מדריכי הקנייה של זאפ - מקררים
לוגו של זאפ
מקרר הוא המוצר החשמלי הראשון והחשוב ביותר במטבח, יותר מכל מוצר אחר. מקררים מאפשרים לנו לשמור על טריות המזון שלנו, ומאפשרים לנו ללכת לקניות בדר"כ פעם בשבוע במקום פעם ביום. לרבים מאיתנו קניית מקרר נראית מסובכת או מורכבת, והסיבות לכך מגוונות: ישנם סוגים רבים של מקררים והבחירה ביניהם לא פשוטה, מקררים הם מוצר יקר יחסית, ואולי גם העובדה שמדובר במוצר שאמור ללוות אותנו למשך שנים רבות, מעוררת חשש לפעמים לפני הקנייה. מדריך זה ינסה לפשט עבורכם את תהליך הקנייה, לעזור לכם לבחור את סוג המקרר המתאים לכם ולמטבח שלכם.

מאת חן אידן, צוות זאפ
דגשים בבחירת מקרר
התאמה למיקום במטבח
הדבר הראשון והחשוב ביותר שיש לבדוק לפני קניית מקרר, הן אפשרויות המיקום שיש לנו או במילים אחרות, מהו הגודל המקרר האופטימלי עבורנו. עניין זה אינו ניתן למיקוח, ובמידה ואין לנו מקום למקרר דלת לצד דלת, עלינו להתפשר על מקרר המתאים למקום שברשותנו, גם אם הוא פחות מרשים ויוקרתי.
במידה ובחרנו להציב את המקרר צמוד לקיר, צריך לדאוג שהדלת שלו נוחה לפתיחה (שלא תהיה נגד כיוון הקיר ותקשה עלינו בהכנסת והוצאת מוצרים). לעומתו, מקרר הממוקם באמצע המטבח יכול להיות בעל דלתות מנוגדות הנפתחות בצורה נרחבת לשני הצדדים.
אי באמצע המטבח יכול להקשות על פתיחת מקפיא מגירה תחתון, במידה והמקרר עומד בדיוק מולו, ובמידה ואנו משתמשים הרבה יותר במקפיא מאשר בתא הקירור, עלינו לחשוב האם שימוש רב במקפיא תחתון לא יהיה פחות נוח מאשר שימוש במקפיא עליון.
עלינו למדוד את הגובה, העמוק והרוחב של המיקום המוקצב למקרר, ולהחליט על מידות המקרר המתאימות לנו על מנת שנוכל להתחיל לחפש את הדגם המתאים לצרכינו. לאחר מדידת המקום, עלינו להשאיר כמה סנטימטרים נוספים בצידי המקרר ובגובהו, על מנת שנוכל להיות בטוחים שנצליח להכניס את המקרר שרכשנו למקום המיועד לו במטבח. כמו כן, מומלץ בחום למדוד את הפתחים בבית המובילים מדלת הכניסה אל המיקום בו אמור לשהות המקרר. חבל להזמין מקרר שמתאים מצוין למיקום שהקציתם לו, אך אינו מסוגל בשום פנים ואופן לעבור דרך דלת הכניסה.
נפח המקרר
לא ניתן לגשת לקניית מקרר מבלי להחליט מהו נפח המקרר שאנו זקוקים לו. מקררים ביתיים סטנדרטיים נעים בין נפחי 400 ליטר ומעלה. משפחה גדולה או קנייה מרובה של מצרכים מצריכה יותר מקום במקרר, בהתאם לסוג המקרר שהחלטנו לרכוש. מקררים בנפחי 400 ליטר ומטה מיועדים למשפחה קטנה, רווקים או קנייה מועטת של מצרכים. מקררים אלו באים בעיקר בדגם סטנדרטי (מקפיא עליון), אך ניתן למצוא מספר דגמים של דלת ליד דלת.
קיימים מקררים במגוון רחב של מחירים, ועל מנת שלא נלך לאיבוד בים הדגמים והמוצרים המוצע לנו עלינו להחליט על תקציב לקניית המקרר, תוך התחשבות בתוספות אותן אנחנו רוצים, ובאופן השימוש היום יומי שלנו במקרר.
קיימים בשוק מספר סוגים שונים של מקררים, כל אחד עם אופציות ומאפיינים שונים, שיכולים להקל או להקשות על השימוש שלנו במקרר. לכן עלינו לבדוק בדקדוק מה כל מקרר מציע לנו וכיצד הדבר יכול להשפיע על חוויות השימוש שלנו במוצר.
תצורת דלתות
מקררים בעלי שתי דלתות-מקפיא עליון: מקררים אלו הם הפשוטים ביותר והם עונים על הצרכים הבסיסיים ביותר שלנו. זהו המקרר הפופולארי ביותר, תא הקירור נמצא בחלקו התחתון של המקרר לאכסון המוצרים ומקפיא עליון רחב לאכסון מוצרים מוקפאים. המקרר הסטנדרטי נפתח לצד ימין, אך בחלק מן המקררים ניתן להפוך את כיוון הדלת על מנת להתאימו למטבח.
מקררים מסוג זה באים במגוון עיצובים ומגוון אפשרויות עיצוב פנימיות. במידה ובחרנו לקנות מקרר מסוג זה, עלינו לבדוק אילו אפשרויות סידור מדפים קיימות, האם ניתן להזיזם ולהתאימם לאופן השימוש האישי שלנו, האם קיימים מדפים בדלת המקרר לאכסון מוצרים קטנים כגון ביצים וגבינות, האם קיימות מגירות במקרר עצמו לאכסון ירקות וכדומה. מכיוון שהאפשרויות בדגמים אלו רחבות כל כך, ודגם זה הוא הנפוץ ביותר, עלינו לנסות ולהתמקד במספר דגמים מועט שמתאים לדרישותינו ולהשוות ביניהם, ולא ללכת לאיבוד בים המוצרים המוצע לנו.
מקררים בעלי שתי דלתות מנוגדות: במקררים אלו, הנקראים גם מקררי SBS, או Side By Side, צד דלת אחד הינו מקרר וצד הדלת השני מקפיא. במקרר זה המקפיא נמצא בצד שמאל ואילו תא הקירור נמצא בצד ימין. סוג זה של מקרר נפוץ יותר בדגמים בעלי נפח גדול יותר. במקום ליצור דלת גדולה, פיצלו את הדלת לשנים (יתרון במטבחים בהם יש מעבר צר ליד המקרר). אך עם זאת, עלינו לבדוק את המקום הפנוי המוצע בתוך המקרר עצמו. בדרך כלל דגמים אלו מציעים שטח אכסון צר יותר ועמוק, וייתכן כי לא יצליחו להכיל מוצרים שנרכשים לעיתים קרובות כגון מיכלי שתייה גדולים, קופסאות פיצה או אפילו סירים גדולים עם תבשילים.
מכיוון שבדרך כלל במקררים אלה המדפים הם בדרך כלל עמוקים, עלינו לקחת בחשבון כי לא ניתן יהיה לראות בזמן נתון את כל המוצרים במקרר, וכי נאלץ לחפש בתוכו על מנת למצוא את המוצרים שברשותנו. בקניית מקרר מדגם זה כדאי לבדוק אם ניתן לסדר מחדש את מדפי המקרר, מה שיקל עלינו בעת אכסון מוצרים גדולים ו\או קטנים. מקררים מסוג זה דורשים בדר"כ יותר מקום פנוי במטבח, שכן מדובר בדגמי מקררים גבוהים מהרגיל, ופתיחת הדלתות רחבה יותר ממקררים רגילים.
מקררים בעלי 3 דלתות: במקררים מסוג זה קיימות 2 דלתות מנוגדות הנפתחות ומקנות לנו שטח אכסון יותר גדול למוצרים כמו בקבוקים וביצים, והגישה לשטח המקרר עצמו יותר נוחה. המוצרים שאנו משתמשים בהם ביום יום נמצאים כולם בגובה העיניים שלנו, כך שאין צורך להתכופף על מנת להגיע למדפים הנמוכים של תא הקירור. בנוסף, חלל המקרר הוא גדול במיוחד ואינו מחולק לשתי מחיצות, ולכן ניתן לאכסן מוצרים גדולים. גם כאן כדאי לבדוק האם המדפים מתכווננים, שכן בדרך כלל מדובר על מדפים נמוכים למדיי, שהאכסון בהם לא תמיד נוח (בהתאם למוצרים אותם אנו קונים, כמובן). המקפיא, בו אנו משתמשים לעיתים יותר רחוקות, הוא תחתון (בדרך כלל מגירה). במקררים אלה המקפיא גדול יותר, לפעמים גם על חשבון תא הקירור. ולעיתים מכיוון שמורכב בצורת מגירה, אינו מכיל תאים ומצריך מאיתנו לערום את המזון אחד על השני, מה שמקשה על הוצאת המוצרים ועל מציאתם בתא. ברכישת מקרר כזה עלינו לחשוב על נוחות השימוש, האם המקפיא הוא משהו שאנו ניגשים אליו יותר מהרגיל, והאם יהיה לנו נוח לתפעל את המקרר בשגרה היום יומית שלנו של הכנסת והוצאת מוצרים מהמקרר והמקפיא.
מקררים בעלי 4 דלתות: מקררים אלו מתחלקים לשני סוגים. סוג אחד מציג מקרר כביכול רגיל, עם שני תאי אכסון (מקרר ומקפיא) שכביכול מופרדים על ידי 4 דלתות. בפתיחת הדלתות מתגלה חלל אחד גדול שאינו מופרד במחיצה, והדלתות המרובות מעניקות מראה יותר מתוחכם ועיצובי למקרר.
סוג שני של מקרר בעל 4 דלתות הוא מקרר המצויד בפאנל שדרכו ניתן לשלוט על סביבת האקלים של כל תא ותא במקרר. ניתן לקבל שני תאי הקפאה, ושני תאי אכסון מזון, שלושה תאי קירור ותא הקפאה אחד, או לחילופין לקבוע את הטמפרטורה בכל תא בנפרד ובהתאם לכך לאכסן את המזון המתאים לטמפרטורה בתא המיועד שבחרנו.
מדובר במקררים יותר יקרים ובדרך כלל יותר גדולים, המצריכים יותר מקום פנוי במטבח. פתיחת הדלתות היא דו כיוונית, ודורשת חלל יותר גדול.
דירוג אנרגטי
כיום, כאשר הטרנד הירוק נמצא בשיאו, מאפיין הדירוג האנרגטי הוא בין החשובים שצריך לבדוק. דירוג אנרגטי מאופיין על פי אותיות A עד G, וככל שהמקרר יעיל יותר מבחינת צריכת האנרגיה שלו וכמה ממנה תהפוך בפועל לקירור, תהיה האות נמוכה יותר (לכיוון ה-A).
צריכת חשמל
במקביל לדירוג האנרגטי של המקרר, כדאי לבדוק את צריכת החשמל שלו, שהיא כמות האנרגיה החשמלית בה משתמש במקרר. נתון זה תלוי בהספק המקרר ובמשך זמן הפעלתו. מן הסתם, מכיוון שמקרר הוא מכשיר המחובר באופן קבוע לחשמל ופועל כל הזמן, עלינו לוודא כי צריכת החשמל שלו נמוכה ככל האפשר. לעיתים עדיף להשקיע קצת יותר בעלות הרכישה של מקרר, על מנת לחסוך לאחר מכן בעלויות צריכת החשמל שלו.
מקררים מסוגים נוספים
קיימים מקררים יותר קטנים, המיועדים לשימושים ספציפיים, לדוגמה, מקרר משרדי. מדובר במקרר קטן המכיל בדרך כלל עד 200 ליטר נפח פנימי, וקטן בהרבה ממקררים רגילים. ברוב המקרים מקררים מסוג זה מגיעים ללא תא הקפאה, או עם תא הקפאה קטן במיוחד (המיועד רק למגשיות קרח).
מקרר זה, כשמו כן הוא, מיועד בעיקר למשרדים, שכן משמש בעיקר לאכסון מיכלי חלב ושאר צרכי משרד.
סוג נוסף שניתן למצוא בשוק המקררים הוא מקרר נייד. מדובר במקרר קטן המכיל עד 20 ליטרים ומיועד בעיקר לנסיעות ובעיקר לרכב. אינו מכיל תא הקפאה, ומיועד לשמירת הקור של בקבוקי שתייה.
מתחבר לחשמל, ובעל האפשרות להתחבר אל מצת הרכב. קור המקרר בדרך כלל אינו כמו של מקרר רגיל, ונועד בעיקר לשמירת קור קיים של בקבוקי שתייה.
בחלק ממקררים אלה קיימת האופציה להפוך את המקרר למחמם, ובכך לשמור על מאכלים או שתייה חמים.
אביזרים ותוספות
קיימים מקררים המציעים אופציות נוספות מלבד הקפאה וקירור. אופציה אחת היא בר מים וקרח בדלת המקרר עצמו. דבר זה חוסך לנו קניית בקבוקי מים ומתקני קרח, אך לעיתים גוזל מקום מהמקפיא עצמו. אופציה זאת מגיעה במקררי דלת ליד דלת, ולכן במידה ואנו מעוניינים בתוסף זה עלינו לקחת בחשבון את העובדה שמקרר מסוג זה מצריך יותר מקום במטבח מאשר מקרר סטנדרטי. אופציה נוספת היא תא נשלף חיצוני לבקבוקים. גם כאן מדובר על מקררים בעלי דלתות מנוגדות, המציעים תא קירור לבקבוקים שנמצא בדלת המקרר. דבר זה מביא לשיפור בצריכת החשמל של המקרר מכיוון שאין אנו צריכים לפתוח את כל המקרר על מנת למצוא בקבוק שתייה, אך גוזל מנפח המקרר הפנימי.
טכנולוגיות לשמירת הקור והטריות
חלק מהמקררים מצוידים במנגנונים שמטרתם העיקרית היא שמירה על רמת טמפרטורה אחידה במקרר. פתיחת הדלת להוצאה או להכנסה של מזון משפיעה באופן דרסטי על הטמפרטורה בתא הקירור. מקררים אלו מזהים את שינוי הטמפרטורה ומקררים בעוצמה חזקה יותר כדי להחזיר את הטמפרטורה לקדמותה באופן מהיר יותר. כמו כן, קיימים בשוק המקררים כאלו המצוידים בפילטרים אנטי בקטריאליים, ובמערכות להזרמת האויר הקר באופן שווה בתוך המקרר על מנת לשמור על טריות המזון.
צבעים
בנוסף, כיום המקררים מגיעים בשלל צבעים, ובאפשרותנו להתאים את צבע המקרר לצבע המטבח שלנו. אך עלינו לזכור, צבע הבסיס של המקררים הינו לבן, ובמידה ואנחנו מעוניינים בצבע אחר, עלינו לקחת בחשבון ששינוי הצבע משמעותו הוספת תשלום לסכום הסופי של המוצר.
המידע המופיע ב zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. במידה ונתקלת בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלח אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין.