דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
מדריכי הקנייה של זאפ - גניבות רכב
לוגו של זאפ
קצת סטטיסטיקה: בשנת 2007 נגנבו בישראל כ-29,816 כלי רכב. בכל צורה שנסתכל על הנתון הזה הוא לא יישמע טוב יותר: בממוצע, בכל יום בשנה שחלפה נגנבו 81 רכבים, או במילים אחרות, בכל 20 דקות נגנב רכב במדינת ישראל. בנתון המזעזע הזה ישנה נקודת אור אחת: יכול להיות יותר גרוע. בשנת 2006 נגנבו 33478 רכבים, כלומר, בשנה האחרונה היתה ירידה של כמעט 11% בכמות הרכבים שנגנבו.
גניבות רכב
מדוע גניבות הרכב הפכו למכת מדינה?
שנת 1997 היתה שנת השיא של גנבי הרכב. בשנה זו נגנבו כ-45,926 רכבים (או אם תרצו: 5 מכוניות בשעה). שנה לאחר מכן הוקמה יחידת "אתגר", יחידה באגף חקירות ומודיעין במשטרה, שמטרתה העיקרית לפעול נגד גנבי רכב. למרות שהשיגה הצלחות לא מבוטלות והפחיתה את כמות גניבות הרכב בצורה משמעותית, הוחלט לסגור אותה בשנת 2003 בשל קיצוצי תקציב ותקנים במשטרה. לאחר פירוק היחידה נוצרה שוב מגמת עליה בגניבות הרכב, ובשנת 2006 הוקמה היחידה מחדש. הפעם היחידה הוקמה ביוזמתן ובמימונן של חברות השכרה וביטוח שהן למעשה הנפגעות העיקריות מהתופעה. במסגרת המגבלות שלה, היחידה אכן מצמצמת את כמות גניבות הרכב, אולם זה לא מספיק. בכדי להבין מדוע גניבות הרכב לא מצטמצמות בצורה משמעותית יותר, עלינו להבין מה קורה בדר"כ לרכב שנגנב.
תשלום כופר: הגנב מתקשר אל בעל הרכב מספר שעות לאחר שגנב את רכבו ומציע לו להיפגש באחד המחסומים על קו התפר, ולשלם לו סכום כסף בכדי שזה יחזיר לו את רכבו. לרוב, מדובר ברכבים יוקרתיים שאין דרישה לחלקים שלהם, או ברכבי אספנות שיש להם ערך סנטימנטלי גבוה. במקרים רבים, מי שנענה להצעות שכאלו, מוצא את עצמו מהר מאוד תחת איומים בנשק, מוסר גם את הרכב איתו הגיע למחסום על מנת לבצע את ההחלפה.
פירוק במשחטה: לצערנו, רוב הרכבים שנגנבים בישראל מוצאים את דרכם חזרה אל הכביש בתוך זמן קצר בתור חלקי חילוף. במצב כזה, אין כמעט סיכוי למצוא את הרכב ולהחזירו לבעליו מאחר והרכב מפורק ברוב המקרים בתוך טווח זמן של 3-4 שעות מרגע שהרכב נגנב.
במשטרה מצביעים על חברות הליסינג כאשמות בהתפתחות תופעת גניבות הרכב לצורך מכירת חלקי חילוף. לטענת המשטרה, ההסבר להאשמה זו נעוץ בכך שחברות הליסינג אינן מבטחות את הרכבים שלהן בביטוח מקיף. בניסיונותיהן להשיג מחירים זולים ככל הניתן לתיקון הרכבים לאחר תאונה, הן פונות גם אל מוסכים אשר קונים חלפים מהשטחים, וממשחטות הרכב. ככל שיותר רכבים מליסינג עולים על הכביש, כך גם גדל הצורך בחלקי חילוף, ולכן גם מספר הרכבים שנגנבים אינו מצטמצם.
שיטות נפוצות של גנבי רכב
השיטה הנפוצה ביותר בשנים האחרונות לגניבת רכבים היא פריצה אלימה לרכב (שבירת חלון, פריצת מנעול הדלת). כמעט 90% מהרכבים שנגנבו בשנת 2007 נגנבו באופן זה. לאחר שפרצו אליו, הגנבים מניעים את הרכב באמצעות חיבור חוטים, או החלפת מחשב הרכב. שיטה זו גורמת לרכב לנזק רב, ובדר"כ רכבים שנפרצו באופן זה מוצאים את דרכם בסופו של דבר אל המשחטה. שיטה נוספת היא לפרוץ אל בית (בית פרטי בדר"כ) ולגנוב ממנו את מפתחות הרכב. שיטה זו ידועה גם בשם "דאבל". עוד שיטה שפיתחו גנבי הרכב היא לארוב לבעלי מכוניות ליד כספומט. נהגים רבים עוזבים למספר דקות את רכביהם מונעים כאשר הם קופצים למשוך כסף מהכספומט, וגנבי רכב מנצלים את הזדמנות הפז הזאת, בה הם אפילו לא צריכים לנסות ולהתמודד עם אמצעי ההגנה של הרכב. תופעה מדאיגה שמתפתחת לאחרונה היא גניבת רכב כחלק משוד. לא אחת אנחנו שומעים סיפורים על נהגים שאולצו למסור את רכבם לגנבים באמצע הכביש לאחר שאיימו עליהם בנשק. כמו כן, ישנם גנבים אשר מתנגשים עם רכבם ברכב שלפניהם, וברגע שהנהג יוצא מהרכב לברר פרטים ומשאיר את המפתחות בפנים, הגנב מנצל את ההזדמנות כדי לגנוב את רכבו.
אמצעים להתמודדות עם גניבות רכב
אמצעי ההגנה האולטימטיבי, שימנע כל אפשרות לגנוב רכב, טרם פותח. כמעט כל מי שעוסק בפיתוח אמצעי מיגון לרכב יספר בתסכול כי קשה מאוד להתמודד עם נחישות גנבי הרכב, ולא קיימת מכונית שלא ניתן לפרוץ ולגנוב אותה. עם זאת, אמצעי המיגון הקיימים כיום יכולים לעקב במידה מסויימת את הגנבים, ולהגביר את הסיכוי כי יתגלו ואולי אף ייתפסו בשעת מעשה.
מנעולים: השיטה הפרימטיבית להגנה על הרכב. ישנם מנעולים ממגוון סוגים: מנעול הגה, מנעול לתיבת ההילוכים, מנעולים לדוושות, ומנעולים המשלבים נעילה של כמה חלקים ברכב. רוב הפורצים ידעו להתמודד די בקלות עם המנעולים הללו, באמצעות מסורית קטנה. עם זאת, ניסור ההגה לצורך שחרור המנעול עשוי לקחת זמן רב, וגם להקשות על הגנב להימלט עם הרכב לאחר מכן, כך שגם אם הם לא ימנעו מגנב נחוש לגנוב את הרכב, הם בהחלט יכולים לעכב אותו.
אזעקה: אזעקות לרכב הן אמצעי הגנה יעיל, בתנאי ששמים לב אליהן. הבעיה היא שרובנו מגלים אדישות כאשר אנחנו שומעים אזעקה מבחוץ, ובטח כאשר זה בליל חורף סגרירי וגשום. חבל שגם גנבי הרכב יודעים שאנחנו מעדיפים להתכרבל בפוך בבית מאשר להביט בחלון ולוודא למי שייך הרכב שזועק בחוץ לעזרה. אזעקות לרכב מופעלות כאשר החלון מתנפץ, כאשר הדלת נפתחת כאשר האזעקה דרוכה, או כאשר גלאי הנפח מזהים שנכנס פורץ אל הרכב מבלי שניטרל קודם את האזעקה.
אימובילייזר: או בעברית תקינה: משבית מנוע. מנגנון זה מנתק את מחשב התנעה של הרכב במידה ולא נוטרל. ישנם שלושה סוגים עיקריים של אימובילייזרים: אימובילייזר מקורי המובנה בתוך המפתח המקורי של הרכב. קשה מאוד לשכפל מפתח עבור רכב שיש בו אימובילייזר מקורי, ומפתח שאינו מקורי ומוטבע בתוכו הקוד של הספציפי, לא יאפשר התנעה של הרכב. סוג נוסף הוא אימובילייזר נפרד, שבדומה לאימובילייזר מקורי מונע אפשרות התנעה של הרכב, רק שכאן הקוד מוטבע על רכיב חיצוני על צרור המפתחות במקום על המפתח עצמו. הסוג השלישי הוא אימובילייזר המבוסס על קודן. בתוך הרכב קיים לוח מקשים קטן, ובכדי להתניע את הרכב יש להקיש עליו תחילה את הקוד.
מערכת איתור: מערכת המותקנת ברכב ומעבירה התראה למוקד מאויש במשך 24 שעות ביממה, על כל ניסיון פריצה או גניבה. מערכות אלו יכולות לזהות פתיחה של מכסה המנוע ניפוץ חלון, התעסקות עם מנעול הדלת, ועוד. מרגע שהתקבלה התראה במוקד, אנשי המוקד יוצרים קשר עם בעל הרכב ומיידעים במידת הצורך את משטרת ישראל על ניסיון גניבה, או שולחים צוות מטעם חברת האיתור לבדוק את העניין.
ביטוח רכב מגניבות
הביטוח הדרוש על מנת לקבל פיצוי במקרה ונגנב רכבכם הוא ביטוח מקיף. חשוב לוודא כי במסגרת הפוליסה מצוין כי קיים גם כיסוי עבור גניבת רכב. כל פוליסה מכילה פירוט מלא של תנאי הביטוח, אופן הכיסוי ועלות ההשתתפות העצמית. כדאי לשים לב לתנאים בהם לא תקפה הפוליסה, ולבדוק מהי ההגדרה של חברת הביטוח שבחרת לרשלנות, שתאפשר לה להתנער מתשלום פיצוי כאשר רכבכם נגנב. המשותף לכל חברות הביטוח הוא שהן אינן מכסות את הנזק מגניבת רכב במידה ואמצעי המיגון בו לא הופעלו (מצב בו הרכב נגנב כשהוא מושאר מונע ללא השגחה כשאתם בכספומט, הוא דוגמא מובהקת למצב בו חברת הביטוח לא תפצה אתכם). בנוסף, חשוב לשים לב לדרישות המיגון של כל חברת ביטוח. ייתכן וחברת ביטוח אחת תדרוש למגן את הרכב ביותר אמצעי מיגון, אך הפרמיה שלה זולה יותר מזו של חברת ביטוח אחרת עם דרישות מיגון נמוכות יותר. לכן, שכשבוחרים הצעת מחיר לביטוח מקיף, כדאי לשים לב לסעיף זה.
נגנב הרכב. מה עושים עכשיו?
גיליתם שרכבכם נגנב? יש להודיע למשטרה ברגע הראשון שמגלים זאת. ככל שעובר יותר זמן בין הרגע שגיליתם כי רכבכם נגנב, ועד ההודעה למשטרה, כך הולך ופוחת הסיכוי שהיא תצליח לאתר אותו. לאחר שהוגשה תלונה במשטרה על גניבת הרכב, יימסר לכם אישור מהמשטרה שאכן הגשתם תלונה. חברת הביטוח שלכם תדרוש שתעבירו אליה את הטופס, בין היתר גם על מנת לראות תוך כמה זמן הגשתם תלונה במשטרה. מיותר לציין שאם חברת הביטוח תראה כי עברו יומיים מרגע שנגנב הרכב ועד שהוגשה תלונה במשטרה, חברת הביטוח שלכם לא תראה זאת בעין יפה. לאחר מכן, אם חברת האיתור לא עשתה זאת קודם, יש ליצור עימה קשר ולעדכן אותה בעניין, על מנת שתוכל לנסות ולאתר את רכבכם. לאחר מכן, יש ליצור קשר עם חברת הביטוח אשר תנחה אתכם בנוגע לאילו מסמכים עליכם להגיש לה. לכן, חשוב מאוד לזכור לשמור ולתייק כל מסמך המתייחס לבעלות על הרכב, מיגונו והביטוח שלו.
המידע המופיע ב- zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלחו אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין