דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
מדריכי הקנייה של זאפ - מחשבי כף יד
לוגו של זאפ
עבור אנשים רבים, מחשבי כף יד החליפו למעשה את היומנים והארגוניות. מחשב כף יד מרכז עבורנו את יומן הפגישות, ספר הטלפונים, רשימת המטלות, תמונות, דוא"ל וכל מה שנחוץ בארגון החיים שלנו. מחשבי כף יד נמצאים איתנו כבר כמעט שני עשורים. בשנת 1993 הציגה אפל לעולם את מחשב כף היד הראשון, הניוטון אשר נחל כשלון מסחרי קשה. מאוחר יותר ב-1996 החליטה חברת Palm להיכנס לתחום מחשבי כף היד והשיקה את ה-Palm Pilot הראשון שזכה להצלחה מסחררת, וגרם לשם Palm"" להפוך לשם גנרי עבור כל מחשב כף יד. בשנים שחלפו מאז השקת ה-Palm ועד היום, התפתחו מחשבי כף היד באופן מדהים, וקשה לזהות דמיון כלשהו בין ה-Palm Pilot הראשון, לבין מחשבי כף היד של ימינו המכילים כיום טלפון סלולארי, מקלט GPS, ויכולת להתחבר לאינטרנט אלחוטי, או להחליף קבצים עם מכשירים אחרים באמצעות Bluetooth. הפרשי המחירים בין הדגמים השונים הם משמעותיים, ועל מנת לסייע לכם לבחור את מחשב כף היד המשתלם והמתאים ביותר עבורכם, בחרנו להציג כאן את הנושאים העיקריים שכדאי לשים לב אליהם כאשר קונים מחשב כף יד.
מאת גד גניר, צוות זאפ
דגשים בבחירת מחשב כף יד
מחשבי כף יד משולבים
כאמור, מחשבי כף יד החלו את דרכם כיומן נייד המאפשר לכם לארגן לוח פגישות, לשמור את אנשי הקשר שלכם, ולכתוב מיילים (שישלחו במועד מאוחר יותר, כאשר תחברו את מחשב כף היד לעריסת סנכרון). עם השנים, הבינו יצרני מחשבי כף היד, שבכדי לשרוד בשוק, עליהם לשלב במחשבים אלו יכולות חדשות:
טלפונים סלולריים: טלפונים סלולאריים הם האיום הגדול ביותר כיום על עולם מחשבי כף היד. כל הטלפונים הסלולאריים המודרניים כוללים בתוכם יומן ואפשרות לשמור אנשי קשר. שילוב יכולות אלו בתוך טלפונים סלולאריים חוסך עבורכם מקום, ואת הצורך לשאת בתיק גם מכשיר סלולארי וגם מחשב כף יד. יצרניות מסוימות גילו את הפוטנציאל האדיר הקיים במערכות ההפעלה של מחשבי כף יד, ושילבו אותן בתוך טלפונים סלולאריים, על מנת שתוכלו להנות מטלפון סלולארי מבלי לוותר על היכולות המתקדמות הקיימות במערכת הפעלה של מחשב כף יד. בישראל, אם תרצו לרכוש מחשב כף יד משולב טלפון סלולארי (שלא דרך אחת מרשתות הסלולאר), תוכלו לעשות זאת רק במידה ואתם מנויים לרשת המבוססת על טכנולוגיית GSM, ולהעביר אל המכשיר את כרטיס ה- SIM הנמצא ברשותכם.
GPS: יצרניות מחשבי כף היד זיהו בשנתיים האחרונות את הפופולאריות הרבה של מכשירי ניווט לוויני. מחשבי כף יד רבים היוצאים כיום לשוק מכילים בתוכם מקלט GPS מובנה, לצורך ניווט בכבישים. שילוב התכונה השימושית הזאת בתוך מחשב כף יד, חוסכת לנו למעשה את הצורך לרכוש מכשיר ניווט יעודי.
מצלמה: כיום, יצרניות אלקטרוניקה משלבות מצלמות כמעט בכל דבר: טלפונים סלולאריים, נגני MP3, ואפילו גם במערכות GPS ייעודיות. גם מחשבי כף היד שילבו לתוכם אפשרויות צילום בשנים האחרונות. למרות שמדובר במצלמות פרימיטיביות יחסית, שאינן מפיקות ברוב המקרים תוצאה שיכולה להתחרות אפילו במצלמות הדיגיטליות הפשוטות ביותר, עדיין מדובר בתוספת שימושית מאוד.
מערכות הפעלה
בשוק מחשבי כף היד שולטות כיום שתי יצרניות של מערכות הפעלה: Microsoft ו-Palm, כאשר Microsoft נחשבת לדומיננטית יותר, ויצרניות רבות יותר בוחרות בגרסאות ה-Windows Mobile שלה, מאשר ב-Palm OS. אין תשובה ברורה לשאלה איזו מבין המערכות עדיפה או נוחה יותר. יש שיאמרו שמערכות ההפעלה של Palm מהירות יותר וצורכות פחות משאבי זכרון מהמערכות המבוססות על Windows. לפיכך, מערכות ההפעלה של Palm יכולות לעבוד על מחשבי כף יד בעלי מפרט פחות מתקדם, מה שהופך את המכשיר לזול יותר בחלק מהמקרים.
מנגד יש כאלו שיעדיפו דווקא את מערכות ההפעלה של Microsoft בשל העובדה שהממשק הגרפי שלהן מורכב יותר, וחוויית השימוש ביישומים כמו Office על מחשב כף יד מסוג זה, קרובה יותר לשימוש ב-Office במחשב הביתי שלכם. חשוב לזכור: מערכת ההפעלה מותאמת למעבד המכשיר, ולכן, כל מחשב כף יד מסוגל להריץ אך ורק מערכת הפעלה מסוימת שתוכננה עבורו. במידה וקניתם מחשב כף יד המבוסס על מערכת הפעלה של Microsoft, לא ניתן להתחרט לאחר הקניה ולהתקין עליו במקומה מערכת הפעלה של Palm. לכן, יש לתת לנושא זה תשומת לב רבה, ולוודא שמערכת ההפעלה במחשב כף היד הבא שלכם מתאימה לצרכיכם.
קישוריות
מחשבי כף היד הראשונים לא כללו בתוכם אמצעים לתקשורת עם הסביבה, פרט לעריסת הסנכרון המחוברת למחשב האישי של המשתמש. היה ניתן לכתוב באמצעותם מיילים, אך היה בלתי אפשרי לשלוח אותם ממחשב כף היד עצמו. כמו כן, האפשרות להעביר באופן אלחוטי קבצים ממחשב כף יד אחד לשני, או ממחשב כף יד לטלפון סלולרי נראו בימיו הראשונים של מחשב כף היד כמדע בדיוני. עם השנים, הפכו מכשירים אלו לעצמאיים יותר, והתחילו להכיל בתוכם מגוון קישוריות, המאפשרות להם להעביר קבצים, להתחבר לאינטרנט ולהסתנכרן עם המחשב באופן אלחוטי:
אינפרא אדום: טכנולוגיה ישנה יחסית להעברת קבצים כגון תמונות, קבצים ואנשי קשר. שני המכשירים המתקשרים באמצעות קישורית זו חייבים להיות בקשר עין ובמרחק קצר בכדי שהתקשורת ביניהם לא תופרע. השימוש בקישורית אינפרא אדום הפך בשנים האחרונות לפחות ופחות נפוץ, בעיקר בשל התרחבות השימוש ב-Bluetooth.
Bluetooth - תקן תקשורת באמצעות גלי רדיו, המקשר בין מכשירים שונים התומכים בתקן זה, לצורך העברת נתונים ושמע. מחשב כף יד שיש בו Bluetooth יכול לעביר באופן אלחוטי קבצים למכשירים אחרים, להסתנכרן באופן אלחוטי למחשב המצויד במתאם Bluetooth ואף להתחבר למקלט GPS חיצוני ולשמש כמכשיר ניווט לכל דבר.
Wifi: קישורית המאפשרת את חיבור מחשב כף היד לרשת אינטרנט אלחוטית הנמצאת בקרבת מקום. מסעדות, קניונים אוניברסיטאות ומקומות אחרים מציעים כיום את האפשרות להתחבר לרשת אינטרנט אלחוטית, וכך למעשה ניתן לגלוש באמצעות מחשב כף היד באינטרנט, לשלוח מיילים, ואף לבצע שיחות בחינם ברשת, באמצעות תוכנות כמו Skype.
מאפיינים טכניים שכדאי לשים לב אליהם
מחשב כף יד הוא מחשב כמעט לכל דבר. מאפייניו הטכניים של מחשב כף יד משפיעים ישירות על ביצועיו. בכדי שנדע לבחור את המחשב המתאים לצרכינו, כדאי לשים לב למספר פרטים חשובים במפרט המכשיר:
מעבד: מעבד, כמו במחשב רגיל, הוא לב המכשיר. ברוב המקרים, מחשבים בעלי מערכת הפעלה ממשפחת Windows Mobile ידרשו מעבד חזק יותר מאלו המבוססים על Palm, כך שכאשר משווים בין סוגי מחשבים בעלי מערכות הפעלה שונות, מומלץ לקחת זאת בחשבון. מחשב כף יד המצויד במעבד חלש מדי עשוי במקרה הטוב להריץ בצורה איטית יישומים מורכבים, או לא לאפשר את כלל את הפעלתם במקרה הרע. עם זאת, חשוב לזכור שמהירות המעבד משפיעה ברוב המקרים גם על מחירו הכללי של מחשב כף היד.
זכרון RAM: קיצור של Random Acsess Memory. זכרון זה מקביל למעשה לזכרון הקיים במחשבים האישיים. המידע המאוחסן על ה-RAM זמין לתוכנות וליישומים באופן מיידי, ומאפשר את הפעלתם התקינה. כל המידע המאוחסן על זכרון ה-RAM נמחק כאשר מכבים את מחשב כף היד. ברוב מחשבי כף היד כיום ישנו זכרון RAM בנפח של MB64, כאשר ניתן למצוא גם מחשבי כף יד עם נפח של MB128.
זכרון ROM: פירושו המילולי של המונח ROM (Read Only Memory) עשוי להיות מבלבל מאחר במחשבי כף יד מודרניים, ניתן להתקין ולהסיר תוכנות מה-ROM, ולהשתמש בו באופן דומה לשימוש בכרטיס זכרון. על זכרון זה מותקנת מערכת ההפעלה של מחשב כף היד ותוכנות אחרות החיוניות לפעילותו התקינה של מחשב כף היד, ולכן רצוי שנפח זכרון ה-ROM יהיה גדול ככל האפשר. ניתן כיום למצוא מחשבי כף יד בעלי נפח ROM של 2GB, וסביר להניח שבעתיד נפח זה עוד יגדל.
סוללה: מחשב כף יד אינו באמת נייד אם יש צורך להטעינו בכל שעתיים. זמן הפעולה של הסוללה נגזר ממספר גורמים: גודל המסך ובהירותו, מידת השימוש בקישוריות, היישומים בהם השתמשנו (צפיה בקובץ וידאו צורכת יותר משאבי סוללה משיטוט בספר טלפונים לדוגמא) ואפילו מערכת ההפעלה שהמכשיר מריץ. לכן, כאשר בוחרים מחשב כף יד, רצוי מאוד לברר מהו משך הזמן שניתן להפעילו ברציפות, בין טעינה לטעינה.
מסך: ניתן לקבל מושג על איכותו של המסך בו מצויד מחשב כף יד עפ"י מספר פרמטרים כגון מספר הצבעים שהוא מציג, מידת בהירותו, והרזולוציה שלו. מחשבים מבוססי Windows Mobile הם בעלי רזולוציה גבוהה יותר מאלו המבוססים על Palm. רוב המסכים במחשבי כף יד נעים בגדלים שבין 3 ל-3.5 אינצ'. רצוי לזכור שמסך גדול יותר, בעל בהירות חזקה יותר, ורזולוציה ומספר צבעים גבוהים יותר יראה אמנם יותר טוב, ויאפשר לכם להנות במידה רבה יותר מסרטים ותמונות, אולם הוא גם עשוי לצרוך יותר כוח מהסוללה, ולייקר את מחיר המחשב.
מסך מגע או מקלדת?
מחשבי כף היד הראשונים שנכנסו לשוק היו מצוידים במסך מגע בלבד, המסוגל לזהות כתב יד. למרות כל הניסיונות לשפר את טכניקות זיהוי הכתב, כתיבה באמצעות העט (סטיילוס) על מסך המחשב היתה עבור אנשים רבים מסורבלת ולא נוחה. עבור אנשים אלו פותחו מחשבי כף יד המצויידים במקלדת קטנה. בחלק מהמחשבים המקלדת החליפה כליל את מסך המגע, ובחלקם ניתן לשלוט בו באמצעות שניהם. בכל מקרה, אם תעדיפו לבחור במחשב המצויד במקלדת, ותרצו להקליד בו בעברית, וודאו כי המקלדת מכילה תמיכה ואותיות מודפסות בשפה זו.
עברית
חלק ממחשבי כף היד הקיימים בשוק, מגיעים עם עברית מובנית בתוכנה, ישירות מהיבואן. עם זאת, ישנן חנויות אשר מציגות מחשבי כף יד עליהן מותקנת עברית של חברות כגון Eiron, PDAC ואחרות. מבחינת המשתמש אין הבדל מהותי בסוגי העברית או סוג מועדף, אולם מומלץ לוודא כי העברית מותקנת על זכרון ה-ROM של המכשיר ושניתן לבצע Hard Reset למכשיר מבלי שיהיה צורך להתקין עליו את העברית בכל פעם מחדש.
המידע המופיע ב zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. במידה ונתקלת בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלח אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין.