ג'ל אלכוהול


מה זה ג'ל אלכוהול לחיטוי ידיים?

מלבד השימוש בו למשקאות חריפים, אלכוהול משמש גם כחומר חיטוי רב עוצמה, אבל שימוש באלכוהול נקי כחומר ניקוי וחיטוי על בסיס יומי אינו מומלץ בין היתר מכיוון שאלכוהול מייבש את העור. לכן פותח ג'ל האלכוהול שמצד אחד מכיל את האלכוהול לחיטוי ברמה של 70% לפחות, ומצד שני מכיל חומרים שהופכים אותו לשמיש (לא נוזלי מדי) ולפחות הרסני לעור הידיים עם תוספת של אלוורה - צמח הידוע בתכונות המרגיעות שלו על העור, ויטמינים שונים וחומרים נוספים.


אלכוג'ל


כמה עולה ג'ל אלכוהול?

טווח המחירים של ג'ל האלכוהול נגזר בעיקר מגודל המיכל, והמחירים נעים בין 20 שקלים לבקבוקון המכיל כ-50 מ"ל ג'ל ועד למחיר של כ-50 שקלים בקירוב לבקבוק המכיל 500 מ"ל של ג'ל ניקוי. בתווך תמצאו גם כמויות של 100 ו-200 מ"ל.


ישנם חומרי ניקוי מתקדמים יותר שפותחו עבור חיילים ואנשי שטח ללא גישה למים וסבון, שמכילים גם חומרי חיטוי וניקוי מתקדמים יותר וגם מכילים חומרי לחות על מנת לשמור את הידיים או שאר החלקים שאנחנו מנקים עם החומר - אבל חומרים כאלו יקרים באופן משמעותי ונמכרים בעיקר בחנויות לציוד שטח.


ג'ל אלכוהול


באילו נפחים ניתן לקנות ג'ל אלכוהול?

ג'ל אלכוהול מגיע בבקבוקי פלסטיק לחיצים או עם משאבה בחלק העליון, כאשר הנפחים נעים בין 50 מ"ל לבקבוק הקטן ביותר, בקבוקון אישי - ועד בקבוקים גדולים של ליטר לשימוש ביתי. מיכלים גדולים יותר קיימים בעיקר לשוק התעשייתי והם מתאימים פחות לשוק הביתי.


אלכוג'ל


האם יש תוקף לג'ל אלכוהול?

למרות שיש נטייה לחשוב שאלכוהול אינו מתקלקל, הג'ל האלכוהולי אכן מכיל תאריך תפוגה גם בגלל שהוא מכיל חומרים אחרים מלבד האלכוהול, אבל אין מה לדאוג: תוקף ממוצע של ג'ל אלכוהול יכול להגיע למשך זמן של שנתיים ולכן אם המוצר נמצא בשימוש בשכיחות גבוהה יחסית, ניתן לשמור עליו לאורך זמן.


האם מגבונים עם אלכוהול וג'ל אלכוהולי הם אותו דבר?

מגבוני החיטוי מכילים את אותם רכיבים שקיימים בג'ל האלכוהול, מלבד הג'ל עצמו. המגבונים שרויים בתוך תמיסה עם אלכוהול ברמה של 70% וגם חומרי נוספים שנועדו להקל על תגובת העור, כמו אלוורה או חומרי לחות שונים. ההבדל הוא בעיקר בצורת השימוש, שכן המגבון עצמו משמש ככלי הניקוי ואיתו מנקים את הידיים או כל משטח אחר אותו רוצים לחטא.


בשטח, ההבדל יתבטא בעיקר במחיר: המגבונים הרבה יותר יקרים לשימוש, בטח אם מדובר בפרק זמן ארוך של שימוש כמו שאנחנו נמצאים בו בימים אלו. כדאי לזכור גם שלמגבונים נטייה להתייבש אחרי שהאריזה נפתחת בפעם הראשונה, מה שמגביל קצת את פרק זמן השימוש.


ספטול חומר חיטוי


מה ההבדל בין ג'ל אלכוהולי וספטול?

ברמה העקרונית, החומרים הפעילים בשני המוצרים הם כמעט זהים, שכן יש שם אלכוהול בשיעור של 70% לפחות, אבל ההבדל העיקרי הוא בתוספת האלוורה והחומרים האחרים, שהופכת את המוצר לג'ל מצד אחד ועוזרת לשמור על עור הידיים מצד שני, מה שלא קיים בספטול שנועד לשימוש יותר מקצועי ומסחרי בבתי החולים, קופות החולים ומוסדות ציבור מסוימים. הספטול יעיל יותר נגד זיהומים וזול יותר לשימוש רב, אבל מאידך פחות בריא לעור הידיים ופחות נוח לשימוש בגלל מצב הצבירה הנוזלי והריח הפחות נעים.מסיכות נשימה (נשמיות)


אילו סוגי מסיכות קיימים?

המטרה בשימוש במסיכת הפנים היא למנוע מחלקיקים מזוהמים הנעים באוויר לחדור אל מערכת הנשימה שלנו, כך למעשה אנחנו נדבקים ברוב המחלות הזיהומיות, כדוגמת הקורונה.


ישנן מסיכות חד פעמיות באיכויות שונות ובתקנים שונים, וישנן מסיכות מקצועיות יותר ורב פעמיות המיועדות לאנשים שפועלים בסביבות עבודה מאתגרות במיוחד . חשוב להדגיש שהנשמיות (השם העברי התקין למסיכת פנים) אינן מספקות הגנה של 100% כנגד הנגיפים והמזהמים השונים, הן כן מספקות הגנה בשיעורים גבוהים יחסית בהתאם לשימוש כמובן.


מסכה לפנים


מאיזה חומר עשויות המסיכות?

הנשמיות עשויות מחומרים שונים, החל מנייר למסיכות הפשוטות שיעילות רק נגד זיהום אוויר, דרך מסיכות בד ועד למסיכות גומי ופלסטיק, כדוגמת אלו שהשתמשו בהן בישראל בתקופת מלחמת המפרץ. המסיכות מהגומי והפלסטיק מן הסתם יעילות יותר ונוחות פחות שכן בהן גם צריך להחליף את הסנן מדי פעם, אבל כאמור אינן מיועדות לשימוש יומיומי.


האם השימוש במסיכות (נשמיות) הוא חד פעמי? כל כמה זמן רצוי להחליף?

באופן רשמי, המסיכות שנמכרות בבתי המרקחת מיועדות לשימוש חד פעמי ולאו דווקא מהסיבה שהסינון שלהן נפגם לאחר מספר שימושים, אלא בעיקר מהסיבה שהחומר ממנו עשויה המסיכה סופג את לחות הנשימה שלנו, מה שגורם לו לצבור לחות וכך להקשות את מעבר האוויר בכל נשימה. לכן מומלץ שלא להשתמש במסיכה מהסוג הזה יותר מפעם אחת, או פעמים בודדות בלבד בהתאם לסוג השימוש.


מסיכה לפנים


כמה עולה מסיכה לפנים (נשמיות)?

המגוון הרב שיש נשמיות ולמסיכות ההגנה השונות גורם לטווח מחירים גדול מאוד שיכול לנוע בין שקלים בודדים לנשמית נייר כירורגית פשוטה שאינה עומדת באחד מהתקנים ונועדה רק לשימוש קל ועד למאות שקלים רבות למסיכות רב פעמיות עם סננים מתחלפים והגנה כמעט מושלמת. כמובן שכמו בכל מוצר,, המחירים מושפעים גם מההיצע והביקוש בשוק ולכן עשויים להתייקר בתקופה בה מסיכות נחשבות מוצר מבוקש ובחסר.


האם מסיכות לפנים צריכות לעמוד בתקן מסוים?

המסיכות השונות נמכרות בעולם בשני תקנים עיקריים שמחויבים לאחוזי ההגנה אותם הם טוענים שהם מספקים. ישנם שני תקנים למסיכות: התקן האמריקאי מציע 3 רמות של הגנה - N95 המוכר יגן מפני על 95% מהחלקיקים, N99 יכן מפני 99% מהחלקיקים ו-N100 יגן מפני 99.97% מהחלקיקים. התקן האירופאי מציע דגם FFFP1 עם סינון של 80% מהחלקיקים, FFFP2 עם סינון של 94% מהחלקיקים ו-FFFP3 שמציע הגנה מ-99.95% מהחלקיקים.


מסיכה לפה


כמה יחידות יש בחבילת מסיכות?

נשמיות ומסיכות פנים מגיעות בדרך כלל באריזות של 5 ומעלה, אבל התפרצות נגיף הקורונה והביקושים העצומים למסיכות מהסוג הזה גרמו להרבה סוחרים פשוט לפרק את המארזים ולמכור במחירים גבוהים יותר מסיכות בודדות.כפפות חד פעמיות


מהן המידות של כפפות חד פעמיות?

כפפות חד פעמיות נמצאות בשימוש בתעשיות רבות, וסביר להניח שכמעט בכל בית בישראל תמצאו חבילה כלשהי של כפפות כאלו. מבחינת מידות, תוכלו למצוא כפפות במידות Small, Medium, Large והעובדה שהן עשויות מחומר גמיש מאפשרת התאמה לרוב גדלי הידיים בשוק.


כפפות חד פעמיות


מהם השימושים העיקריים בכפפות חד פעמיות?

אם נעזוב את התעשיות המקצועיות שמשתמשות בכפפות חד פעמיות כמו תעשיית הרפואה, תעשיות האלקטרוניקה ועוד, נוכל למצוא בכל בית בישראל זוג כפפות שמשמש לרוב לצרכי ניקיון במצבים של לכלוך קשה ופחות נעים כמו חדרי מקלחת ושירותים, ענייני טיפול באשפה ועוד. בתקופה זו בוחרים אנשים רבים ללבוש כפפות חד פעמיות ביציאה מהבית, בזמן קניות וכדומה כדי להימנע ככל הניתן ממדע במשטחים מזוהמים. חשוב לזכור שהכפפות עצמן מזדהמות ולכן יש להשתמש בהן לזמן קצר ולהחליף אותן בכפפות חדשות בתדירות גבוהה.


מה ההבדל בין כפפות לטקס וכפפות ניטריל?

אם נשים בצד את כפפות הניילון הפשוטות שמשמשות אותנו בעיקר להכין סנדוויצ'ים לילדים, ונתעלם מסוגי הכפפות המקצועיים יותר, נישאר עם שני סוגים עיקריים של כפפות, הראשון הוא לטקס, חומר שמקורו בצמח המשמש להכנת גומי - והוא הבסיס לחלק גדול משוק הכפפות החד פעמיות, אבל אנשים רבים רגישים לחומר הזה, מה שמונע מהם להשתמש בו, לכן פותח חומר סינטטי דומה שנקרא ניטריל והוא נחשב טוב יותר ועמיד יותר מאשר הלטקס.
מה טווח המחירים של כפפות לטקס?

טווחי המחירים של כפפות לטקס נעים בין 20 שקלים לחבילה של 100 זוגות של כפפות ללא אבקה ועד מחיר של מעל 100 שקלים לאותה כמות של כפפות.


מה טווח המחירים של כפפות ניטריל?

מחירי הכפפות שעשויות מניטריל הוא מעט גבוה יותר, ועל פי דרגות האיכות, המחירים של אריזות של 100 זוגות כפפות ינועו בד"כ בין 40 שקלים לחבילות הפשוטות יחסית ועד למאות שקלים לכפפות באיכויות גבוהות במיוחד.
מה ההבדל בין כפפות עם אבקה וללא אבקה?

חלק מהכפפות מגיעות עם אבקה כלשהי, בד"כ אבקת טלק - שעוזרת הן בשלב לבישת הכפפות והן בהרגשה הכללית בזמן השימוש בהן, אבל החל משנת 2016 ישנן הגבלות של משרדי הבריאות השונים על שימוש בכפפות עם אבקה בגלל תגובות אלרגיות של אנשים שהשתמשו בכפפות. מחירי הכפפות עם האבקה לא יקרים באופן כללי מאלו בלי.


כמה כפפות מגיעות בחבילה?

האריזות הנפוצות שנמכרות בדרך כלל בישראל הן בנות 100 זוגות של כפפות חד פעמיות באריזה אז אם אתם נתקלים בחנויות שמוכרות את הכפפות בצורה בודדת, היו בטוחים שמישהו מנצל כאן איזו הזדמנות עסקית ואל תמהרו לרכוש מחבילות מפורקות.