דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
מדריכי הקנייה של זאפ - כסאות
לוגו של זאפ
קניית כיסא היא דבר מורכב בימינו יותר מבעבר.
אנחנו מעבירים אחוז ניכר מהזמן שלנו בישיבה– במשרד, בבית,בגינה ובעצם איפה לא.
בין אם נפגשתם כשהתקבלת לעבודה החדשה, קנית אותו אתמול, או שהוא היה בדירה כשעברת אליה- גם לך, כמו לכל אדם, יש כיסא בכל חדר ומשרד, וכולם נמצאים בשימוש יום יומי- ובמגע צמוד עם הגב שלך.
למעשה, שנים מחיינו עוברות עלינו בישיבה, ועל כן מן הראוי שנשב על הכיסא הנכון. לא רק לשם הנוחות, אלא מטעמי בריאות.
ישראלים רבים סובלים מכאבים בגב התחתון, השכמות והצוואר, בגלל כיסא שאינו מתאים. נזק מצטבר יכול להוביל לפגיעה כרונית בשרירים ואף לנזק בעמוד השדרה.
לא כל כיסא מתאים לכל מטרה, והיצע הכיסאות הוא ססגוני ומגוון וגדל כל הזמן.
מתוך כך חשוב להכיר את הסוגים והמאפיינים של הכיסא שאתם צריכים- למקסימום נוחות בבית ובמשרד – ללא פגיעה בגב.

מאת ניצן סדן, צוות זאפ.
דגשים בבחירת כסא
כסא מנהל
כסאות משרדיים יוקרתיים המתאפיינים במערכת תמיכה טובה בגב התחתון ,יחידות כוונון לגובה, זווית וגובה משענת היד. לרוב רחבים ולעיתים עמוקים, בד"כ על גלגלים.
מערכות כוונון הגובה יהיו לרוב מבוססות על משאבה פניאומאטית – לחץ אויר להפעלה אמינה ופשוטה. לחלק מכיסאות המנהל יש גם שליטה על התנגדות מנגנון הכוונון, ומנגנון נדנדה כדי להישען לאחור בנוחות.
לרוב עשוי מתכת ופלסטיק, לעיתים עם שילובי עץ וריפוד עור. עיצובים מסוימים הם כורסאות לכל דבר ועניין-רחבים במיוחד, בעלי מסעד כסא גבוה לתמיכה גם בצוואר .יתרונם הבולט בהיותם אורתופדיים- בעלי תמיכה מעולה לגב שלכם, והיותם כסאות מאסיביים,יציבים ואמינים. חסרונם הבולט הוא תו מחיר גבוה יחסית, בהתאם לדגם, לעיצוב ולחומרים.
כסאות אלו מתאימים למבוגרים, היושבים שעות ארוכות באותה התנוחה- במשרד לדוגמה, ואינם מתאימים לילדים בהיותם עמוקים ורחבים, והילד עשוי "להיבלע" בכיסא ועל כן לא להגיע לשולחן בצורה נוחה.
כסא המתנה
כסאות משרדיים המתאפיינים בעיצוב פשוט והיעדר מנגנוני כוונון ותיאום הכיסא. עשוי מתכת לרוב, אולם יש גם עיצובים הכוללים עץ ועור.לרוב בעלי מסעד כיסא נמוך יחסית. כסאות המתנה לא נועדו לניידות, אלא לעמוד במקום קבוע ועל כן לרוב אין להם גלגלים (הם קלי משקל בעיצובים מסוימים, כך שניתן להזיזם בקלות בעת הצורך). כיסאות המתנה גם לא נועדו לישיבה ממושכת, ועל כן לרוב הם אינם אורתופדיים או מרופדים בקפידה. כסאות אלו מתאימים לחדרי המתנה ומסדרונות. יתרונם הוא בפשטות, נוחות ומחיר זול, ואילו חסרונם הוא בהיעדר תמיכה אורתופדית במקרים רבים.
כסא בר
כיסא לבית, אשר הדגש בו הוא על עיצוב ואסתטיות ולא על תמיכה בגב. כיסא שלא נועד לישיבה ממושכת, בעל עיצוב גבוה ותמיכה לרגליים. עשוי עץ או מתכת משולבת פלסטיק. אלו כיסאות יקרים יחסית, בגלל עיצובם הייחודי והחומרים המרכיבים אותם. כיסאות אלו מתאימים לבאר או דלפק בבית, או בתור כיסא עצמאי בחדר.
כסא משרדי
כיסא משרדי כללי. מתאפיין בעיצוב ארגונומי בעל תמיכה לגב ולרוב עם משענות ידיים, יכולת כוונון גובה (ע"ב משאבה פניאומאטית) וזווית של מסעד הכיסא, וגלגלים לניוד נוח של הכיסא. כסאות משרדיים נועדו לישיבה ממושכת, ועל אף שיש בהם פחות תמיכה,נוחות ועיצוב ייחודי מאשר כסאות מנהלים – אלו כיסאות נוחים מאוד המתאימים לעבודה משרדית בצורה מעולה. עשויים לרוב משילובי פלסטיק ומתכת, ובדגמים רבים יש מבחר מגוון של צבעים לבחירה.יתרונם הוא בתמיכה לגב ונוחות,מחיר זול יחסית לכיסאות מנהלים ואפשרויות הכוונון שלהם, וחסרונם הוא תמיכה פחות טובה מאשר רוב כיסאות המנהלים. כיסא משרדי הוא בחירה טובה ככיסא מחשב לבית ולמשרד.
כסא תלמיד
כיסאות תלמיד הם כיסאות משרדיים בעיצוב מעט קטן ונמוך יותר, אשר מתאים גם לילדים, בעלי יכולת כוונון גובה המאפשר הנמכת הכיסא, ולעיתים מגש מתקפל המשמש כמשטח-כתיבה. כסאות אלו דומים לכיסאות משרדיים רגילים בעיצובם ותכונותיהם. כשקונים כיסא תלמיד לילדכם חשוב מאוד להפקיד על ארגונומיות הכיסא ותמיכתו בגב. כיסא לתמיד לא יכול להיות עמוק מדי או רחב מדי, ומנגנוני הכוונון שלו צריכים להיות בטיחותיים וללא סכנה שיתפסו בהם אצבעות.
כסא לשולחן אוכל
כסאות לשולחן אוכל באים בשלל צבעים דגמים ועיצובים. חלקם מרופדים וחלקם לא, חלקם עמוקים ורחבים וחלקם צרים וגבוהים אך המשותף לכולם הוא היעדר תמיכה אורתופדית משמעותית,שכן כיסאות אלו לא נועדו לישיבה ממושכת. כסאות לשולחן אוכל עשויים מעץ,מתכת,פלסטיק,נצרים או שילובים שלהם-תלוי בדגם ובעיצוב.כמו בסוגי כיסאות אחרים- ההרכב והעיצוב משפיעים משמעותית על מחיר הכיסא. כשבוחרים כיסא לשולחן אוכל חשוב להתאים אותו לגודל ועיצוב השולחן שלכם. במקרים רבים כיסאות האוכל הם כבדים (כדי להעניק יציבות מקסימאלית) ועל כן אם תכננתם שכיסא האוכל ישמש גם ככיסא מחשב בשולחן סמוך- זכרו כי לכיסאות אוכל אין גלגלים וניידותם מוגבלת.
כסא גן
כיסאות גן הם כיסאות עמידים ללחות, חום וגשם, בהיותם מתוכננים לעמוד בחוץ. עשויים מפלסטיק או מתכת. אלו כיסאות ללא תמיכה אורתופדית, אשר אינם מיועדים לישיבה ממושכת. כיסאות גן רבים בנויים בצורה שמאפשרת את העמסתם אחד על השני, ליצירת מערום כיסאות אחד אשר חוסך מקום אכסון בגינתכם. כיום ישנם כיסאות גן מסוגים רבים, אשר חלקם מעוצבים בצורה ייחודית.כיסאות אלו הם לרוב פחות עמידים מכיסאות פשוטים אל מול פגעי ונועדו לעמוד תחת פרגולה או מצריכים כיסוי מפני גשם. אלו גם לרוב, כיסאות גדולים ויקרים יותר. לכיסאות גן בדרך כלל אין ריפוד של ממש, ולעיתים ניתן לרכוש לו ריפוד ייעודי בנפרד (מעיין כרית עם שרוכים לקשירה על הכיסא). חשוב לזכור כי הכרית עמידה פחות מהכיסא עצמו, ולרוב יש לפרק ולאכסן אותה במזג אויר גשום.
כסא מתקפל
כסאות קלים ופשוטים המתקפלים למקסימום ניידות וחיסכון במקום. כסאות מתקפלים יכולים להיות בעלי עיצוב של מסגרת עץ/מתכת קלה (אלומיניום לרוב) אשר נסגרת בתנועת מספריים, או של בד/רשת פולימרית המתוחה על שילדת מתכת קלה ומתקפלת פנימה. כיסאות מתקפלים מתאימים לנסיעות וטיולים- כיסאות בעיצוב רשת אפשר גם לשאת על גבי תרמיל גב בנוחות, וכל כיסא מתקפל מתאים בגודלו לבגאז' של הרכב המשפחתי שלכם. יתרונם הברור הוא ניידות- בתור כיסא נוסף לאירוח,או בטיולים (אחרי שהעפלתם לראש ההר, בוודאי תרצו לשבת בנוחות וליהנות מהנוף) אולם חסרונם טמון בהיותם פשוטים במיוחד- ללא תמיכה נאותה לגב, לרובם אין משענות יד והם אינם מתאימים לישיבה ממושכת. כמו כן, חשוב לבדוק את תקינות פתיחת ונעילת הכיסא, ואת יציבותו- במיוחד כאשר אתם מושיבים עליו ילדים.
חשוב לשים לב בעת בחירת כסא ל..
תנוחת ישיבה: במקרים של ישיבה ממושכת (במשרד מול המחשב, לדוגמה) תנוחת הישיבה המומלצת על ידי רופאים היא עם הרגליים על הרצפה (או על שרפרף רגליים-הדום),ירכיים מאוזנות לקרקע, תמיכה לגב בצורה זקופה, ומשענות ידיים אשר תומכות באמות ובמרפקים. תנוחת ישיבה זו אינה בהכרח נוחה לכל אחד, וגם אינה אופטימלית בכל כיסא. אנחנו ממליצים לבחור כיסא שמאפשר תנוחת ישיבה בריאה, אבל ניתן לכוונון כך שתוכלו לשבת בנוחות, בהתאם להרגלי הישיבה האישיים שלכם. מתוך כך- מקסימום מערכות כוונון לכיסא הנועד לישיבה ממושכת יאפשרו גם נוחות וגם תמיכה בריאה לגב.
התאמת הכיסא למשטח עליו יעמוד: כיסא שעומד של שטיח דרך קבע ישאיר בו "טביעות רגליים". כיסא בעל רגליים קבועות או גלגלים קשים/מאיכות נמוכה עלול לשרוט רצפת פרקט. דעו לבחור כיסא בהתאם למשטח שעליו יונח.
עמידות: רלוונטי לכיסאות מתקפלים. אם מטרת הכיסא היא להיות כיסא שיושב ליד המנגל בפיקניקים משפחתיים פעמים בודדות בשנה תוכלו לבחור כיסא פלסטיק, שהוא פחות חזק ויש לו יותר שחיקה של הצירים עם הזמן. אם מטרת הכיסא היא לבוא איתכם לטיולים ארוכים, ואתם עושים בו שימוש תדיר, יתכן שתבחרו בכיסא מתכת,או שלד מתכת על רשת – שהם חזקים יותר,ועם פחות בלאי לצירים.
התאמת הכיסא לגוף: פשוטו כמשמעו- כיסא קטן לא מתאים לגוף גדול, ולהיפך. ילד או אדם בעל מבנה גוף קטן וצר יכול להיבלע בכורסת מנהלים עמוקה ורחבה,ואדם גבוה ורחב שישב על כיסא שלא תומך בגבו כהלכה – שניהם מקרים של אי-נוחות ודאית ונזק פוטנציאלי לגב. הדבר חשוב במיוחד כאשר מדובר בכיסאות משרדיים,לישיבה ממושכת. ודאו מהן מידות הכיסא המיועד, וראו שהן מתאימות למידות גופכם.
המידע המופיע ב- zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלחו אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין