איזה מזגן אני צריך? מזגן עילי או מיני-מרכזי?

המזגן הפרקטי ביותר הוא מזגן עילי הוא אינו תופש מקום בחדר, מיקום ההתקנה שלו גמיש יחסית, וניתן להתאים מזגנים עיליים בעלי תפוקות שונות לחללים השונים בבית. מזגן מיני מרכזי מיועד למיזוג של מספר חדרים או חלל אחד גדול. למיזוג של מספר חללים בעלי צרכים שונים, כדאי לבחור שילוב של שני סוגי מזגנים. לדוגמה, מזגנים עיליים לחדרי השינה, ומיני מרכזי ליתר החללים בבית. אם זמני השימוש ויתר צורכי המיזוג אינם חופפים בחדרים השונים יתאים מספר דומה של מזגנים עיליים עצמאיים.
כמה עוצמתי צריך להיות המזגן?

תפוקת המזגן היא עוצמת הקירור או החימום של המזגן, ובהגדרתה הרשמית – התפוקה היא כמות הקור או החום שנוספה לחלל בשעת עבודה אחת. התפוקה נמדדת ב-BTU/hr. ככל שהחלל גדול יותר תידרש תפוקה (BTU/hr) גבוהה יותר, וכך גם אם הדירה חשופה במידה גבוהה לשמש, אם יש בדירה מספר גדול של קירות חיצוניים, ריבוי חלונות וכדומה.


מזגנים

מה היתרונות של מזגן אינוורטר?

מזגן בטכנולוגיית אינוורטר אמנם יקר ממזגן רגיל, אך חסכוני יותר בצריכת החשמל, מגיע לטמפרטורה הרצויה במהירות, שומר על טמפרטורה אחידה ויעיל בטמפרטורה חיצונית נמוכה או גבוהה מאוד. אם אתם יכולים להשקיע את הסכום הראשוני הכרוך ברכישה, זו השקעה משתלמת.


מה זה דירוג אנרגטי?

דירוג צריכת החשמל מופיע בתווית האנרגיה של המזגן ומבוטא באותיות A עד G, כאשר A היא הדרגה החסכונית ביותר ו-G – הבזבזנית ביותר. מזגן חסכוני עם דירוג אנרגטי גובה עשוי לחסוך מאות שקלים בשנה במצטבר. 


למה המזגן שלי מרעיש?

כשמדובר ברעש, סביר להניח שמדובר במזגן עילי שהוא הנפוץ ביותר ובו יש יחידה פנימית בעלת גורמים שעשויים להרעיש. סביר פחות שמזגן מרכזי ירעיש כיוון שחלקיו הנעים ממוקמים רחוק מנקודת יציאת האוויר. מזגן עילי עשוי להרעיש ממספר סיבות מרכזיות:
א. מאיץ לא מאוזן, שבור או שהגומיות שלו קרועות
ב. סננים (פילטרים) מלוכלכים יתר על המידה
ג. רעשים הנובעים מהמנוע
ד. סוללת מאייד סתומה
אלו הסיבות הנפוצות ביותר לרעשי מזגן מיותרים. תחזוקה שוטפת נכונה אמורה למנוע את מרבית הרעשים הללו לכן מומלץ לפעול לפי הוראות התחזוקה אותן מצרף היצרן בחבורות המוצר.

מזגן

איזה סוגי מזגנים קיימים?

כששואלים אודות סוגי המזגן יש להתייחס לשני מישורים – מבנה המזגן וטכנולוגיית הפעולה.
מבחינת מבנה המזגן ישנם מספר סוגים שונים:
א. מזגן עילי – מזגן המורכב מיחידה פנימית ומדחס חיצוני. היחידה הפנימית מורכבת בחלקו העליון של הקיר ותפקידה לפזר את הקור \ החום שנוצר מדחיסת גז המזגנים בחלל החדר. היחידה החיצונית מפזרת את החום ה"נגדי".
ב. מזגן מרכזי \ מיני מרכזי – מזגן מרכזי מורכב מיחידה אחת שמבצעת את כלל הפעולות ומפזרת את הטמפרטורה הרצויה בחדרים באמצעות מערכת צינורות שנפרסת בתשתית הדירה. היתרון הוא שליטה מרכזית בטמפרטורה של כלל הדירה והימנעות מרעשים מיותרים. החיסרון העיקרי הוא לרוב בצריכת האנרגיה ובתשתית הנדרשת.
ג. מזגן רצפתי – מזגן שדומה בפעולתו למזגן עילי. התקנתו נעשית בחלקו התחתון של הקיר. מזגן זה אינו נפוץ בימים אלו.
ד. מזגן נייד – מזגן זה כולל את כלל המרכיבים הדרושים להפעלתו ונמצא בתוך הדירה. היתרון הבולט שלו הוא שאינו דורש התקנה וניתן להניח אותו בחלל אותו נרצה לחמם או לקרר, כאשר ההתקנה היחידה אותה יש לבצע היא הנחת צינור האוויר בפתח החלון \ יציאה מהדירה כדי לאפשר חלוקת טמפרטורות שונה בין חלל החדר והחלל החיצוני. חסרונו העיקרי הוא רעש מוגבר בחלל החדש והנחתו על הרצפה שתופסת חלל מיותר.
מלבד סוג המזגן יש להתייחס לטכנולוגיה בו הוא פועל. כיום קיימים שתי טכנולוגיות עיקריות שיש להכיר טרום הרכישה:
ה. מזגני On – Off "רגילים" – מזגן בו פעולת המדחס אחידה. חסרונו העיקרי של מזגן זה הוא עלות החשמל המוגברת.
ו. מזגני אינוורטר – הטכנולוגיה העדכנית בתחום המיזוג. טכנולוגיית האינוורטר משמעה שמדחס המזגן יודע לפעול בתפוקות קירור משתנות מה שמאפשר חיסכון באנרגיה.

מזגן


מה עדיף, מזגן מיני מרכזי או בכל חדר?

מזגן נפרד בכל חדר הינו האפשרות המומלצת, במידת האפשר, משתי סיבות מרכזיות:
א. אפשרות לבחור טמפרטורה שונה בכל חדר.
ב. חיסכון באנרגיה בגלל האפשרות לקרר או לחמם חדר אחד בלבד.
כמו לכל שיקול ישנם יתרונות וחסרונות, ולעיתים המציאות תכתיב לנו את הבחירה. בבניינים חדשים, כדוגמה, לא תמיד ניתן להתקין מזגן נפרד בגלל היעדר מקום להניח בו את המדחסים. מגבלות שונות נוספות עשויות לבחור עבורנו את האופציה האפשרית.

מזגן מרכזי או בכל חדר?

האם אפשר להתקין מזגן בממ"ד?

כן. ניתן להתקין מזגן בחדרי ממ"ד באמצעות ערכת התקנה מיוחדת שאושרה על ידי פיקוד העורף.

האם אפשר להשתמש באותו שלט לכל המזגנים?

במידה וכלל המזגנים בדירה זהים ניתן יהיה להשתמש באותו שלט עבור כולם. במידה והם שונים מרבית הסיכויים שהשלטים, שעובדים בתדרים שונים, לא יפעלו או יהיו מוגבלים, לכן תמיד מומלץ להשתמש בשלט המקורי.

איך שומרים על תקינות המזגן?

ישנן שתי פעולות מרכזיות שהמשתמש הביתי צריך לבצע על בסיס קבוע כדי לשמור על פעולתו התקינה והבריאה של המזגן:
א. ניקיון הסננים (פילטרים) בתדירות של חודשיים-שלושה לכל היותר.
ב. ניקוי סוללת מאייד ומעבה פעם בשנה.
ישנם חומרי ניקיון ייעודיים ושיטות שונות לנקות את המזגן באופן מקצועי יותר, במידת הצורך. השיטות כוללות ספריי ייעודי, שטיפה עמוקה וכו'. כשמדובר בנקיון מקצועי שדורש פירוק המזגן, לא מומלץ לבצע זאת לבד ויש להיעזר באנשי מקצוע.


איך שומרים על תקינות המזגן

איך יודעים אם צריך להוסיף גז למזגן?

מערכת הקירור של המזגן הינה מערכת אטומה לחלוטין. במידה ויש דליפת גז הדבר יתבטא ביכולת מוגבלת של המזגן בקירור או חימום, או אף חוסר יכולת מוחלטת בשינוי בטמפרטורה בחלל החדר. במצב זה יש להיעזר במתקין מורשה שיבדוק את מקור הדליפה, יטפל בה וימלא במידת הצורך את כמות הגז החסרה.

מה יכולות להיות הסיבות לכך שהמזגן שברשותי לא מקרר?

בעיות של קירור או חימום במזגן עשויות לנבוע ממספר סיבות שונות:
א. מחסור בגז
ב. תקלה במערכת הפיקוד של המזגן
ג. תקלה במדחס
ד. תקלה במנוע של היחידה הפנימית או החיצונית
ה. תקלה ברכיבים אלקטרוניים שונים כגון קבלים
אלו הסיבות המרכזיות שעשויות למנוע מהמזגן לפעול כשורה כאשר הנפוצה שבהן היא הבעיה בסעיף הראשון - מחסור בגז המזגנים.

כמה מ"ר מזגן 2 כוח סוס מקרר?

כשרוצים לדעת איזה מזגן יתאים לגודל החלל אותו מעוניינים לקרר, יש מספר שיקולים שמשנים משמעותית את הספק המזגן הייעודי. ככלל אצבע כללי מאוד ניתן לחשב כ-700 BTU לכל מטר רבוע בחדר המיועד. כלומר, חדר של כ-10 מ"ר ידרוש תפוקת קירור של כ-7,000 BTU. עם זאת ישנם פרטים רבים שמשתנים מדירה לדירה ועשויים להשפיע משמעותית על יכולת המזגן לקרר ולחמם. מלבד שטח החדר יש להתחשב בגובה התקרה, מזג האוויר המקומי (לדוגמה קר יותר בהרים, חם ולח יותר במישור החוף וכו') ואף איכות הבידוד של החדר או הדירה. אם ניתן דוגמה ממוקדת יותר, אז בחדר של 10 מטר רבוע (3.16X3.16) עם גובה תקרה של 2.4 מטר, בידוד ממוצע וצורך שינוי טמפרטורה של 10 מעלות, יש צורך במזגן עם תפוקה של כ-3,100 BTU.

מנוע של מזגן

כמה עולה מזגן חדש?

עלות מזגן חדש רחבה מאוד ומשתנה כל פי מספר גורמים משמעותיים. המחיר משתנה על פי הנתונים הבאים:
- מותג
- הספק (כ"ס)
- טכנולוגיה (אינוורטר או On-Off)
- תמיכה בשליטה מרוחקת (Wi-Fi)
- שנות אחריות
- דירוג אנרגטי
לאור כל אלו, טווח המחירים רחב מאוד. בזאפ ניתן למצוא מזגנים בטווח מחיר של כ-1,100 שקלים ועד כ-66,000 שקלים למזגנים תעשייתיים גדולים. לשיקולי המחיר יש להעריך את צריכת האנרגיה הרצויה וההתקנה כמובן. בחירה לא נכונה של מזגן קטן לחלל לא מתאים עשויה לגרור עלויות גבוהות בצריכת האנרגיה לכן רכישה של מזגן זול יותר לא בהכרח תהיה ההחלטה הנבונה.
תווית אנרגיה

מה זה אומר "כוח סוס"?

בדומה לשיטה המוכרת מעולם הרכב בה כוס סוס מעיד על עוצמתו של הרכב, גם בתחום המזגנים נתון זה מסייע להבין באיזו עוצמת מנוע מדובר כדי להשליך על יכולת המזגן לקרר. עם זאת, שינויים טכנולוגיים ויעילות אנרגטית שינו את המצב וכיום נכון יותר למדוד את יעילות המזגן באמצעות יחידות ה-BTU שלו ולאו דווקא באמצעות כוחות הסוס שהמנוע שלו מפיק. ה-BTU, או British Thermal Unit היא יחידת אנרגיה שמשמעה היא כמה אנרגיה נדרשת כדי לחמם ליברה אחת של מים במעלה אחת פרנהייט. בישראל אנו לא משתמשים בליברות או מעלות פרנהייט, אך מדד ה-BTU נפוץ גם אצלנו כדי לקבל אמת מידה מסוימת.

כמה זמן מחזיק מזגן עד שצריך להחליפו?

שאלה זו כללית ותלויה בהמון משתנים. ניתן לשער כי אורך חייו הממוצע של מזגן עשוי לנוע בין 3 שנים ועד כ-40 שנה, אך נתון זה עשוי להשתנות בהתאם לתחזוקת המזגן, ניקיון הפילטרים, משך השימוש, אקלים סביבתי וכו. תחזוקה נכונה של המזגן צריכה לאפשר לו לתפקד ביעילות במשך שנים ארוכות.

מזגן בחדר

מתי כדאי לקנות מזגן חדש?

במידה והמזגן הנוכחי שלכם עובד באופן תקין ומשרת אתכם נאמנה אין צורך להחליפו. במידה והמזגן מתקלקל לעיתים קרובות, דורש ביקורי טכנאי תדירים, אינו מתפקד כראוי או שצריכת האנרגיה שלו אינה לרוחכם – ייתכן ומומלץ להחליפו.
לעיתים, רכישה של מזגן חדש ומודרני שיעיל בצריכת האנרגיה שלו יכולה להיות חסכונית משמעותית משמירה על מזגן ישן שזולל באנרגיה ושאינו מקרר או מחמם מספיק את הסביבה שלו.

מה הטמפרטורה הכי נמוכה במזגן?

לרוב, הטמפרטורה הנמוכה ביותר שניתן לקבוע למזגן הינה 16 מעלות אך יצרנים מסוימים מגבילים את הטמפרטורה הנמוכה ל-18 מעלות. בשימוש שגרתי לא מומלץ לקבוע את המעלות לנמוכות ביותר, בעיקר משיקולי אנרגיה.

כמה עולה להפעיל מזגן לשעה?

ישנם סוגים שונים של מזגנים, בטכנולוגיות שונות וצריכת אנרגיה שעשויה להיות שונה משמעותית. כדי לדעת את העלות בפועל של שעת עבודה, צריך לדעת מהי צריכת האנרגיה של המזגן. לרוב, ניתן למצוא את צריכת האנרגיה בוואט בנתוני היצרן. קשה מאוד לדעת מהי הצריכה הנוכחית של המזגן אך ניתן לשער את העלות לשעת עבודה ע"פ נתוני צריכת האנרגיה כפול תעריף החשמל העדכני. למשל, אם מזגן שפועל בטמפרטורה של 23 מעלות צורך כ-1,000 וואט בשעה, יש להכפיל זאת בתעריף החשמל (נניח 0.54 ₪ לקילוואט). נקבל שהפעלה של מזגן לשעה תעלה 54 אגורות, אך זה בהנחה שהמזגן צורך את הזרם המקסימלי לאורך כל השעה - מה שלא מתקיים במציאות כך שניתן רק להעריך את העלות.


שלט של מזגן

מה הטמפרטורה העדיפה ביותר בקיץ?

אנשים שונים ירגישו נוח בטמפרטורות שונות, אך הטווח הנפוץ הוא 20-27 מעלות, או מה שמוגדר טמפרטורת החדר. כדי לקרר חדרים מהר יותר, ניתן לבחור בטמפרטורה נמוכה ולהעלות אותה לאחר זמן מה לטמפרטורה גבוהה יותר כדי לחסוך בצריכת החשמל ולהוריד בעלויות.


מה הטמפרטורה הכי טובה לשינת לילה?

גם כאן התשובה משתנה בין אנשים שונים – מי שאוהב להתכרבל בשמיכת פוך באוגוסט ירצה סביבה קרה יותר, סביב ה-18 מעלות, ומי שרוצה לישון עם שמיכה דקה יסתפק ב-23-25 מעלות. גם בסעיף זה יש להתחשב בעלות הרצויה, כדי להימנע מחיובי חשמל גבוהים יש להפעיל את המזגן בטמפרטורה נוחה, בד"כ סביב 23 מעלות צלזיוס.

כמה עולה להחליף מזגן?

בהחלפת המזגן יש להתחשב בשני גורמים עיקריים – עלות הפירוק וההתקנה, ועלות הרכישה. עלותו של מזגן חדש נעה בין 1,100 שקלים ועד עשרות אלפי שקלים למזגנים מרכזיים ומקצועיים. את המחירים ניתן למצוא כאן. בשונה מהתקנה של מזגן חדש, התשתית הקיימת משמעה חיסכון מסוים בעלויות ההתקנה – נקודת חשמל, צנרת, חור, תושבות וכו'. החלפה שכזו צפויה לעלות בין 800 שקלים ועד עשרות אלפי שקלים, פער שנובע בעיקר מסוג המזגן (עילי, מרכזי וכו).