי תשלום פנסיה.
קופת גמל לתגמולים לעמיתים עצמאיים: בדומה לקופת גמל לתגמולים לעמיתים שכירים, גם כאן ישנה הפרשה של סכומים קבועים לקופה לצורכי תשלום פנסיה. במקרה זה הכסף מופקד אך ורק ע"י העובד עצמו (שהוא למעשה גם בעל העסק).
קופת גמל אישית לפיצויים: קופת גמל הנפתחת אישית על שם העובד, ע"י המעביד לצורך הבטחת תשלום דמי פיצויים במקרה של פיטורין.
השתלמות: קופת גמל שנפתחת לצורך מימון השתלמויות לעובדים. כאשר מדובר בשכיר, המעביד מפריש לרוב פי 3 מהשכיר ממשכורתו אל קרן ההשתלמות.
פיצויים (מרכזית): קופת גמל הנפתחת ע"י המעביד לכלל עובדיו לצורך תשלום פיצויי פיטורין.
אפיקי השקעה
על מנת להניב תשואות, קופות הגמל משקיעות את הכספים שהופקדו בהן באפיקי השקעה שונים. מנהלי קופות הגמל מחויבים להציג את מדיניות ההשקעה שלהן בתקנון. על סמך מידע זה, ניתן לדעת יותר על אופי הסיכון והתשואות הצפויות מקופות הגמל. קיימות קופות המשקיעות לפחות 50% מכספן באפיק מסוים באופן קבוע, לרוב מדובר בקופות גמל שקליות, מנייתיות, אג"ח, או מט"ח. מנגד ישנן קופות גמל כלליות המפזרות את השקעותיהן באופן רחב יותר, עפ"י שיקול דעתו של מנהל הקופה, ואינן מחויבות להתמקדות קבועה בתחום ספציפי. כמו כן, קיימות גם קופות גמל מסלוליות המאפשרות לבחור את מסלול ההשקעה הרצוי להם. בחירה בסוג האחרון מחייבת הבנה וידע מוקדם, ולכן למי שלא מעורה בתחום ההשקעות ושוק ההון, מוטב להתמקד בקופות גמל כלליות המפזרות את השקעותיהן באופן רחב יותר.
מדדי סיכון
כל השקעה בניירות ערך כרוכה בסיכון כלשהו. לא ניתן להבטיח כי כל הקרנות יניבו תמיד תשואה חיובית, ולמרות שקופת גמל נחשבת כלי השקעה סולידי ברוב המקרים, כדאי לבחון מהי מידת הסיכון בהשקעה בה. ניתן לעשות זאת עפ"י מספר מדדים נפוצים שמנהלי הקופות מציגים:
סטיית תקן: סטיית תקן מייצגת את פיזור התפלגות התשואות של קופת הגמל ביחס לתשואה הממוצעת שלה. במילים אחרות, סטיית התקן מבטאת את מידת תנודות הרווחים וההפסדים של קופת הגמל, ועד כמה היא יציבה.
מדד שארפ: מדד שפותח ע"י זוכה פרס נובל וויליאם שארפ מאוניברסיטת סטאנפורד. זהו מדד נוסף למדידת סיכון בהשקעה בקופות גמל, הלוקח את ההפרש בין תשואות הקופה, לתשואת אפיק השקעה ללא סיכון, כגון, תשואת אג"ח ממשלתי, ומחלק אותו בסטיית התקן של אותה קופת גמל. מדד שארפ נמדד עפ"י נתונים של 3 השנים האחרונות ומספק מידע לגבי רמת הסיכון של הקופה לאורך זמן. מדד זה מצביע על ביצועי הקופה יחסית לסיכון בה היא פועלת ומלמדת אותנו על יעילות ניהולה. ככל שמדד שארפ גבוה יותר, כך נוהלה הקופה באופן יעיל יותר
מדד אלפא: מדד המשקף את יכולתו של מנהל ההשקעות בקופת גמל להשיג תשואה עודפת על מדדי השוק באמצעות בחירת נכסים סלקטיבית או תזמון חשיפות.
מדד נזילות: מדד זה נותן אינדיקציה למידת השקיפות של ערך התיק, שכן חלק ממרכיבי התיק מוערכים לפי מודלים, נמדדים בשווקים שאינם נזילים או נמדדים בתדירות נמוכה. המדד נותן אינדיקציה למידת הדיוק והמהימנות של הערכים והתשואות המדווחים.
מנהל הקופה
מנהל הקופה הוא החברה שתפקידה לקבוע את מדיניות הקופה, ולהשיג תשואות גבוהות ככל הניתן עבור הכסף שהושקע בה ברמת סיכון סבירה. ניתן ללמוד עוד על מנהל הקופה דרך בחינת מדד שארפ בקופות הגמל שהחברה מציעה. מומלץ גם לבחון את התשואות שהפיקו קופות הגמל שלה לאורך זמן, ולאסוף מידע על החברה ועל התמחויותיה הנוספות בתחום הפיננסים בטרם תפקידו בידיה את כספכם.
היקף נכסים
היקף הנכסים מתייחס לנכסים שהושקעו בקופה. נתון זה מצביע למעשה על סכום הכספים שנצברו בקופת הגמל. בדר"כ קופות גמל שהיקף נכסיהן קטן יותר הן יותר גמישות יכולות לשנות את השקעותיהן באופן מהיר יותר, ולהתאים עצמן לתנודות בשוק. קופות גמל הנשענות על היקף נכסים גבוה מצביעות בד"כ על מספר גדול של משקיעים בהן ולכן נחשבות ליציבות יותר.
תשואות
נתון התשואה הוא אחד הנתונים החשובים ביותר בבחירת קופת גמל. במילים פשוטות הוא מציג את כמות הכסף שהרוויחה קופת הגמל לאורך תקופת זמן. מאחר וקופת גמל היא כאמור אפיק השקעה לטווח בינוני-ארוך, מומלץ לבחון את קופת הגמל לאורך תקופת זמן ארוכה. יש לזכור כי עליה חדה בתשואות במשך חודש מסוים, אינה יכולה להצביע על כך שקופת הגמל תמשיך במגמה זו, ולכן כדאי להשוות בין מספר קופות גמל לאורך תקופת זמן זהה. עוד בעניין זה יש להבדיל בין נתוני התשואה (הנקראים גם נתוני תשואה ברוטו) לתשואה נטו המציגה את נתוני התשואה כאשר דמי ניהול הקופה מנוכים מהם, ולמעשה מציגים את הסכום ה"אמיתי" שהקופה הניבה עבורנו.
מדריך זה מציג מושגי יסוד בנושא קופות גמל. אין לראות במידע המוצג באתר כהמלצה על השקעה או קנייה של ני"ע, ייעוץ משפטי ייעוץ כלכלי או תחליף ליעוץ ספציפי ואישי לכל אדם בהתאם לנתוניו וצרכיו. יש להתייעץ עם יועץ פיננסי ולבדוק את המידע המפורסם לפני כל השקעה, ואין להסתמך בלעדית על המידע באתר כתחליף לשיקול דעת אישי או ייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם באופן ייחודי.
המידע המופיע ב zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. במידה ונתקלת בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלח אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין.