דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
מדריכי הקנייה של זאפ - נגני MP3/MP4
לוגו של זאפ
נגני MP3 מהווים את ההמשך הישיר למכשירי הווקמן, דיסקמנים ומיני דיסק, של שנות ה-80 וה-90. שילוב המחשב בתחום מדיות המוזיקה הביא לפיתוחם של מספר פורמטים לניגון קבצי שמע כאשר MP3 הוא המוכר והפופולרי ביניהם. באופן כללי, קובץ MP3 הוא קובץ מוזיקה שנדחס לפורמט קבוע בפעולה שמטרתה לצמצם את נפח הקובץ באופן מירבי תוך כדי פגיעה מינימלית באיכות השמע. באמצעות נגני MP3 ניתן לשמוע שירים שעברו המרה לקבצים מסוג זה והועברו לנגן דרך חיבור למחשב.
אם אתם חובבי מוזיקה, ולא ממש בטוחים איזה נגן יתאים לכם מבין אלפי הנגנים הקיימים בשוק, המדריך הבא מרכז עבורכם מספר נקודות עליהן כדאי להתמקד בבחירת הנגן הבא שלכם.

מאת גד גניר, צוות זאפ
דגשים בבחירת נגן MP3/MP4
דיסק קשיח או זכרון פנימי?
נגני MP3 מתחלקים לשני סוגים עיקריים: נגנים מבוססים זיכרון פנימי, ונגנים המבוססים על דיסק קשיח. ישנו סוג נוסף, נגני MP3 המבוססים על מכשירי דיסקמן אשר מסוגלים לקרוא דיסקים עליהם צרבנו קבצים מסוג זה, אך אלו הולכים ונעשים נדירים לאחרונה.
נגנים מבוססי זכרון פנימי: נגני MP3 המבוססים על זיכרון פנימי הם בדר"כ נגנים קלים, עמידים יותר לתנועה ומתאפיינים ברובם בנפח של עד 8 גי'גה. הם מבוססים על זיכרון (FLASH) ואינם מכילים חלקים נעים או מנגנון כלשהו, עובדה ההופכת אותם ליותר עמידים, ובעלי ניצולת סוללה יעילה יותר. בחלק מנגנים אלו קיימת האפשרות להרחבת הזכרון, ע"י הוספת כרטיס זכרון. נגנים אלו מתאימים למי שיחליט לקחת את הנגן שלו לריצה, או כל פעילות אחרת בה הנגן יהיה חשוף לטלטולים.
נגנים מבוססי דיסק קשיח: נגני MP3 המתאפיינים לרוב בנפחים של 10 ג'יגה ומעלה. הם מכילים בתוכם דיסק קשיח, דומה לדיסק שניתן למצוא במחשבים ביתיים, והיתרון העיקרי בהם נעוץ ביכולת לאגור כמות גדולה מאוד של שירים. לדוגמא: נגן MP3 בנפח של 5 ג'יגה יכול לאגור בתוכו כמות ממוצעת של כ 1000 שירים, בהתאם לאיכות קידוד הקובץ ולאורך השיר. חסרונם של נגנים אלו הוא בכך שהם לרוב כבדים יותר ממקביליהם בעלי הזכרון הפנימי, ורגישים לזעזועים. נגן שכזה מתאים לאלו המעוניינים לאחסן את כל אוסף המוזיקה שלהם על הנגן עצמו, ומעוניינים להשתמש בנגן בנסיעות או סתם להאזין למוזיקה בבית. בנגני MP4, לנפח האחסון יש חשיבות גדולה אפילו יותר, מאחר וקבצי הוידאו ברוב המקרים גדולים יותר מקבצי מוזיקה.
נגן MP3 או נגן MP4?
נגני MP4 הם נגנים המסוגלים להציג על המסך שלהם קטעי וידאו או סרטים שלמים (כמובן בהתאם לנפח הזכרון של המכשיר). נגנים אלו נקראים גם נגני "PMP", קיצור של Portable Media
Player. חשוב להדגיש, העובדה כי בשמו של נגן מסוים מופיעה המלה "MP4" אינה אומרת בהכרח שהוא תומך בפורמט הספציפי הזה ולרוב הם יתמכו בפורמטים נפוצים כגון: DivX, XviD, ASF ואחרים. בכל מקרה כדאי לשים לב באילו פורמטים הנגן תומך ולוודא כי ברשותכם תוכנה להמרת הקבצים לפורמט המתאים. השאלה מה כדאי יותר תלויה בסוג השימוש שלכם במכשיר. אם בכוונתכם לשבת ולצפות בסרטים בנגן, עדיף לבחור בנגן וידאו בעל מסך גדול שיאפשר לכם לצפות בסרטים בצורה נוחה. במידה ואתם מתעניינים אך ורק במוזיקה, מומלץ לחפש נגן הקורא פורמטים כגון WMA או MP3. קיימים גם פורמטים אשר תופסים פחות נפח בזכרון כגון AAC, או Ogg ומאפשרים לכם לאכסן יותר שירים בנגן, תוך כדי ויתור מינורי על איכות השמע.
גורמים המשפיעים על איכות השמע
ישנם מספר גורמים שיכולים להשפיע על איכות השמע, חלקם כלל אינם קשורים לנגן עצמו:
אוזניות: אחד הגורמים הקריטיים ביותר בנושא איכות השמע. הנגן הטוב בעולם לא יוכל לתת לנו איכות שמע טובה כל עוד הוא אינו מחובר לאוזניות איכותיות. בדר"כ האוזניות המצורפות לנגנים הזולים אינן מספקות, ומומלץ לרכוש אוזניות איכותיות בנפרד, על מנת להנות מאיכות שמע טובה יותר.
Bitrate: נגני MP3 רבים מציגים את הנתון הנ"ל ביחידות של KBPS. הנתון מתייחס לדחיסת קובץ המוזיקה, וככל שנתון זה גבוה יותר, איכות השמע בקובץ טובה יותר. ככל שנתון ה-KBPS גבוה יותר, כך גדל גם נפח הקובץ, ולכן יש לקחת זאת בחשבון כאשר אנחנו רוצים להעביר את השירים אל הנגן. ה-Bitrate המייצג שילוב אידיאלי בין איכות שמע לנפח הוא 192 KBPS, כאשר קבצים בעלי Bitrate של פחות מ-128 KBPS יתנו לנו איכות שמע ירודה. אם אתם יודעים שאינכם מתפשרים על איכות השמע, וקבצי המוזיקה שברשותכם הם ב-Bitrate גבוה, כדאי לשקול נגן MP3 בעל נפח גדול יותר.
מצבי שמע: נגני MP3 מגיעים לרוב עם מצבי שמע מוגדרים מראש, (לדוגמא: ג'אז, קלאסי, רוק ואחרים), ומתאימים לסוג המוזיקה לה אנו מאזינים. חלקם מאפשרים התאמה אישית של האקולייזר הפנימי במכשיר, על מנת לשנות את השמע במכשיר לתצורה המתאימה ביותר לנו. כמו כן, הנגנים המתקדמים יותר מציעים תצורות שמע מתקדמות כגון SRS-WOW אשר נותן לנו אפקט שמע תלת מימדי ומשפר את איכות השמע באופן ניכר.
מסך הנגן
גודל וסוג המסך המומלצים תלויים באופן השימוש שלכם במכשיר. במידה ואתם משתמשים בנגן בעיקר לשמיעת מוזיקה, עדיף לחפש נגן MP3 המצויד במסך מונוכרומטי (צבע אחד) לא גדול במיוחד או אפילו ללא מסך בכלל. מסכי צבע גדולים ואיכותיים צורכים לרוב יותר כוח מהסוללה ומקצרים את זמן העבודה של הנגן. למרות זאת, יש כאלו שדווקא יעדיפו מסך צבעוני, בעיקר כי השיטוט בתפריטים ובאפשרויות השונות של המכשיר הוא נוח יותר ונעים יותר לעין.
אם אתם מחפשים נגן וידאו, ברור שעדיף למצוא נגן בעל מסך גדול ואיכותי ככל האפשר, כשכדאי לשים את הדגש על מסך בעל נתוני עוצמת בהירות ורזולוציה גבוהים ככל האפשר. בכל מקרה, קחו בחשבון שמסך בגודל של פחות מ-3 אינצ' הוא לא אידיאלי לצפיה בסרטים שלמים, והוא יכול לשמש במקרה הטוב לצפיה בקליפים קצרים או בתמונות.
רדיו FM
במידה ואתם מכורים לחדשות, וודאי תעדיפו לקנות נגן MP3 הכולל בתוכו רדיו, וכאן ישנן שתי אפשרויות: נגן הכולל בתוכו רדיו מובנה, ונגן בעל רדיו באוזניות. נגן MP3 בעל רדיו באוזניות הוא נגן שמקלט הרדיו שלו נמצא למעשה על חוט האוזניות, ובמידה ונחבר אליו אוזניות אחרות, לא ניתן יהיה לשמוע באמצעותו רדיו.
חיבור למחשב
USB הוא החיבור הסטנדרטי ברוב נגני ה-MP3 הקיימים כיום בשוק. תקן ה-USB המקורי הופיע עוד בעשור הקודם, והוא מאפשר העברת קבצים בקצב של 12Mbps (חשוב להדגיש: ה-b, משמעותה היא Bits ולא Byts). תקן ה-USB 2.0 מהיר יותר מה-USB 1.0 פי 40. משמעותו של הבדל זה הוא שהעברת קבצים אל הנגן שלכם, תמשך זמן קצר יותר במידה ותבחרו במכשיר בעל חיבור USB 2.0. כך או כך, חיבור USB 1.0 הולך ונעלם כיום מנגנים, ורוב הנגנים המצויים כיום בשוק הם בעלי חיבור USB 2.0. ישנם גם נגנים המשתמשים בחיבור מסוג FireWire אולם חיבור זה הוא נדיר ומעטות היצרניות אשר בוחרות כיום לעשות שימוש דווקא בו.
אפשרויות הקלטה
נגנים רבים מאפשרים הקלטת קבצי שמע. נגנים אלו מצויידים במיקרופון מובנה ולעיתים מאפשרים גם הקלטה מהרדיו (במידה ויש בהם רדיו מובנה). על מנת להבטיח הקלטה באיכות גבוהה, מומלץ לבחור בנגן בעל כניסת Line-In המאפשר הקלטה ישירה ממקור אחר (מערכת סטריאו, מחשב), או חיבור מיקרופון חיצוני. נגני MP4 חדשים אף כוללים בתוכם אפשרות להקלטת קבצי וידאו ממקור חיצוני.
סוללה
רוב נגני ה-MP3 כיום מגיעים עם סוללה פנימית מובנית. יתרונן של סוללות אלו הוא בעיקר כלכלי. סוללות שכאלו ניתן לטעון שוב ושוב בלי הצורך לקנות סוללות חדשות. ברוב הנגנים המצוידים בסוללה מובנית, ניתן לטעון את הנגן דרך המחשב, באמצעות כבל הסנכרון. במידה ואנחנו רוכשים נגן עם סוללה מסוג זה, מומלץ לברר כמה זמן ניתן לשמוע בנגן מוזיקה בין טעינה לטעינה, על מנת לוודא שלא נתקע עם סוללה ריקה באמצע היום. עבור אלו מאיתנו שאינם נמצאים רוב הזמן ליד מחשב, או נקודת חשמל, נגנים המצוידים בסוללות רגילות יכולים להוות פתרון מצוין.
הצגת עברית בנגני MP3/MP4
עברית בנגני MP3 היא נקודה בעייתית. רוב היצרנים בעולם מתעלמים מהקהל הישראלי ולא טורחים להוסיף תמיכה בעברית לנגנים שלהם. פירוש הדבר הוא ששמות השירים בעברית מוצגים על מסך הנגן בג'יבריש. יצרנים רבים מציעים "עברית הפוכה", כלומר, האותיות אמנם בעברית, אולם הן מסודרות משמאל לימין. לדוגמא: השיר "לאב בוי-דנה אינטרנשיונל", יוצג על נגן מסוג זה באופן הבא: "יוב באל- לנוישנרטניא הנד". עם זאת, קיימות יצרניות מעטות שמוסיפות עדכוני קושחה לנגנים שלהם, המאפשרים הצגת עברית באופן תקין. בכל מקרה, במידה ורוב השירים שתשימו על הנגן הם בעברית, ונושא זה הוא קריטי עבורכם, יש לברר את מידת התמיכה של הנגן בעברית במעמד הקניה.
המידע המופיע ב- zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלחו אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין