בשוק יש לא מעט תיקים המתיימרים להיות אורטופדיים וקלי משקל במטרה להיכנס לכיסכם, אך לא כל התיקים נוצרו שווים. לשם כך בדקנו ארבעה ילקוטים המיועדים לגילאי בית הספר היסודי שיעזרו להם להיות מוכנים לכיתות א'-עד ד'.וידאו: חוזרים ללימודים: באיזה ילקוט כדאי לבחור? ליאת סדן, מנהלת שיווק זאפ השוואת מחירים


במבחן: קל גב X-Bag Trolly חד קרן |מודן Smart Trolly צבי הנינג'ה | NICI T-Roll 2 | מודן YOLO טרולי כדורגלקל גב X-Bag Trolly חד קרן
קל גב משווקת את התיק עם או בלי העגלה, כשמחירו כולל עגלה נמוך יותר מרכישתה בנפרד. ל-X-Bag Trolly יש ארבעה תאים כשאחד מהם ניתן לביטול וסגירת הרוכסן סביבו מפחיתה את הנפח הכולל של התיק. התא הקדמי עשוי כולו מחומר שומר קור מהסוג שנפוץ לראות בצידניות. העגלה מתחברת לתיק דרך ארבעה פינים הנמצאים בתחתית התיק, ובנוסף, הידית נשלפת החוצה ללא כלים ומוכנסת דרך חריץ ייעודי בגב התיק. לעגלה גלגלי גומי גדולים למדי, אך לטעמנו היא בנויה בצורה שיכולה לגרום שריטות קלות, שכן הרגליות המובנות בחלקה הקדמי, מעט חדות ואכן שרטו אותנו.

התיק יציב מאוד על העגלה והוא מרגיש יחסית מאוזן כך שאפשר להכניס ולהוציא חפצים מבלי שהוא ייפול שוב ושוב. את רצועות הכתף ניתן לאבטח בעזרת מותחני סיליקון הכלולים באריזה. ה-X-Bag Trolly מגיע עם כיסוי גשם כללי ללא עיצוב.

מחיר: 279 שקל

מודן Yolo טרולי כדורגל
זהו תיק טרולי עם גלגלים וידית נשיאה מובנים. ישנן רצועות גב דקות עם ריפוד גב דק עוד יותר כך שזהו לא תיק אורטופדי. הידית הטלסקופית מרגישה רעועה כשהפתיחה והסגירה לא חלקה בעליל, ונדרש כוח להניע אותה ממצב למצב. הגלגלים עשויים סיליקון ונראים כמו אלו שהייתם פוגשים על רולר בליידס.ישנם שלושה תאים ואף אחד מהם לא מצופה בחומר שומר קור, אך הבד החיצוני עמיד בפני גשם כך שלא צורף כיסוי ייעודי. הילקוט מיועד לכיתות א' עד ג', אך הוא מכיל כיס ייעודי ללפטופ כך שהריפוד של אותו תא מפחית את הנפח של התא הראשי שלא לצורך.

במבחן התכולה, כל החפצים נכנסו כראוי ועוד נשאר מקום, למעט הבקבוק. התאים הצדיים לאחסון הבקבוקים קטנים והדוקים מדי, ורק בקבוק מאוד צר וקטן יכול להכנס אליהם. לתיק אין תא שומר חום, אין מחזירי אור וגם לא כיסוי גשם מפני שהוא לא צריך אחד כזה - התיק עמיד במים. 

מחיר: 299 שקל

מודן Smart Trolly צבי הנינג'ה
הדגם הזה מגיע עם עגלה בלבד, התיק מונח על העגלה ואינו מחובר לבסיסה פיזית, להבדיל מהעגלה של קל גב שבה יש חיבור ישיר. המשמעות היא שאם הילד ירים את התיק, יש סיכוי טוב שהוא לא ישב כראוי בחזרה.העגלה מתחברת לתיק דרך עמוד הנשיאה הטלסקופי. אותו עמוד לא ניתן להסרה על ידי הילד אלא דורש שימוש במפתח אלן. הרעיון הוא כנראה לאבטח את העמוד בחוזקה, אך בפועל יוצא מצב של חוסר גמישות, כך שתמיד צריך כלי עבודה בגודל ספציפי רק כדי להוציא את התיק מהעגלה. 

לסמארט טרולי יש שלושה תאים, כשרק הדופן הקדמית ביותר מצופה בחומר שומר קור, זאת לעומת ה-X-Bag של קל גב שבו כל התא הקדמי עשוי מחומר שומר קור כמו צידנית. הגישה לתאים נוחה אך המסגרת המעט קשיחה שנמצאת בין התא הקדמי לזה שמאחוריו קצת מקשה על הפתיחה.

מחיר: 289 שקל

NICI T-Roll 2
במשקל 2 קילו, זהו התיק הכבד ביותר במבחן. משימוש קצר אפשר לראות שהתיק הזה יועד מראש להיות טרולי. את רצועות הנשיאה אפשר לקפל לתוך גב התיק, אך אם תחליטו להשאיר אותן בחוץ, תוכלו לתפוס אותן על בסיס מוט הנשיאה. בחלקו הקדמי ישנו פסיפס מנצנץ של הדמויות מבית ניקי שאסור לשטוף או לכבס. התיק מגיע עם כיסוי גשם.לתיק גב קשיח שבו נמצא מנגנון הנשיאה. ישנו ריפוד בסיסי המפריד בין ידית הנשיאה לבין גב הילד, אך זהו לא ריפוד נושם או אפילו מאוורר, כשחלקו התחתון של גב הילד פוגש את התחתית הקשיחה ישירות וללא ריפוד. הגלגלים המובנים מגיעים עם כיסוי שנפתח ונסגר אוטומטית עם לחיצה על הידית אך לא מצאנו למה נועד הכיסוי.

מחיר: 360 שקל

בשורה תחתונה
הילקוטים המיועדים לבית הספר היסודי מאוד דומים אחד לשני. אלו המכילים גלגלים מובנים כבדים ולמעשה שוקלים יותר מכפול מאלו המסתמכים על עגלה חיצונית. ובעוד שכל התיקים מכילים תן תקן ישראלי, לא כולם עומדים בו בצורה הטובה ביותר כמו המנצח במבחן התיקים של WiseBuy - הקל גב X-Bag Trolly.