דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
מדריכי הקנייה של זאפ - כרטיסי קול
לוגו של זאפ
בימים בהם המולטימדיה כובשת את רוב שעות הפנאי שלנו, ושעות השהייה שלנו מול צג המחשב הופכות ליותר ויותר ממושכות (בהאזנה למוזיקה,צפייה בסרטים ואתרי אינטרנט אהובים), כך הולכת ועולה חשיבותו של כרטיסי הקול והכרתו כמרכיב חשוב במערכת הבידור שלנו.
רוב המחשבים החדשים מגיעים כיום עם כרטיס קול מובנה. במידה ולא מותקן כרטיס קול במחשב, או אם רוצים לשדרג את יכולות השמעת וההקלטת הקול של המחשב, ייתכן שיש צורך בהתקנת כרטיס קול.
ישנם כרטיסי קול,בסיסיים ביותר,לאלו שמטרות השימוש שלהם הם אפליקציות בסיסיות(הקלטת מיקרופון,ניגון קיבצי קול). בנוסף, קיימים גם כרטיסי קול מורכבים יותר המשמשים כבורג מרכזי וחשוב בתעשיית המולטימדיה, אולפני הקלטות מקצועיים ועוד.

מאת אופיר סגל, צוות זאפ
דגשים בבחירת כרטיסי קול
סוג הכרטיס
פעולת כרטיס היא למעשה עיבוד אותות קול והמרתם. קיימים שלושה סוגים שונים של כרטיסי קול: מובנה (און-בורד),פנימי וחיצוני.
ההבדלים בינהם מתבטאים באיכות עיבוד האות, איכות הרכיבים, עומק ותדר דגימה, מספרם של הכניסות והיציאות, יחס אות לרעש, מידת עכבת האודיו של הכרטיס,אם יש תמיכה בדרייבר ASIO (כתיבה ישירה לכרטיס הקול) אופציות חיווט פנימיות, אפקטים מובנים על גבי הכרטיס וכן מיקומו הפיזי. הבדלים אלו ועוד משפיעים על מחירו של כרטיס הקול , ולכן כדאי לבדוק שכרטיס הקול שאתם קונים לא מכיל יותר מדי יכולות שאין לכם צורך בהן.
הסוג הראשון,הזול ביותר מבין סוגי הכרטיסים השונים הינו כרטיס הקול המובנה. זוהי למעשה יחידה ה מותקנת באופן קבוע על גבי לוח האם במחשב, (לרוב בלי קדם מגברים,וללא כניסות מידי). לא ניתן להסיר את כרטיס הקול מלוח האם, למרות שבדרך כלל ניתן להתקין כרטיס קול פנימי או חיצוני ולבטל את פעולת כרטיס הקול המובנה.
הסוג השני הוא כרטיס הקול הפנימי אשר מותקן ומותאם לחריץ ההרחבה שנמצא ע"ג לוח האם במחשב תוך שימוש בממשק ה PCI .
הסוג השלישי,הוא כרטיס קול חיצוני מקצועי שנרכש בנפרד מהמחשב כרכיב חומרה נפרד, ומסוגל לתמוך בשמונה ערוצי קול ואף יותר ובעומק של 24 ביט , כרטיס קול מקצועי יכול להיות מורכב בחריצי ה-PCI של המחשב ע"ג לוח האם או להיות כרטיס קול חיצוני, שמתחבר למחשב באמצעות חיבורי USBאו FireWire.
מה לחפש במפרט הטכני?
כרטיסי הקול השכיחים ביותר הם המובנה והפנימי. הם גם בדר"כ הבסיסיים ביותר אך לרוב הם מספקים את צריכיהם של המשתמש הביתי לשימוש סטנדרטי. כיום גם הכרטיסים הבסיסיים מרובים באפליקציות כגון סראונד, יציאה דיגיטאלית, תמיכה ברוב המחברים הנפוצים RCA,XLR,PL,כניסות MIC ו- LINE ואף מגיעים עם יחידת קדם מגבר PREAMP להקלטת מיקרופון או גיטרה.
הרכיבים המשפעים ביותר על איכותו של כרטיס הכל והסאונד הם רכיב ה DSP והממירים (ממיריAD/DA) אשר תפקידם להמיר את המידע האנלוגי שנכנס לכרטיס למידע דיגיטלי ולהפך.
רכיב חשוב נוסף הוא השעון אשר אחראי על דיוק החישובים הדיגיטליים.
סוג כרטיסי הקול השלישי וכן היקר יותר ונפוץ פחות,הם כרטיסי הקול החיצוניים מרובי כניסות ויציאות O\I בעלי יחידת עיבוד DSP איכותית וממירים איכותיים בעלי יחס אות לרעש גבוה,לעיתים מגיעים עם 1-8 קדם מגברים
(PREAMP) על גבי הכניסות,לעבודת אודיו מקצועית. כרטיסים אלו בד"כ מותקנים באולפני הקלטות מקצועיים.
לפני הרכישה חשוב להגדיר מהן המטרות להן ישמש כרטיס הקול ובהתאם לכך לבחור את הכרטיס בעל התכונות הרצויות. ישנם כרטיסי קול פשוטים ובסיסיים עם מעט תכונות המשמשים בעיקר להאזנה למוזיקה והקלטה בסיסית,וישנם כרטיסי קול מורכבים ויקרים יותר המשמשים לעבודת אודיו מקצועית.
פעולות שניתן לבצע באמצעות כרטיס קול
הקלטה והשמעת קול: תכונה בסיסית הקיימת בכל כרטיסי הקול, מהפשוטים ביותר למתקדמים ביותר. איכות ההקלטה משתנה וכמו כן גם מס' הערוצים שניתן להקליט ומספר הכניסות והיציאות שיש ע"ג הכרטיס.
שימוש במידי: תכונה המאפשרת לנגן צלילים עפ"י הוראות ופקודות הוא למעשה פרוטורול תקשורת שנקרא (Interface Music Instrument Digital) הפרוטוקול מגדיר פקודות לתיאור מנגינות ,פקודות כוללות עבור כל תו המרכיב את המנגינה את עוצמתו, גובהו, אורכו, את כלי הנגינה המנגן אותו וכמו כן השפעות רבות כמו תהודה ומנעד. על מנת להשתמש בפרוטוקול המידי יש צורך בכניסה ויציאה מסוג מידי ע"ג כרטיס הקול.
הקלטת מס רב של ערוצים: כרטיסי הקול המקצועיים נרכשים בנפרד מהמחשב כרכיב חומרה נפרד. הקלטה מרובת ערוצים דרכם מתאפשרת בעיקר בכרטיסי קול פנימיים \חיצוניים אשר תומכים במס' רב של ערוצים ובעלי כניסות הקלטה מרובות, ומסוגלים לתמוך בלפחות שמונה ערוצי קול בעומק של 24 ביט.
הפעלה
הפעלה של כרטיס קול פנימי: הפעלה פשוטה מערכת ההפעלה מארחת את תוכנת השליטה הנילוות לכרטיס בד"כ הקלטה תתבצעה בתוכנה עצמה או זו של מערכת ההפעלה,עוצמת ההקלטה תצויין ע"י שעון עוצמה שעון וירטואלי בתוכנה הנילוות לכרטיס.
הפעלה של כרטיס קול חיצוני: לאחר חיבורו למתח חשמלי יש צורך בהדלקת כרטיס הקול,כיוון עוצמת ההקלטה וההשמעה יצויין ע"י שעון עוצמה מסוג LED וכל התפעול השוטף יעשה ע"י תוכנה נלוות ופעולות פיסיות ע"ג הכרטיס.
המידע המופיע ב- zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלחו אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין