אילו סוגי אופניים יש?

אופניים מגיעים במגוון גרסאות, התלויים במשתנים רבים כמו איכות הבנייה, ייעוד האופניים, אופי הרוכב, סוג הגלגלים ועוד. בין סוגי האופניים הפופולריים תוכלו למצוא אופני שטח, אופני כביש, אופני עיר ואופניים חשמליים. כמובן שקיימים סוגים אזוטריים יותר כמו אופני טריאתלון, אופניים מתקפלים או אופני BMX – אך אלו מתאימים בעיקר לקהל ייעודי שמחפש את האופניים הספציפיים עבור מטרתו, לרוב המקצועית.מה טווח המחירים של סוגי האופניים?

בדומה לשוק הרכב, אופניים ניתן למצוא מגוון רחב מאוד של מחירים, החל מאופני ילדים שיעלו מאות שקלים בודדים ועד לאופניים מקצועיים שיכולים בקלות להגיע לאלפי שקלים – ועוד לא דיברנו על דגמים מיוחדים או בלעדיים. ככלל שכמעט תמיד נכון, מחיר גבוה בשוק האופניים יעיד לרוב על אופניים עם התמקדות בנישה מסוימת ולפיכך יהיו מקצועיים וייעודיים יותר.

איך בוחרים אופניים לבוגרים?

בחירת האופניים נשענת על ייעודם המתוכנן מצד הרוכב ולא פחות חשוב, התקציב שהוגדר לכך. אם אתם רוצים להפוך את הרכיבה לתחביב, אולי עדיף לשקול בתור התחלה אופני ספורט המיועדים לכביש, שיתאימו לרוכבים חובבים אך גם לכאלו שרק נכנסים לעולם הרכיבה ולא בטוחים מה "אופני הכניסה" שלהם. מעדיפים לטייל בטבע עם האופניים? שקלו אופניים עם שיכוך מלא, כאלו שמאפשרים נוחות רכיבה גבוהה וסלחנות רבה יותר כלפי הרוכב. אופני עיר כבר יתאימו לרוכבים עירוניים שזקוקים לכלי תחבורה כדי להתנייד בין מרחקים קצרים. אלו כמה דוגמאות בסיסיות לשימוש שונה עבור זוג האופניים שתבחרו – אך צריך לזכור שכל החלטה בדבר רכישת אופניים נשענת על ייעודם.מה ההבדל בין אופניים מקצועיים לאופני ילדים או חובבנים?

בניגוד לצורך היום-יומי שמספקים האופניים החובבנים, כמו רכיבה במגרש המשחקים או נסיעה זריזה ממקום למקום בתוך העיר, באופניים המקצועיים תמצאו הבדלים שמתבטאים ביכולות מקצועיות גבוהות יותר, כמו מערכת הילוכים משופרת, מעצורים עמידים או כידון משודרג אך הפערים הם בעיקר בטיב החומר המרכיב את האופניים: מגנון בלימה איכותי, שלדה חזקה יותר, הימצאותם של בולמי זעזועים ומידת עמידות נאה מול מפגעים אפשריים, כמו הבדלי גובה חריגים או תנאי שטח מגוונים, לדוגמה.

איך לבחור אופניים לילדים? אילו מידות אופניים יש לילדים?

כשמגיעים לבחירת אופניים עבור הילדים, התלויה בגודל הגלגל, יש לקחת שני משתנים בחשבון: גילו וגובהו של הילד, כשיש ביניהם לרוב התאמה די מדויקת. במידה ואין התאמה, עדיף לבחור את גודל הגלגל לפי גיל הרוכב. הטבלה לפיה נבחר גודל הגלגל מצויה בכל חנות אופניים ולפיה ייבחר גודל האופניים למידות הרוכב הצעיר. פרמטרים נוספים וחשובים לא פחות הם ווידוא שהילד מגיע עם כפות רגליו המלאות לקרקע, הגעה מלאה ולא מכופפת מדי אל הכידון וגישה נוחה למעצורים.מה זה אופני איזון ולאיזה גיל הם מתאימים?

כשמם, אופני איזון מטרתם ללמד את הרוכב הטרי, בדרך כלל החל מגיל שנה וחצי, להתחיל להכיר את מערכת ההיגוי באופניים, לתרגל איזון ולשפר את קורדינציית הרכיבה ללא התלות בדיווש הפדלים. היתרונות הבולטים של אופני איזון הם הכרה ראשונית של הילד בפני עולם הרכיבה לפני שיפגוש באופניים ה"רציניים" הראשונים שלו – בכך שהוא מאפשר לילד להתקדם בקצב שלו ובונה ביטחון עצמי תוך כדי ניסיון.

איך יודעים האם האופניים בטיחותיים?

אופניים בטיחותיים כוללים כמה פרמטרים שחשוב לתת עליהם דגש, כמו שלדה בנויה היטב מחומרים חזקים, בולמי זעזועים ומעצורים שמגיבים בחוזקה ובמהירות. אולי מיותר לציין אבל זה לא אומר שאפשר לדלג על אביזרי בטיחות נוספים, שהם בלתי נפרדים משגרתו של כל רוכב אופניים; מעבר לחבישת קסדה המחויבת בחוק, נמליץ גם לרכוש תאורה כלשהי (נצנץ מאחור, פנס קדמי) וכן מגני ברכיים וידיים, בוודאי אם הנסיעה שלכם כוללת תנאי שטח רעועים והסכנה להתרסקות גבוהה מהרגיל.

איך בודקים את המעצורים? כמה מעצורים יש באופניים?

אופניים כוללים מעצור קדמי ואחורי אשר נשלטים באמצעות ידיות ונחשבים למערכת הבטיחות הקריטית ביותר באופניים, לכן חשיבות תקינות המעצורים גבוהה במיוחד. לא משנה אם התכוונתם לרכוש אופניים חדשים או משומשים, יש לוודא (בעדיפות בתמיכת איש מקצוע) את מהירות תגובת הבלמים שאמורה להיות מיידית מן הסתם, וכן לוודא שרפידות הבלמים אינן שחוקות, מיושרות לשפת צלחת הגלגל וכן לבדוק שהמרחק בין כל רפידה לצלחת הגלגל לא עולה על 3 מ"מ – למען רגישות מעצור גבוהה, אך לא מדי.מה החומר המומלץ ממנו עשויה שלדת האופניים?

ברוב מוחץ של המקרים שלדת האופניים האידיאלית היא גם זו היקרה ביותר ובדרך כלל מיוצרת משילובי מתכות יקרות או מחומרים מרוכבים אחרים, כמו קרבון. האופניים "הסטנדרטיים" יהיו לרוב עשויים מפלדה או אלומיניום – שהם כמובן רחוקים מלהיות רעים או מסוכנים, אבל בסיסיים באיכותם אל מול אופניים מקצועיים ויקרים פי כמה.

מה נפח אוויר שצריכים להיות לצמיגי אופניים?

נפח האוויר בצמיגי האופניים משתנה בהתאם למשקל הרוכב, סוג השטח ואופי הרכיבה. ברוב מוחץ של המקרים על צמיגי האופניים יופיעו מד הלחץ המקסימלי (psi), אם כי כאמור, יש להתחשב באופי הנסיעה של הרוכב ותנאי השטח עליהם תרכבו. בהערכה כללית, צמיגי אופני עיר ינופחו לפי 50-65 PSI ואופני עיר 35-50 PSI, תלוי בתוואי הנסיעה, כלומר מסלול שטח או עירוני.

האם לעובי הצמיג יש משמעות?

צמיגים נבדלים אחד מהשני בפרמטרים רבים, ביניהם קוטר הגלגל, החומר ממנו הצמיג עשוי, צורת החספוס הטבועה בו וכמובן, עובי הצמיג – שמשפיע ישירות על סגנון הרכיבה. לאחיזת כביש גבוהה במיוחד תעדיפו צמיגיים עבים ואיכותיים, אם כי חשוב לקחת בחשבון שהחיסרון העיקרי שלהם הוא משקל כבד יחסית מאשר צמיגים דקים וכך גם מהירות הרכיבה נפגעת. בתחום זה קל להתפתות לחברות צמיגים פחות מוכרות שמציעות גלגלים במחירים נמוכים משמעותית מיצרניות פופולריות יותר, אם כי נמליץ לא להתפשר – מדובר ברכיב בטיחות לכל דבר, מעבר לשחיקה המואצת ולביצועי כביש ירודים שאפשר למצוא בגלגלים של חברות אלמוניות.האם למשקל אופניים יש משמעות?

אופניים זמינים במשקלים שונים, בטווח מאוד רחב שכמעט תמיד גם מושפע מייעוד האופניים. למשקל האופניים חשיבות רבה בעיקר בכל הנוגע לנוחות הנסיעה ולבטיחות הרוכב, אך שימו לב: אין שום קשר בין משקל האופניים לאיכותם. משקל נמוך לרוב נובע משימוש בחומרים יקרים (כמו קרבון או שילוב סוגי אלומיניום שונים), שהופכים את האופניים לקלים יותר, כך שיכולת שליטת הרוכב גבוהה יותר – לבוגרים הדבר אומר שליטה מלאה ועצמאית יותר מול אתגרים ובקרב ילדים גוברת היכולת ליהנות מהרכיבה ולפתח קורדינציית רכיבה. באותה נשימה חשוב לזכור שאין אופניים שהם גם קלות, איכותיות – וזולות. האידיאל למצוא את הפער בין התקציב שהוגדר מראש, לבין האופניים האידיאליות ביותר מבחינת משקלם.איך יודעים מתי להחליף אופניים?

כל זוג אופניים מורכב מחלקים רבים, כמה מהם מוכרים לציבור הרחב והרוב הרבה פחות. במקרים רבים, שחיקה ספציפית של רכיב מאפשרת להחליף אותו בחדש – כך למשל החלפת שרשרת יכולה להתבצע בקלות אצל מכונאי מתמחה, בלם אחורי או צמיג ניתן לחדש ואוכף שנשחק ניתן להמיר במושב משופר, בהתקנה פשוטה ומהירה. החלפה כללית של כל האופניים מומלצת כאשר סך התיקונים רבים או חוזרים ונשנים. במצבי קיצון בהם השלדה מתחילה להראות סימני סדק או שהתעקמה, לעיתים גם אז יומלץ להחליף את כל האופניים, כמובן בהתאם לחומרת המקרה. כאן גם המקום לציין שתחזוקת אופניים שוטפת הכרחית לכל רוכב, חובבן או מקצועי, וככל שתרבו בבדיקות שגרתיות כך תאריכו את חיי האופניים שלכם.