מדריכי הקנייה של זאפ - כלי נגינה לילדים
לוגו של זאפ
כלי נגינה לילדים הם שעשוע מהנה וחינוכי, אשר מציג להם את עולם המוזיקה בצורה צבעונית, חיה ויצירתית. ישנם סוגים רבים של כלי נגינה לילדים, אשר יכולים להעניק להם לא רק שעות של תעסוקה והנאה- אלא אף לפתח בהם נטייה אומנותית,אהבת מוזיקה והם עשויים לרצות ללמוד לנגן. מדריך זה יסייע לכם לבחור את כלי הנגינה המתאים ביותר למוזיקאי הקטן שלכם.

מאת ניצן סדן, צוות זאפ
בחירת כלי נגינה לילדים
התאמת כלי הנגינה לילד
חשוב לבחור לילד את כלי הנגינה המתאים ליכולותיו ולשלב ההתפתחות שלו. ילד שלא יוכל להפיק צלילים מכלי הנגינה שקניתם לו, לא ישתמש בו. כלי הקשה למיניהם מתאימים גם לילדים קטנים מאוד, בגלל פשטות הפעלתם, ואילו כלי נשיפה, פריטה, קשת ומקלדת (למעט אולי אורגנית בעלת מנגינות מוקלטות מראש) מתאימים לילדים גדולים יותר, אשר הקואורדינציה שלהם מאפשרת להם להפיק מהכלי צלילים והנאה.
סוגי כלי נגינה לילדים
כלי הנגינה מתחלקים לכלי הקשה, מקלדת, נשיפה פריטה וקשת. כלי הקשה ומקלדת הם נוחים יותר להפעלה לילדים משום שהם מתבססים על פעולה אחת (לחיצה על קליד להפעלת מנגינה באורגנית,מכה בתוף). כלים אחרים מצריכים סדרה מורכבת יותר של פעולות ועל כן מפתחים קואורדינציה ותיאום עין-יד אצל ילדים. כלי נגינה לילדים עשויים מפלסטיק, עץ או עץ בשילוב מתכת (כמו קסילופון,למשל).
כלי הקשה: כלי הקשה הם תופים, קסילופונים, מצילות, פעמונים ורעשנים למיניהם. כלים אלו הם הקלים במיוחד להפעלה: הילד פשוט מכה בהם והם משמיעים רעש. ישנם סוגים רבים של רעשנים מעץ או מפלסטיק, שהם זולים ונוחים. מערכת תופים לילדים היא גדולה ויקרה יותר. קסילופונים חביבים במיוחד על ילדים משום שהם מפיקים צלילים מגוונים יותר מאשר תופים ורעשנים.
כלי מקלדת: פסנתרים ואורגניות. פסנתרים קטנים לילדים הם קלים לנגינה ונוחים. אורגנית לילדים מסוגלת להשמיע מנגינות המוקלטות מראש על הכלי, ולשמור את המנגינה שילדכם מנגן. נגינה בכלי מקלדת מסייעת לפיתוח קואורדינציה ומוטוריקה עדינה אצל ילדים קטנים. אורגניות הן כלי נגינה כיפיים ומגוונים מאוד לילדים, אולם הן יקרות יותר מכלי נגינה אחרים בהיותן אלקטרוניות. אורגניות מופעלות לרוב בחיבור ישיר לחשמל (ישנם סוגים המופעלים גם בסוללות). קיימים גם פסנתרים מתקפלים המתחברים למחשב בחיבור USB ומאפשרים לנגן במחשב ואף ללמוד נגינה בסיסית דרך תוכנות ייעודיות.
כלי נשיפה: צפצפות, חצוצרות ומשרוקיות. כלים נחמדים וקלים להפעלה. בדומה לכלי מקלדת, גם כלי נשיפה בעלי לחצני שסתום (חצוצרה למשל) מסייעים לפיתוח המוטוריקה העדינה של ילדכם. כלי נשיפה יוצא דופן הוא המלודיקה: מעין אורגנית קטנה המופעלת בנשיפה ומשלבת תכונות של כלי נשיפה וכלי קלידים.
כלי פריטה לילדים: גיטרות למיניהן. כלי פריטה הם נחמדים ומגוונים, וילדים יכולים ליהנות מהם מאוד. חשוב לקנות גיטרה המתאימה לגודל הילד, היות וכלי פריטה מוחזקים על ידי הילד (ולא מונחים לפניו כמו אורגנית למשל) .גיטרה גדולה מדי לא תהיה לו נוחה והוא לא יצליח לנגן בה.
כלי קשת לילדים: כלי קשת הם כלים מורכבים לנגינה, כינורות וכ"ו ולכן לא מתאימים לילדים קטנים. ילדים גדולים יותר, בעלי קואורדינציה מפותחת, יכולים למצוא הנאה ועניין בכינור צעצוע.
בטיחות
כמו בכל צעצוע אחר, חשוב לקנות כלי נגינה לילדים בעלי תו תקן.
כלי נגינה מפלסטיק באיכות נמוכה עלולים להישבר בקלות לחלקים חדים או לשרוט, כפיסי עץ מחודדים עלולים להתפרק מכלים מעץ לא איכותי,ורעשנים ירודים עלולים להתפרק ולפזר גרגירים קטנים שעלולים להינעץ ברגלים או להיבלע. ודאו כי למוצר שקניתם יש תו תקן, כדי למנוע תאונות אפשריות.
המידע המופיע ב zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. במידה ונתקלת בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלח אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין.