דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
מדריכי הקנייה של זאפ - כלי עבודה
לוגו של זאפ
בואו נודה בזה. בשלב מסוים זה כבר הופך להיות מביך לקרוא לאבא, לדוד או לחבר רק כדי לקדוח חור בקיר בבית. כל אדם בוגר, גם אם הוא לא שיפוצניק בהכשרתו, מבין מתישהו שצריך שתהיה בבית מקדחה, מברגה, פטיש, וכלי עבודה נוספים, לביצוע פעולות בסיסיות מבלי להזדקק לטובות מאחרים. מונחים כמו פטישון, קלאץ' (לא זה המוכר לכם מהרכב), ביטים (לא אלו המוכרים לכם מהמחשב) בוקסות ואחרים, עשויים להשמע מאיימים עבור מי שמעולם לא התעניין בכלי עבודה. לכן, ריכזנו עבורכם במדריך זה טיפים שימושיים שיעזרו לכם להרכיב ארגז כלים, ולמלא אותו בכלי העבודה הבסיסיים הנחוצים לכם.

מאת גד גניר, צוות זאפ
מה חשוב שיהיה בארגז כלים?
מקדחה
מקדחה מיועדת לקידוח חורים בקירות, עץ, מתכת וכל העולה ברוחכם. ניתן להמתין עם קנייתה עד שבאמת עולה הצורך לקנות כזאת, אך לאחר מכן היא בדר"כ מוכיחה את עצמה כקנייה שימושית וכדאית. כאשר אנחנו באים לבחור מקדחה, מומלץ להתבונן על מספר פרמטרים:
הספק: ככל שהספק המקדחה גבוה יותר, כך תהיה המקדחה חזקה יותר ותוכל להתגבר גם על חומרים קשים יותר. אם אתם מתכוונים להשתמש במקדחה בעיקר בביתכם לעבודות מזדמנות, ניתן להסתפק במקדחה בהספק בסביבות 600 וואט. אם אתם זקוקים למקדחה לשימוש מקצועי, מומלץ להצטייד במקדחה בעלת הספק של 1000 וואט.

מקור כוח: מקדחות מתחלקות לשני סוגים: נטענת, או עם חיבור לחשמל. לנטענת ישנם יתרונות ברורים: היא ניידת יותר, ניתן לקדוח איתה במקומות בהם אין חיבור לחשמל, והיא נוחה יותר מאחר ואין צורך לדאוג לכבל מאריך שעלול להיתפס במקומות לא צפויים או במקדח עצמו. עם זאת, רבים מעדיפים דווקא מקדחה חשמלית רגילה מאחר ומקדחות מסוג זה הן לרוב חזקות יותר ממקדחות נטענות. מעבר לכך, בעוד מקדחה נטענת דורשת הטענה מראש, מקדחה חשמלית רגילה זמינה להפעלה באופן מיידי: פשוט מחברים אותה לחשמל וניתן לקדוח מיד.
פוטר: פוטר הוא החלק במקדחה שאוחז במקדח עצמו. לרוב עבודות הבית תספיק מקדחה עם פוטר המסוגל לקלוט מקדח בקוטר 13 מ"מ. כמו כן רצוי לבדוק כיצד ניתן לנעול את המקדח בתוך הפוטר: באמצעות סיבוב או באמצעות מפתח. פוטר הננעל בסיבוב הוא נוח יותר לשימוש אך נעילתו חלשה יותר מזו של פוטר הננעל באמצעות מפתח. מקדח שלא נעול חזק מספיק בתוך הפוטר עלול להשתחרר תוך כדי קידוח ולהתקע בקיר.
משקל ואחיזה: רצוי לבדוק מהו משקל המקדחה טרם הקנייה. מקדחה כבדה מדי עשויה להיות לא נוחה לשימוש. כמו כן, מומלץ לקנות מקדחה שידית האחיזה שלה מצופה בגומי. ידית שכזאת נוחה יותר לשימוש לאורך זמן מידית פלסטיק רגילה. בנוסף, ישנן מקדחות המצויידות בידית עזר נוספת. מאחר וכאשר קודחים מומלץ להחזיק את המקדחה בשתי הידיים, מקדחה בעלת ידית אחיזה נוספת תהיה נוחה יותר לאחיזה ולשימוש.
שליטה על עומק הקידוח: חלק מהמקדחות מגיעות עם מדיד הממוקם במקביל למקדח עצמו, המאפשר לקבוע מראש מהו עומק הקידוח בו אנחנו מעוניינים.
רטט: מקדחה רוטטת פועל באופן דומה לזה שבו פועל כלי עבודה חזק וגדול יותר, הפטישון. נהוג לעיתים אף לקרוא לתכונה זו "פטישון" למרות שמדובר בכלי עבודה נפרד. מקדחה רוטטת כשמה כן היא: בנוסף לסיבוב המקדח, הוא גם נע קדימה ואחורה על מנת לאפשר חדירה לחומרים קשים יותר ביתר קלות.
שימוש במקדחה כמברגה: ניתן להשתמש בחלק גדול מהמקדחות גם בתור מברגות. ברוב המקרים מדובר במקדחות נטענות, שיש בהן אפשרות שליטה אלקטרונית על מהירות הסיבוב של המקדח. שליטה זו מאפשרת גם קידוח מדויק יותר בתוך חומרים קשים. על מנת שהמקדחה תוכל לשמש כמברגה, היא חייבת לכלול שני מנגנונים חשובים: הראשון הוא מנגנון להיפוך כיוון הסיבוב של המקדח, על מנת שניתן יהיה להבריג החוצה ברגים וגם לצורך שליפת המקדח בסיום הקידוח. המנגנון השני הוא קלאץ', המפריד את המנוע מראש המקדחה כאשר הוא נתקל בהתנגדות חזקה לסיבוב. המנגנון השני קריטי מאוד בשימוש במקדחה כמברגה מאחר והוא יכול למנוע שחיקה של הביט (ראש ההברגה) בו אנחנו משתמשים לצורך הברגה ושל הבורג עצמו כאשר הוא ננעץ עד הסוף ולא יכול להמשיך להסתובב.
מקדחים: בשלב ראשון, מומלץ לקנות מספר מקדחים לעבודה עם חומרים מסוגים שונים: מקדח לקידוח בעץ, מקדח לבטון, מקדח למתכת ועוד. מומלץ להצטייד במספר מקדחים עבור כל חומר, בגדלים שונים. עם הזמן, כאשר תפתחו הרגלי עבודה מסודרים, כנראה תרכשו מקדחים נוספים, עם התאמה ספציפית יותר לסוג העבודה שלכם.
תוספות מיוחדות: ישנן מקדחות המגיעות עם תוספות מיוחדות ההופכות אותן לנוחות יותר לשימוש. ישנן מקדחות שמובנה בהן פנס רב עוצמה בגוף המקדחה, ומאיר את האיזור בו אנחנו מעוניינים לקדוח. תוספת זו שימושית כאשר אנחנו קודחים עפ"י סימון חלש שסימנו קודם לכן, ומעוניינים לראותו בבירור. תוספת מעניינת אחרת היא מנגנון שאיבת אבק המשולב בגוף המקדחה, ואמור לצמצם במידה ניכרת את הלכלוך שנוצר בפעולת הקידוח.
מברגה
ניתן אמנם תיאורטית להסתדר בלעדיה, אך למי שמעוניין להפוך את העבודה למהירה ונוחה הרבה יותר, אנחנו ממליצים שלא לוותר על קניית מברגה. ישנן מברגות קטנות ופשוטות, וישנן מברגות מקצועיות ומורכבות שיכולות לשמש גם כמקדחות. בבחירת מברגה מומלץ לשים לב לנקודות הבאות:
מהירות הברגה: במידה והמברגה מיועדת לשימוש ביתי, תספיק לנו כזאת בעלת מהירות מקסימלית של 550 סיבובים לדקה. רוב המברגות מגיעות עם מנגנון אלקטרוני לשליטה על מהירות ההברגה. מומלץ לבחור במברגה עם מנגנון שליטה שכזה המופעל בהדק המברגה עצמה, שהשליטה בו אינטואיטיבית יותר ומאפשרת שינוי מהירות נוח ורציף בהתאם לתנאים בהם אנחנו משתמשים בה.
עוצמה וסוללה: עוצמתה של המברגה משפיעה על מהירות הסיבוב שלה, ויכולה לתת לנו מושג לגבי מידת יעילותה. עוצמת מברגה נמדדת ביחידות וולט. כמה וולט צריך במברגה? זו כבר שאלה של צורך. אם מתכוונים להשתמש במברגה להברגת ברגים קטנים, ניתן להסתפק במברגה עם סוללה של 4 וולט. אם בכוונתנו להשתמש במברגה גם למטרות קדיחת חורים בקיר, מומלץ להשתמש במברגה עם לא פחות מ-12 וולט. במברגות ניתן למצוא מספר סוגי סוללות ולכל סוג יש את היתרונות והחסרונות שלו. בחירה בסוג מסוים של סוללה צריכה להעשות בהתאם לאופן השימוש שלכם במברגה. סוללת ניקל קדמיום (NiCD) היא סוללה שיש לה אפקט זכרון משמעותי. פירוש הדבר הוא שחייבים לפרוק את הסוללה באופן מוחלט בטרם מטעינים אותה מחדש, על מנת לשמור על זמן ארוך ככל האפשר בין טעינה לטעינה. יתרונה הגדול של מברגה בעלת סוג סוללה שכזה הוא שהפריקה העצמית שלה היא הנמוכה ביותר. פירוש הדבר הוא שניתן להשתמש במברגה אם היא ישבה בארגז זמן רב ללא שימוש. סוג סוללות נפוץ נוסף שניתן למצוא במברגות הוא סוללות ניקל מטאל היידריד (NiMH), סוללות בעלות קיבולת גבוהה יותר, אך גם בעלות פריקה עצמית גבוהה יותר, בערך 5% מהטעינה מדי יום.
הסוללות בעלות הקיבולת הגבוהה ביותר הן סוללות ליתיום-יון (Li-ION). בסוללות אלו אין "אפקט זכרון", וניתן לטעון אותן גם אם לא נפרקו לגמרי. חסרונן הוא שאורך החיים שלהן, כלומר, מספר הטעינות והפריקות שניתן לבצע בהן, הוא הנמוך ביותר מבין שלושת סוגי הסוללות. בשל הנוחות בשימוש ובאפשרות לטעון את הסוללה ללא הגבלות כלשהן, מברגות בעלות סוללות ליתיום יון הן המומלצות ביותר עבור משתמשים ביתיים.
קלאץ': במברגות רבות קיים מנגנון אשר מפריד את המנוע מהמברג עצמו, לאחר שהבורג ננעל במקומו. מנגנון זה נועד למנוע פגיעה בראש ההברגה ובבורג עצמו. מומלץ לבחור במברגה בעלת מספר רמות עוצמה למנגנון זה, על מנת שניתן יהיה לשלוט באופן מירבי על חוזק הסגירה של הבורג במקומו.
צורת המברגה: ישנם שני סוגים עיקריים של מברגות, המותאמים לצורת עבודה מסויימת. הסוג הראשון הוא מברגה בצורת T, הדומה מאוד בצורתה למעשה למקדחה. הסוג השני הוא מברגה בצורת ציר שיתרונה העיקרי הוא שהיא מסוגלת להגיע למקומות שלא תמיד נוח להגיע אליהם עם מקדחה בצורת T. חסרונן של מקדחות בצורת ציר הוא שהן חלשות יותר, והן מיועדות בעיקר לעבודות עדינות שאינן דורשות מהירות הברגה גבוהה. מבחינת אחיזה במברגה, לצורת T יש יתרון על פני צורת ציר בכך שהיא אינה מפעילה לחץ על שורש כף היד.
ביטים: ביטים הם ראשי ההברגה הנכנסים אל תוך הפוטר, עם או בלי מאריך. בדר"כ יחד עם המברגה מסופקים גם מספר ביטים, אך מומלץ להצטייד בשלב מאוחר יותר בסט ביטים בצורות וגדלים שונים, על מנת להתמודד עם ברגים מסוגים רבים.
מברגים
אמנם קניתם מברגה משוכללת ושכחתם כמעט איך ההרגשה להבריג ברגים בצורה הישנה והטובה. עם זאת, כדאי בכל מקרה להחזיק בארגז הכלים שלכם מברגים משני הסוגים: מברגי פיליפס ומברגים שטוחים. כמו כן, מומלץ להחזיק שני מברגים לפחות מכל סוג, בגדלים שונים. בנוסף, כדאי לרכוש גם מברג טסטר לבדיקה של תקינות מערכת החשמל. קיימים בשוק גם מברגים בעלי ראשים מתחלפים. על מברגים מסוג זה ניתן להרכיב מגוון ביטים בצורות ובגדלים שונים שיתאימו למגוון רחב של סוגי ברגים. לעבודות עדינות במיוחד, אנחנו ממליצים להחזיק בארגז הכלים שלכם גם סט מברגי שען, שיאפשרו לכם לפתוח ברגים זעירים.
פטישים
ארגז כלי העבודה שלכם לא יהיה שלם מבלי שיהיו לפחות שני סוגי פטישים: פטיש גדול (פטיש במשקל 300-400 גרם) בעל ראש מפוצל לשליפת מסמרים ישנים מהקיר, ולקיבוע מסמרים עבים. פטיש נוסף שחייב להיות בארגז הכלים שלכם הוא פטיש קטן (פטיש 100-200 גרם) למסמרים עדינים ולעבודה על פאנלים. ישנם בשוק פטישים בעלי ידית אחיזה מעץ, וישנם כאלו העשויים ממתכת עם ידית המצופה בגומי. מה עדיף? תלוי בתחושה האישית שלכם. בעניין זה כדאי לחפש פטיש איכותי ולא ללכת בהכרח על הפטיש הזול ביותר. לעיתים, איכות הפטיש משפיעה מאוד על העבודה איתו, ומסמר שהתעקם כשניסיתם לדפוק אותו בקיר הוא לא בהכרח סימן לידיים שמאליות.
מפתחות
מפתח הוא כלי שנועד לחלוץ ברגים בקטרים שונים. בכדי להיות מוכנים לקראת מגוון סוגים של ברגים, מומלץ להחזיק כמה סוגים של מפתחי ברגים. בתור התחלה, כדאי שיהיו בארגז הכלים שלכם מפתח שוודי גדול, ומפתח שוודי קטן. במפתח השוודי הגדול ניתן לעשות שימוש גם לעבודות צנרת. גם מפתחות רינג (סגורים או פתוחים) בגדלים שונים יכולים להיות שימושיים לחליצת ברגים עקשניים. כמו כן, מומלץ להצטייד גם במפתח אלן, לעבודה עם ברגים בעלי שקע משושה. הם מגיעים לפעמים בתור סט מפתחות נפרדים, או בתור אביזר שיש בו מספר מפתחות בקטרים שונים הנשלפים מתוך גופו בדומה לאולר. ישנם כאלו שמעדיפים את הנוחות שבאולר מאחר וסט מפתחות נפרדים עשוי להתפזר בתוך הארגז. מנגד, ישנם כאלו שיעדיפו סט נפרד מאחר ואם ראש מפתח אחד נשחק אפשר פשוט לזרוק אותו לרכוש חדש במקומו.
פליירים
אף ארגז כלים אינו שלם בלי מספר סוגי פליירים לביצוע משימות שונות:

פלייר: פלייר רגיל, בעל ראש קצר לשיפור אחיזה והפעלת כוח.

שפיץ פלייר: משלים את הפלייר הרגיל, מותאם לאחיזה בעצמים קטנים ועדינים יותר.

מגלה חוטים: משמש לחשיפת הבידוד החיצוני של חוטי חשמל.שימושי מאוד לאלו שמתכוונים גם לעסוק בעבודות אלקטרוניקה פשוטות או עבודה עם חוטי חשמל.

ג'בקה: סוג של פלייר בו ניתן לשלוט על הרוחב של בסיס הצבתות. השליטה הזאת מאפשרת לתפוס עם הג'בקה צינורות במגוון קוטרים. כדי לשפר את האחיזה, הצבתות בג'בקה משוננות.
כלי חיתוך
סכין יפנית: מומלץ לחפש סכין יפנית מאסיבית, המותאמת לעבודה שלא תתפרק בעת שימוש. המומלצות ביותר הן אלו בעלות מבנה המשלב גומי ומתכת. ניתן למצוא סכין יפנית מתאימה בחנויות המתרכזות בכלי עבודה (ולא בחנויות כלי כתיבה). כמו כן, על מנת לשמור על בטיחות השימוש, הקפידו לרכוש סכין בעלת נעילת להב באמצעות בורג מתכת, ולא נעילה בתפס פלסטיק עדין שעשוי להישבר לאחר מספר שימושים. כמו בכלי עבודה רבים אחרים, גם כאן עדיף להצטייד בלפחות שני גדלים של סכין.
קאטר: כלי שימושי לחיתוך חוטי ברזל ותיל. אמנם ישנם פליירים הכוללים בתוכם גם חותך חוטים, אולם עדיף להצטייד בקאטר אשר מיועד ספציפית למשימה זאת, ועושה זאת בצורה הנוחה ביותר.
כלי מדידה
מטר: אמנם ניתן תיאורטית לחשב מרחקים לפי ספירת מרצפות, אולם זה לא ממש מדויק, ולא תמיד אפשרי. כאשר אתם קונים מטר, מומלץ לוודא שהוא באורך 5 מטרים לפחות, ושהוא מאסיבי וחזק. מטר עם ציפוי הגנה מגומי עמיד יותר לנפילות, ויחזיק מעמד לאורך זמן רב יותר.
פלס: קיימים מגוון סוגי פלסים בשוק, כאשר כל אחד מהם מיועד לסוג עבודה שונה. פלס רצפים הוא פלס מאסיבי וכבד העשוי ברזל יצוק. פלס מגנטי מתאים במיוחד לעוסקים במסגרות. פלס אינסטלטורים מצויד בסימון זויות על מנת שניתן יהיה לחשב באמצעותו שיפועים. פלס אלומוניום נמצא בדר"כ בשימוש חשמלאים והוא מתאפיין במשקל קל מאוד. אין פלס המותאם לכל סוגי העבודות. לכן, כדי לבחור את הפלס המותאם לכם, עליכם לדעת תחילה מהי סוג העבודה שבה תתמקדו.
אקדח דבק חם
אקדח דבק חם מאפשר לכם להדביק מגוון רחב של חומרים: זכוכית, עץ, עור, קרמיקה, מתכת, בד, פלסטיק ולמעשה כמעט כל חומר העולה בדעתכם. עם זאת, אם אתם מעוניינים להדביק משהו באופן חזק וקבוע, דבק חם אינו מהווה פתרון ועדיף להשתמש בדבק מגע, או סופר-גלו. דבק חם מתאים להדבקה של דברים לא כבדים, ניתן להסרה בקלות יחסית ואינו משאיר בדר"כ סימנים. לתוך האקדח מכניסים מוטות מפולימר שהופך לדבק כאשר מחממים אותו. שימו לב שמדובר במכשיר הדורש חיבור לחשמל, כך שלא ניתן להשתמש בו מחוץ לבית.
ארגז כלים
לאחר שקניתם את כל הציוד הבסיסי, צריך לאחסן אותו בתוך ארגז כלים. הגודל הדרוש הוא פונקציה של כמות הכלים שיש לכם, וכמות הכלים שאתם משערים שתרכשו בעתיד. בכל מקרה, תמיד מומלץ לרכוש ארגז כלים שיש בו מקום לכל הכלים שיש ברשותכם כרגע, ועוד קצת מקום לכלים נוספים שתרכשו בעתיד. כדי שלא תצטרכו להתחיל לחפש ברגים זעירים בין כלי העבודה שלכם, חשוב שבארגז יהיו מקומות יעודיים לברגים, מסמרים, דיבלים וכו'. כמו כן, כדאי לוודא שארגז הכלים מאסיבי, קשיח, ולא כבד מדי. גם ככה הוא יישא בתוכו כמות נכבדת של מתכת אז עדיף לשמור את משקל הארגז עצמו נמוך ככל האפשר. עבור אלו שמתכוונים לשאת איתם מגוון כלים גדול בהרבה מזה שהוזכר במדריך זה, קיימת האפשרות לרכוש עגלת כלי עבודה, אך יש לזכור שקשה יותר להתנייד איתה ממקום למקום.
המידע המופיע ב- zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלחו אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין