שוק הטלוויזיות גדל משנה לשנה ונדמה שבכל פעם אנחנו שומעים על עוד חידוש טכנולוגי מרהיב ומיוחד שמיוצג על ידי מספר אותיות ומספרים באנגלית, ואותם חידושים הולכים כשם שהם באים. אך תכונה אחת חשובה תמיד נשארת, והיא רזולוציית התמונה הגבוהה. 

בשנים האחרונות ראינו עלייה משמעותית בכמות מסכי ה-4K בארץ ובעולם, וכעת הגיע הזמן לגלות, האם כדאי
להשקיע את ההפרש ולרכוש מסך התומך ברזולוציה גבוה במיוחד?מהו 4K?
זהו תקן המציין את כמות הפיקסלים המופיעים על המסך בו זמנית. הרזולוציה הסטנדרטית בשנים האחרונות הייתה Full HD - או 1920x1080 - כלומר 1920 פיקסלים לרוחב ו-1080 פיקסלים לגובה. 4K או יותר נכון Ultra HD מכיל פי ארבעה יותר פיקסלים מ-FHD. בכך התמונה מורכבת מ-3840 פיקסלים לרוחב ו-2160 פיקסלים לגובה.

צפיפות פיקסלים גבוהה יוצרת תמונה חדה שהופכת את חווית הצפייה למציאותית ומרשימה יותר באופן משמעותי. ובעוד שכמות הפיקסלים גדלה משמעותית, אין חובה לקנות מסך גדול במיוחד, בכך יש יותר מידע שמוצג בתמונה על אותו שטח וזה אומר שהתמונה תיראה חדה במיוחד.

יש תוכן?
נכון לעכשיו, אפיקי התוכן המרכזיים לסרטים וסדרות ב-4K הם נטפליקס, יוטיוב, יס עם ממיר האולטרה שלהם ואמאזון פריים וידאו, וזאת בנוסף לסרטי בלו ריי שאפשר לרכוש.

כיום כל הסדרות החדשות בשוק הבינלאומי מופקות ב-4K כשכל מה שנדרש כדי להזרים אותן בהצלחה זה חיבור אינטרנט של כ-40 מגה (וכן, ה-4K של יס גם עובר דרך האינטרנט). בין הסדרות המוכרות ב-4K תוכלו למצוא את Stranger Things, Altered Carbon, Breaking Bad, מראה שחורה ונרקוס וזה רק בנטפליקס.בנוסף, תוכן רב מופק ביוטיוב ב-4K כך שגם צפייה אקראית בסרטונים עצמאיים מהרשת תוכל להתבצע ברזולוציה המלאה שבה היא צולמה. במקביל, גם סרטונים שאתם צילמתם בסמארטפונים שלכם כבר מצולמים ב-4K, ועם מסך תומך תוכלו לחיות מחדש את הרגעים האלה ברזולוציה גבוהה ובתמונה חדה.

טלווייזת 4K היא גם חכמה?
כיום יש בשוק כמעט פי 2 יותר טלוויזיות חכמות לעומת אלו שלא מכילות תכונות מיוחדות, וכדי לצפות בתכני 4K מהאינטרנט אתם בהחלט צריכים טלוויזיה חכמה במידה ברמה כלשהי. הטלוויזיות החכמות הבסיסיות מכילות את תוכנת נטפליקס ויוטיוב, כשחלק מהדגמים גם תומכים באמאזון פריים וידאו, התחברות לשרת וידאו ביתי ואף משחקים.

יותר מחצי מהשוק הם מסכי 4K
עם דרישות מינימום כל כך נמוכות, למה לא כל השוק עובר למסכי 4K? התשובה היא שהשוק הישראלי בהחלט עובר ל-4K כשיותר מחצי מהמסכים הנמכרים בישראל כבר תומכים ב-4K. טכנולוגיית מסכי ה-4K הפכה לנפוצה יחד עם ירידת מחירי המסכים הגדולים, וכעת הגודל הפופולרי ביותר הוא 55 אינץ' שהוא אכן גודל קלאסי למסך ברזולוציה גבוהה שכזו.

כיום תוכלו למצוא מסך 4K בגודל 55 אינץ' במחירים שמתחילים ב-1,800 שקל בעוד שמסך זהה ללא 4K נמכר במחיר זהה.