דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
מדריכי הקנייה של זאפ - כללי התנהגות בתאונת דרכים
לוגו של זאפ
אף אחד לא מתכונן לקראת תאונת דרכים. אתם נוהגים לכם כרגיל הביתה או לעבודה, ולפתע מרגישים מכה חזקה, מלווה ברעש הנורא של פח מתעקם. תאונת דרכים היא תמיד אירוע מלחיץ, בין אם מדובר בתאונת דרכים עם נפגעים, ובין אם מדובר במכה קלה בפגוש, ואנשים נוטים לשכוח דברים בסיסיים שיש לעשות במצב כזה. כדי לעזור לכם להתמודד עם הלחץ הזה, ריכזנו כאן את רשימת כללי ה"עשה ואל תעשה" לאחר תאונה. שמרו לשעת הצורך.
כללי התנהגות בתאונת דרכים
דבר ראשון, להרגע
נכון, הרכב רק שבוע על הכביש, אתם ממהרים הביתה, אתם בדיוק בתקופה לחוצה בעבודה, ובכלל כל התאונה לא באשמתכם. תתפלאו לשמוע, אבל גם הצד השני מרגיש בדיוק אותו הדבר. דקה אחרי שהבנתם שעשיתם תאונה, קחו נשימה עמוקה, כבו את הרכב ונסו לצאת מהרכב רגועים ככל האפשר.
לבדוק אם יש נפגעים
בדקו אם כל הנוסעים ברכב שלכם בריאים ושלמים. במידה ומעורב בתאונה רכב נוסף צאו מהרכב(כשאתם לבושים כבר באפוד הזוהר, אם מדובר בכביש בין עירוני) ובדקו אם הנוסעים בו לא נפגעו. כמו כן, יש לוודא אם הולכי רגל באיזור לא נפגעו גם הם. כדי למנוע נפגעים נוספים, שימו משולש אזהרה קרוב לרכב, אך במרחק מספיק רב כדי שנהגים בכביש יבחינו בו מספיק זמן מראש כדי להאט.

במידה ויש נפגעים, יש להזעיק בדחיפות אמבולנס ואת המשטרה. אל תנסו לפנות או לחלץ נפגעים בעצמכם, אלא אם כן ישנה סכנה שהמשך הישארותם ברכב עשויה לסכן אותם (נזילת דלק, סכנה שהרכב יתפוצץ). בכל מקרה, יש לזכור שאם אתם מסוגלים לעשות זאת, מחובתכם לטפל בנפגעים בשטח.

אם נפגעתם בעצמכם בתאונה, אתם זכאים לפינוי לחדר מיון בבית חולים, אך יש לזכור להעביר לבית החולים טופס אישור מהמשטרה שאכן הייתם מעורבים בתאונת דרכים. בכל מקרה שיש ספק אם אכן נפגעתם בתאונה או שלא, מומלץ ללכת על בטוח ולהגיע לבית חולים. לעיתים תאונות דרכים עשויות לגרום לנזקים שקשה להבחין בהם ברגע הראשון, ולאחר מכן יהיה קשה להוכיח שהם נגרמו מהתאונה עצמה. חשוב לזכור שגם אם אתם האשמים בתאונה, אתם זכאים לפיצוי על נזק גופני שנגרם לכם.
להזיז את הרכב?
במידה ומדובר בתאונה עם נפגעים, אין להזיז את הרכב בשום אופן. יש להמתין עד שהמשטרה תגיע ולפנות את הרכב רק בהוראת שוטר. המשטרה אף מציינת כי במקרה ומדובר בתאונה עם נפגעים, הזזת הרכב לפני הגעת בוחן תנועה לאיזור מהווה עבירה פלילית, גם אם הוא מפריע לתנועה. במידה ואין נפגעים בתאונה, יש לפנות את כלי הרכב אל השוליים או אל כל מקום בו לא נשקפת לכם סכנה מהרכבים האחרים בכביש.
החלפת פרטים עם מעורבים בתאונה
בקשו מהנהג השני למסור לכם את הפרטים הבאים: שם, שם משפחה, כתובת, מספר טלפון (או טלפון נייד), מספר תעודת זהות, מספר הרכב שלו וסוג הרכב (יצרן ודגם). כמו כן, חשוב לקחת גם את מספר פוליסת הביטוח של הרכב השני. יש לזכור כי כל נהג מחויב למסור פרטים אלו עפ"י חוק במקרה והיה מעורב בתאונה. במידה והנהג השני מסרב לתת לכם את הפרטים הנ"ל, רשמו את מספר הרכב שלו ופנו לעו"ד. אם אתם חוששים שהנהג השני ייתן לכם מספר טלפון פיקטיבי ויברח מהמקום, בקשו ממנו בעודכם מחליפים פרטים להתקשר לטלפון הנייד שלכם כדי שתוכלו לשמור את המספר בסלולארי שלכם, או לחילופין, בקשו ממנו את מספר הטלפון והתקשרו אליו בעודכם עומדים לידו.
פרטים שיש לאסוף במקום התאונה
כאן המקום להכנס לפרטים הכי קטנים והכי טריוויאלים. כתבו לעצמכם בדיוק מה קרה בזמן התאונה. ציירו לעצמכם תרשים עם מיקום הרכבים לפני ואחרי התאונה, עם כיווני הנסיעה, תמרורים ומצב הרמזורים (אם יש כאלו). כמו כן, חשוב לציין את תנאי ומצב הכביש, את השעה ביום, את מזג האויר בזמן התאונה, ואת מהירות הנסיעה שלכם. תמיד שאלתם את עצמכם מדוע צריך שתהיה מצלמה בטלפון? תאונות דרכים הן הזדמנות טובה לגלות עד כמה הן שימושיות. צלמו את איזור התאונה מכמה שיותר זויות, וחשוב מכך, צלמו את שני הרכבים מכל כיוון אפשרי, כדי לשלול טענות על הפרזה בדיווחים על נזקים לרכבים בשני הצדדים. כמו כן, כדאי לקחת את פרטיהם של עדים לתאונה במידה ויש כאלו במקום. אם שמתם לב שהנהג השני נראה כאילו הוא תחת השפעת סמים, אלכוהול, או עייף במיוחד, רשמו זאת בתיאור שלכם, ורשמו באופן מפורט מה גרם לכם להגיע למסקנה זו. בנוסף, אם הנהג השני מתנצל, מביע חרטה, או מודה באשמה בתאונה רשמו את המילים המדויקות בהן הוא השתמש.
למי צריך להודיע על התאונה ומתי?
אם מדובר בתאונה עם נפגעים, יש להזעיק מיידית את המשטרה ואת מד"א. בכל מקרה, מומלץ גם לעדכן את חברת הביטוח שלכם בפרטי התאונה בהקדם האפשרי. חברת הביטוח תוכל להכוין אתכם בהמשך התהליך ולתת לכם דגשים והנחיות בנוגע למה צריך ומה לא צריך לעשות בהמשך.
ניירת
ככלל, לכל נסיעה אתם מחויבים עפ"י חוק לקחת עמכם רישיון נהיגה, רשיון רכב וביטוח כאשר כולם בתוקף. כמו כן, מומלץ לשאת עמכם גם את פרטי פוליסת הביטוח המקיף. כל מסמך שתקבלו במסגרת הטיפול בתאונה, שמרו אותו ותייקו אותו באופן כזה שלא יאבד. טפסים אלו חיוניים להמשך הטיפול בתאונה. במידה וקיבלתם מרשמים לתרופות, ציוד רפואי, הפניות לבדיקות נוספות או טיפולי פיזיותרפיה שונים, הם ישמשו אתכם בהמשך כשתצטרכו להוכיח שהנזק שנגרם לכם הוא אכן מהתאונה עצמה.

חשוב לזכור, גם אם נהגתם באופן רשלני, והתאונה היא ללא ספק באשמתכם הבלעדית, אל תחתמו על אף טופס שהנהג השני מבקש שתחתמו עליו. זירת התאונה אינה בית משפט, והנהג השני אינו השופט. פרט לפרטים שצוינו קודם, אסור לכם להודות בכלום לא בכתב ולא בע"פ. גם לאחר מכן, אל תחתמו על טפסים המועברים אליכם מאנשים שאינם מוכרים לכם ועשויים לגרום לכם לחתום על הודאה באשמה בתאונה. מיותר לציין שחברת הביטוח שלכם תראה בחומרה רבה כל סוג של הודאה באשמה, מאחר והדבר משבש את תהליך הטיפול שלה בתאונה.
המידע המופיע ב- zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלחו אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין