מדריכי הקנייה של זאפ - מקלדות
לוגו של זאפ
מקלדת היא אמצעי השליטה הותיק ביותר, והעיקרי במחשבים. בין אם מדובר במקלדת אלחוטית או במקלדת רגילה, מבנה המקלדת לא השתנה רבות במשך כל שנות קיומו של המחשב האישי ומקורות העיצוב שלה נעוצים אי שם בהמצאת מכונת הכתיבה. בשל העובדה ששימוש במקלדת מחייב את המשתמש להימצא בתנוחה מסוימת מול המחשב, היצרנים מקפידים כיום על תכנון מקלדות נוחות, איכותיות ובריאות לשימוש. בכדי לשכלל את חווית השימוש, ישנן מקלדות עם כפתורי קיצור ברי תכנות להפעלה מהירה של אפליקציות שימושיות, וישנן אף מקלדות עם חיווי תצוגה עליהן, המצוידות לצורך כך בצגי LCD זעירים. במקביל, פותחו מקלדות גמישות למחשבים ניידים ומקלדות ייעודיות לצרכים שונים. במדריך זה בחרנו להציג עבורכם את הנושאים שהכי חשוב לשים לב אליהם בבחירת המקלדת הבאה שלכם.

מאת שי פלג, צוות זאפ
דגשים בבחירת מקלדת
עיצוב ושימושיות
עיצוב המקלדת ישפיע רבות על תנוחת הישיבה ואופן השימוש במקלדת. מקלדת שליטה טובה צריכה להיות בעלת רגליים מתכוננות בצידה האחורי, על מנת לאפשר להעמידה בזווית הנוחה למשתמש. הקלדה נכונה מתבצעת עם שתי ידיים, ולא עם אחת, כאשר שתיהן מונחות על המקלדת. מקשי המקלדת צריכים להיות במרחקים נוחים וקבועים, אשר יאפשרו הקלדה מהירה ונכונה מבלי להזיז את כפות הידיים פרט לאצבעות עצמן. להלן מספר סוגי מקלדות שליטה אשר ניתן למצוא כיום:
מקלדת אינטרנט: מקלדת שליטה זו בנויה כמקלדת רגילה, אולם היא מכילה כפתורי קיצור עבור פעולות נפוצות שגולש אינטרנט זקוק להם ומשתמש בהן באופן תדיר. הכפתורים הללו פזורים מסביב למקשים הסטנדרטיים. לפיכך המקלדת תכיל מספר כפתורים אשר יפתחו את הדפדפן המועדף, ישירות בדפי אינטרנט לפי בחירה. גם את בחירת הדפדפן וגם הגדרת העמודים המועדפים אשר יפתחו על ידי כל כפתור ניתן להגדיר דרך תוכנה המגיעה עם המקלדת. כפתורים נוספים לנוחות המשתמש יהיו כפתורי קדימה ואחורה לשליטה בדפדפן, וכפתור הפעלת תוכנת ממסרים מיידים כגון MSN messenger או הפעלת תוכנת ניהול הדואר האלקטרוני.
מקלדת מולטימדיה: בדומה למקלדת האינטרנט גם מקלדת שליטה זו בנויה כמקלדת רגילה. בנוסף למקשים הרגילים היא מכילה כפתורי קיצור עבור הפעולות השימושיות ביותר עבור תוכנת המדיה המותקנת על המחשב. יש בה כפתורים עבור שליטה בעוצמת הווליום, הגברה והחלשת עוצמת הקול, כפתורים להעברת שיר או סרטון קדימה או אחורה, כמו גם עצירת השיר או הסרט המתנגן.
מקלדת ארגונומית: עבודה ממושכת על המקלדת אינה כה בריאה עבור שורש כף היד. התנוחה בה מניחים את כפות הידיים במקלדות הקלאסיות אינה נכונה מבחינה בריאותית, ולאחר תקופה ארוכה של שימוש חוזר עלולה לגרום לנזקים בריאותיים. מחקרים מקיפים על ידי מומחים לארגונומיה, הביאו לפיתוחן של מקלדות המוגדרות כמקלדות ארגונומיות. ארגונומיה היא תחום מתוך הנדסת אנוש, ומטרתה היא התאמת סביבת העבודה לאדם המפעיל את המכונה. מקלדת ארגונומית בנויה באחד משני אופנים: הראשונה והיותר מקובלת היא המקלדת המעוצבת בצורת גל עקום. כל המקשים מונחים על המקלדת בצורה של גל. הצורה השנייה הפחות קונבנציונלית היא מקלדת ארגונומית אשר מפצלת את לוח המקשים לשני חלקים, וממקמת כל מערכת מקשים באופן ישיר מול כף היד שתפעיל אותם. בשתי השיטות, המטרה היא להביא לצורת עבודה נכונה, כאשר כף היד ישרה בשעת ההקלדה, ולא עקומה או נטויה בזווית לא טבעית. משתמשים השוקלים לעבור ממקלדת רגילה למקלדת ארגונומית, צריכים לעבור תקופת הסתגלות, כיוון שמרווחי המקשים יכול להיות שונה מהמקלדת הרגילה, כמו גם גודלם של המקשים אשר שונה מהמקלדת הקונבנציונליות.
מקלדת ניידות עבור מחשב נייד: בשל אילוצים עיצוביים, המקלדת המגיעה כחלק מהמחשב הנייד צרה וקטנה. לרוב חסרה המקלדת הרבה מקשים אשר קיימים במקלדת שולחנית מלאה, וגם מיקומם של המקשים שונה. בשל כך, משתמשים רבים מעדיפים לעבוד על מקלדת מלאה ורחבה יותר מהמקלדת הקיימת במחשב הנייד. אולם, בייחוד בשעה שהמחשב נישא ממקום למקום, מתעורר הקושי לשאת את המקלדת הגדולה בתיק של הנייד. במיוחד עבור משתמשים כאלו, פותחו מספר מקלדות ניידות. הן קלות ובעלות פתרונות יצירתיים לנשיאה. חלקן מסוגלות להתקפל או מתפרקות למספר חלקים, ובכך חוסכות מקום רב בתיק הנשיאה. הפיתוח האחרון בתחום היינן מקלדות הסיליקון הגמישות. מקלדות אלה עשויות חומר גמיש, ניתן לקיפול וקלות נשיאה. כמו כן, הן רחיצות ונותנות פתרון טוב להקלדה בדרכים.
מקלדת נייחות עבור מחשב נייד: כל מקלדת יכולה לשמש כמקלדת קבועה עבור מחשב נייד. אולם מקלדות נייחות ייעודיות עבור מחשבים ניידים נותנות ערך מוסף ייחודי: הן מאפשרות למקם את המחשב בזווית נכונה יותר מבחינה ארגונומית, כאשר המחשב הנייד מונח על משטח מיוחד אשר מגיע כחלק מהמקלדת. כמו כן הן מוסיפות חיבורי USB אשר מגיעים במשורה במחשבים הניידים.
מקלדת עבור קהילת השחקנים (גיימרים): מקלדת המיועדת עבור שחקנים, תכיל עוד מערכת מקשים אשר תמוקם בצורה נוחה עבור השחקן. לרוב המקלדת תכיל מסך LCD זעיר לחיווי ישיר מהמחשב ישירות על המקלדת עבור נתונים חשובים מהמשחק ישירות על המסך. גיימרים מושבעים יעדיפו ברוב המקרים מקלדת חוטית, על פני מקלדת אלחוטית מאחר ולטענתם מהירות התגובה של מקלדת אלחוטית גבוהה יותר, ואינה חשופה להפרעות. עם זאת, משתמשים ממוצעים לא יבחינו בהבדל.
מקלדות אלחוטיות
ישנם משתמשים רבים הזקוקים למקלדת אלחוטית. מי שחשוב לו שולחן נקי מכבלים, יכול לרכוש מקלדת אלחוטית אשר משדרת אותות אל הבסיס, לרוב בשדרי רדיו RF או תקשורת Bluetooth. שימוש נוסף הולך וגדל במקלדות אלחוטיות הוא בתחום המחשבים המונחים בסלון, המכונים מחשבי Media Center. מחשבים מסוג זה מונחים לצד הממיר או מכשיר ה-DVD בסלון, ולעתים מוחבאים בתוך ארון. הם מחוברים למערכת השמע ולטלוויזיה, ומשמשים להקרנת סרטים, האזנה למוזיקה וגלישה באינטרנט על גבי הצג הגדול בסלון. כאשר יש צורך לתפעל את המחשב, אין צורך לגשת אליו, ובשילוב עם עכבר אלחוטי, ניתן בעזרת המקלדת האלחוטית לשלוט על המחשב ישירות מהספה בסלון.משום כך, מקלדות שליטה אלחוטיות מתאימות מאוד לשימושים כגון אלה. בהקשר זה חשוב לוודא לפני קניית מקלדת אלחוטית, באיזה טווח יעיל ניתן להפעיל אותה. חבל לרכוש מקלדת אלחוטית משוכללת ולגלות שהיא אינה עובדת בגלל שהמרחק בינה לבין המחשב רב מדי. כמו כן, בקניית מקלדת אלחוטית כדאי לשים לב לנתון צריכת הסוללות שלה, ולקחת גם אותו בחשבון.
מקלדות מוארות
ישנם משתמשים הזקוקים להפעלת המקלדת בתנאי תאורה חלשים או בחושך כמעט מוחלט. עבורם פותחו מקלדות זוהרות, כמו גם מקלדות מוארות. המקלדות הללו מפיצות אור אחורי המופק מאחורי המקשים ובכך מאפשר לראות את המקשים בצורה ברורה. חשוב לציין כי עבודה בתנאי חשכה אינה בריאה למשתמש.
סטים משולבים: עכבר ומקלדת
כיוון שהעכבר והמקלדת מהווים את אמצעי הקלט החשובים והעיקריים של המחשב, מקלדות רבות משווקות יחד עם עכבר, בערכה משולבת. לרוב ניתן למצוא את הזיווג הזה בעכברים ומקלדות אלחוטיים, אשר משתמשים יחדיו באותו הבסיס כמקלט עבור שדר מן המקלדת והעכבר אל המחשב.
מקלדות בשפות מיוחדות
כמעט כל המקלדות המשווקות בארץ יגיעו עם הטבעת השפה העברית והאנגלית על גבי המקשים. עבור מי שזקוק למקלדות בשפה שונה, קיימת האפשרות לרכוש ערכת מדבקות אשר תשנה את הכיתוב על גבי כל מקש. מי שבכל זאת לא מעוניין להדביק מדבקות על המקלדת מטעמים אסתטיים, יכול לרכוש מקלדת בשפה מסוימת לפי דרישתו.
מקלדות מותאמות מערכות הפעלה
אחוז ניכר ממשתמשי המחשב האישי עובדים על מערכת חלונות, של חברת מיקרוסופט, אולם קיימים גם משתמשים העובדים במערכות הפעלה חלופיות דוגמאת Mac של חברת אפל. משתמשים אלה זקוקים למערכת לחצנים שונה במקצת על פני לחצנים המקובלים במקלדות עבור חלונות. משום כך, חשוב לחפש מקלדות שליטה התואמות את מערכת ההפעלה בה משתמשים.
סיכום
מגוון המקלדות הקיים הינו רחב, וההיצע הוא גדול. מחירי המקלדות נעים ממחירים זולים מאוד עבור המקלדות הבסיסיות, ועד ליקרים עבור המקלדות הארגונומיות והאלחוטיות. על מנת לבחור מקלדת המתאימה לצרכים שלכם, החליטו מה יהיה אופן השימוש העיקרי בו תעבדו עם המקלדת. באם תעבדו במשימות הקלדה רבות, כדאי לשקול בבחירת מקלדת ארגונומית בריאותית. אם המקלדת תשמש עבור מחשב המונח בסלון, בחרו במקלדת אלחוטית בעלת טווח קליטה ושידור חזקים. באם המקלדת מיועדת למחשב נייד, בחרו מקלדת ניידת קלה, או מקלדת מעוצבת ארגונומית המשפרת את אופן העבודה מול המחשב.
המידע המופיע ב zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. במידה ונתקלת בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלח אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין.