מדריכי הקנייה של זאפ - משחקי טלויזיה-קונסולות
לוגו של זאפ
הנינטנדו Wii, האקס בוקס 360 והסוני פלייסטיישן הם הגלגול הנוכחי של המגסון והאטארי המיתולוגיים . העיקרון העומד מאחורי כל קונסולת משחקים הוא פשטות פעולה ללא הגבלות חומרה ומערכת, שליטה פשוטה וידידותית לכל אחד, ומקסימום אקשן, צבע ועניין על המסך. היכן שמשחקי המחשב מצריכים התקנה, כיול ג'ויסטיק, חומרה מתאימה (כוח עיבוד, זיכרון, כרטיסי מסך), לקונסולה מספיק שתכניסו פנימה דיסק וכבר אפשר לבעוט טיל לחיבורים, לעקוף את שומאכר בעיקול בסילברסטון, או לפוצץ איזה מיפלץ אל גן העדן לחייזרים. היום, כאשר גם טכנולוגיית הקונסולות וגם טכנולוגיית הטלוויזיות עצמן השתפרה, לא נופלים משחקי הטלוויזיה ממשחקי המחשב באיכותם הגראפית.
בשוק ישנן קונסולות ביתיות וניידות, שאפשר לקחת אתכם לכל מקום וליהנות ממגוון של משחקים ואפליקציות נוספות שרק הולכות ומשתכללות כל הזמן.
לקונסולות של היום יש יכולת פעולה ברשת, הפעלת קבצי סרטים ומוזיקה ואפשרויות רבות אחרות שכדאי להכיר כשמחליטים להפתיע את הילדים, לתת מתנה לחבר או כשסתם מתחשק לכם לשחק במשחקים מדהימים מבלי להיכנס לסאגה המורכבת של שדרוג המחשב הביתי.
שוק הקונסולות נשלט כולו על ידי שלוש חברות, המציעות למכירה 3 סדרות של קונסולות ביתיות וניידות. לכל קונסולה מאפיינים ייחודיים משלה, אשר חשוב להכיר לקניה נכונה.

מאת ניצן סדן, צוות זאפ
דגשים בבחירת קונסולה
קונסולות ביתיות
אלו קונסולות גדולות, אשר תלויות הן בחיבור מתח קבוע, והן בחיבור למסך טלוויזיה לפעולתן. נקודות חשובות בנושא קונסולות ביתיות:
כונן אכסון: בקונסולות ישנות היה זיכרון האכסון על גבי כרטיסי זיכרון ייעודיים חיצוניים. לקונסולות המתקדמות של ימינו יש כונן קשיח מובנה, בדומה למחשב ביתי. גודל האכסון נמדד בג'יגה בייט, והוא נע בין 20 ל-120 ג'יגה בדגמים הנמכרים כיום. מרחב אכסון גדול יכול לשמש אתכם להרבה יותר משמירת ההתקדמות שלכם במשחקים- אכסון והפעלה של סרטים, קבצי מוזיקה ותמונות.
PAL מול NTSC: אלו שתי שיטות שידור הנבדלות זו מזו במספר השורות המוצגות ובתדר השידור. PAL היא שיטת השידור בישראל (ובאירופה), ואילו NTSC היא שיטת השידור בארה"ב. חשוב לזכור כי קונסולות NTSC (כמו אלו הנמכרות בארה"ב, לדוגמה) לא יוכלו להפעיל משחקים בגרסת PAL ולהיפך.
צ'יפים: אלו שבבים מיוחדים אשר ניתן להוסיף לקונסולות מסוימות, ומקנים להם יכולת קריאת מולטי-זון, כלומר קריאת דיסקים אופטיים צרובים, וללא מגבלת שיטת שידור. משתמשים רבים מנצלים את יכולת הקונסולה לנגן מוזיקה או להפעיל קבצי וידאו אשר נצרבים על דיסקים באופן ביתי, וללא צ'יפ זה אין אפשרות להפעיל דיסקים אלו בקונסולות מסוימות.
התחממות: קונסולות ביתיות הן בעצם מעבדים היושבים בכפיפה אחת עם כרטיס מסך ייעודי רב עוצמה, ועל כן פולטות חום. חשוב שלא למקם את הקונסולה שלכם בסמוך למכשירים אחרים הפולטים חום (אל תניחו אותה על גבי הממיר של הכבלים, לדוגמה). לגיימרים כבדים אנו ממליצים לבחור בקונסולות עם התקני קירור משופרים (שאלו את המוכר) כדי למנוע התחממות שיכולה לפגוע בעינית הלייזר של המכשיר.
Sony Playstation 2
כללי: קונסולת משחקים המבוססת על מעבד גראפי חזק יותר, וכונן אופטי DVD במקום הכונן האופטי הרגיל של הקונסולה מהדור הקודם. לPS2 יכולת להפעיל גם משחקים ייעודיים משלה וגם משחקים ישנים יותר, שתוכננו ל PS1. המשחקים נשמרים על גבי כרטיסי זיכרון ייעודיים.
כיום קיימות קונסולות מתקדמות בהרבה בשוק ועל כן יתרונה הבולט של הסוני פלייסטיישן 2 הוא במחירה הזול. מתאימה לחובבי משחקים ללא דרישות גראפיות גבוהות מדי מהמשחקים שלהם, שלא רוצים להוציא אלפי שקלים על קונסולה.
שליטה: סוני פלייסטיישן 2 היא בעלת שלט ארגונומי הדומה לשלט של PS1, אולם בעל דגמים אלחוטיים ובעלי יכולת רטט לחוויית משחק אינטראקטיבית יותר. מאפשרת משחק של שני שחקנים במקביל, או של ארבעה (עם מפצל מיוחד).
מאפיינים נוספים: לקונסולה יכולת חיבור לאינטרנט,למשחק ברשת (מצריך מתאם וחיבור מיוחד), יכולת קריאת דיסקים צרובים (באם מותקן בדגם שלכם צ'יפ קורא צרובים), ומתפקדת כנגן DVD, מפעילה קבצי סרטים ומוזיקה מעל דיסקים אופטיים.
צ'יפים: לפלייסטיישן 2 יש שני סוגי צ'יפים נפוצים. הMODBO 4 והמאטריקס אינפיניטי. המאטריקס נחשב לטוב יותר, אולם ההבדלים ביניהם זניחים.
דגמים: יש מספר דגמים לקונסולה זו (נקראים SCPH). סדרה X6000 היא מכשירים עבים יותר וישנים, סדרה X7000 היא חדשה יותר, דקה יותר ודגמים מסוימים כוללים מאווררים נוספים (X7500 ואילך),וסדרה 9000X היא החדשה ביותר-דקה וכוללת גם עיצוב חדשני.
Sony Playstation 3
כללי: הסוני פלייסטיישן 3 היא קונסולת משחקים מתקדמת המבוססת על מעבד גראפי רב עוצמה. הקונסולה מציגה ביצועים גראפיים מעולים בתקן 1080p (HD מלא), זיכרון בכונן קשיח מובנה בדומה למחשב ביתי (ישנם דגמים בעלי כונן של 20, 40, 60 ו-80 ג'יגה), כונן BLUE RAY, המאפשר קריאת דיסקים אופטיים ייעודיים בגודל 25 ג'יגה, ויכולות תקשורת ומולטימדיה רבות ומגוונות. רוב דגמי הסוני פלייסטיישן 3 מסוגלים להפעיל גם משחקים של PS2.
בגלל יכולותיה הגראפיות, המשחקים המיועדים ל-PS3 מתאפיינים באפקטים ברזולוציה גבוהה, דינמיות תנועה ואיכות מדהימה. זוהי הקונסולה החזקה ביותר הנמכרת כיום בישראל. יתרונה הבולט הוא בביצועים ואפשרויות ייחודיות, אך היא גם יקרה משמעותית מיתר הקונסולות. סוני פלייסטיישן 3 מתאימה לחובבי משחקים מושבעים, ומשתמשים הרוצים ליהנות מנגן BLUE RAY במחיר זול יחסית לשוק.
שליטה: לקונסולה שלט ארגונומי משופר שהוא גם אלחוטי וגם בעל רטט. השלט נטען מהקונסולה עצמה דרך שקע USB. ניתן לחבר עד שבעה שחקנים במקביל.
מאפיינים נוספים: יכולת תקשורת אינטרנט להורדת עדכוני תוכנה ויכולות נוספות או למשחק ברשת מול שחקנים אחרים, מתפקד כנגן BLUE RAY, מסוגל לשדר ברזולוציה 1080X1920, ולהקרין סרטים באיכות FULL HD באמצעות כבל HDMI (כולל יכולת המרת סרטי DVD לפורמטי HD שונים, תלוי בעדכון תוכנה).
Microsoft XBOX 360
כללי: קונסולת משחקים מתקדמת ורבת עוצמה. בעלת גראפיקה באיכות גבוהה (1080P)-HD מלא, כונן קשיח גדול במיוחד (הגדול מבין כל הקונסולות הנמכרות כיום-עד 120 ג'יגה),כונן DVD ואפשרויות מולטימדיה רבות, בדגש על תכונות אינטראקטיביות.
מציגה משחקים באיכות מעולה שאינה נופלת ממתחריה, ויתרונה הבולט של האקס בוקס 360 הוא בהיותה קונסולה מאוזנת מאוד בהיבטי תמורה למחיר. מתאימה לחובבי משחקים ממוצעים ומתקדמים, אשר רוצים ליהנות משליטה נוחה,ביצועים טובים ותכונות נוספות מבלי לקרוע את הכיס.

שליטה: לאקס בוקס 360 יש שלט ארגונומי רחב, נוח ואלחוטי.ניתן לחבר עד ארבעה שלטים במקביל.
מאפיינים נוספים: האקס בוקס 360 מאפשר חיבור לרשת XBOX LIVE, והורדת תכנים ועדכונים,משחקים שלמים וגרסאות DEMO, ולשחק ברשת מול שחקני אקסבוקס אחרים, או נגד משתמשים במחשב ביתי אשר מחוברים לרשת ומשחקים במשחק הרלוונטי. בנוסף, מאפשר שיתוף קבצים ברשת והעברת תמונות וקבצי וידאו למשתמשים אחרים.
כמו כן, הקונסולה מתפקדת כנגן מדיה לכל דבר, כולל DVD (הצגת סרטים ותכנים ברזולוציית 1080X1920) ומפעיל קבצי וידאו ומוזיקה מכל הסוגים. כמו כן, הקונסולה כוללת אופציית הרחבת זיכרון.
דגמים: ישנן שלושה דגמי XBOX 360 הנמכרות בישראל, ונבדלות זו מזו באבזור, בעיצוב ובגודל כונן האחסון. דגם CORE הוא הדגם הראשוני (ללא כונן קשיח-פועל על בסיס כרטיסי זיכרון בלבד, ועם שלט חוטי) דגם ARCADE הוא הדגם הבסיסי (ללא כונן קשיח,שלט אלחוטי), דגם הביניים נקרא PREMIUM (כולל כונן קשיח גדול של 20 ג'יגה, שלט אלחוטי,אוזניות ראש ), והדגם המתקדם ביותר הוא דגם ELITE (דיסק קשיח עצום של 120 ג'יגה, עיצוב חדש ודינמי,שלט אלחוטי, סט כבלים הכולל כבל HDMI).
צ'יפים: נמכרים צ'יפים אשר מאפשרים קריאת דיסקים צרובים. הצ'יפים הנפוצים היו GLOBE, ו- ENEMY. כיום ניתן להתקין תוכנת טכנאים אשר תפתח את המכשיר שלכם ללא התקנת צ'יפ (התייעצו עם המוכר בעת הקנייה).
נקודות חשובות: נמכרות גם גרסאות PAL, גם NTSC וגם NTSCJ (גרסה יפנית). אקס בוקס לא יכול להיות מולטי-זון, ועל כן חשוב לוודא גם שיש לכם שנאי מתאים (הגרסאות שאינן PAL לא עובדות במתח הקיים במערכת החשמל בישראל, ומצריכות שנאי מתאים כדי שלא יישרף לכם המכשיר) ושהמשחקים שאתם רוכשים מתאימים לגרסת המכשיר.
Nintendo Wii
כללי: קונסולת משחקים מתקדמת, המבוססת על סט חיישני תנועה מיוחדים, הנמצאים גם בשלט המשחק שלה, וגם במערך חיישנים שמציבים ליד הטלוויזיה, אל מול השחקן. השלט יכול לזהות כל תנועה פיזית שלכם,ולתרגם אותה לתנועה של הדמויות במשחק. כך תפעל הדמות במשחק לפי התנועה שאתם תעשו- מכת אגרוף, שיסוף בחרב או הנפת אלת בייסבול. כשתסובבו אותו כמו הגה, תפנה המכונית במשחק. אינטגרציה מלאה בין התנועה שלכם וגיבורי המשחקים. ל-Wii של נינטנדו יש מעבד גראפי מתקדם המציג משחקים באיכות טובה (אם כי טובה פחות משל קונסולות מתחרות),ואין לו תכונות מדיה סנטר (כמו הצגת סרטים, למשל). זוהי הקונסולה הפשוטה ביותר להפעלה, למידה ושליטה, ומעניקה חוויית משחק ייחודית. בגלל פשטותה' הנינטנדו Wii נגישה מאוד גם לאנשים שאינם גיימרים ותיקים ועל כן מתאימה מאוד גם לילדים קטנים וגם לשחקנים מתחילים. יתרון נוסף שלה הוא בהיותה הזולה ביותר מבין הקונסולות הביתיות.
שליטה: ייחודית. בעלת שלט ווימוט (WiiMote), -בעל עיצוב מאורך וארגונומי. מאפשר חיקוי התנועה שלכם על ידי דמויות המשחקים, וגם מצביע אלקטרו אופטי המתאים למשחקי יריות (בדומה למכונות משחק). השלט הוא אלחוטי ובעל רטט, ויש בו גם רמקול. ישנו שלט נוסף קטן יותר ומעוגל, שהוא שלט משלים הנקרא נונצ'אק (Nunchuk), בעל תכונות זיהוי תנועה ומשמש למשחקים בהם נדרשת פעולה בשתי הידיים (כשכל שלט נמצא ביד אחרת). השלטים גם משתלבים בתוך מגוון רחב של כלי עזר לרכישה נפרדת- מחבטים, חרבות ואקדחי אור, שנותנים חוויית משחק כיפית ומציאותית יותר.
מאפיינים נוספים: לקונסולה מגוון רחב של אביזרים המתלבשים על השלטים שלה, וחיבור לרשת WiiConnect24, המאפשר משחק ברשת, והורדת תכנים, עדכונים ומשחקים.
צ'יפים: לקונסולה יש מספר סוגי מערך שבבים, ולכל סוג מערך שכזה יש צ'יפים המתאימים לו ספציפית. קיימים מערכי שבבים D2B (צ'יפwiikey ודומיו) שהוא פחות נפוץ, מערך שבבים D2C (צ'יפ Aragon/D2pro) ומערך שבבים D2c2 שהוא המערך החדש ביותר (צ'יפ Aragon חדש).
קונסולות ניידות
קונסולות ניידות הן משחקי טלוויזיה קטנים, אשר מצוידים במסך משלהם, ופועלים על סוללות. יכולותיהם הגראפיות לא יכולות להתחרות עם הקונסולות הביתיות, אולם הם מציגים גרפיקה לא רעה בכלל, אפשרויות לנגינת קבצי מוזיקה והצגת סרטים- וכל זה בניידות מקסימלית. כיום, קיימות בשוק שתי קונסולות עיקריות:
סוני PSP: קונסולה מתקדמת בעלת מסך באיכות גבוהה שגודלו 4.3 אינטש. היא בעלת 32 עד 64 מגבייט זיכרון פנימי, ויש לה גם כניסה לכרטיסי זיכרון חיצוניים.משחקים ל-PSP מגיעים על דיסקים אופטיים קטנים אשר נכנסים לחלקה האחורי של הקונסולה. הקונסולה תומכת בפורמטים רבים של קבצי וידאו ומוזיקה. מאפשרת חיבור אלחוטי לרשת,להורדת תכנים ותוכנות.
יתרונה הוא בביצועיה ויכולותיה-קיים מגוון רחב ועשיר של משחקים ל-PSP,
נינטנדו LITE DS: קונסולה בעלת שני מסכים בגודל 3 אינטש, שאחד מהם מסך מגע. הקונסולה מאפשרת גם הפעלת משחקים רבים תוך שליטה נוחה דרך כפתורי השליטה, האצבעות (על מסך המגע) ועט סטיילוס ייעודי, וגם תקשורת אלחוטית בין מכשירים מאותו הסוג בטווח של עשרות מטרים למשחקים, או שליחת הודעות- מה שעושה אותה לקונסולה אינטראקטיבית במיוחד. אינו מסוגל להפעיל קבצי וידאו ואודיו, אולם ניתן לחבר אליו מודול חיצוני המפעיל קבצי מוזיקה. יתרונותיה בפשטות ההפעלה שלה, ובמסך המגע, והיא גם זולה יחסית-אך ביצועיה הגראפיים חלשים משמעותית משל קונסולות מתחרות.
המידע המופיע ב zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. במידה ונתקלת בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלח אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין.