מדריכי הקנייה של זאפ - טלפונים סלולאריים
לוגו של זאפ
התחום המזוהה ביותר בישראל כיום עם המלה "שדרוג" הוא תחום הסלולר. פרט אולי למחשבים אישיים, אין עוד תחום שבו מחליפים מכשיר אלקטרוני אחת לתקופת זמן קצרה כל כך. במדינה כמו ישראל, בה כמעט לכל תושב יש לפחות מכשיר סלולרי אחד, הטלפונים הסלולריים הפכו כבר מזמן לסמל סטטוס, או לפריט אופנתי והשימוש בהם כמכשיר לביצוע שיחות הפך למשני.
החלטתם לשדרג? במדריך זה ריכזנו עבורכם את הנושאים העיקריים אליהם כדאי לשים לב לפני הקניה.

מאת גד גניר, צוות זאפ
דגשים בבחירת טלפונים סלולאריים
התאמת המכשיר לרשת בה אנחנו מנויים
בישראל ישנן כ-4 רשתות סלולריות. סלקום ואורנג' הן רשתות המבוססות לחלוטין על טכנולוגיית
GSM, ועל נגזרותיה כגון UMTS ו-HSDPA המאופיינuת בטלפונים סלולאריים בעלי כרטיס SIM. על מנת להשתמש במכשיר שכזה, כל שעליכם לעשות הוא להכניס את כרטיס ה-SIM למקומו במכשיר החדש, להפעיל אותו ולהתחיל לדבר. טכנולוגיה זו מאפשרת לנו למעשה לחבר לרשת בה אנחנו מנויים כל מכשיר שתומך ברשת GSM, בתנאי כמובן שהמכשיר פתוח לעבודה עם כרטיס SIM זר, או במילים אחרות SIM FREE. רשת מירס עובדת בטכנולוגיה הנקראת IDEN המבוססת גם היא על כרטיסי SIM, אולם אלו שונים באופן פעולתם מאלו שב-GSM, ולכן לא ניתן להשתמש ב-SIM של מירס, בטלפון GSM. רשת פלאפון עובדת כיום עם מכשירים בטכנולוגיית HSUPA המאפשרת שימוש בטלפונים עם שניתן להכניסם כרטיסי SIM, ובמקביל גם עם רשת בטכנולוגיית CDMA, המאפשרת חיבור אך ורק של טלפונים סלולריים שנמכרים כעת או נמכרו בעבר ברשת פלאפון. בכל מקרה, אם אתם לא בטוחים, תמיד ניתן להתקשר אל מוקד השירות של אחת מחברות הסלולר על מנת לוודא באילו פונקציות יתמך המכשיר ברשת בה אתם מנויים.
עיצוב ותצורה
רגילה - ידועה גם בשם "Bar", הטלפון הוא בצורה מלבנית, פשוטה, המסך והמקשים חשופים, זוהי למעשה הצורה הקלאסית לטלפון סלולארי. צורה זו גם נחשבת לעמידה ביותר מאחר ומכשירים כאלו אינם כוללים חלקים נעים או מתקפלים.
החסרון בצורה זו הוא שיש לנעול את מקשי המכשיר בכל פעם שמכניסים אותו לכיס או לתיק, כדי למנוע לחיצות מיותרות וחיוג לא מתוכנן.כמו כן, בתצורה זו מסך המכשיר וכפתוריו חשופים ולכן הם נוטים להשתפשף, להשחק ולהישרט במהרה.
אם אתם מהאנשים שנוהגים להכניס את המכשיר לכיס המכנסיים, וודאו שהעיצוב שלו לא כולל פינות חדות ושאינו ארוך או רחב מדי.
צדפה - זוכרים את מכשירי הקשר ממסע בין כוכבים של שנות ה-70? ממכשירים אלו הגיעה ההשראה לעיצוב זה. תצורה זו עברה במהלך השנים אבולוציה שלמה, החל ממכשירי ה-Elite, וה-Flipper של מוטורולה שכללו פומית נפתחת, דרך ה-StarTac המהפכני בזמנו. טלפונים סלולריים מודרניים בעיצוב צדפה מתקפלים לשניים, וכך המסך הפנימי והמקשים מוגנים מפני לחיצות מיותרות. פתיחת מכשיר צדפה באמצעות יד אחת דורש תהליך קצר של למידה, במהלכו המכשיר נוטה ליפול על הרצפה לפעמים-קחו זאת בחשבון והיזהרו. חלק ממכשירי הצדפה המודרניים כוללים כפתור לפתיחה קפיצית ונוחה של הטלפון הסלולרי.
סליידר - עיצוב אשר מחלק את המכשיר לשני חלקים, הצמודים זה אל זה בעזרת מסילות. הזזת החלקים חושפת את מקשי המכשיר בחלקו התחתון. יתרונו העיקרי של עיצוב זה הוא המענה הנוח לשיחות (באמצעות הזזה מהירה של הסליידר) והאפשרות לראות את הנתונים על צג המכשיר גם כשהוא סגור. בשנים האחרונות אנו עדים לסוגים חדשים של מכשירי סליידר: סליידרים דו כיווניים (כפי שקיימים במכשירים כגון Nokia N95, Nokia N95 8GB, ו-N96), כלומר, סליידרים שניתן להזיזם לשני הצדדים, ולחשוף בצד השני מקשים יעודיים למולטימדיה.
בנוסף, קיימים גם סמארטפונים הבנויים בתצורת סליידר, אשר מסתירים מקלדת QWERTY מלאה בחלקה התחתון, ומאפשרים את שליפתה בעת הצורך. בחלק ממכשירים אלו ניתן למצוא גם מנגנון אשר מגביה את המסך כאשר המקלדת נשלפת, ויוצר זוית המאפשרת כתיבה בצורה נוחה יותר.
סליידר סיבובי- פיתוח יחסית מאוחר של צורת הסליידר, מוכר גם בשם Swivel. גם כאן המכשיר מורכב משני חלקים צמודים הנפתחים בהחלקה. ההבדל כאן מצורת הסליידר הוא שהמכשיר נפתח באופן סיבובי, ולא בהחלקה על פני מסילות. תצורה זאת נדירה מאוד כיום בטלפונים סלולריים, ומעטות היצרניות אשר בוחרות להציג מכשירים מסוג זה.
צורת המכשיר משפיעה רבות על אופן השימוש בו. ישנם כאלו שיעדיפו את היתרון הפרקטי שיש לצורת הצדפה, ויש כאלו שדווקא ייבחרו בצורת ה-Bar הפשוטה והעמידה. בכל מקרה, צורת הפתיחה של המכשיר היא במידה רבה גם עניין של העדפה , ותלויה בטעמו האישי של הקונה.
שליטה במכשיר
הדבר החם כיום בעולם הסלולר הוא מסכי מגע. ה-iPhone אמנם לא היה המכשיר הראשון שצויד במסך שכזה, אולם הוא היה בהחלט הראשון שהפך את מסכי המגע לכל כך פופולאריים. טלפון עם מסך מגע נראה מרשים יותר, ולרוב מתאפיין בממשק משתמש ידידותי יותר. עם זאת, לעיתים צגי מגע עשויים שלא להתאים לכל משתמש. ראשית, מכשירים בעלי מסך מגע, עדינים ופגיעים יותר ברוב המקרים. בנוסף, לא ניתן להשתמש בהם מבלי להתבונן בהם ישירות. פירוש הדבר הוא שקשה להשתמש בטלפון שמצויד במסך מגע, מול אור שמש, או לשלוח SMS תוך כדי רכיבה על אופניים (לא שאנחנו ממליצים לעשות כך חלילה).
במידה ובחרתם במכשיר בעל צג מגע, ישנם שני סוגי מסכים בשוק כיום:
Resistive: מסכי מגע מהסוג הותיק-המסך קולט את המגע בדיוק במקום שבו הוא נעשה. במכשירים מסוג זה עדיף להשתמש בעט (סטיילוס) על מנת לשלוט במדויק על המכשיר. מסכי מגע אלו טובים עבור מי שמעוניין להשתמש בפונקציית זיהוי כתב יד.
Capacative: טכנולוגיה חדשה יותר של מסכי מגע שמבוססת על שימוש באצבע עצמה כמוליכת זרם חשמלי. מסכי מגע אלו מיועדים לשימוש באמצעות האצבעות, ולא בעזרת סטיילוס. מסכים אלו מאפשרים גם תמיכה ב-Multy Touch, כלומר, שימוש בשתי אצבעות במקומות שונים על המסך במקביל.
הרחבת זכרון
הרחבת זכרון במכשירים סלולריים מתבצעת באמצעות כרטיסי זכרון הפועלים בצורה דומה לאלו הנמצאים במצלמות הדיגיטליות, ולעיתים מדובר ממש באותם סוגים של כרטיסי זכרון. מכשירים סלולריים כוללים היום מגוון אפשרויות מולטימדיה: מצלמה דיגיטלית לתמונות סטילס וצילומי סרטוני וידאו, נגן MP3/4 וחלקם אף מאפשרים קריאה ועריכה של קבצי Office. כל האפשרויות המיוחדות הללו דורשות נפח איכסון. כל מכשיר סלולרי כיום מגיע עם נפח מסוים של זכרון פנימי, בחלקם מדובר בנפח זעום במיוחד שאינו עולה על מגה-בייטים ספורים, וחלק מהטלפונים הסלולריים מכילים זכרון פנימי בנפח של 8 ואף 16 גיגה.
כך או כך, אפשרות הרחבת זכרון יכולה תמיד להיות שימושית, בין אם לצורך הגדלת נפח הזכרון הפנימי, ובין אם להעביר תכנים (תמונות, מוזיקה, וקבצי וידאו) אל ומהטלפון הסלולרי בצורה קלה ונוחה. במידה ובחרתם טלפון בעל אפשרות הרחבה, וודאו כי החלפת כרטיס הזכרון אפשרית בעוד מכשיר הטלפון עובד (נקרא גם Hot Swap), על מנת שלא תצטרכו לכבות את המכשיר בכל פעם שתרצו להחליף את כרטיס הזכרון.
מצלמה דיגיטאלית מובנית
כאשר מסתכלים כיום על מפרטים טכניים של טלפונים סלולריים , השאלה שתמיד נשאלת היא לא האם יש במכשיר מצלמה, אלא כמה מגה פיקסל יש במצלמה שלו. כיום קשה למצוא טלפון שאינו כולל בתוכו מצלמה מובנית, ומבחר סוגי המצלמות הללו הוא גדול ומגוון. רוב המצלמות המובנות בטלפונים סלולריים אינן מסוגלות להוות תחליף למצלמות רגילות, אולם הן בהחלט מהוות תכונה שימושית ויכולות לספק תמונות באיכות סבירה לחלק מהמשתמשים.
אם המצלמה מהווה חלק חשוב בבחירת המכשיר, צריך לשים לב למספר גורמים במפרט הטכני:
רזולוציה: נמדדת במגה פיקסלים, וקובעת את גודל התמונה שניתן לפתח מהצילומים שביצענו, ואת רמת הפירוט בתמונה עצמה. המצלמות הראשונות בטלפונים סלולריים כללו בתוכן חיישן של
0.3 מגה פיקסל שמייצר תמונות באיכות ירודה למדי, אולם כיום חיישני תמונה של 3, ואפילו 5 מגה פיקסל הופכים לשכיחים בטלפונים סלולריים, ומציגים תמונות באיכות המתקרבת מאוד לאיכותן של מצלמות "אמיתיות".
פוקוס אוטומטי: טלפונים סלולאריים הכוללים בתוכם מנגנון של פוקוס אוטומטי במצלמה מאפשרים צילומים באיכות גבוהה יחסית. הפוקוס האוטומטי ממקד את התמונה ובכך למעשה מקטין מאוד את אחוז התמונות המטושטשות, ויוצר תמונות חדות ואיכותיות. עבור מי שמתכוון לעשות שימוש קבוע במצלמה, אנחנו ממליצים בחום שלא לוותר על תכונה זו.
חלק מהטלפונים הסלולריים הכוללים מנגנון פוקוס, מכילים אפשרויות פוקוס מתקדמות: מנגנונים לייצוב תמונה, זיהוי פנים, ואפילו אפשרות לההזיז את נקודת ההתמקדות למיקום המתאים לנו על המסך עצמו.
פלאש: כמו במצלמות "אמיתיות", גם במצלמות בטלפונים סלולריים ניתן למצוא מבזקים, אשר מאפשרים צילום בתנאי תאורה קשים. בחלק קטן מהמצלמות ניתן למצוא פלאש קסנון, הדומה באופן פעולתו לפלאשים שניתן למצוא במצלמות, והוא הפלאש המומלץ ביותר, ושיתן את התוצאות הטובות ביותר. ברוב המכשירים ניתן למצוא פלאשים הבנויים מנורות LED. במידה וצילום עם פלאש חשוב מבחינתכם, אנחנו מציעים כי לא תתפשרו על מכשיר המכיל פחות משתי נורות LED.
תמיכה ב-MP3
כמו מצלמה דיגיטלית, גם שילוב נגני MP3 בתוך טלפונים סלולריים הוא שכיח מאוד. שילוב זה נותן לנו שני יתרונות מרכזיים:
רינגטון מותאם אישית: בין אם אתם מעריצים שרופים של בריטני ספירס, ובין אם אתם מעדיפים דווקא לשמוע שירים של מטאליקה, תמיכה בפורמט MP3 במכשיר תאפשר לכם ברוב המקרים לקבוע איזה שיר שאתם רוצים כצלצול האישי שלכם. כל שעליכם לעשות הוא לקחת אחד מהשירים מתוך אוסף קבצי ה-MP3 במחשב האישי שלכם, להעביר אותו למכשיר ולהגדיר אותו כצלצול דרך הגדרות הצלילים. טלפונים סלולריים מסויימים מאפשרים ניגון קבצי MP3, אך אין אפשרות לקחת מהזכרון שלהם שיר ולהגדירו כצלצול, לכן לפני הקנייה חשוב לבדוק את האפשרות הנ"ל.
נגן MP3 צמוד: במקום לשאת על עצמכם גם נגן MP3 יעודי וגם טלפון סלולרי, השילוב הזה מאפשר לכם לחסוך מקום, ומצד שני לקחת תמיד את המוזיקה האהובה עליכם איתכם, ולהאזין לה מתי שתרצו, בין אם באוזניות המצורפות למכשיר, ובין אם ברמקול המובנה שלו.
דור 3 ודור 3.5
הדור השלישי הוא למעשה שימוש ברשתות מסוג UMTS המאפשרות העברת נתונים בקצב מהיר. העברת נתונים מהירה פירושה שניתן לבצע באמצעות המכשיר שיחות וידאו (במידה והוא מצויד במצלמה קדמית), צפיה בסרטוני וידאו ב-Streaming (מבלי להורידם למכשיר), ואף שימוש במכשיר כמודם לכל דבר, וחיבורו למחשב הנייד לצורך גלישה רגילה באינטרנט. הפיתוח האחרון של רשתות הדור השלישי הוא רשתות מסוג HSDPA, ו-HSUPA, הידועות גם בשם "דור 3.5", אשר מציעות מהירויות העברת נתונים גבוהות אפילו יותר.
על מנת להנות מהיתרונות ברשת זו יש לבקש מהחברה הסלולרית בה אתם מנויים, כרטיס SIM המיועד לשימוש ברשת הדור השלישי. קחו בחשבון ששימוש בתכונות הדור השלישי עולה כסף, בין אם יש או אין לכם חבילת גלישה, כך שכדאי להתעניין בתעריפי הגלישה דרך החברה. כמו כן מומלץ לוודא טרם הקניה שהרשת הסלולרית מסוגלת לספק לכם הגדרות לשימוש בתכונות הדור השלישי במכשיר שלכם (במידה והמכשיר אינו נמכר ע"י רשת זו).
קישוריות וחיבור למכשירים אחרים
קישוריות הוא שם כולל לטכנולוגיות המאפשרות קישור בין המכשיר הסלולרי שלכם, למכשירים אחרים. ישנן מספר קישוריות נפוצות בטלפונים סלולריים כיום:
Bluetooth - תקן תקשורת באמצעות גלי רדיו, המקשר בין מכשירים שונים התומכים בתקן זה, לצורך העברת נתונים ושמע. מכשיר שיש בו Bluetooth יכול ברוב המקרים לעביר באופן אלחוטי קבצים למכשירים אחרים, ולהתחבר לאוזניה אלחוטית. לאחרונה, נכנס לשימוש פרופיל A2DP בחלק מהמכשירים התומכים ב-Bluetooth, פרופיל שבאמצעותו ניתן לחבר לטלפון הסלולרי אוזניות אלחוטיות סטריאפוניות (בתנאי כמובן שגם הן תומכות בפרופיל זה) ולשמוע דרכן מוזיקה.
אינפרא אדום - קישורית נוספת המיועדת להעברת קבצים. השימוש הנפוץ בקישורית Bluetooth הולך ודוחק קישורית זו, והיא נעשית פחות נפוצה במכשירים סלולריים.
Wifi - קישורית זו מאפשרת לכם לחבר את הטלפון הסלולרי שלכם לאינטרנט, דרך רשת אלחוטית הנמצאת בקרבת מקום. קישורית זו מומלצת מאוד עבור מי שמעוניין לעשות שימוש רב בגלישה באינטרנט הסלולרי, מבלי להשתמש בנפח הנתונים הקיים בתוך חבילת הגלישה של החברות הסלולריות.
USB - חיבור המכשיר למחשב האישי באמצעות כבל USB לצורך סנכרון יומן הפגישות, אנשי הקשר והעברת קבצים ויישומים. מומלץ לחפש טלפונים סלולריים בתקן USB 2.0 המאופיינים בהעברת נתונים מהירה יותר.
אפליקציות
אפליקציות הינן יישומים המוסיפים יכולות לטלפון הסלולרי, מקשרים אותו טוב יותר לרשתות חברתיות, אתרי חדשות, מזג אויר, כלכלה, משחקים, ניווט ואפילו השוואת מחירים בסלולר . כיום, יצרניות מכשירים סלולריים ויצרניות מערכות הפעלה למכשירים אלו מחזיקות חנויות אפליקציות, מהן ניתן לרכוש ולהוריד ישירות אל המכשיר יישומים אשר מסוגלים לשדרג את חויית השימוש במכשיר, ולהתאים אותו באופן טוב יותר לצרכים שלכם.
בבחירת מכשיר, במיוחד אם מדובר בטלפון חכם (SmartPhone), בידקו מה היצע היישומים הזמינים עבורו בחנות התוכנות שלו.
המידע המופיע ב zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. במידה ונתקלת בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלח אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין.