דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
מדריכי הקנייה של זאפ - רדיו דיסק לרכב
לוגו של זאפ
אנשים רבים לא אוהבים להתעסק יותר מדי עם מערכת השמע ברכב שלהם.
מונחים טכניים כמו RMS, התנגדות, קרוס אובר ואחרים מרתיעים את מי שאינו מעורה בתחום.
נוסף על כך, בשנים האחרונות יצרני רכבים מוסיפים מערכת שמע מובנית כחלק מהאבזור הסטנדרטי של הרכב, תוספת שעשויה לגרום לחלק מהאנשים לוותר על קניה של מערכת שמע איכותית. למרות זאת, תחום הרדיו דיסקים לרכב מתפתח בתנופה מרשימה וניתן למצוא כיום בשוק מגוון מערכות שמע לרכב שאינן נופלות ברמתן ממערכות שמע ביתיות באיכויות וביכולות שהן מציעות. רדיו דיסק איכותי הוא חלק קריטי בהרכבת מערכת שמע.
הרדיו דיסק לא ישחרר את פקק התנועה הבא שתתקעו בו, אבל הוא יכול להפוך את העמידה במקום לחוויה הרבה יותר נעימה. המדריך הבא ימקד אתכם הקונים בנקודות שחשוב לשים לב אליהן בעת קניית רדיו דיסק לרכב.

מאת גד גניר, צוות זאפ
דגשים בבחירת רדיו דיסק
תמיכה ב-MP3
ניתן למצוא כיום תמיכה ב-MP3 בכל מקום. הוא החליף את הווקמנים והדיסקמנים לחלוטין, נכנס ל-DVD ולמערכת השמע הביתיות, ואפילו לתוך הטלפונים הסלולאריים שלכם.
כיום, רובם המוחלט של הרדיו דיסקים לרכב כוללים תמיכה בפורמט זה, המאפשר דחיסה של כמות גדולה מאוד של שירים לתוך דיסק אחד. קיימים אמנם רדיו דיסקים מעטים מאוד שאינם תומכים ב-MP3, אולם מומלץ בכל מקרה לוודא שיש תמיכה לפורמט זה לפני שקונים את הרדיו דיסק. מעבר לכך, כדאי לבדוק האם הוא תומך בפורמטים אחרים של קבצי מוזיקה כגון WMA ו-AAC, על מנת לחסוך מעצמכם את הטרחה להמיר את פורמט הקובץ של כל שיר ושיר בכל פעם שתרצו לצרוב דיסק לשמיעה במערכת.


התאמת המערכת לאופי השימוש
לפני שתשלפו את כרטיס האשראי מהארנק, תחשבו רגע על הרגלי ההאזנה שלכם. מה אתם שומעים בדר"כ כשאתם בנסיעה, דיסקים או רדיו? מה אתם מעדיפים לשמוע ברדיו, מוזיקה או חדשות? האם אתם מסתפקים בהפעלת הרדיו בווליום חלש ורגוע, או שאולי אתם מעדיפים לנסוע עם חלונות פתוחים, כאשר הווליום מוגבר עד הסוף כדי שכל מי שנקלע בטעות לרדיוס של 2 קילומטר מהרכב שלכם ידע בדיוק מה אתם אוהבים לשמוע?
כך או כך, מומלץ להכיר את העדפותיכם לפני שאתם קונים. אם אתם שומעים בעיקר חדשות ברכב, חבל להשקיע סכומי כסף גדולים ברדיו דיסק המפיק עוצמת שמע חזקה במיוחד. מצד שני, אם אתם אוהבים לשתף את כל השכונה שלכם בחיבתכם העזה לטראנסים, כדאי להשקיע ברדיו דיסק בעל יציאות למגבר בעוצמה גבוהה.
התאמת המערכת לרכב
לפני שרוכשים רדיו דיסק לרכב, יש לבדוק תחילה מהו גודל הפתח בתוכו ניתן להתקין את המערכת ברכבכם.
קיימים שני גדלים סטנדרטיים לרדיו דיסקים:
פתח ברוחב 1 DIN: הגודל השכיח למערכות שמע ברכב. לרוב, זהו הפתח אותו ניתן למצוא ברוב הרכבים שאינם כוללים בתוכם מערכת שמע מובנית.
פתח ברוחב 2 DIN: גודל כפול למערכת שמע, דורש פתח גדול יותר ברכב, לתוכו ניתן יהיה להכניס את המערכת. כמו כן, מומלץ לשים לב לזווית בה מתקינים את המערכת. בעבר, בעידן הקלטות, לא הייתה משמעות לנתון זה. כיום, כאשר משתמשים בדיסקים כדאי שהמערכת תותקן בצורה מאוזנת ככל הניתן בכדי לאפשר קריאה תקינה של הדיסק. במידה ואין אפשרות להתקין את הרדיו דיסק באופן מאוזן, כדאי למקד את החיפושים ברדיו דיסקים בעלי מערכת מתקדמת לשיכוך זעזועים.
במידה וברכב שלכם מותקנת מערכת מובנית של היצרן, אין זה אומר שנגזר גורלכם להישאר עם מערכת זו לנצח. ניתן להזמין מתאמים מיוחדים שיאפשרו את התקנת הרדיו-דיסק שבחרתם במקום המערכת המובנית, אולם מומלץ לבדוק עניין זה עם מי שמתקין עבורכם את המערכת.
עוצמה ואיכות השמע
עוצמה אפקטיבית: עוצמת השמע שרדיו-דיסק מפיק, המוכרת גם בשם "עוצמה אפקטיבית"
נמדדת ביחידות (Watt RMS (Root Mean Square. ברוב המקרים, רדיו דיסקים מצוידים במגברים פנימיים בעוצמה שבין 17 ל-25 Watt RMS. נתון ה-Watt RMS הוא הנתון שצריך לעניין אתכם, בניגוד לנתון העוצמה המרבית שמייצג את נקודות השיא של הספק הרדיו דיסק. נתון זה לא משקף את העוצמה שבה ניתן להאזין למוזיקה ללא עיוותים ולכן בפעם הבאה שתראו רדיו דיסק המפיק עוצמה של 50 Watt, מומלץ לא להסתפק בנתון זה ולברר מהי העוצמה האפקטיבית שלו.
ערוצים: רוב הרדיו דיסקים בשוק מיועדים להפעיל ארבעה רמקולים. כל רמקול מופעל ע"י ערוץ נפרד. כאשר קונים רדיו דיסק ומערכת רמקולים, כדאי מאוד להתאים את עוצמת הערוצים לעוצמת הרמקולים, ובכל מקרה מומלץ לוודא שהעוצמה המקסימאלית של הרמקולים גדולה עד פי 2 מעוצמת הרדיו דיסק אליו אתם מחברים אותם.
יציאות למגבר: במידה ואתם מעוניינים להרכיב מערכת שלמה לרכב, המכילה מגבר חיצוני רמקולים וסאב, כדאי לחפש רדיו דיסק המצויד במס' יציאות למגבר בעלות עוצמה שבין 2 ל-6 וולט, כאשר היציאות בעלות העוצמה הגבוהה יותר, עשויות להעניק לנו איכות ועוצמת צליל גבוהות יותר.
Cross Over: בכדי ליצור צליל מדויק ונקי, כאשר כל רמקול מפיק את הצליל שבו אנחנו מעוניינים יש להשתמש בתוחם תדרים אשר מחלק את הצלילים בין התדרים הגבוהים לנמוכים ומנתב לרמקולים המתאימים עבורם. חלק מהמערכות כוללות בתוכן Crossover פאסיבי אשר מחלק את התדרים לפני הגעתם לרמקולים עצמם. במערכות יותר מתקדמות קיימת אפשרות לתחום את התדרים באופן אקטיבי, כלומר, ישר עם יציאתם מהרדיו דיסק כאשר פעולה זו נעשית ע"י הרדיו דיסק עצמו (באם הוא מצויד במנגנון זה) או באמצעות התקן חיצוני. בכל מקרה, תוספת זו יכולה להפיק צליל מדויק ואיכותי יותר, כאשר צריך לדוגמא להפריד בין הצלילים המיועדים להגיע לרמקולים הקדמיים לבין הסאב וופר.
Time Correction: מנגנון שקיים בעיקר במערכת מתקדמות ויקרות במיוחד המיועד ליצור תחושה שהמוזיקה מגיעה ממרכז הרכב ("במה" בשפה המקצועית). המנגנון יוצר עיכוב של שברירי שנייה, באופן כזה שיגרום לשמע מכל הרמקולים להגיע לאותה נקודה בדיוק ברגע הנכון וייצור שמע מדויק ונקי.
תצוגה
התצוגה הנמצאת בחזית הרדיו דיסק נותנת לכם מידע על הגדרות הרדיו דיסק,
הדיסק המנוגן במערכת או על תחנת הרדיו לה אתם מאזינים. תצוגה מרשימה ומפורטת אמנם נראית טוב יותר, אולם היא אינה קובעת בהכרח עד כמה מתקדם ואיכותי הרדיו דיסק. כדאי לוודא שהתצוגה תהיה ברורה ושניתן יהיה להבין את הכתוב בה, אך חשוב לזכור שמדובר בעיקר בעניין אסטטי. כמו כן, אם כבר נגענו באסתטיקה, ישנם רדיו דיסקים לרכב בהם ניתן לשנות את הצבעים בתצוגת הרדיו דיסק, על מנת להתאים אותם לצבע תצוגת לוח השעונים ברכב. אם חשובה לכם אחידות בצבעי התצוגה בתא הנהג, נסו למצוא רדיו דיסק בעל אפשרות כזאת.
האזנה למקורות חיצוניים
בעבר, בכדי לשמוע ברכב קבצי מוזיקה שהורדתם מהמחשב, היה צורך לצרוב אותם על דיסק. מדיות לדיסקים הן אמנם זולות כיום, אך זו טרחה לצרוב בכל פעם דיסק חדש.
לכן, רדיו דיסקים רבים שיצאו לשוק בשנה-שנתיים האחרונות מצוידים במגוון דרכים לתקשר עם מכשירים חיצוניים כגון נגנים או אמצעי אחסון:
AUX: אפשרות לחיבור מקור חיצוני, באמצעות שקע סטנדרטי של 3.5 מ"מ, או שתי כניסות נפרדות בצבע אדום ולבן, ולחברן באמצעות כבל לשקע האוזניות של הנגן.
Bluetooth: יותר ויותר רדיו דיסקים לאחרונה מכילים בתוכם תמיכה בתקן תקשורת אלחוטי זה. רדיו דיסק המצויד ב-Bluetooth יכול לנגן קבצים המאוחסנים על הטלפון הנייד שלכם (במידה וגם הוא תומך ב-Bluetooth) ואף לשמש כדיבורית עבור מכשיר הטלפון. לרוב, מכשירי רדיו דיסק המצוידים ב-Bluetooth יקרים משמעותית ממכשירים אחרים ומומלץ לשקול האם אתם באמת זקוקים לתכונה זו.
USB: כניסה המאפשרת חיבור ישיר או באמצעות הכבל של נגן ה-MP3 או זיכרון USB נייד אל הרדיו דיסק. לפני קניה של רדיו דיסק מסוג זה, מומלץ לוודא שהוא מסוגל לקרוא נתונים מהנגן הנמצא ברשותכם.
כרטיס זיכרון: רדיו דיסקים מסוימים מכילים חריץ, לתוכו ניתן להכניס כרטיס זיכרון ולקרוא ממנו קבצי מוזיקה. בקניה של רדיו דיסק בעל חריץ לכרטיס זיכרון מומלץ לבדוק את סוג הכרטיס שהמכשיר תומך בו, ואילו נפחים הוא מסוגל לקרוא.
השורה התחתונה
מערכת סטריאו איכותית לרכב יכולה לשנות את חוויית הנהיגה שלכם. רדיו דיסק מהווה חלק חשוב ועיקרי במערכת השלמה לרכב, ולכן מומלץ לשים לב למאפייניו הטכניים שיכולים לתת לנו מידע לא רק על עוצמתו אלא גם על איכות השמע שהוא יפיק. מומלץ גם לשים לב לנושאים כגון התאמת הרדיודיסק לרכב, והתאמתו לאופי השימוש בו, כמו גם לאפשרויות החיבור שלו להאזנה למקורות חיצוניים. עם זאת, רדיו דיסק הוא רק חלק ממערכת שלמה. לכן, חשוב לחבר אליו מגבר ורמקולים איכותיים, כדי לממש את מלוא הפוטנציאל שלו.
המידע המופיע ב zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. במידה ונתקלת בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלח אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין.