דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
מדריכי הקנייה של זאפ - מוצרי Bluetooth
לוגו של זאפ
חלקנו מתביישים לצאת איתה לרחוב, וחלקנו לא מסוגלים לדמיין את החיים בלעדיה. על דבר אחד אי אפשר להתווכח: אוזנית ה-Blutooth אשר נמצאת עימנו בישראל רק מאז שנת 2003, היא כבר לא גאדג'ט זניח, אלא אביזר שהופך את החיים להרבה יותר נוחים.
מלבד אוזניות Bluetooth, ישנם אביזרים רבים המשתמשים בטכנולוגיה זו למגוון מטרות: מחשבים אישיים וניידים, מחשבי כף יד, טלפונים סלולאריים ומכשירים נוספים יכולים להעביר באמצעותה קבצים, לסנכרן באופן אלחוטי את יומן הפגישות ואנשי הקשר, להתממשק עם מכשירים אלו מול מקלטי GPS לצורך ניווטים, שליטה אלחוטית על מחשבים (באמצעות עכברים ומקלדות בעלות רכיב Bluetooth, או אפילו ע"י מכשירים אחרים כמו הטלפון הנייד) ועוד. לאחרונה, ה-Bluetooth החל להיכנס גם לעולם נגני ה-MP3 וניתן למצוא בשוק נגנים שניתן באמצעותם להחליף קבצים בין זוג נגנים באופן אלחוטי.
במדריך הזה נכיר לכם קצת יותר את עולם ה-Bluetooth, ונלמד על מה כדאי לשים דגש בבחירת אוזניה ועל מה לא.

מאת גד גניר, צוות זאפ
דגשים בבחירת מוצרי Bluetooth
קצת היסטוריה
טכנולוגיית ה-Bluetooth פותחה ב-1996 ע"י יצרנית הטלפונים הסלולאריים אריקסון (שהספיקה להתאחד מאז עם סוני) ויועדה לשמש כקישורית בין טלפונים סלולאריים לאוזניות אלחוטיות בלבד. במהלך פיתוח הטכנולוגיה התברר כי ניתן לעשות בטכנולוגיה זו גם שימושים נוספים, ולתקשר באמצעותה בין מגוון מכשירים. השם שניתן לטכנולוגיית ה-Bluetooth הוא למעשה עיוות שמו של מלך דנמרק, דמות ויקינגית בשם Harald Blåtand. הבחירה בשם זה אינה מקרית: המלך בלוטנד נחשב ע"י רבים כדמות מפייסת ומגשרת בין שבטים, וכפי שהמלך אפשר לממלכה הדנית להתאחד, כך גם טכנולוגיית ה-Bluetooth מאפשרת למכשירים רבים לשוחח ביניהם "באותה שפה".
תקשורת Bluetooth מבוססת על שידור וקליטת גלי רדיו בתדר GHz2.4. על תדר זה פועלים גם מכשירים אחרים כגון מכשירי מיקרוגל, טלפון אלחוטי, רשתות אלחוטיות מסוימות ומכשירים נוספים. לכן, על מנת למנוע התנגשויות, ה-Bluetooth פועל בעוצמה נמוכה מהם, אך עדיין בעוצמה המאפשרת לו לשדר דרך קירות ולמרחק של מספר מטרים. כמו כן, תקן ה-Bluetooth, מחולק
ל-79 תדרים, והתקשורת בין המכשירים מתבצעת תוך כדי החלפה של התדרים 1600 פעם בשנייה כדי למנוע מצב בו המיקרוגל בבית לדוגמא מפריע לנו לבצע שיחת טלפון דרך האוזנייה.
בישראל, התדרים הספציפיים בהם פועלת טכנולוגיית ה-Bluetooth היו משויכים לצה"ל עד לשנת 2003. כל מי שייבא לארץ באופן סדיר מוצרים בעלי יכולות Bluetooth נדרש לחסום את האפשרות הזאת ולמעשה רק בודדים בארץ נחשפו ליכולות של הטכנולוגיה. החל מ-2003 צה"ל פינה את תחום התדרים הנ"ל, ובכך אפשר את חדירתה של הטכנולוגיה לשוק הישראלי.
סוגי מוצרים
אוזניה אלחוטית: כאמור, זהו היעוד הראשוני של טכנולוגיית ה-Bluetooth. אוזניות אלו הולכות ותופסות את מקומן של האוזניות החוטיות שהיו פופולאריות מאוד עד לפני מספר שנים. האוזניה מתלבשת על האוזן ולחיצה על כפתור הממוקם עליה מאפשר לכם לענות לשיחה. לחיצה נוספת תאפשר לכם לנתק אותה. במידה והטלפון שלכם תומך בחיוג קולי, ניתן לחייג אל איש קשר ע"י לחיצה על האוזניה ואמירת שמו בקול רם. מומחים רבים ממליצים להשתמש באוזניות אלו בשיחות מהטלפון הנייד מאחר ולטענתם הקרינה נפלטת מאוזניות Bluetooth היא פחות מזיקה מהקרינה הנפלטת מטלפונים סלולאריים.
מתאמים: מתאם אמור להוסיף את התמיכה בתקן Bluetooth למכשירים שלא מגיעים עם רכיב Bluetooth מובנה. המתאמים הנפוצים ביותר הם אלו בעלי חיבור USB אשר דומים במידה רבה לזיכרונות ניידים (Disk On Key). המתאם מתחבר למחשב נייח או נייד ומוסיף לו את האפשרות להעברת קבצים וסנכרון אלחוטי עם מכשירים אחרים. מאחר ומדובר בשידור בעוצמה נמוכה יחסית, אין צורך בסוללות במתאם זה, והמתח הדרוש לפעולת המתאם הוא מתח המסופק למכשיר דרך חיבור ה-USB. כאשר קונים מתאם מסוג זה מומלץ לשים לב לנתון טווח השידור. למען הסר ספק: במידה ורשום על אריזת המתאם כי טווח השידור שלו הוא 100 מטר, הוא יכול אמנם לשדר לטווח זה, אולם רק בתנאי מעבדה, כאשר אין קירות בדרך והפרעות ממכשירים אחרים. בפועל, טווח השידור הוא מצומצם הרבה יותר, אך מומלץ לבחור מתאם בעל טווח שידור ארוך ככל האפשר. בנוסף, מומלץ לחפש מתאם בעל תמיכה בפרופיל A2DP שיאפשר לכם לשמוע מוזיקה באוזניות Bluetooth סטריאופוניות.
סוג נוסף של מתאם Bluetooth הוא מתאם לנגני MP3. מתאמים אלו מאפשרים חיבור של אוזניות Bluetooth סטריאופוניות אלחוטיות אל הנגן שלכם, ולהאזין למוזיקה שלכם, ללא חוטים. מתאמים אלו מצוידים בחיבור 3.5 מ"מ, אשר מתחבר לכל שקע אוזניות סטנדרטי בנגן MP3.
דיבורית לרכב: דיבורית Bluetooth לרכב פועלת בצורה דומה לאוזניה אלחוטית, אך במקום להרכיב אותן על האוזן, מתקינים אותן בתוך הרכב. לאחר ש"הכרנו" בפעם הראשונה בין הדיבורית לטלפון, בכל פעם שניכנס לרכב כאשר ה-Bluetooth בטלפון דלוק, הדיבורית תזהה אותו. כאשר שיחה נכנסת ואנחנו עונים לה, השיחה מתבצעת דרך הרמקול בדיבורית. היתרון הגדול של דיבוריות Bluetooth על פני דיבוריות רגילות לרכב הוא שאין צורך להחליף דיבוריות בכל פעם שמחליפים את הטלפון. חסרונן הגדול בעיני אנשים רבים הוא שאין אפשרות לטעון באמצעותן את הטלפון. דיבוריות Bluetooth לרכב מגיעות לעיתים כערכה להרכבה קבועה ברכב, ולעיתים בתור מכשיר קטן בעל סוללה נטענת, שתלוי על מגן השמש באמצעות תפס (ודורש הטענה מפעם לפעם). בחלק מדיבוריות ה-Bluetooth הקבועות קיים מסך המותקן מעל לוח המכוונים, ועליו מוצגים פרטי המתקשר. לאלו מכם שאינם מעוניינים להסיט את מבטם מהכביש ולהתבונן על צג הטלפון בכל פעם שנכנסת שיחה, זו יכולה להיות תוספת שימושית, אולם יש לזכור שברוב המקרים היא גם מעלה את מחיר הדיבורית.
אוזניות סטריאופוניות: אוזניות Bluetooth סטריאופוניות מיועדות ומתכוננות בעיקר לשמיעת מוזיקה. בחלק גדול מהאוזניות הנ"ל ניתן לעשות שימוש גם לשיחות בטלפון הסלולארי. במידה ובחרנו לרכוש אוזניות מסוג זה חשוב לזכור מספר דברים: מומלץ לחפש אוזניות אשר מסוגלות להתחבר לשני מכשירים בו זמנית, לדוגמא לחבר אותן גם לנגן MP3 וגם לטלפון נייד. כאשר נכנסת שיחה לטלפון, ניתן לענות לה באמצעות האוזניות עמן שמעתם עד עתה מוזיקה. כמו כן, מומלץ לוודא כי במכשיר אליו אתם מחברים את האוזניות, ובאוזניות עצמן קיימת תמיכה בפרופיל AVRCP. על אוזניות Bluetooth סטריאופוניות תמצאו בדר"כ כפתורי שליטה על נגן המוזיקה במחשב (ניגון, עצירה, הגברה והנמכת הווליום, הרצה קדימה ואחורה והעברת שירים). תמיכה בפרופיל תבטיח כי תוכלו לעשות שימוש בכפתורים אלו. במידה ואנחנו שומעים מוזיקה בסלון ביתכם באמצעות אוזניות Bluetooth סטריאופוניות, דרך מוזיקה המוזרמת מהמחשב (באמצעות מתאם) בחדר העבודה, תוכלו לשלוט על העברת השירים מהכפתורים הממוקמים על האוזניות עצמן, מבלי שתצטרכו לגשת אל המחשב.
מה ההבדל בין Bluetooth 1.1 ל-Bluetooth 2.0?
במפרטי מוצרי אלקטרוניקה, נמצא לפעמים מידע בנוגע לתקן ה-Bluetooth המותקן במכשיר. לצורך העניין, ישנם מוצרים בהם יופיע כי למכשיר יש תמיכה ב-Bluetooth 1.1, Bluetooth 1.2, או Bluetooth 2.0. ההבדלים ביניהם הם בעיקר במונחים של צריכת חשמל ומהירות העברת הנתונים. ככל שתקן ה-Bluetooth מאוחר יותר, כך הוא מתקדם יותר. תקן Bluetooth 2.0 ייתן לכם את קצב העברת הנתונים המהיר ביותר, ואת תצרוכת החשמל היעילה והחסכונית ביותר שניתן להגיע אליהם כיום באמצעות Bluetooth. כל תקני ה-Bluetooth תומכים בתקנים שבאו לפניהם, כך שאין מה לחשוש מאי התאמה בין מכשירים. עם זאת, יש לזכור שבחיבור שני מכשירים בעלי תקנים שונים, מהירות העברת הנתונים המקסימאלית ביניהם תהיה המהירות של התקן הפחות מתקדם.
עוד מידע שנמצא לעיתים במפרטים טכניים של מוצרים הוא תמיכה בפרופילים כגון A2DP, ו-AVRCP שהוזכרו קודם. כאשר אתם קונים מוצר בעל רכיב Bluetooth, מומלץ לבחור בכזה התומך בפרופילים אלו, כדי שתוכלו לנצל את מלוא היכולות של המכשירים שתחברו אליו בעתיד.
טיפים לבחירת אוזנייה אלחוטית לטלפון סלולארי:
אוזניות Bluetooth הופכות לעיתים רבות לעוד פריט שנזרק למגירה מבלי שיעשה בו שימוש, למרות שהוצאנו עליהן סכום כסף לא מבוטל. זה קורה בעיקר כשקונים אוזניה רק עפ"י מחירה, או העיצוב המרשים שלה, ולא מתייחסים לקריטריונים חשובים כגון סוללה, צורת פתיחה וסגירה, ועוד. כדי לסייע לכם לקנות את אוזניית ה-Bluetooth המתאימה ביותר עבורכם, הכנו רשימה של נושאים שחשוב לשים עליהם דגש:
שליטה על האוזניה: נסו להתבונן על האוזן שלכם מבלי להשתמש במראה. קשה? תחשבו כמה קשה לנסות ולחפש את הכפתור הנכון בין שלל כפתורים על האוזניה המוצמדת לכם לאוזן. אוזניה אלחוטית נועדה לקבלת שיחות ולהוצאתן, לכן כל מקש מעבר לשני מקשי ווליום ומקש הוצאת שיחה/קבלת שיחה הוא מיותר. בנוגע להפעלה וכיבוי האוזניה מומלץ דווקא לחפש אוזניה המכילה מנגנון סגירה ופתיחה נפרד, ולא כפתור המכבה את האוזניה בלחיצה ארוכה. הסיבה לכך פשוטה: אוזניה בעלת כפתור אחד לכיבוי, הדלקה ומענה לשיחה, היא אוזניה שסביר להניח שנשכח לכבות אותה, ונמצא עצמנו עם סוללה גמורה בדיוק כשנצטרך להשתמש בה. ישנן חברות המשתמשות במפסק בעל שני מצבים, וישנן חברות שתכננו את האוזנייה עם פומית, כך שסגירת הפומית בסיום השימוש מכבה את האוזניה, ושומרת על הסוללה.
משקל: המשקל הוא אחד הגורמים הכי קריטיים בבחירת אוזניה, ובכל זאת אנשים נוטים שלא להתייחס אליו. מומלץ לחפש אוזניה קלה ככל האפשר שלא תכביד לכם על האוזן. אוזניה כבדה מדי עשויה להפוך לנטל, ובשלב מסוים תגלו שאתם למעשה מחפשים כל הזדמנות שלא לעשות בה שימוש.
סוללה: רוב אוזניות ה-Bluetooth מצוידות בסוללה פנימית מובנית נטענת. עם זאת, קיימות בשוק גם מספר אוזניות שמקור הכוח שלהן הוא סוללת AAA רגילה. כמובן שסוללה פנימית מובנית היא חסכונית יותר, ומכבידה פחות על האוזן. עם זאת גם לסוללת AAA ישנו יתרון חשוב: ניתן להחליף אותה באחרת מיד כאשר היא נגמרת, ואין צורך להמתין שתיטען. כמו כן, ניתן לרכוש מספר סוללות AAA, ולהסתדר איתה גם בלי שתהיו צמודים למטען ולחשמל. במידה ובחרתם באוזניה בעלת סוללה נטענת, שימו לב לזמן ההמתנה (הזמן בו ניתן להשאיר את האוזניה דלוקה) ולזמן השיחה (משך הזמן שניתן לשוחח עמה בפועל). כל המרבה, הרי זה משובח. כמו כן, כדאי לחפש אוזניות התומכות בתקן Bluetooth 2.0 הנחשב לחסכוני יותר בכוח ומאריך את זמן הסוללה.
עיצוב: מתכנני האוזניות האלחוטיות סבורים שכל מי שקונה אוזניה שכזאת הוא גם מעריץ של סדרת "מסע בין כוכבים". אחרת אין דרך להסביר מדוע כל האוזניות מעוצבות כחלליות קטנות ומהבהבות. גם אם התרשמתם מצורתה החיצונית של האוזניה, נסו לחפש תמונות של אנשים אשר מרכיבים אותה ולראות איך זה נראה. אחרי שתקנו את האוזניה, תשימו אותה על האוזן ותבינו שאתם נראים מגוחכים, זה יהיה כבר מאוחר מדי.
פיצ'רים מיוחדים: אוזניות יוקרתיות מצויידות בתוספות מיוחדות שאינן קיימות באוזניות פשוטות יותר. בין הפיצ'רים האלו ניתן למצוא מנגנון רטט באוזניה שיוודא שגם כשהטלפון במצב שקט, תדעו שנכנסת שיחה. דוגמא נוספת היא מסך LCD קטן המובנה באוזניה עצמה ונותן לנו את פרטי המתקשר. תוספות אלו נשמעות מלהיבות מאוד, אך הן אינן הכרחיות לרוב המשתמשים והן עשויות להשפיע משמעותית על מחיר האוזניה.
המידע המופיע ב- zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלחו אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין