דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
מדריכי הקנייה של זאפ - תעודות סל
לוגו של זאפ
תעודות סל הן נייר ערך אשר עוקב אחר מדד מסוים (מקומי, בינלאומי) ומקנה לרוכש תשואה בהתאם לשינויים שחלו באותו מדד. תעודות הסל בישראל הן למעשה העתק של ה-ETN (Exchange Traded Notes).
תעודות הסל זכו בישראל להצלחה רבה מאחר והן מתאפיינות בנזילות גבוהה, פיזור השקעות על פני מספר רב של ניירות ערך (המפחית את רמת הסיכון בתיק ההשקעות), ועלות ניהול זולה יחסית לקרנות נאמנות . עם זאת, תעודות סל נתונות לאותם סיכונים אליהם נתון שוק המניות, והן מושפעות באופן דומה מתנודתיות השוק באופן כללי. מדריך זה לא בא לייעץ לכם באיזו תעודה לבחור, אך הוא יציג בפניכם את הנתונים העיקריים אליהם כדאי לשים לב בטרם נכנסים לשוק תעודות הסל.

מאת גד גניר, צוות זאפ
מושגי יסוד בתעודות סל
סוג התעודה
נהוג להבחין בין שני סוגים של תעודות סל:
תעודות סל רגילות: תעודות סל העוקבות אחר מדד מסוים ומחירן עולה ויורד ביחס ישר אליו.
תעודות חסר: תעודות סל המשנות את מחירן ביחס הפוך למגמת המדד אחריו הן עוקבות. בחו"ל, אסטרטגיית השקעות זו ידועה גם בשם "שורט". פירוש הדבר הוא שהשקעה בתעודת סל יכולה להניב למשקיע רווחים במידה והמדד שאחריו עוקבת התעודה יורד. בדרך כלל שיעור הירידה במדד תואם בדיוק לשיעור העלייה בתעודה בנקודות אך לא באחוזים.
סיווג תעודת הסל
סיווג התעודה מצביע על האפיק בו מתרכזת תעודת הסל. ניתן לסווג תעודות סל למדדי מניות מקומיות, תעודות סל העוקבות אחר מדדי אג"ח מקומיים, תעודות סל העוקבות אחר מט"ח ועוד. דרך נוספת לסווג את תעודות הסל היא דרך הסקטור בו היא מתרכזת: נדל"ן, נפט,
היי-טק, ת"א 25 ואחרים. המדד הספציפי בו מתרכזת תעודת הסל נקרא "נכס בסיס".
תשואה
תשואת התעודה היא במילים פשוטות הרווח שעשתה התעודה, נכון לתקופת זמן נתונה. כאמור, תשואת תעודת הסל זהה לתשואת המדד אחריו היא עוקבת בניכוי עמלת דמי ניהול. בקטגוריה זו ניתן לראות את תשואות תעודות הסל היומית, נכון לתחילת החודש, נכון ל-3 החודשים האחרונים ולשנה האחרונה. עיון בנתונים אלו יכול להצביע על מגמה כללית בשוק, אולם אין באפשרותם לחזות תנודות ושינויים בעתיד.
מנהל התעודה ודמי ניהול
עבודתו של מנהל תעודת סל שונה מזה של מנהל קרן נאמנות או קופת גמל בכך שהוא אינו משנה את התעודה בהתאם לתנודות בשוק אלא מחקה באמצעותה את השינויים במדדים. כיוון שפעולה זו דורשת הרבה פחות משאבים, לעיתים לא נגבים דמי ניהול בתעודות סל, וגם כאשר אלו נגבים, הם בשיעורים פחותים מאלו של קרנות נאמנות או קופות גמל. דמי הניהול נגבים דרך מחיר התעודה, ומחושבים על בסיס יומי.
מס ליחידים
ישנן תעודות סל אשר מחלקות את הריבית או הדיבידנד הנצבר בתעודה מדי רבעון. הדיבידנד הנ"ל חייב במס. "מס ליחידים" הוא למעשה שיעור המס שרוכשי תעודות סל אלו צריכים לשלם על דיבידנד זה.
מקדם המרה
מונח המתייחס לשווי ההוגן של תעודת סל. שווי הוגן הוא מחיר המשקלל בתוכו את מחיר המדד יחד עם דמי הניהול הנגבים ע"י מנהל התעודה. ניתן להגיע אל השווי ההוגן באמצעות הכפלת המדד במקדם ההמרה, הנע בערכים שבין 0 ל-1. כאשר תעודת סל עם מקדם המרה של "1" היא למעשה תעודת סל ללא עמלת ניהול.
עמלת המרה
כל תעודת סל ניתנת להמרה למניות הכלולות במדד, לשווי הכספי של המדד, למטבע או לסחורה. פעולת ההמרה מתבצעת באופן שונה בכל תעודת סל בהתאם למנגנון ההמרה הייחודי לה, ובהתאם לעמלה שדורש מנהל התעודה על פעולה זו.
מדיניות דיבידנד
ישנן תעודות סל אשר מחלקות דיבידנדים למשקיעים וישנן כאלו שאינן. כך או כך, מנהלי התעודות מציגים את סך כל הדיבידנד שנצבר בפרטי התעודה. אלו שאינן מחלקות את הדיבידנדים, משקיעות חזרה באופן חלקי את הדיבידנד שמתקבל על ידן במניות המדד. יש לזכור כי גם כאשר מחולק דיבידנד, הדבר נעשה תוך ניכוי עמלות והוצאות עבור הגוף המנהל את התעודה.
סיכון אפיקי
נהוג למדוד את רמת הסיכון בהשקעה בתעודת סל עפ"י שני מדדים עיקריים:
סטיית תקן: סטיית תקן מבטאת את מידת התנודתיות של המדד אחריו עוקבת תעודת הסל. ערך סטיית התקן הוא הסטיה הממוצעת, מהשער הממוצע של המדד. ככל שערך זה גבוה יותר-התנודתיות גבוהה יותר. מנתון זה ניתן ללמוד על רמת הסיכון בהשקעה בתעודת סל, אך עם זאת חשוב לזכור כי סטיית תקן יכולה לכל היותר להצביע על מגמה, ולא לחזות את העתיד בכל הקשור לתנודתיות המדד אחריו עוקבת התעודה.
מדד בטא: מדד המתאר את תנודתיות התשואות של תעודת הסל יחסית לתנודות השוק. מדד זה מחשב את היחס בין התשואה הממוצעת של תעודת הסל, לבין התשואה הממוצעת "תיק השוק" (מדד של כלל המניות הנסחרות בשוק, באופן יחסי למשקלן בשוק). כאשר תנודות תעודת הסל נעות בצורה מתואמת עם תיק השוק, מדד הבטא הוא 1. מדד בטא נמוך מ-1 מציין שתנודתיות תעודת הסל נמוכה יותר, ומדד בטא גבוה מ-1 מצביע שהתנודתיות גבוהה יותר מתנודתיות תיק השוק.
נתוני מסחר
תעודות סל נסחרות בבורסה לני"ע בכל שעות המסחר. העובדה כי ניתן לסחור בתעודות סל בבורסה לני"ע במהלך המסחר הרציף, הופכת אותן לאידיאליות עבור אלו הזקוקים לנזילות גבוהה. אופן מסחר זה בתעודות סל מחייב אותנו להכיר מספר נתוני מסחר בסיסיים:
שער בסיס: המחיר בו נסגר המסחר בתעודת הסל ביום המסחר הקודם בניכוי דיבידנדים שחולקו.
שער פתיחה: מחיר תעודת הסל בתחילת יום המסחר הנקבע עפ"י שקלול (שנעשה אוטומטית ע"י הבורסה לני"ע) של שער הבסיס, ובקשות למכירה וקניה לתעודת הסל לפני פתיחת המסחר בה.
שער אחרון: זהו למעשה שער הבסיס ליום שלמחרת, שנקבע עפ"י שקלול השערים של תעודת הסל בחצי השעה האחרונה של המסחר הרציף בבורסה.
גבוה יומי: השער הגבוה ביותר אליו הגיעה תעודת הסל במהלך יום המסחר.
נמוך יומי: השער הנמוך ביותר אליו הגיעה תעודת הסל במהלך יום המסחר.
מחזור יומי: כמות הכסף שהחליפה ידיים במהלך היום, במסחר בתעודת סל זו.
מחזור ממוצע: ממוצע משוקלל של המחזור היומי נכון לתקופת זמן נתונה.
שווי שוק: מכפלת מספר המניות במחיר הנוכחי של שער המניה.
מינימום לעסקה: בזמן המסחר הרציף קיימת הגבלה למינימום של יחידות תעודת סל שניתן לרכוש
הון מונפק ונפרע: הון המניות במדד שנמכרו ומוחזקות ע"י המשקיעים.
מדריך זה מציג מושגי יסוד בנושא תעודות סל. אין לראות במידע המוצג באתר כהמלצה על השקעה או קנייה של ני"ע, ייעוץ משפטי ייעוץ כלכלי או תחליף ליעוץ ספציפי ואישי לכל אדם בהתאם לנתוניו וצרכיו. יש להתייעץ עם יועץ פיננסי ולבדוק את המידע המפורסם לפני כל השקעה, ואין להסתמך בלעדית על המידע באתר כתחליף לשיקול דעת אישי או ייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם באופן ייחודי.
המידע המופיע ב- zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלחו אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין