דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
מדריכי הקנייה של זאפ - קרנות נאמנות
לוגו של זאפ
קרנות נאמנות הן מאמצעי ההשקעה הנפוצים ביותר כיום בשוק ההון. קרן נאמנות היא הסכם המסדיר השקעה משותפת של מספר משקיעים בניירות ערך ומאפשר להם ליהנות מרווחי הקרן בהתאם לסכום שהשקיעו. יתרונה של קרן נאמנות מתבטא בכך שניתן לפדות אותן באופן מיידי, ואין בהן התחייבות לתקופת זמן ארוכה. קרנות נאמנות מפזרות את השקעותיהן בין מספר אפיקי השקעה, תוך התמחות והתמקדות באפיק מוביל כפי שמוגדר עפ"י התשקיף שלה. חלק מההשקעות סולידיות יותר וחלק מסוכנות יותר. לכן, חשוב לברר פרטים רבים ככל הניתן על הקרן לפני שתשקיעו בה את כספכם. לאלו מאיתנו שזו היכרותם הראשונה עם עולם קרנות הנאמנות, נסביר כאן מספר מושגים בסיסיים:

מאת גד גניר, צוות זאפ
מושגי יסוד בקרנות נאמנות
מנהלי קרנות
מנהל הקרן - החברה אשר מטפלת בהשקעות ונכסי הקרן, עוסקת בקניה ומכירה של ניירות ערך וקובעת את מדיניות הקרן עצמה. כאשר בוחרים מנהל קרן, רצוי להתבונן על מכלול של גורמים כגון: העמלות ודמי הניהול הנדרשים לכל קרן המוצעת על ידי החברה, התשואות שהשיגו הקרנות אותן הוא מנהל וזאת על מנת לקבל מושג על יעילותן והרווח המצופה מהן.
דמי ניהול הקרן
דמי ניהול קרן הוא התשלום אותו מעביר המשקיע, בעל יחידת ההשתתפות בקרן, אל מנהל הקרן לצורך ניהולה. לרוב, התשלום הנ"ל נע בדר"כ בין 1% ל-4% מההשקעה בקרן עצמה. עלות דמי הניהול היא גורם חשוב בבחירת קרן הנאמנות ומנהל הקרן, אולם הוא לא הגורם היחיד, או המשמעותי ביותר. לעיתים, קרן שעלות דמי הניהול שלה גבוהה יחסית, עשויה להיות רווחית יותר למשקיע (בשל תשואה גבוהה וניהול יעיל) מאשר קרן שעלות דמי הניהול שלה נמוכה יחסית, המניבה רווחים נמוכים. עלות דמי הניהול נגזר במידה רבה מסיווג הקרן עצמה, לדוגמא, קרנות נאמנות המשקיעות את נכסיהן במניות מתאפיינות בדמי ניהול גבוהים יחסית מאחר והשקעה במניות דורשת כוח אדם רב יותר למחקר וניתוח נתוני תשואה.
היקף הנכסים
היקף הנכסים מתייחס לנכסים שהושקעו בקרן. נתון זה נמדד ברוב המקרים במיליוני שקלים, ויכול להצביע על גמישותה של הקרן. בדר"כ קרנות שהיקף נכסיהן קטן יותר הן גמישות יותר ויכולות לשנות את השקעותיהן באופן מהיר יותר ולהתאים עצמן לתנודות בשוק. מצד שני, הן יותר רגישות כאשר יש משיכת כספים בו זמנית ע"י מספר לקוחות. קרנות נאמנות הנשענות על היקף נכסים גבוה הן אמנם פחות גמישות, אולם הן נחשבות עדיפות בשל יציבותן ומתאימות יותר להשקעה לטווח רחוק.
סיווג הקרן עפ"י מדיניות ההשקעה
היצע קרנות הנאמנות הקיימות כיום הוא רחב ומגוון מאוד. סיווג הקרן מציין למעשה את אפיק ההשקעה המרכזי שלה, נתון שיכול לספר לנו הרבה על אופי הקרן ולאפשר לנו לקבוע אם מדיניות ההשקעה שלה מתאימה עבורנו. ישנן קרנות נאמנות המשקיעות במט"ח, קרנות המשקיעות באג"ח של המדינה או חברות מסחריות (נקראות לעיתים גם קרנות נאמנות אג"ח קונצרניות), קרנות המשקיעות באג"ח שקלי, קרנות חו"ל (קרן נאמנות המשקיעה בניירות ערך של חברות ישראליות או זרות הנסחרות בבורסות בחו"ל) ועוד סוגים רבים. כפי שניתן לראות, שמות רוב סוגי הקרנות מפרטים באופן די ברור את מדיניות ההשקעה שלהן.
סיווגי קרנות עפ"י מס
כידוע, רווחים בשוק ההון חייבים בתשלום מיסים. קרנות נאמנות מתחלקות בהיבט זה לשני סוגים: קרנות חייבות במס וקרנות פטורות ממס. לעיתים ההפרדה בין הסיווגים הנ"ל עשויה להיות מטעה מאחר ושני הסוגים מחייבים אותנו כך או כך לשלם מס על רווחי הקרן. ההבדל בין הסיווגים השונים מסתכם בתזמון בו משולם המס:

קרן חייבת: קרן נאמנות בה תשלום המס על הרווחים וההכנסות מתבצע ברמת הקרן, כלומר, התשלום מבוצע ע"י הקרן עצמה. בשל כך, כאשר אנחנו פודים את רווחינו מקרן הנאמנות, רווחים אלו פטורים ממס.

קרן פטורה: ההיפך מקרן נאמנות חייבת. תשלום המס לא מבוצע ע"י הקרן עצמה, והוא חל על המשקיע בעת פדיון רווחיו מהקרן.

לפיכך, כאשר מתבוננים על רווחי קרן נאמנות, חשוב מאוד לוודא אם מדובר בקרן נאמנות פטורה או חייבת, בכדי שתוכלו לדעת האם על רווחים אלו יוטל מס או לא.

תשואות
קרנות הנאמנות מציגות את נתוני התשואה שלהן לחודש האחרון, שלושת החודשים האחרונים והשנה האחרונה. בחינה של נתונים אלו תיתן לכם מידע רב לגבי הרווח שמניבות השקעות הקרן בטווחי זמן שונים. לאחר שהחלטתם לאיזה טווח אתם מתכננים להשקיע את כספכם בקרן נאמנות, כדאי לבחון את התשואות שלה לאורך הזמן המתאים ולראות האם ההשקעה כדאית.
רמת הסיכון
כל השקעה בניירות ערך כרוכה בסיכון כלשהו. לא ניתן להבטיח כי כל הקרנות יניבו תמיד תשואה חיובית. מרכיב חשוב בהחלטה לגבי בחירת קרן נאמנות, הוא לבחון מהי מידת הסיכון של קרן הנאמנות. ניתן לעשות זאת עפ"י 2 מדדים נפוצים שמנהלי הקרנות מציגים:
סטיית תקן: סטיית תקן מייצגת את פיזור התפלגות התשואות של קרן הנאמנות ביחס לתשואה הממוצעת שלה. במילים אחרות, סטיית התקן מבטאת את מידת תנודות הרווחים וההפסדים של הקרן, ועד כמה היא יציבה.
מדד שארפ: מדד שפותח ע"י זוכה פרס נובל וויליאם שארפ מאוניברסיטת סטאנפורד. זהו מדד נוסף למדידת סיכון בהשקעה בקרנות נאמנות, הלוקח את ההפרש בין תשואות הקרן, לתשואות קרן אחרת ללא סיכון (קרן המשקיעה את כל נכסיה באג"ח ממשלתי לדוגמא), ומחלק אותו בסטיית התקן של אותה קרן. מדד שארפ נמדד עפ"י נתונים של 3 השנים האחרונות ומספק מידע לגבי רמת הסיכון של הקרן לאורך זמן. מדד זה מצביע על ביצועי הקרן יחסית לסיכון בה היא פועלת ומלמדת אותנו על יעילות ניהולה. ככל שמדד שארפ גבוה יותר, כך נוהלה הקרן באופן יעיל יותר.
מדריך זה מציג מושגי יסוד בנושא קרנות נאמנות. אין לראות במידע המוצג באתר כהמלצה על השקעה או קנייה של ני"ע, ייעוץ משפטי ייעוץ כלכלי או תחליף ליעוץ ספציפי ואישי לכל אדם בהתאם לנתוניו וצרכיו. יש להתייעץ עם יועץ פיננסי ולבדוק את המידע המפורסם לפני כל השקעה, ואין להסתמך בלעדית על המידע באתר כתחליף לשיקול דעת אישי או ייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם באופן ייחודי.
המידע המופיע ב- zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלחו אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין