מה זה חרמש?

אם תשאלו את האדם הממוצע מה זה חרמש, יתכן שתקבלו תשובה בסגנון: "המקל הזה עם הסכין המעוגלת בקצה" ובדרך כלל התשובה תהיה מלווה בתנועת ידיים של קצירה ידנית עם החרמש. אבל הימים האלו חלפו, וכיום החרמש שבשימוש ככלי גינון הוא כלי ממונע שמסוגל לפעול על חשמל או על מנוע בעירה. החרמש משמש לקיצוץ דשא ועשבייה באופן ידני, במקומות בהם לא ניתן או לא כדאי להשתמש במכסחת דשא (למשל במשטחים קטנים או בקצוות משטח הדשא).חרמש ידני. לא אליו אנחנו מתכוונים...


ממה בנוי החרמש?

מנגנון האחיזה: מורכב משתי ידיות אחיזה, אחת משלבת את המצערת בתוכה והשנייה משמשת לתמיכה ונמצאת על המוט המרכזי של החרמש;

המוט המרכזי: מוט אלומיניום שמרחיק את מנגנון הקצירה והמנוע הגוף המשתמש אל כיוון העשביה שלרגליו;

המנוע ומנגנון הקצירה: מורכב ממנוע רוטורי (חשמלי או מנוע בעירה) שבמרכזו נמצא ציר מסתובב ואליו מחוברת המחסנית של חוט החיתוך העשוי מפלסטיק בקשיחויות שונות.
איך חרמש עובד?

הרעיון הוא פשוט: במקום הלהב המתכתי שיש במכסחות הדשא, החרמש כולל חוט פלסטיק גמיש שמסתובב במהירות גבוהה וחותך את הדשא והעשבים. מכיוון שהחוט עשוי מפלסטיק והוא נשחק במהלך העבודה, הוא מגיע בתוך מחסנית שמשחררת בכל פעם עוד חתיכה של חוט, מה שמאפשר להמשיך את רצף העבודה ללא הפסקות מיותרות. חוט פלסטיק שיוצא מנקודה אחת או שתיים


מה זה חרמש ממונע ולמי הוא מתאים?

חרמשים מהסוג הממונע הולכים ומתמעטים ומי שמשתמש בהם בעיקר הם גננים ואנשי מקצוע, בעיקר בגלל המחירים הגבוהים שלהם בהשוואה לחרמשים חשמליים ובגלל אופי התפעול והתחזוקה המורכבים יחסית.


המנועים של חרמשים מהסוג הזה ניזונים מתערובת של שמן ודלק, וכאן גם טמון הסוד לאורך חיי החרמש הממונע מהסוג הזה: ראשית, ככל שהתערובת של השמן והדלק תהיה איכותית יותר - כך יפעל החרמש ביעילות המירבית וגם יחזיק מעמד זמן רב יותר. ושנית - תחזוקה נכונה של המנוע, כולל טיפול וניקוי של מיכל הדלק, תאריך משמעותית את חיי המנוע ואת יעילותו.חרמש ממונע. מנוע 2 פעימות הפועל על תערובת דלק\שמן


עוצמת המנוע נמדדת בסמ"ק, בדיוק כמו במכוניות, כאשר נפחים שבין 21-24 סמ"ק אלו מנועים קטנים יחסית שמתאימים למשתמש הביתי שאינו סובל מעשבייה עבה, צפופה או קשוחה מדי. ישנם חרמשים עם מנועים שנעים בין 30-40 סמ"ק והם כבר מיועדים לשוק המקצועי ולצמחיה עבותה יותר. החרמשים החזקים יותר יכולים להכיל מחסניות של חוט פלסטיק בעובי גדול יותר - מה שמאפשר עבודה מסיבית יותר. חוטים אלו יעבדו על צמחיה קשוחה יותר ויחזיקו מעמד זמן רב יותר.


מה זה חרמש חשמלי ולמי הוא מיועד?

אחיו הצעיר והאלגנטי של החרמש הממונע. המנוע החשמלי, בשונה ממנוע הבנזין, שקט וזול יותר מצד אחד, אבל מצד שני חלש יותר ויחזיק מעמד פחות זמן. החרמשים החשמליים מיועדים בעיקר למשתמש הביתי, כאשר יש ביניהם גם כאלו עם עוצמות מספיק חזקות למשתמשים קצת יותר מתקדמים. לגינות גדולות או לשטחים ציבוריים עדיף חרמש עם מנוע בנזין


המנועים החשמליים נבדלים זה מזה בעוצמת הוואט ובסיבובי המנוע לדקה. החרמשים החזקים בשוק יכולים להגיע לאיזור ה-1000 וואט או בשפה אחרת: 1.34 כוחות סוס. זה אומר מנוע חזק בערך כמו מנוע בנזין של מעל 30 סמ"ק. החרמשים בעלי המנוע החזק יהיו מן הסתם גם יקרים יותר.תחזוקה נכונה וטיפול תקופתי יאריכו את החיים של החרמש.


מה זה חרמש חשמלי נטען?

שלב אחד קדימה אחרי החרמש החשמלי הרגיל, נוכל למצוא היום יותר ויותר חרמשים חשמליים נטענים, וזה אומר שאנחנו כבר לא מוגבלים במרחק העבודה לפי אורך הכבל החשמלי אלא אנחנו יכולים לעבוד בכל חלק וחלק בגינה שלנו. 


ישנן שתי כוכביות קטנות אם וכאשר תחליטו לרכוש חרמש חשמלי נטען: האחת - מנוע חשמלי נטען לרוב יהיה חלש יותר מאשר מנוע חשמלי חוטי; ושנית, החרמש הנטען יקר יותר משמעותית מדגם זהה בנתונים הטכניים מלבד עניין הטעינה.


איזה חרמש אתם צריכים?

החרמש החשמלי הממוצע יוכל לתפקד היטב ולאורך זמן כל עוד לא מדובר בגינה גדולה מאוד או עשבית מאוד. גינה עד גודל של כ-150 מטר נחשבת עדיין כגינה קטנה יחסית וזה הגודל האופטימלי לחרמש מהסוג הזה. אם ברשותכם גינה גדולה יותר או מורכבת יותר, ההמלצה היא להצטייד בחרמש חשמלי חזק, שיהיה לפחות בהספק של כ-500 וואט ואם אפשר אז אף יותר. טווחי המחירים גדולים מאוד ונעים בין קצת מעל ל-100 שקלים לחרמש החשמלי הפשוט ביותר ועד לכמה אלפי שקלים לחרמשי בנזין חזקים.
עשו את השיקול הפרטי שלכם כדי לייעל את תהליך הרכישה והתחזוקה, וכמו תמיד, ההמלצה שלנו היא לרכוש חרמש שמגיע לישראל בצורה מסודרת ולוודא שיש לכם אחריות למקרה של תקלות בעתיד.