ויטמין D

לא כולנו יכולות להרשות לעצמנו לבלות שעות בחוף הים עם בגד ים ומקדם הגנה. "נשות המשרדים" שחומקות מהלחות ומבלות את רוב הקיץ במזגן עלולות לסבול במחסור בויטמין D, אשר בעל חשיבות רבה לספיגת הסידן החיוני לשמירה על רקמת העצם. האפשרות הראשונה לפתור את המחסור בוויטמין החשוב הזה הוא בחשיפה מבוקרת לשמש, האפשרות השנייה היא באמצעות שימוש בתוספי תזונה במרכיבים ויטמין D. אגב, באופן מפתיע כשליש מהישראלים סובלים ממחסור בוויטמין D.

 


 

אומגה 3

בתוך תחום שרק גדל ומתפתח – המוצר שכנראה תמצאו בכל בית בישראל הוא תוסף התזונה שמבוסס על חומצת השומן אומגה 3. מחקרים שנעשו בנושא הראו כי מינון מתאים של החומצה – שניתן למצוא היום בזרעי פשתן, באגוזי מלך, בדגי סלמון ומקרל ואפילו בשמן קנולה – קשור להשפעות בריאותיות חיוביות.

 

המחקר הבולט ביותר בנושא פורסם בראשית שנות ה-80 על ידי חוקר אמריקני וזכה לשם הצבעוני "מחקר האסקימואים". במהלכו עקב אחר דייגים באי גרינלנד שבצפון האוקיינוס האטלנטי וניסה להבין מדוע האסקימואים אינם סובלים ממחלות לב וכלי-דם. בבדיקות דם שנעשו על ידי החוקר וצוותו עלה כי דמם של האסקימואים דליל יותר משל הממוצע באוכלוסיה העולמית, וכי הסיבה לכך היא תזונתם – המורכבת בעיקר ממאכלי ים, אשר עשירים באומגה 3.

 

חשוב לציין כי מאז שנות ה-80 העליזות מתפרסמים מחקרים שמאשרים את החשיבות בשימוש בתוסף התזונה וכאלו שטוענים שאין ממש בכדור הקסם השומני. אנחנו נשאיר לכן את אפשרות הבחירה.

 


 

פרוביוטיקה

סביר להניח שאם מתישהו קיבלת מהרופא מרשם לאנטיביוטיקה, הוא המליץ על שימוש בפרוביוטיקה כדי לסייע בהפרת האיזון של אוכלוסיית החיידקים. גם לנשים שסובלות מדלקות חוזרות בדרכי השתן (שזה רוב האוכלוסייה, בעצם) המושג "פרוביוטיקה" אינו זר. אבל מה זה בעצם?

פרוביוטיקה היא תוסף מזון המכיל חיידקים ידידותיים התורמים לאיזון החיידקים המזיקים במעיים ובפה, ועל הדרך גם מספקים לגוף הגנה מפני חיידקים מזיקים פתוגניים אשר מנסים באופן קבוע להתנחל ולעשות שמות.

 

המצבים בהם פרוביוטיקה יכולה לסייע הם מגוונים מאוד, וכוללים בין היתר: מניעה וטיפול בשלשולים, מניעת מחלות וזיהומים, מניעת אלרגיה, מחלות מעי דלקתיות, זיהומים של הנרתיק ודלקות בדרכי השתן, ובעיות עיכול.

  

מולטי ויטמינים

בעולם אידיאלי היינו אוכלות כל שלוש שעות לפי תפריט מוקפד המכיל את כל אבות המזון, ופירות צוננים היו מחליפים את הבורקסים בחדרי הישיבות. אלא שאנחנו רוב הזמן עושות ביליון דברים בו בזמן – והתפריט שלנו, איך נאמר בעדינות? לא ממש בראש מעינינו.

 

בדיוק לשם כך הומצאו המולטי ויטמינים השונים, שאמורים למלא את המצבורים החסרים בגופנו בוויטמינים, מינרלים, נוגדי חמצון, חומצות אמינו, חומצות שומן, מזון מלא ורכיבי על המצויים בחזית המחקר התזונתי. מה עלול להצביע על מחסור ברשימה המרשימה שמעלה? עייפות, נשירת שיער וירידה בחיוניות. אגב, קייל, ברוקולי ורימון נמצאו כיעילים מאוד לשיפור המחסור בויטמינים.

  

סידן

מפרסומות למוצרי חלב, דרך ספרים שקראתן (או שתקראו) בהיריון ועד להתפתחות ילדים – יש מילה אחת שתחזור על עצמה שוב ושוב: סידן. הסידן הוא מינרל חשוב המשתתף בתהליכים ביולוגיים רבים, החל מאיתות תאי ועד להפעלת אנזימים חשובים. הוא היסוד האחראי על כיווץ השרירים והוא הכרחי לחיי האדם. בקצרה, מדובר באחד המינרלים החשובים בגוף האדם למניעת מחלות עצם.

 

כיום קיימים בשוק כמה סוגים של תוספי סידן שונים, כשלרוב הדעות "סידן ציטראט" – שבו קיים ריכוז הסידן הגבוהה ביותר (כ-40%) - הוא התוסף המומלץ ביותר. חשוב לציין כי בתוספים השונים לא תמצאו רק סידן ציטראט, אלא גם מגנזיום, אבץ ועוד שלל רכיבים חיוניים נוספים לגוף.