מדריכי הקנייה של זאפ - מדיחי כלים
לוגו של זאפ
העובדה הבאה אולי תפתיע אתכם: מדיח כלים הוא ממכשירי החשמל היעילים ביותר בבית. איך זה ייתכן? ובכן, מדיחי כלים חוסכים עבורכם זמן, חוסכים עצבים ומריבות על מי ישטוף הערב את הכלים, וכפי שיצרניות מדיחי כלים טורחות כבר שנים לציין-מדיחי כלים חוסכים המון המון מים. למרות שבשנים האחרונות מדיחי כלים הפכו לנפוצים ביותר ויותר בתים, עדיין, מדיח כלים עדיין נתפס בעיני רבים כמותרות למרות שאינו כזה. מדריך זה ידגיש עבורכם את הנקודות העיקריות שאליהן מומלץ לשים לב בקניית מדיח כלים.

מאת גד גניר, צוות זאפ
דגשים בבחירת מדיח כלים
התקנה והתאמה למקום במטבח
נדגיש לפני הכל כי אנחנו ממליצים שהתקנת מדיח הכלים תבוצע ע"י מתקין מוסמך ומקצועי. לפני הגעת הטכנאי, עוד בשלב הקניה, עלינו לבדוק מספר דברים:
סוגי מדיחים: מדיחי כלים מתחלקים לשלוש קבוצות: מדיחים אינטגרלים מלאים, חצי אינטגרלים ורגילים. במדיחי כלים אינטגרלים מלאים ומדיחים חצי אינטגרלים דלת המדיח מכוסה ע"י ציפוי בגימור הארונות במטבח כך שהוא משתלב במטבח בצורה אסתטית. במדיחים אינטגרלים ציפוי העץ מכסה את כל פני הדלת, כפתורי השליטה נמצאים בחלקה העליון ומוסתרים כאשר המדיח סגור או בפעולה. לעומת זאת, במדיח חצי אינטגרלי ובמדיחים רגילים, כפתורי השליטה נמצאים בחלקה הקדמי של הדלת.
בנוסף למדיח האינטגרלי המלא, החצי אינטגרלי והרגיל, קיימים גם מדיחי כלים היושבים על השיש ואינם מהווים חלק מארונות המטבח. מדיחים אלו, הנקראים גם מדיחים קומפקטיים הם קטנים יותר במידותיהם ופשוטים יותר להעברה ממקום למקום.
הכנה במטבח: לפני הגעת המדיח שבחלל המיועד להתקנתו קיים ברז מים, פתח ניקוד, וגישה לחיבור לחשמל. במידה ובכוונתכם לרכוש מדיח כלים אינטגרלי מלא או חצי אינטגרלי, בקשו מהנגר שבנה את המטבח שלכם ציפוי לדלת המדיח באותו הגימור של שאר ארונות המטבח, ובמידות התואמות את דלת המדיח שבחרתם.
גודל: קיימים שלושה סטנדרטים לגדלים של מדיחי כלים. מדיח כלים "צר" הוא מדיח ברוחב 45 ס"מ, וגובה 85 ס"מ, ומסוגל להכיל בין 8 ל-9 מערכות כלים. מדיח כלים "רחב" הוא ברוחב 60 ובגובה 85 ס"מ, ומסוגל להכיל בין 12 ל-14 מערכות כלים. מדיחי כלים קומפקטים, אותם מדיחים היושבים על השיש, מסוגלים להכיל כ-5 עד 6 מערכות כלים. כאשר אתם מודדים את המקום הפנוי במטבח העומד לרשותכם, וודאו שהמדיח שבכוונתכם לקנות נכנס למקום זה. מעבר לכך, חשוב לבחור מדיח שיתאים לצרכים שלכם ולכמות הכלים שתשתמשו בה במהלך השנים. חבל לקנות מדיח ענק שרק ימלא את הגומחה הריקה במטבח, אך יהיה גדול מדי ויתמלא בכלים רק פעם בכמה ימים.
דירוג אנרגטי
כמו במכשירי חשמל רבים אחרים, מדיחי כלים נמדדים ע"י האיחוד האירופאי במבחנים המודדים את יעילותם. על המדיחים ניתן למצוא תוית בה מופיעות סקאלות עם האותיות A עד G, כאשר A מייצגת את רמת החיסכון הגבוהה ביותר, ו-G את הבזבזנית ביותר. שימו לב שבמדיחי כלים ישנן שלוש פעולות הנמדדות באמצעות סקאלה זו: תוצאות ניקוי, חסכון החשמל, ותוצאות ייבוש. מן הסתם, מדיח כלים אשר זכה לציון AAA הוא המדיח המומלץ ביותר, ושווה להשקיע קצת יותר כסף בקניית המדיח, על מנת לחסוך בעלויות השוטפות. בלי קשר לדירוג האנרגטי, מומלץ לבדוק את נתוני צריכת החשמל, וצריכת המים של המדיח.
חסכון במים
למדיחי הכלים הישנים נוצר דימוי בזבזני בכל הקשור לשימוש בכמויות מים, במידה רבה בצדק. עם זאת, מדיחי הכלים המודרניים מתאפיינים בחסכון משמעותי במים, וצורכים כמות מים נמוכה בהרבה משטיפת כלים ידנית, עם ברז פתוח. לדוגמא, בשטיפה ידנית של 12 מערכות כלים אנחנו עושים שימוש בלא פחות מ-10 ליטר מים בדקה. אם נחשב ששטיפת כמות שכזאת של כלים אורכת 10 דקות, נגיע לכ-100 ליטר לשטיפת כלים. מדיח כלים המסוגל להכיל את אותה כמות, עושה שימוש בכמות שבין 12 ל-18 ליטר מים לשטיפה. מעבר לכך, העובדה כי המים במדיח מגיעים לטמפרטורות גבוהות יותר ממים בשטיפה ידנית (ניסיתם פעם לשטוף כלים עם מים ב-70 מעלות?) מאפשרת פירוק יותר מהיר של שאריות המזון, ניקוי יסודי וחיטוי הכלים מחיידקים. עם זאת, חשוב לזכור כי חסכון במים במדיח אפשרי רק כאשר הוא מלא, ואין טעם להפעיל אותו כאשר הוא חצי ריק. עם זאת, ניתן למצוא בשוק מדיחים בעלי כפתור חצי כמות, המאפשר את הפעלת המדיח בצורה חסכונית גם כאשר הוא אינו מלא.
רעש
רמת הרעש של מדיחי כלים נעה בדר"כ בין 40 ל-60 דציבל. לשם השוואה, 60 דציבל היא עוצמת רעש המקבילה לעוצמת שיחה רגילה-תרצו לשמוע רעש חזק מזה במטבח שלכם בעת הדחת כלים? אם הרעש מטריד אתכם בחרו מדיח כלים שעוצמת הרעש שלו לא עולה על 50 דציבל, ובדקו אם במדיח ישנו טיימר לפהעלה מאוחרת המאפשר את הפעלת המדיח במועד אחר-בשעה בה אין אנשים בבית, או בקרבת המטבח. כפי שציינו בהתחלה, מומלץ כי התקנת המדיח תיעשה ע"י בעל מקצוע מוסמך. מתקין מקצועי ידע להתקין את המדיח במטבח שלכם באופן שיבודד בצורה המיטבית את הרעש, ויגרום לפעולת המדיח להיות שקטה ככל האפשר.
שליטה
חלק ממדיחי הכלים המודרניים מצוידים בלוח פיקוד מורכב הכולל צג דיגיטאלי המראה את התכנית שנבחרה, את הזמן שנותר לסיום פעולת המדיח, חיווי המציג את סוג חומר הניקוי שהוכנס למדיח, ואת כמות חומר הניקוי שנותר. האפשרויות כאן הן רבות, אך צריך לקחת בחשבון שלוח פיקוד אלגנטי מתקדם ומשוכלל הוא אחד הגורמים אשר מייקרים את רכישת המדיח, ואת עלות התיקונים שלו.
תכניות הדחת כלים
כל מדיח כלים כיום מצויד במספר תכניות הדחת כלים סטנדרטיות. ישנם מדיחים בעלי למעלה מ-10 תכניות, וישנם מדריכים עם מגוון פחות עשיר של תכניות הדחה. המלצתנו היא לא להסתנוור מכמות התכניות, ולבחור מדיח הכולל בתוכו תכניות המתאימות ספציפית עבורכם. תכניות הדחה נפוצות במדיח כלים:
תכנית אינטנסיבית: תכנית הדחה אשר נמשכת זמן רב, ובטמפרטורה גבוהה יחסית. מיועדת לטפל בלכלוך קשה.
תכנית מהירה: תכנית הנמשכת זמן קצר, בערך כחצי שעה ובטמפ' בינונית, מיועדת לכלים שזה עתה סיימנו להשתמש בהם והלכלוך טרם התקשה עליהם.
תכנית חצי כמות: כשמה כן היא-עושה שימוש בחצי מכמות המים, כאשר המדיח אינו מלא.
קדם שטיפה: תכנית המקבילה להשריית הכלים במים לריכוך לכלוך קשה, מופעלת כהקדמה לתכנית הדחה נוספת ולא ניתן להסתפק רק בה.
שטיפה עדינה: תכנית המותאמת לכלים עדינים (פורצלן וזכוכית).
תכניות אוטומטיות: תכניות בהן המדיח קובע לבד את הטמפ' וכמות המים הנדרשת באמצעות חיישנים שונים. מומחים רבים מציינים כי תכניות להדחת כלים בהן המדיח מזהה בעצמו את כמות הלכלוך במים, עשויות להיות פחות חסכוניות מתכניות אחרות, וממליצים לא להסתמך עליהן.
מדיחים שונים מגיעים עם תכניות הדחה שונות, כאשר לעיתים קרובות ההבדלים בין התכניות מסתכמים בשם התכנית, או בטמפרטורות שונות שבהן מופעל המדיח. בסופו של דבר, חשוב לבדוק מהן התכניות ההכרחיות עבורכם, ולבחור את המדיח אשר עונה בצורה הקרובה ביותר לצרכים אלו.
סידור פנימי
העיצוב הפנימי של המדיח חשוב לא פחות מעיצובו החיצוני. מעבר לנתונים היבשים של כמות מערכות הכלים הנכנסות לתוך המדיח, חשוב לבדוק אם ישנה אפשרות לשנות את גובה הסלסילות במדיח. אפשרות זו חשובה במיוחד על מנת שנוכל להכניס לתוכו כלים שאינם בהכרח בגודל הכלים הסטנדרטי, ועל מנת שנוכל לנצל את חלל המדיח בצורה היעילה ביותר. מחיצות ומדפים מתקפלים, סלסילות שניתן לשנות את גובהן, וכל אפשרות אחרת לשינוי פנים המדיח יכולה רק להוסיף.
המידע המופיע ב zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. במידה ונתקלת בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלח אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין.