דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
מדריכי הקנייה של זאפ - כרטיסי זכרון
לוגו של זאפ
עם התפתחות המכשירים האלקטרוניים, גם כרטיסי זיכרון נעשים נפוצים יותר ויותר. בכל מצלמה וטלפון נייד, ברבים מנגני המוזיקה וקונסולות המשחק, במחשבים ניידים ושולחניים, במכשירי DVD מסוימים ובעצם כמעט בכל מכשיר המנהל קבצים, ניתן למצוא כרטיס זיכרון- מחסן קטן ומבריק, בו ימצאו כל הקבצים שאתם צריכים.
ישנם סוגים רבים של כרטיסים, הנבדלים זה מזה בסוג ומבנה, מהירות ונפח- וחשוב להכיר את הסוגים השונים על מנת שתוכלו לבחור לכם את הכרטיס המתאים,ולשדך אותו למכשיר שלכם.

מאת ניצן סדן, צוות זאפ
דגשים בבחירת כרטיסי זכרון
גודל ומבנה
גודלם של כרטיסי זיכרון נע מגודל של בול דואר ועד לגודל של ציפורן ממוצעת (בהתאם לדגמים- פירוט בהמשך). ישנם כרטיסים שהם קטנים ודקים, ועל כן הם רגישים יותר למכות, ונפילות. כרטיסים גדולים יותר יהיו עמידים יותר,אולם לא יתאימו לכל המכשירים, היות וסלולאריים ומחשבי כף יד משתמשים ברוב המקרים בכרטיסים קטנים יותר מאשר מצלמות דיגיטליות, למשל.
נפח
נפח הכרטיס הוא מאפיין מוביל עבורכם. כל אחד רוצה עוד מקום לאכסון שירים בנגן שלו,עוד תמונות למצלמה,עוד משחקים לפלאפון וכ"ו. שימו לב שלכל סוג כרטיס יש נפח מקסימלי,לאחדים יותר מלאחרים. גודל כרטיסי הזיכרון הנמכרים כיום נע בין 256 מגה בייט ועד 32 ג'יגה.
מהירות
נמדדת במגה בייט לשנייה. מהירות הכרטיס מתייחסת לשתי נקודות- יכולת קריאה של מידע קיים, ויכולת כתיבת מידע חדש (שמירת נתונים על הכרטיס). מכשירים אשר מתמודדים עם כתיבה מהירה של מידע חדש- כמו למשל צילום תמונה במצלמה דיגיטלית באיכות גבוהה – יצטרכו כרטיסים מהירים יותר ממכשירים שמתבססים על קריאת מידע קיים (כמו נגן מוזיקה או סלולארי למשל). צילום תמונות באיכות גבוהה במצלמה בעלת כרטיס איטי = זמן המתנה ארוך יותר בין צילום לצילום. חישוב המהירות הוא לפי כפולות של 150 ביטים לשנייה- כלומר, x6 הוא מהירות בסיסית לכרטיס זיכרון (מגבייט אחר לשנייה),x66 היא מהירות בינונית (10 מגבייט לשנייה) ואילו x133 ומעלה היא מהירות גבוהה (20 מגבייט לשנייה).
מגעים
המגעים הם חיבורי מתכת אשר מתממשקים אל חיבורים תואמים בתוך קורא הכרטיסים, ומאפשרים תקשורת בין הכרטיס שלכם והמכשיר אליו הוא מחובר. לרוב הכרטיסים יש מגעים חיצוניים חשופים-בולטים כלפי חוץ, ועל כן רגישים למכות ונפילות, שינויי טמפרטורה קיצוניים, מגנטים ולכלוך. ישנם כרטיסים גדולים אשר בהם המגעים הם פנימיים ועל כן הם עמידים יותר.
הגנת כתיבה
מנגנון מכני אשר מונע אפשרות של כתיבה על הכרטיס והופך את המידע שעליו למידע לקריאה בלבד. מופיע בצורת לחצן על פני הכרטיס או בצידו.
התאמה בין המכשיר והכרטיס
כרטיסי זכרון תמיד יהיו מוצר נלווה. פירוש הדבר הוא שתמיד נקנה אותם לאחר שכבר קנינו את המכשיר שאיתו נעשה בהם שימוש. לכן, כאשר בוחרים כרטיס זיכרון- אין חשוב מלברר באיזה סוגי כרטיסים תומך המכשיר אליו מיועד הכרטיס. לכל מכשיר המתבסס על זיכרון חיצוני בכרטיס זיכרון יש קורא כרטיסים אשר מיועד לסוגים ספציפיים של כרטיסים.
לא משנה כמה מהיר ואיכותי הכרטיס שבחרתם,ובאיזה מחיר נהדר מצאתם אותו- הוא יהיה חסר ערך עבורכם אם המצלמה/ סלולארי/ מחשב כף יד שלכם לא יתמכו בו.

שימו לב גם באיזה נפח של כרטיסי זכרון תומך המכשיר-חבל לרכוש כרטיס זכרון בנפח של 8 גיגה, ולגלות שמכשירכם מסוגל לזהות כרטיסים בנפח של עד 2 גיגה.

בנוסף, אם הכרטיס שלכם פועל במהירויות העברה שהן גבוהות מהמקסימום בו תומך קורא הכרטיסים של המכשיר-הכרטיס יעבוד במהירות המרבית שמאפשר הקורא- ולא הכרטיס עצמו.

לכן חשוב לשדך נכון בין הכרטיס והמכשיר. בדקו במפרט הטכני של המכשיר באילו כרטיסים הוא תומך ובאילו מהירויות העברה, כדי להימנע מביצועים נמוכים ועוגמת נפש.
סוגי כרטיסים
CF-COMPACT FLASH: כרטיסים אלו נכנסו לשוק לראשונה בתחילת שנות התשעים, והם הותיקים והגדולים ביותר מבין כל סוגי כרטיסי הזיכרון. גודלם 43 על 36 מ"מ, והם בעובי של 3.3 מ"מ. מתאפיינים בקיבולת גבוהה (עד 16 ג'יגה) ובמהירות העברה גבוהה מאוד (עד 40 מגה בייט לשנייה).כרטיסים אלו הם עבים יחסית ונוקשים, ועל כן פחות פגיעים לנפילות, שינויי טמפרטורה ולחות. המגעים של כרטיס זה נמצאים בתוכו והם מחופים- ועל כן הוא נחשב לכרטיס עמיד ביותר. כרטיסים אלו מתאימים במיוחד למכשירים אשר מבצעים פעולות עיבוד מהירות מאוד, כמו מצלמות דיגיטליות המצלמות באיכות גבוהה.
SD-SECURE DIGITAL: משפחה של כרטיסי זיכרון בגדלים שונים. כרטיס SD בסיסי הוא בגודל של 24 על 32 מ"מ, ובעובי של 2.1 מ"מ. מגיע לנפח של עד 4 ג'יגה. בגלל גודלו הוא מתאים בעיקר למצלמות דיגיטליות. מהירותו נעה בין 10 ל 20 מגבייט לשנייה. מאפיין בולט של כל משפחת הכרטיסים הוא מגעים חשופים- עושה את הכרטיס יותר פגיע ללחות,נפילות ומכות. כרטיסי SD חריץ בצד הכרטיס ובו לחצן הגנת כתיבה.
Mini SD: כרטיס SD קטן יותר, הנועד גם למכשירים סלולאריים ומחשבי כף יד. גודלו 20 על 21 מ"מ והוא בעובי של 1.7 מ"מ. רוב כרטיסי המיני מסופקים עם מתאם מיוחד, המאפשר את חיבורם גם למכשירים אשר נועדו במקור לכרטיסי SD רגילים. קיים בנפח של עד 4 ג'יגה.
Micro SD: נקרא גם כרטיס TRANSFLASH. כרטיס זעיר במיוחד (15 על 11 מ"מ, ובעובי של 1.4 מ"מ) הנועד למחשבי כף יד, נגני מוזיקה וטלפונים סלולאריים. קיים בנפח של עד 4 ג'יגה. גם כרטיסים אלו מסופקים במקרים רבים עם מתאם לקוראי כרטיסי SD גדולים.
SDHC- secure digital high capacity: תקן חדש של משפחת כרטיסי SD, אשר מתאפיין בנפח כפול -עד 8 ג'יגה ויותר, ומהירות פעולה גבוהה במיוחד.אלו כרטיסים בעלי ביצועים טובים במיוחד. ישנן גרסאות SDHC לכרטיסי SD רגילים,MINI ו- MICRO. חשוב לזכור שלכרטיסים אלו יש לוגו מיוחד המציין כי הם כרטיסי SDHC, ושלא כל מכשיר תומך בכרטיסים אלו.ישנם שלושה טיפוסים שונים של כרטיסי SDHC – הנקראים Class 2/4/,ונבדלים זה מזה במהירות ההעברה שלהם (2 מגבייט לשנייה,4 מגבייט לשנייה,6 מגבייט לשנייה).
XD-PICTURECARD: כרטיס קטן אשר משמש בעיקר במצלמות דיגיטליות. גודלו 25 על 20 מ"מ, והעובי שלו 1.7 מ"מ. נפח האכסון שלו נע בין 256 מגבייט ל-4 ג'יגה. קיימים שני סוגים עיקריים של כרטיסי XD- דגם M,הרגיל ודגם H שהוא בעל מהירות העברה גבוהה יותר. בעל מגעים חיצוניים.
MS-MEMORY STICK: משפחת כרטיסי זיכרון שפותחה ע"י Sony, ומיועדת למכשירים מתוצרתה. כרטיס זכרון זה הוא בעל עיצוב מאורך, בעל לחצן הגנת כתיבה. המגעים של כרטיס זה חשופים למחצה- חיצוניים, אך מחופים על ידי סורגי פלסטיק דקים לעמידות גבוהה יותר. כרטיס MS בסיסי קיים בגדלים של בין 128 מגבייט ועד 8 ג'יגה. הדגמים הקטנים יותר מסופקים לרוב עם מתאמים לקוראי כרטיסים.
MS DUO/PRO: כרטיס זיכרון קטן, בגודל 31 על 20 מ"מ, ובעובי של 1.6 מ"מ. דגמי DUO מגיעים לנפח של עד 128 מגבייט, ואילו דגמי DUO PRO מגיעים לנפח של ארבעה ג'יגה ויותר.
MS MICRO: כרטיס זיכרון קטן במיוחד, בגודל 15 על 11.5 מ"מ, ובעובי של 1.2 מ"מ. בעל מהירות העברה מהירה, ונפח של עד 8 ג'יגה.
MMC-MULTIMEDIA CARD: כרטיס קטן ומהיר. פועל בטכנולוגיה כמעט זהה ל- SD, ורוב המכשירים שקוראים SD יקראו גם MMC (קוראי כרטיסים שנועדו ל-MMC אגב, לא יקראו SD ) מסופק לרוב עם מתאם ל-SD. אלו כרטיסים ישנים יותר.
נקודות חשובות
• אם יש לכם מספר כרטיסים מסוג מסוים ואתם מתכננים להחליף את המכשיר אשר אותו הם משמשים- יתכן שתעדיפו לבחור מכשיר חדש על פי ההתאמה שלו לכרטיסים שבידיכם. כרטיסי זיכרון איכותיים ומהירים במיוחד יכולים להיות יקרים, וחבל לקנות סט כרטיסים חדש עם כל מכשיר חדש שתבחרו.
• שימו לב שבמפרט הכרטיס שקניתם מפורטות מגבלות טמפרטורה ולחות בהן הוא מסוגל לעמוד מבלי להינזק. הקפידו על כך. חבל יהיה לטפס לאיזה הר באוסטרליה ולצלם מעיינות חמים רק בשביל לרדת למטה ולגלות שאף תמונה לא נשמרה.
• לעיתים נפח הזכרון הגדול ביותר אינו האידיאלי עבורכם. כרטיסי זכרון מודרניים אמנם עמידים ומחזיקים מעמד לאורך זמן רב, אך לעיתים כדאי שלא "לשמור את כל הביצים בסל אחד". ישנם כאלו שיעדיפו לרכוש שני כרטיסים בנפח קטן יותר, על פני רכישת כרטיס אחד בנפח גדול, כדי שלא כל המידע שלכם יאוחסן באותו מקום.
המידע המופיע ב- zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלחו אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין