דגשים בבחירת רדיו דיסק DVD


גודל (DIN)

לפני שרוכשים רדיו דיסק DVD לרכב, יש לבדוק תחילה מהו גודל הפתח בתוכו ניתן להתקין את המערכת ברכבכם.

קיימים שני גדלים סטנדרטיים לרדיו דיסקים:

פתח ברוחב 1 DIN: הגודל השכיח למערכות שמע ברכב. זהו הפתח אותו ניתן למצוא ברוב הרכבים שאינם כוללים בתוכם מערכת שמע מובנית.

פתח ברוחב 2 DIN: גודל כפול למערכת שמע, דורש פתח גדול יותר ברכב, לתוכו ניתן יהיה להכניס את המערכת.


מסך

חלק ממערכות הרדיו דיסק DVD לרכב מגיעות יחד עם מסך מובנה, דרכו ניתן לצפות בסרטים. מסך מובנה שכזה יכול להגיע בשתי תצורות:

מסך מובנה רגיל: המסך הוא חלק אינטגרלי ממבנה הפאנל של הרדיו דיסק. במידה ובחרתם רדיו דיסק מסוג זה, עדיף לחפש רדיו דיסק בגודל 2 DIN (כמובן במידה ויש ברכבכם פתח המותאם למערכת בגודל זה), מאחר וגודל המסך בתצורה זו מושפע ישירות מגודל הפאנל של המכשיר.

מסך נשלף: כל זמן שלא צופים בסרט, המסך מוסתר בתוך מבנה הרדיו דיסק. כאשר אנחנו מעוניינים לצפות בסרט, באפשרותנו לשלוף אותו החוצה.
תמיכה ב-DVIX

תקן ה-DVIX שהפך בשנים האחרונות לפופולרי מאוד במכשירי DVD ביתיים, החל לחדור לאחרונה גם למכשירי DVD לרכב. כדאי מאוד לרכוש מכשיר התומך בפורמט זה, על מנת שניתן יהיה לצפות דרכו בסרטים שהורדתם למחשב.


איכות ועוצמת השמע

עוצמת השמע אותה ניתן לשמוע בפועל דרך הרדיו דיסק נקראת עוצמה אפקטיבית, ונמדדת ביחידות Watt RMS. רוב המכשירים הנמכרים כיום בשוק מצויידים במגבר פנימי המפיק עוצמה של 17-25 Watt RMS, גם במכשירים היוקרתיים והמקצועיים ביותר. לכן, כאשר אתם נתקלים בפרסום על רדיו דיסק בעל עוצמה של 50 Watt, מומלץ לקחת את הנתון הנ"ל בעירבון מוגבל. נתון העוצמה האפקטיבית יופיע בדר"כ כאשר הוא מוכפל במספר כלשהו, לרוב במספר 4. פירוש המכפלה הוא מספר הערוצים שהרדיו דיסק מוציא, מספר המציין את מספר הרמקולים אותם ניתן לחבר אליו.


התאמה למערכת השלמה ברכב

בין אם אתם רוכשים את הרדיו דיסק DVD החדש שלכם כתוספת למערכת קיימת ברכב, ובין אם אתם רוכשים מערכת שלמה לרכב, כדאי לשים לב למספר נתונים:

עוצמת יציאות למגבר: יציאות למגבר מאפשרות לנו לחבר לרדיו דיסק רמקולים בעוצמה חזקה בהרבה מזו שמפיק המגבר הפנימי של הרדיו דיסק עצמו, זאת באמצעות מגבר חיצוני. על מנת להבטיח צליל נקי ככל האפשר, מומלץ לבחור ברדיו דיסק המכיל יציאות למגבר, בעלות עוצמה גבוהה.

כמות יציאות למגבר: ככל שיש ברדיו דיסק יותר יציאות למגבר, הדבר מאפשר לנו שליטה רבה ומורכבת יותר בצליל המופק מהמערכת.

יציאה אופטית: יציאה אופטית מאפשרת חיבור למפענח שמע מסוג Dolby Digital או DTS, מפענחים היוצרים שמע היקפי, בדומה לזה המוכר לכם ממערכת הקולנוע הביתית שלכם.


הגנה מפני גניבה

רכבים בהם מותקן רדיו דיסק DVD מושכים את תשומת ליבם של פורצי רכב. לפיכך, כאשר קונים מערכת שכזו, עדיף לחשוב מראש על אפשרויות שונות להסוות אותה. ניתן לנסות ולהתקין את המערכת במקום לא שגרתי כמו במשענת יד או בתא כפפות. בנוסף, מערכות מסוג זה מגיעות לרוב עם פאנל נשלף, אשר אמור לספק הגנה נוספת למערכת אותה רכשתם.


השורה התחתונה

רדיו דיסק DVD לא יכול להתחרות במערכת קולנוע ביתית. עם זאת, קנייה של רדיו דיסק DVD תוך תשומת לב למספר נקודות כגון התאמה לרכב עצמו ולשאר רכיבי המערכת ברכב, עוצמת השמע והאיכות שלה, סוג המסך ועוד, תאפשר לכם להנות ממערכת בידור איכותית, שתעסיק את הנוסעים ברכב במשך שעות ארוכות. נסיעה בטוחה!