דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
אורח,
שלום
מדריכי הקנייה של זאפ - שואבי אבק
לוגו של זאפ
שואבי אבק הפכו בשנים האחרונות להרבה יותר ממכשירי ניקוי לשטיחים-ניתן לשטוף עם שואב אבק את הרצפה, לנקות וילונות, ועוד. לפני שרוכשים שואב אבק כדאי להגדיר את הדרישות והציפיות שלנו מהמכשיר, ולהתאים לנו את שואב האבק האידיאלי. מדריך זה יעזור לכם להבין מהו ציקלון, שואב חובט, ומושגים נוספים בהם אתם עשויים להיתקל בקניית שואב אבק חדש.

מאת חן אידן, צוות זאפ.
דגשים בבחירת שואב אבק
סוגי שואבי אבק
שואבי אבק עומדים: שואבי אבק עומדים נוחים במיוחד לניקוי רצפות ושטיחים. שואבי אבק מסוג זה מגיעים לזווית מאוד נמוכה, המאפשרת לנו לנקות מתחת למשטחים (כמו ספות או מזנונים) בנוסף לניקיון הרצפה. בשואבי האבק העומדים קיימות מברשות, הפועלות בנוסף לפעולת השאיבה, ובכך עוזרות לנו לנקות שטיחים, ובאופן כללי לאסוף את הלכלוך בצורה יותר נוחה.
שואבי אבק רגילים: שואבי אבק צילינדר, או בשמם היותר נפוץ – שואבים נגררים, בנויים מיחידת השואב הנגררת על הרצפה, ומכילה בתוכה את מיכל האכסון של הלכלוך. אליה מתחבר צינור יונק, שאליו מתחבר ראש השאיבה. עם שואב אבק מסוג זה נוח להסתובב ברחבי הבית, והקלים שביניהם מגיעים עם רצועות המאפשרות לנו לתלות את שואב האבק על הכתף, לפעולה יותר נוחה ומגוונת. שואבי אבק מסוג זה רק שואבים, ואין בתוך הצינור מברשות כמו בשואבי האבק העומדים. עם זאת, קיימים ראשים מתחלפים לשואבי אבק אלו, על מנת ששאיבת שטיחים, רצפות, ואפילו וילונות תהיה יותר אפקטיבית.
שואבי אבק ידניים: שואבי אבק המיועדים לאזור קטנים, ולכמות לכלוך קטנה. הם קלים וניידים, וניתן לשאוב עמם באזורים "בעייתיים" כמו וילונות, שולחנות אוכל ואפילו את פנים המכונית. שואבי אבק אלו הם תוספת לשואב אבק בגודל רגיל בבית, ונועדו להקל על מלאכת הניקיון ולחסוך מאיתנו את הטרחה הכרוכה בהוצאת שואב האבק הגדול לכל ניקוי קטן. שואבי אבק אלו אינם מיועדים לניקיון מלא של הבית, אלא רק כלי עזר.
שואבי אבק רובוטיים: לאחרונה צצו בשוק שואבי אבק רובוטיים. מדובר על יחידה שמטיילת על הרצפה ואוספת את האבק, השערות והלכלוך ממנה. שואב אבק זה מוגבל מבחינת העבודה שלו, שכן מיועד אך ורק לרצפות או שטיחים, ואין באפשרותנו לקבוע לו באיזה תבנית או באיזה דרך יסתובב על הרצפה. מדובר בתוספת נחמדה לבית, ועוזר במיוחד אם יש בבית חיות מחמד.
עם או בלי שקית?
לשואבי אבק קיימות 2 צורות אכסון, אחת היא שקית שנמצאת בתוך שואב האבק, ועלינו להחליפה לאחר שמתמלאת, והשנייה היא מיכל, שהוא חלק אינטגרלי משואב האבק.
לשואב אבק עם שקית יתרון קצת יותר נקי, מכיוון שכל הלכלוך מתאסף אל השקית הסגורה, אותה אנו פשוט משליכים לפח ומחליפים בחדשה. המגע עם הלכלוך שנאסף הוא מינימאלי. אך עם זאת עלינו לזכור, ששואב אבק עם שקית יעלה לנו יותר כסף בטווח הארוך. מכיוון שמדובר בשקיות חד פעמיות הנשלכות לפח בתום השימוש, עלינו לדאוג לרכוש שקיות חדשות ובכך להוציא עוד סכום כסף על שואב האבק אחת למספר חודשים.
שואב אבק ללא שקית יותר נוח מבחינה זו. אין צורך להחליף את מיכל הפלסטיק בו נאסף הלכלוך, אלא רק לרוקן אותו ולהרכיב מחדש. שואבים אלו אינם מתאימים לרגישים לאבק, שעלולים להחשף ישירות ללכלוך ולאבק שנאספו במיכל בעת ניקויו.
עוצמת יניקה
עוצמת היניקה בשואבי אבק נמדדת ב-Watts Suction Power (WSP), נתון זה מתבסס על עוצמת השאיבה.
ככל שהעוצמה יותר גבוהה כך יעילות הניקוי גדלה. חשוב להבדיל בין עוצמת היניקה של שואב האבק לבין הספק המנוע שלו הנמדד בוואט (watt) ורשום על גוף השואב.
ברוב שואבי האבק קיים ווסת המאפשר לשנות את עוצמת היניקה. שינוי עוצמת היניקה הוא חשוב, מאחר ומשטחים שונים דורשים עוצמות שונות. לשטיחים עבים יש צורך בעוצמת יניקה גבוהה ולווילונות ואריגים יש צורך בעוצמת יניקה נמוכה. שאיבה בעוצמת יניקה גבוהה מן הדרוש עלולה להרוס את הבד או הריפוד.
שואב אבק רטוב/יבש
ההחלטה באיזה סוג שואב אבק לבחור צריכה להעשות בהתאם לסוג הלכלוך והרצפות שיש לנו בבית. במידה ורוב רצפת הבית מכוסה בשטיחים, יתאים לנו יותר שואב אבק יבש, מכיוון שמדובר במשטחים יבשים.
אם אין לנו שטיחים בבית, או שיש יותר רצפות מאשר שטיחים, עלינו לחשוב האם אנחנו רוצים לנקות גם נוזלים עם שואב האבק שלנו. שואב אבק רטוב מתאים גם למשטחים יבשים וגם רטובים, ולחלק משואבי אבק אלו יש פונקצית היפוך, מה שגורם לשואב האבק להוציא זרם אוויר חזק, שיכול להתאים לניקוי משטחים גדולים או אפילו לפתיחת צינורים סתומים.
משקל
משקל שואב האבק הוא אחד הנתונים החשובים ביותר שצריך לבדוק טרם הקנייה. גם אם מדובר בשואב אבק עומד, וגם אם אנו מעוניינים רק לגרור על הרצפה את שואב האבק הנגרר, עלינו לוודא כמה נוח יהיה לתפעל אותם.
בהתאם למשקל שואב האבק, נדע האם יהיה נוח להוציאו מהארון ולהשתמש בו, ונדע אם אופן הפעלתו תהיה נוחה ונגישה גם במידה ונרצה לבצע רק ניקוי מהיר של משטח.
מאפיינים טכניים
לכל שואב אבק מספר מאפיינים, שלא תמיד אנו יודעים מה הם אומרים.
עוצמת יניקה : עוצמת השאיבה נמדדת ב-Watts Suction Power, או בקיצור- WSP. נתון זה מתבסס על עוצמת השאיבה. זהו למעשה הנתון החשוב והמשמעותי ביותר שצריך לשים לב אליו בקניית שואב אבק, וככל שה-WSP גבוה יותר- השואב יהיה חזק ויעיל יותר.
הספק: הספק השואב אינו קשור לאפקטיביות הניקוי, אלא קשור לכמות החשמל ששואב האבק צורך בעת הפעלתו. בין אם לשואב יש הספק של 1500 וואט, או 2000 וואט-הנתון שכדאי לשים אליו לב הוא עוצמת היניקה שלו.
אנטי אלרגני: שואב המצויד במנגנון המסנן את קרדית אבק הבית וחומרים אחרים העלולים לגרום לאלרגיות.
טכנולוגיית שאיבה
ציקלון: מדובר על שואבי אבק ללא שקית, אשר טכנולוגיית השאיבה שלהם מדמה טורדנו. שאיבה חזקה שמטרתה לנקות את האוויר מאבק ולהצמידו אל מיכל השואב.
סינון מים: שואבי אבק אלה מכילים מיכל סינון מים, אליו נשאב הלכלוך. מסנן המים מיועד לכך שברגע שהאבק והלכלוך הופכים לרטובים, הם לא יכולים לחזור להתפזר באוויר.
אמנם פילטר המים נחשב למאוד יעיל, אך עלינו לנקות את המים ולשטוף את שואב האבק לאחר כל פעולה.
חובט: שואב אבק חובט, מצויד במברשת מסתובבת החובטת על השטיח ומאפשרת ניקוי יסודי יותר של שטיחים.
מתג ההפעלה
אמנם זה נשמע טריוויאלי-אך בשימוש קבוע בשואב אבק, למיקומו של מתג ההפעלה ישנה חשיבות רבה. עלינו לוודא שמתג ההפעלה של השואב נמצא במקום נוח ונגיש. במידה ובחרנו בשואב אבק עומד, ומתג ההפעלה מיועד לשימוש עם הרגל, עלינו לוודא שהמתג נמצא במקום שאנו יכולים להגיע אליו עם הרגל, ולא להתכופף בכל פעם שאנו רוצים להתחיל או לסיים את ההפעלה. במידה ובחרנו בשואב נגרר, עלינו לוודא שמתג ההפעלה נמצא במקום נוח. במידה ובחרנו לסחוב את השואב עם רצועה, עלינו לוודא שמגע הגוף שלנו לא יפעיל או יפסיק את הפעולה של השואב.
המידע המופיע ב zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. במידה ונתקלת בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלח אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין.
ykm לאתר