דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
מדריכי הקנייה של זאפ - מכשירי DVD
לוגו של זאפ
נגן ה-DVD הפך במהלך שנות ה-90 למכשיר האלקטרוניקה הבידורית הפופולארי ביותר, ופריצתו לשוק היוותה תופעה שיווקית ייחודית, מה שהפך את תקליטור ה-DVD לצורת ההפצה הנפוצה ביותר כיום לשיווק סרטים ובידור ביתי. כמעט בכל סלון, בכל בית, נוכל למצוא נגן כזה. מכשירי DVD גם מפענחים קומפקט דיסקים של מוזיקה, ובייחוד בדגמים מהשנים האחרונות, מובנת היכולת לפענח גם קבצי מוזיקה בפורמט MP3. על כן, רבים משתמשים בנגן ה-DVD כמרכז הבידורי בסלון שלהם. המכשירים החדישים כוללים יכולות מובנות מרשימות הכוללות קישוריות אלחוטית, ואפשרויות שדרוג תוכנת המכשיר דרך רשת האינטרנט.
קונים DVD חדש? במדריך זה ריכזנו עבורכם את הנושאים העיקריים אליהם כדאי לשים לב לפני הקניה.

מאת שי פלג, צוות זאפ
דגשים בבחירת DVD
דור ה -DVD מול דור הקלטות
המידע במדיות DVD נשמר באופן דיגיטלי, לעומת צורת השמירה האנלוגית בקלטות הישנות. מידע דיגיטאלי יציג תמונה באיכות גבוהה יותר על פני תמונה המופקת ממקור אנלוגי, ושמע רב ערוצי (שישה ערוצי קול עבור דיסק DVD - 5.1) לעומת שני ערוצי קול בקלטות הישנות (סטריאו).
לרוב, בנוסף על הסרט עצמו, נקבל בדיסק DVD תוספות רבות אשר אינן חלק מהגרסא הרשמית של הסרט. תופסות כגון ערוצי שמע עם הערות הבמאי, מידע נוסף על הסרט, קטעים שנערכו החוצה, מידע על השחקנים ועוד שלל הפתעות. בדר"כ תהיה תמיכה במספר שפות תרגום, כולל עברית ורוסית. כל זאת ארוז בתפריט נוח לשימוש הנטען אוטומטית עם טעינת הדיסק. כיוון שהמידע דיגיטאלי, ניתן לדלג בין פרקים שונים במהלך הסרט, להעביר בהרצה מהירה קדימה או אחורנית, לעצור את התמונה לחלוטין ובמכשירים מסוימים אף להתמקד אל תוך התמונה בעזרת כפתורי הזום.
עמידות שמירת המידע בדיסק גבוהה יותר לאורך זמן רב יותר, בעוד בשיטת הקלטות המידע היה מאבד מאיכותו לאחר תקופה בשל העובדה שהקלטת הייתה מתבלה בזמן השימוש. דבר אחרון, בל נשכח כי דיסק DVD היינו קומפקטי מול קלטת VHS ישנה, כך ניתן לחסוך מקום רב בארון בסלון.
שיטות שידור ורזולוציות תמונה
בטלוויזיות, קיימות מספר שיטות שידור תמונה. השיטה האירופאית, הנקראת PAL היא הנפוצה והמקובלת בארץ, ונתמכת על ידי טלוויזיות CRT ישנות וצגי פלזמה ו-LCD חדישים. השיטה האמריקאית, הנקראת NTSC אינה מקובלת בארץ, אולם אמצעי הקרנה חדישים יותר, כגון מסכי הפלזמה וה-LCD לרוב תומכים גם בשיטה זו. מרבית נגני ה-DVD מסוגלים לשדר את שתי השיטות, ודרך תפריט ההגדרות של המכשיר ניתן לקבוע את שיטת השידור, בהתאם למכשיר התומך אשר ברשותנו.
נגני ה-DVD משדרים ברזולוציות גבוהות לעומת מכשירי הוידאו הישנים, אולם אינם מסוגלים להגיע לרזולוציות גבוהות יותר הנתמכים באמצעי השידור החדישים: מסכי הפלזמה, ה-LCD והמקרנים. טלוויזיית CRT ישנה משדרת תמונה ברזולוציה של 480x640 פיקסלים, אולם מכשיר ה-DVD מוציא תמונה איכותית יותר: 480x720 בשיטת NTSC
ו- 576x720 בשיטת PAL. אין זה אומר שהטלוויזיה הישנה לא תוכל לשדר תמונת DVD, אולם היא לא תנצל את מלוא האיכות. יחס התמונה יכול להיות מרובע – 4:3 או רחב- 16:9 כפי שמקובל במסכים החדשים.
נגני DVD תומכים באחת משתי שיטות – interlaced או progressive scan. הראשונה, זקוקה לשני מעברים של תמונה על מנת לייצר תמונה מלאה, כאשר בכל מעבר נוצרת חצי תמונה. כיוון שתדר הרענון מהיר דיו (לרוב 60 פעמים בשנייה) נוצרת האשליה של תמונה מלאה. לעומת זאת, בשיטת ה-progressive scan בכל מעבר, נוצרת תמונה מלאה. שיטה זו איכותית יותר, ומונעת ריצודים בתמונה. נגנים מסוימים יתמכו בשתי השיטות, אולם על מנת לנצל שידור progressive scan יש צורך במסך תומך.
בכדי לאפשר שליטה בהפצת סרט בשווקים שונים בעולם, תעשיות הבידור יצרו מגבלה המונעת שידור דיסק DVD בשיטה הקרויה ZONE – אזור. על ידי הוספת רכיב אבטחה בנגנים, נגן המוגבל ל-Zone מסוים יכול לפענח אך ורק דיסקים אשר נועדו לשידור באזור הזה. כך לדוגמא, סרט אשר טרם הסתיימה הצגתו באולמות הקולנוע בארץ ואירופה, יהיה באותו הזמן משווק בגרסתו עבור שוק ה-DVD ברחבי ארה"ב. נגן המוגבל לאזור 2 (אירופה והמזרח התיכון) לא יוכל לפענח את הדיסקים שנוצרו עבור השוק הצפון אמריקאי (אזור 1). כיום מגבלה זו חסרת משמעות, כיוון שעל מנת לעקוף אותה, כל נגני ה-DVD החדשים תומכים ב multi-zone ובכך מסוגלים לפענח דיסק DVD מכל מקום בעולם.
חיבור הנגן לאמצעי הקרנה ושמע
על מנת לאפשר להציג את התמונה ולנגן את הקול השמורים בדיסק ה-DVD יש לנגן ה-DVD מספר יציאות, חלקן משמשות לחיבורי תמונה אל אמצעי הקרנה (כגון טלוויזיה, מסך או מקרן), חלקן משמשות לחיבור למערכות שמע, בין אם חיבור למגבר או חיבור ישיר לטלוויזיה הכוללת רמקולים מובנים בתוכה. ישנם חיבורים המשלבים תמונה ושמע יחדיו.
בבואנו לבחור נגן DVD, חשוב לבדוק היטב כי השידור היוצא מנגן ה-DVD נתמך במערכת הצפייה והשמע שלנו. לדוגמא, טלוויזיות ישנות לרוב חסרות סוגי מחברים חדישים, ולא יתמכו בשיטות שידור חדישות. מערכות סטריאו לא יתמכו בפענוח שידור צליל היקפי. על כן יש לבדוק כי חיבורים שונים בנגן ה-DVD נתמכים באמצעי הצפייה והשמע אשר ברשותנו.
להלן יציאות ווידאו הקיימות בנגני DVD, על פי איכותן, בסדר עולה:
יציאת וידאו RCA: מכונה גם יציאת בננה צהובה. חיבור זה היינו בעל האיכות הנמוכה ביותר, ומיועד בעיקר לחיבור לטלוויזיות ישנות בהן ההקרנה היא ברזולוציות נמוכות (480*640). כבל המשלב יציאת וידאו צהובה עם יציאות קול RCA סטריאופוניות (אדום ולבן) מכונה בשם כבל composite. למרבית נגני ה- DVD קיימת יציאה כזו.
יציאת S-VIDEO: מכונה גם יציאת Y/C או יציאת Separate video. היציאה מפצלת ומפרידה את שידור התמונה לשני מרכיבים – צבע ובהירות. בשל כך כמות מידע הוידאו גדול יותר, וכמובן איכותי יותר, על פני יציאת RCA. כשם ששמה מרמז, יציאה זו מיועדת לשידור תמונת ווידאו בלבד ואינה מעבירה אות שמע. יציאה זו נפוצה וקיימת במכשירים רבים.
יציאת וידאו SCART: יציאה מרובעת גדולה, בעלת 21 פינים, מיועדת להעברת תמונה ושמע יחדיו. למעשה היציאה משדרת איכות של S-VIDEO אך מסוגלת להעביר איכות פחותה יותר של
composite. המחבר מרכיב בתוכו הפרדה לשלושה מרכיבי הצבע הבסיסיים של ההקרנה – אדום, ירוק, כחול. טעות נפוצה היא לחשוב כי מתקבלת תמונה באיכות הפרדה של שלושה צבעים, אולם התוצאה הסופית פחותה באיכותה משידור Component. יש לוודא כי במכשיר ההקרנה קיימת כניסת SCART תומכת.
Component YpbPr : חיבור זה מעביר אות וידאו בלבד, ומפריד את אות הווידאו לשלושה רכיבים, המועברים בשלושה כבלים בצבעים אדום, ירוק וכחול, ומכן שמו – "חיבור רכיבי”. טלוויזיות חדישות תומכות בשדר כזה. על גבי השדר, מועבר אות המציין רמת בהירות כללית, אות נוסף המציין רמת בהירות וכמות הצבע האדום בתמונה, ואחר עבור בהירות וצבע כחול. מחבר זה, כמו כל יתר המחברים שנמנו עד עתה, הוא אנלוגי, אולם זהו האות האנלוגי האיכותי ביותר שניתן לקבל, כאשר איכותי ממנו רק חיבור HDMI. אות זה אינו מעביר שמע.
HDMI: קיצור ל- High-Definition Multimedia Interface הינו חיבור דיגיטאלי המסוגל להעביר אות וידאו ושמע. הוא פחות נפוץ בנגני DVD כיוון שהאיכות המקסימאלית של שידור וידאו בשיטת שידור NTSC הוא 480x720. מחבר זה יועד לשידור תמונה ברזולוציות גבוהות יותר של 1080x1920, בשילוב של יותר ערוצי שמע. בכל זאת ניתן למצוא חיבור זה במספר נגני DVD. פרט לכך שחיבור זה יכול להעביר כמות מידע גדולה מאוד בין הנגן לאמצעי השידור, יתרון חשוב לשידור HDMI הוא שהשדר אינו מאבד מעצמתו לאורך הכבל, ואינו סובל מהשראות חשמליות כמו כבלים אנלוגיים.
להלן יציאות אודיו הקיימות בנגני DVD על פי איכותן, בסדר עולה:
RCA - יציאה סטריאופוניות: יציאה אנלוגית זו, נחשבת לפחותה באיכותה מול כל היתר. היא תומכת בשני ערוצי שמע בלבד, ימין ושמאל, ומחבריה הם בצבעים אדום ולבן. מרבית הטלוויזיות הישנות תומכות אך ורק בכניסות שמע מסוג זה. כבל מסוג זה משולב אות ווידאו, הנקרא composite, סובל מהפרעות כתוצאה מהשראה חשמלית. על כן, יש להקפיד כי אות השידור המגיע לטלוויזיה או למגבר יהיה רחוק מכל מכשיר פולט השראה חשמלית.
יציאת שמע ב-SCART: יציאת השמע האנלוגית במחבר ה -SCART תומכת בשני ערוצי שידור סטריאופוניים. אין הבדל איכות בינה לאות שמע ביציאות RCA.
יציאה אופטית: יציאה זו מוציאה אות המבוסס על קרן אור. זוהי יציאת שמע דיגיטאלית, וככזו, אינה מאבדת איכות לאורך הכבל ואינה סובלת מהשראה חשמלית. באמצעות מגבר תומך, ניתן להעביר צליל היקפי בריבוי ערוצי שמע. שתי שיטות דיגיטאלית מקובלות הן DTS – קיצור עבור Digital Theater System ושיטת AC-3, המכונה גם Dolby Digital. באמצעות נגן DVD ומגבר התומך בכך, בשיטות הללו ניתן להעביר עד שישה ערוצי שמע (אחד מנוצל לרוב לצורך sub woofer ולכן הכינוי5.1 ).
יציאה קואקסיאלית: בדומה ליציאה האופטית, האות הקואקסיאלי (Coaxial) הינו אות חשמלי דיגיטאלי. ככזה, הוא אינו מאבד איכות לאורך הכבל. גם הוא מאפשר שידור DTS או Dolby Digital, עד 5.1 ערוצי שמע. זהה באיכותו לאות הנוצר מיציאה אופטית ודורש מגבר 5.1 ערוצים על מנת לפענחו.
יציאת שמע HDMI: חיבור ה-HDMI אשר מעביר תמונה ואודיו, מסוגל לשדר אותות שמע ברמה גבוהה, מעבר ליכולות שידור של נגן DVD רגיל. רק נגני אבחנה גבוהה מתקדמים, הדור המחליף של נגני ה-DVD כגון נגני ה-Blu Ray ונגני ה-HD-DVD מסוגלים לעבד צליל היקפי בשיטות שידור של Dolby TrueHD ו- DTS-HD Master Audio. לשם השמעתן, יש צורך במגבר תומך, או כל אמצעי המסוגל לפענח אותות אלה.
נגנים משולבים ונגנים מקליטים
מי שרוצה לשמור ולצפות בקלטות VHS הישנות, אולם מעוניין להתקדם לנגן DVD חדשני, אינו חייב להחזיק במכשיר וידאו ובנגן DVD בנפרד. ישנם מספר נגנים המשלבים מגש DVD יחד עם מגירה עבור קלטות VHS. כך ניתן ליהנות משני העולמות, לצפות ב-DVD ולהקליט תוכניות על גבי הקלטות.
רבים משתמשים במכשירי הוידאו לצורך הקלטת תכניות המשודרות בטלוויזיה. באם חשובה לכם אפשרות ההקלטה, כדאי לשקול לרכוש נגן DVD בעל יכולת צריבה על גבי דיסקים. מדיות זולות של 4.7GB מאחסנות תוכן שידור של שעה באיכות DVD גבוה. מכשיר DVD מקליט, יקר במעט ממכשיר רגיל. הפתרון האולטימטיבי הוא מכשיר DVD מקליט, בעל מגרת קלטות VHS. במכשיר זה, ניתן להעביר את תוכן כל הקלטות הישנות על גבי דיסקים, ולחסוך במקום רב בסלון. פשוט מכניסים דיסק לצריבה במגש ה-DVD, קלטת עם תוכן במגרת הקלטות, ולוחצים על שכפול. בהתחשב במחיריהם הנמוכים של המדיות לצריבה, זהו פתרון המועדף על ידי רבים.
נגנים ניידים
מכשיר DVD נייד בעל צג LCD קטן טוב עבור מי שמעוניין לצפות בסרטים ולהאזין למוזיקה בדרכים. בדומה מאוד למחשב נייד, נגן זה מסוגל להקרין סרט על גבי הצג. בין אם זה נגן לילדים במושב האחורי ברכב, או נגן להעברת הזמן בנסיעה ברכבת, כאשר בוחרים נגן DVD נייד חשוב לבחון מספר נקודות.
אורך חיי הסוללה: ניידות היא תכונה נהדרת, כל עוד הסוללה מחזיקה מעמד, והנגן ימשיך לתפקד עד נקודת העגינה והטעינה הבאה. חשוב לבדוק כמה זמן מסוגל הנגן הנייד לתפקד בין טעינה לטעינה, ומה אורך חיי הסוללה שלו. אם הנגן עובד על סוללות חד פעמיות ניתן להחליפן בקלות בשעת הצורך, דבר המהווה יתרון.
איכות הצג, וזוויות הצפייה: בדומה למחשבים הניידים, נגני ה-DVD מצוידים בצגי LCD. צג איכותי וברור ייתן הנאה רבה יותר מהמכשיר ומהסרט. באם מספר אנשים צופים בצג בו זמנית, חשוב שהצג יקרין זווית צפייה רחבות ככל הניתן, אופקית ואנכית. זווית אופקית של 170 מעלות נחשבת לזווית רחבה וטובה. רוחב הצג משפיע על ביצועי צריכת הסוללה וגודלו הפיזי של הנגן כולו.
עוצמת הרמקולים: באם צופים במכשיר DVD ללא אזניות בסביבה רועשת, חשוב לוודא כי עוצמת הרמקולים חזקה דייה כדי לאפשר שמיעה ברורה של הסרט.
משקל וגודל פיזי: מכשיר DVD יש לסחוב ממקום למקום. משקל כבד או גודל פיזי גדול יהפכו את סחיבת הנגן למעמסה, אשר עלולה בסופו של דבר להפוך לאי-נוחות. חשוב גם לבחון את תיק הנשיאה המגיע עם הנגן. האם הוא יכול להתחבר למשענת הראש לשימוש במושב האחורי במכונית?
תוספות ומאפיינים ייחודיים
כיום, נגן DVD אינו משמש רק לקריאת דיסקים בפורמט DVD. בנוסף ליכולתו להציג מדיה של DVD המקודדת בפורמט הנקרא MPEG2 ומאוחסנת בדיסק בעל קיבולת של 8.5GB הנגנים מסוגלים להציג מגוון רחב של קידודי וידאו.
VCD/SVCD: דיסק VCD (קיצור עבור video compact disc) הינו מדיה של וידאו אשר נדחס לתוך דיסק CD בודד של 700MB. בתהליך הדחיסה הרבה מידע אובד, ובכך איכות התמונה והקול נופלים באיכותם מדיסק DVD מלא. צורה מקובלת נוספת אשר נתמכת בנגנים היא ה- (SVCD (super video compact disc אולם גם היא נופלת באיכותה מול DVD מלא.
DIVX: בד בבד עם חדירת הפס הרחב של רשת האינטרנט החלו שתי שיטות קידוד וידאו חדשות יחסית לתפוס תאוצה, והפכו על ידי רבים לצורה המועדפת לאחסון והפצת וידאו וקול. פורמטי ה-DIVX וה-XVID מצליחים להציג תמונה טובה בכיווץ גבוה. בנוסף, ניתן למצוא הפצות של כתוביות טקסט המלוות את הסרטים. הסטנדרטים לפענוח הפורמטים והכתוביות הללו הוכנסו לנגנים החדשים, ובכך ניתן היום לצרוב סרט באורך מלא, יחד עם הכתוביות בעברית בקידוד מכווץ על גבי דיסק CD אחד או שניים. לשם כך, חפשו נגן תומך DIVX וכתוביות בעברית.
MP3: כל נגני ה-DVD מסוגלים להשמיע דיסק CD של מוזיקה, אך לנגנים מהשנים האחרונות יכולת פענוח של קבצי MP3 ו-WMA. כך ניתן לצרוב מספר רב של אלבומי מוזיקה בדיסק CD בודד. על מנת להתמודד עם סוגי קבצי מוזיקה חדשים אשר יוצאים חדשות לבקרים, נגנים מסוימים מסוגלים לבצע עדכון קושחה על ידי הורדת תוכנה מרשת האינטרנט, והתקנתה על המכשיר.
למי שחשובה יכולת הצגת אלבומי תמונות שצולמו במצלמה הדיגיטאלית, כדאי שיחפש מכשירי DVD התומכים בכניסות כרטיסי זיכרון. באופן זה, ניתן לשלוף את כרטיס זיכרון ההבזק (flash) מהמצלמה ולהכניסו ישירות לנגן, אשר יפענחו ויציג את התמונות על גבי המסך המחובר למכשיר.
הצעקה האחרונה בתחום נגני ה-DVD היא מכשירי הזרמת הווידאו. מכשירי DVD אלה מסוגלים להתחבר לרשת האלחוטית, דרך קישוריות WI-FI, ובאמצעות מחשב אישי הקיים ברשת, להזרים אליהם סרטי וידאו, תמונות ומוזיקה ישירות מהמחשב. תוכנה תומכת המותקנת על המחשב מסופקת עם הנגן עצמו.
נוחות שימוש ותפעול הינה תכונה חשובה בנגני DVD. צרכנים נוטים לבדוק ולבחון היטב יכולות טכניות של הנגן, אולם מתעלמים כמעט לחלוטין מהנדסת אנוש, עיצוב ופשטות שימוש. שלט רחוק אשר לא יהיה מסורבל, עם כפתורים גדולים וברורים, אשר מאפשר בקרה נוחה גם בחשכה אינו עניין של מה בכך. יש לזכור ולהתחשב בעובדה שלרוב החדר מוחשך בשעת הקרנת הסרט. גם התפריטים במכשיר עצמו צריכים להיות ברורים ופשוטים. חברות בעלות שם משקיעות משאבים רבים בהנדסת אנוש, ומצליחות לייצר מכשירי DVD נוחים ופשוטים לתפעול, כמו גם בעלי עיצוב יפה המשתלב בסלון.
HD-DVD ו-Blu Ray
כיום קיימים שני מתחרים עיקריים המתמודדים על תואר הדור הבא של הבידור הביתי. נגני Blu Ray ונגני HD-DVD, שניהם מקרינים תמונה ברזולוציות גבוהות של 1080*1920 פיקסלים. כמו כן הם מסוגלים לשדר ריבוי ערוצים באיכות גבוהה יותר ובשיטות מתקדמות יותר כגון Dolby TrueHD ו- DTS-HD Master Audio. לשם אחסון, הנגנים הללו משתמשים במדיות בעלות קיבולת גדולה יותר ממדיית DVD רגילה. רק לשם השוואה, דיסק CD רגיל יכיל כ- 700MB, דיסק DVD יכיל 8.5GB בעוד נגני האבחנה הגבוהה יכילו מידע בדיסקים בעלי קיבולת הנעה בין 30GB עד 50GB.
המידע המופיע ב- zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלחו אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין