כפי שיש לאמריקאים את יום הקניות המפורסם Black Friday (ואחריו Cyber Monday) ולסינים את "יום הרווקים", הישראלים חשקו ביום מכירות מקוון מיוחד משלהם, ומנגד החברות הישראליות רצו לחזק את מעמדן בשוק המקומי המקוון. את הכפפה הרימה Google ישראל לפני 4 שנים עם חג קניות ישראלי למהדרין, שזכה לשם ShoppingIL. בשנה הראשונה לפרויקט השתתפו כ-150 חברות מסחר ושיווק ישראליות שהעניקו לצרכנים מבצעים מיוחדים בימי המכירה. בכל שנה מאז ישנו גידול עצום במספר העסקים הלוקחים חלק במבצעי הזירה, וגם בשנת 2018 צפויה גוגל להקים את זירת שופינג IL לצרכנים הישראלים. 


ניתוח תוצאות המכירות בימים שלאחר ימי המכירה הראה גידול במכירות בכמות אדירה, לעיתים עד פי 6 מיום קניות רגיל. ימי מכירה אלה עוזרים גם לעסקים קטנים ופחות מוכרים למכור את מרכולתם בהנחה מיוחדת ובמחירי היכרות, זאת כדי לרכוש עוקבים וקונים חדשים שלא היו חשופים עד כה לעסק. רק לשם דוגמה, בשנת 2015 בשני ימי המכירות, סכום ההוצאה של כלל הקונים היה 23 מיליון שקל, וכל אזרח עשירי נכנס לפחות פעם אחת לאתר או אפליקציה שהציעו את מבצעי שופינג IL.ימי המכירות המיוחדים שינו את עורם עם הזמן. בשנתיים הראשונות Google ישראל פרסה את חסותה על העסקים ועל המבצעים המיוחדים, כאשר התנתה את השתתפות העסקים בריכוז מקדים של מוצרים ומבצעים באתרים מיוחדים. בשנת 2016 הפרויקט הפך להיות פתוח ונגיש לכלל החברות, כאשר אלה יכלו תוך רישום קצר לקבל אישור להשתמש בלוגו הפרויקט ולהחליט לבדם על מספר המבצעים, מחירם ופירסומם. דהיינו, האחריות עברה בצורה בלעדית לבית העסק והוא מכתיב לעצמו את פרטי המבצע.

שופינג IL

השנה, החידוש מתבטא בכך שאתר zap השוואת מחירים מצטרף לחגיגת הקניות ויארח את זירת המבצעים לצרכנים, בה יוצגו מגוון המבצעים וההנחות, כפי שהלקוחות מורגלים. לצורך כך תיפתח פלטפורמה מיוחדת שבה ירוכזו כל המבצעים בחלוקה לפי קטגוריות, סינונים ומיונים לפי אחוזי ההנחה וכדומה - בדומה לפלטפורמה המוכרת למיליוני גולשי האתר. החידוש הנוסף הוא שילובם של עסקים וחברות שאינן מופיעות דרך קבע באתר zap השוואת מחירים, וכך גם עסקים קטנים או רשתות הממוקמות בקניונים יוכלו להופיע בזירת המבצעים.ימי המכירות 2018 Shopping IL נפרסים על גבי יומיים, בהם ניתן למצוא מבצעים ומחירי היכרות בכל תחומי הצרכנות (התחומים החמים בשנים שעברו היו אופנה, מחשבים, טכנולוגיה, מוצרי ילדים ותכשיטים), תוך פריסה רחבה של בתי עסק, חנויות ורשתות. השאיפה היא העתקת המודל מימי מכירות מקוונים, וכפי שניתן לראות, משנה לשנה כמות הצרכנים המקוונים רק הולכת וגדלה. הצרכן הישראלי מכיר את אתרי המכירות הבינלאומיים השונים, רוכש ושובר בכל שנה את שיאי המכירות של עצמו - וכעת העסקים הישראליים מצטרפים לחגיגת הקניות הזו בצורה נוחה וידידותית תחת המעטפת של Google ישראל בשיתוף zap השוואת מחירים.

שופינג IL