דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
מדריכי הקנייה של זאפ - מדפסות
לוגו של זאפ
מדפסות הן פריט חובה ברשימת הקניות של כל תלמיד או סטודנט. כיום, רובם המוחלט של מוסדות הלימוד אינם מאשרים הגשת עבודות כתובות בכתב יד, אך גם אם אין תלמיד בבית, מדפסת היא ציוד הקפי נחוץ והכרחי למחשב ממש כמו המקלדת והעכבר. עולם המדפסות עבר בשנים האחרונות מהפכה משמעותית, ממדפסות סיכות רועשות וגדולות, עברו המשתמשים הביתיים למדפסות הזרקת דיו מהירות ואיכותיות שאף מאפשרות הדפסת תמונות באיכות הקרובה לאיכות של פיתוח תמונות דיגיטלי במעבדות צילום מקצועיות. מדפסות לייזר הפכו לפריט שכיח במשרדים רבים, ומאפשרות הדפסת מסמכים במהירות ובכמות גדולה. אז איך קונים מדפסת? למה צריך לשים לב? כל הפרטים במדריך.

מאת שי פלג, צוות זאפ
דגשים בבחירת מדפסת
סוגי מדפסות
קיימים מספר סוגי מדפסות אשר ניתן לרכוש כיום:
מדפסות הזרקת דיו: מדפסות הזרקת הדיו קיימות שנים רבות בשוק הביתי, ובעבר היו מקובלות לעבודה משרדית גם כן. עלותן של המדפסות עצמן נמוכה, אולם עלות התפעול השוטף שלהן גבוהה בשל הצורך להחליף מחסניות דיו (מקוריות או חלופיות) בתדירות גבוהה יחסית. כל מדפסות הזרקת הדיו הן צבעוניות. בעבר היו המדפסות הללו פועלות על שני ראשי דיו. האחד משמש עבור הצבע השחור והשני עבור כל יתר הצבעים. כיום, בעיקר משיקולי חיסכון עלויות תפעול, יצרנים רבים חילקו את הראש הצבעוני למספר צבעי יסוד, על מנת לאפשר החלפה בודדת של ראש מסוים במידה והצבע בו אזל. כמו כן, המדפסות מאפשרות לתפעלן במצב של נייר טיוטה, ובכך לחסוך בכמות הדיו שבשימוש.
מדפסות לייזר מונוכרומיות: מדפסות אלה מקובלות בעיקר במגזר העסקי, ונפוצות הרבה פחות בשוק הביתי, משתי סיבות. הראשונה היא עלות התפעול השוטף הנמוך של המדפסת, במשרד בו מדפיסים כמויות גדולות של דפים, עלויות התפעול יכולות להיות רכיב משמעותי בתקציב. עלות הדפסת דף בודד במדפסת ליזר זולה הרבה יותר על פני מדפסת הזרקת דיו. הסיבה השנייה היא שמדפסת ליזר המדפיסה בצבעי שחור ולבן בלבד לרוב לא תספק את המשתמש הביתי אשר יהיה מעוניין להדפיס תמונות צבעוניות.
מדפסות לייזר צבעוניות: מדפסות אלו עדיין יקרות לעומת המדפסות האחרות, טכנולוגיית הדפסת ליזר בצבע קיימת בשוק זמן מה אולם המחירים ירדו רק לאחרונה. בדומה למכונות הצילום ומדפסות הליזר המונוכרומיות, כל דף עובר דרך תוף הטונר לשם עיבודו. על מנת להציג תמונה צבעונית, קיימים במדפסות לייזר צבעוניות ארבעה טונרים כאלו: אדום (magenta), כחול
(cyan), צהוב ושחור. הדף עובר עיבוד ארבע פעמים ובכך ניתן להשיג את כל ספקטרום קשת הצבעים.
מדפסות משולבות: מדפסות רב תכליתיות אלה משמשות למספר תפקידים. פרט ליכולתן להדפיס, הן משמשות כמכונת צילום, כסורק וכמכשיר פקס. הכל משולב יחדיו במכונה אחת רב תכליתית, המבוססת ברוב המקרים על טכנולוגיית הזרקת דיו. מדפסות כאלה מתאימות למי שזקוק לפונקציונליות של משרד ביתי, כיוון שהן מבטלות את הצורך במכשור נוסף כגון מכונת צילום, סורק ופקס.
מדפסות פוטו: נקראות גם מדפסות אידוי צבע. להבדיל ממדפסות הזרקת דיו המצוין עליהן אפשרויות פוטו, מדפסות אלה יפיקו תוצאה הזהה לזו אשר נקבל ע"י חנות צילום מקצועית ותוצאות ההדפסה שלהן נראות ממש כמו באלבום תמונות. המדפסות הללו פחות נפוצות בשוק, ומחיריהן עדיין יקרים.
עלות ראשונית ועלויות תפעול שוטף
ישנן הרבה סוגי מדפסות, המיועדות לצרכים שונים. מדפסות לייזר המדפיסות בשחור לבן קיימות מזה מספר שנים במשרדים ונכנסות זה מכבר לשוק הביתי. העלות הראשונית של מדפסת לייזר עשויה להיות יקרה פי כמה ממדפסת הזרקת דיו, אולם זוהי השקעה משתלמת בשלב מאוחר יותר. זאת כיוון שמחירי מחסניות מדפסות הזרקת הדיו יקרות, ונגמרות תדיר. כדאי לברר את מחיר העלות לכל עמוד. כל יצרן מכובד יצהיר במפרט של המדפסת את עלויות ההדפסה. מדפסות ליזר צבעוניות עדיין יקרות משמעותית מכל היתר. המדפסות הזולות ביותר הן מדפסות הזרקת דיו, אולם מחיר מחסנית עלול להיות כשבעים אחוזים ואף יותר ממחיר המדפסת עצמה.
מונוכרום או צבע?
בשימוש משרדי, ההדפסה משמשת לרוב לצרכיי טיוטה בלבד. משום כך, חבל להשקיע במדפסות ליזר צבעוניות, המייקרות את העלות הראשונית והתפעול השוטף, ועדיף לרכוש מדפסות ליזר מונוכרומיות. לעומת זאת, בשימוש בייתי, נרצה מדי פעם את האפשרות של הדפסת תמונה יפה שצילמנו על מנת לתלותה למזכרת. במקרה כזה, ניתן לרכוש מדפסות הזרקת דיו זולות. במידה והצורך הינו הדפסת תמונות באיכות של נייר צילום באופן קבוע, יש לשקול רכישת מדפסות אידוי הצבע.
מהירות הדפסה
בשימוש משרדי, בו מספר משתמשים מחוברים ברשת למדפסת אחת, יש צורך במדפסת מהירה, אשר לא תעכב הדפסות של משתמשים שונים. כל יצרן מצהיר על מהירויות ההדפסה של המדפסת שלו, במדד של מספר דפים לדקה. יש חלוקה בין מדידת הדפסת דפים צבעוניים או בשחור לבן: הדפסת טיוטה בשחור לבן תהיה מהירה על פני צבע, כיוון שהדף עובר פחות תהליכי עיבוד. למשתמש הביתי, מהירות ההדפסה הינה שיקול חשוב פחות.
אמינות ושימושיות
עבור מדפסת משרדית המדפיסה אלפי דפים בחודש, חשוב לרכוש מדפסת אשר תפעל באופן שוטף, ללא תקלות, במהירות ואמינות. כמו כן, חשוב שיהיה נוח להחליף רכיבים במדפסת, במידה ואלו דורשים החלפה. יש לבדוק את מחירי החלפים, בין אם מדובר בראשי דיו או טונרים. מדפסות משולבות המכילות גם פקס, סורק ומכונת צילום לא יתאימו ברוב המקרים לשימוש כמדפסת העיקרית במשרד גדול עם הרבה משתמשים. זאת בשל כך שכל שימוש בתכונה אחת של המדפסת, יעכב את כל יתר הפעילויות של המשתמשים האחרים. מדפסות מסוג זה יתאימו בעיקר עבור מי שמנהל משרד מביתו, ורכישת מדפסת שכזאת מייתרת את הצורך לרכוש את הציוד המשלים בנפרד.
רזולוציה
כל יצרן מצהיר על הרזולוציה המקסימלית אותה מסוגלת המדפסת להדפיס. מדד זה נבחן במספר נקודות לאינץ' (dpi = dot per inch), כאשר הפרמטר הראשון מציין נקודות אופקיות, והשני אנכיות. תאורטית, ככל שהמדפסת מסוגלת לדחוס יותר נקודות על כל אינץ' מרובע, הרזולוציה תהיה חדה יותר, התמונה והטקסט המודפסים יהיו חדים יותר.
ממשק משתמש ותוכנה
שליטה על המדפסת וההדפסות יכולה להיות במספר אופנים. עבור מדפסות ביתיות, ומדפסות הזרקת דיו פשוטות, מקובל כי פרט למספר כפתורי תפעול כגון הדלקה וכיבוי, כל השליטה במדפסת נעשית דרך תוכנה המותקנת על גבי המחשב המפעיל. לעומת זאת, מדפסות ליזר משרדיות יגיעו לרוב עם מסך LCD מונוכרומי, אשר יתאר את פעילות המדפסת, וכמות ההדפסה הנוכחית, ואף יזהה ויציג תקלות במידה ומתרחשות. עבור מדפסות פוטו (מדפסות אידוי צבע), מקובל שניתן לתפעל את ההדפסה ללא צורך במחשב עובד. המדפסות הללו מכילות מסך LCD צבעוני זעיר וכניסה לכרטיסי זיכרון הנשלפים מהמצלמה הדיגיטלית. באופן זה ניתן להציג את התמונות שצולמו ולהדפיסן מיידית. מדפסות משולבות פקס וסורק, ניתן להפעיל הן דרך המחשב והן ישירות על ידי הפעלת ממשק המדפסות עצמן.
חיבור למחשב ותמיכה ברשת
מדפסות יכולות להיות מחוברות למחשב במספר אופנים. מדפסות ישנות היו תומכות אך ורק בחיבור פאראללי (parallel). כיום עדיין ניתן למצוא חיבורים כאלה במדפסות חדשות, אולם הרוב משווק גם עם חיבורי USB. חיבור זה תואם את כל המחשבים מהשנים האחרונות. במידה והמדפסת תשמש מספר משתמשים ברשת מחשבים אחת, ניתן להגדירה כמדפסת רשת. יש צורך במחשב אשר ינותבו אליו כל קריאות ההדפסה מהרשת, כמין שרת הדפסות. אולם במידה ולמדפסת חיבור כבל רשת (RJ-45) אין צורך בשרת ההדפסות, המדפסת תזדהה כגורם ברשת שכל יתר המחשבים יוכלו לזהותו.
עיצוב
חשוב לבדוק את הממדים של המדפסת, במצב בו הוא פועלת. באם לא קיימת מגירת הזנת נייר, בחלק מהמדפסות מגש הזנת הנייר יהיה מעל המדפסת, והנייר יוזן אנכית. בחלקן האחר, מגש ההזנה יהיה תחת המדפסת, מה שיגרום לבליטה של המדפסת קדימה. בצורה כזו, הנייר והמגש יבלטו החוצה, מה שעשוי להיות לא נוח מבחינת מיקום על השולחן. לרוב מדפסות ליזר גדולות ממדפסות הזרקת דיו. ברוב המקרים מדפסות משולבות הן הגדולות ביותר, כיוון שהן משלבות מספר פונקציות במכשיר אחד.
תפעול שקט
תם עידן מדפסות הסיכות הרועשות. מדפסות אלה היו כה רועשות, עד אשר היו מקציבים להן במשרדים חדר הדפסות יעודי.עם זאת, גם מדפסות הזרקת דיו עשויות להיות רועשות. במידה והדבר עלול להוות בעיה, כדאי לחפש מידע רלוונטי בנושא זה לגבי המדפסת אותה אתם מעוניינים לרכוש.
סיכום
על מנת לבצע רכישה נבונה, החליטו על השימוש העיקרי של המדפסת. האם תרצו מדפסת לשימוש ביתי, או משרדי. בחנו ובחרו את המאפיינים החשובים לכם במיוחד, ולבסוף שקללו את השיקולים התקציביים, הן בעלות הראשונית והן בתפעול ועלויות השוטפות. מבין כלל המדפסות הנכללות במסגרת התקציבית והעומדות בתנאים עליהם החלטתם, בחרו את המדפסות בעלות העיצוב, הממשק והגודל הפיזי התואם את דרישותיכם. משקבלתם את המדפסת, אל תסתמכו על התקנת בברירת המחדל של התכנה של מערכת ההפעלה שלכם עבור המדפסת שקניתם. התקינו את התכנה המקורית המגיעה עם המדפסת או הורידו את הגרסא האחרונה מאתר היצרן. כך תוכלו לנצל את כל תכונות המדפסת כראוי וליהנות מכל שלל האפשרויות אותן תוכל לספק.
המידע המופיע ב- zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלחו אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין