דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
מדריכי הקנייה של זאפ - מצלמות רשת
לוגו של זאפ
המבוגרים שבינינו יוכלו להזכר שבילדותם, מושג כמו "שיחת וידאו" היה שייך בעיקר לעולם המדע הבדיוני, או לסרטי ג'יימס בונד. התפתחותו של האינטרנט המהיר בשנים האחרונות גרמה לכך שהאפשרות לבצע שיחות וידאו תגיע לכל בית שיש בו מחשב וחיבור לרשת. תחום מצלמות הרשת הולך ותופס תאוצה בתקופה האחרונה , וקל להתבלבל בתוך ההיצע הרחב הקיים כיום בשוק. בכדי לעזור לכם לבחור את המצלמה שתתאים לכם ביותר, מדריך זה מציג עבורכם את הנושאים העיקריים אליהם כדאי לשים לב לפני הקניה.

מאת שי פלג, צוות זאפ
דגשים בבחירת מצלמת רשת
למה בעצם לקנות מצלמת רשת?
משתמשים שונים הם בעלי צרכים שונים. מרבית המשתמשים הביתיים יזקקו למצלמת רשת טובה על מנת ליצור שיחות וידאו עם קרובים מעבר לים, או סתם עם מי שנמצא במקום מרוחק. במקרה כזה, מצלמת רשת פשוטה עם רזולוציה ברורה וחדה, ועיצוב נוח, יכולה להתאים גם לכיס וגם לצרכים של המשתמש הביתי. ישנם משתמשים אשר מעוניינים לדעת מה קורה בבית בהעדרם, או לבדוק את הכלב שנשאר לבד בבית בזמן שהם בעבודה. ישנם משתמשים הזקוקים למצלמת ריגול אשר תשדר להם ללא הפסקה שידור חי מהחדר בו המצלמה מוצבת. ישנם גם משתמשים אשר זקוקים למצלמות רשת לצרכיי אבטחה. המצלמות מחוברות במשרדים, או אזורים שצריך לנטר, ומשדרות בשידור אלחוטי אל המחשב אשר קולט את התמונה ומעבירה לעמדת הבקרה. כל משתמש שכזה, חשובה לו תכונה כזו או אחרת, ומה שיתאים לאחד עלול שלא להתאים או להוות חיסרון לאחר.
חיבור המצלמה למחשב או לרשת
ישנם מספר אופנים לחבר את המצלמה למחשב:
חיבור USB 2.0: עבור המשתמש הביתי החיבור המומלץ והמקובל הינו חיבור ה- USB 2.0. חיבור זה מוצלח ונוח. הוא גם מספק את החשמל עבור המצלמה, וגם מתאם את פעולתה מול התוכנה המותקנת על גבי המחשב המפעיל אותה. אופן החיבור פשוט ביותר – מתקינים את התוכנה קודם לחיבור, בתום ההתקנה דוחפים את קצה הכבל לנקודה מאחורי המחשב, ואם הכל הותקן כשורה, המצלמה תהיה מוכנה לשימוש. חשוב להדגיש כי חיבור USB 2.0 הינו מהיר יותר בהזרמת מידע על פני חיבור USB 1.1 ולכן, במיוחד אם רוכשים מצלמה ברזולוציות שידור תמונה גבוהות, חשוב שהיא תוכל לשדר בסטנדרט זה.
חיבור רשת אלחוטי – WIFI: לא מעט מצלמות, בייחוד אלה המיועדות לצרכיי אבטחה, מסוגלות לשדר את התמונה על גבי תשתית רשת אלחוטית, שידור WIFI בתדרי 2.4 ג'יגה-הרץ. מצלמות מסוג זה יתאימו למשתמשים אשר אינם יכולים להציב במקום מחשב. הדבר נכון במיוחד עבור מקומות ציבוריים, כגון חניונים, או רחבות פתוחות, כאשר יש צורך בפיקוח על הנעשה בחוץ. במקרים כאלו, לא ניתן למקם מחשב יחד עם המצלמה, ולכן מיקום של מצלמה אלחוטית זעירה, אשר תשדר לרשת מרוחקת יהיה פתרון מושלם. כמובן שלצורך ההפעלה חייבת להיות תשתית רשת אלחוטית, אשר תקבל את אותות המצלמה. לרוב, המצלמות ישדרו בפרוטוקול HTTP אולם חשוב לבדוק מהי צורת השידור של המצלמה והאם הרשת תוכל לתמוך בה. חשוב לציין כי חיבור רשת אלחוטי לא מספק למצלמה מקור חשמל ויש לדאוג לאספקת זרם או סוללה חיצונית שתתחבר למצלמה.
חיבור רשת קווי – RJ45: כמעט לכל מצלמת רשת אלחוטית תהינה גם כניסת רשת קווית. הסטנדרט המקובל הינו חיבור רשת המתאים למודם או לנתב אלחוטי, חיבור מסוג RJ45. ניתן לחבר את המצלמה החוטית לנתב האלחוטי או נתב קווי ולהשיג שימושיות דומה או זהה לזו של מצלמת הרשת האלחוטית. לא כולן, אבל חלק ממצלמות רשת אלו מסוגלות לקבל את הזרם לפעולתן דרך כבל הרשת. לשם כך יש צורך בנתב מיוחד אשר פרט לתקשורת, מסוגל להזרים מקור חשמל ומתח הנדרש לצורך הפעלת המצלמה. במצלמות אחרות אשר לא מקבלות זרם מהרשת, יש לדאוג למקור זרם.
רזולוציה בשידורי וידאו וסטילס
מצלמות הרשת הקטנות מסוגלות לתת תמונה מאוד חדה וברורה. בכדי לקבל מושג בנוגע לאיכות התמונה יש להתבונן על פרמטר רזולוציית השידור של המצלמה, הן בשידורי וידאו והן בשידורי תמונה בודדת (צילום סטילס). מרבית מצלמות הרשת הביתיות ישדרו וידאו ברזולוציה של 480*620 נקודות לאינץ' (DPI). הישנות יותר ישדרו ב- DPI 320*240, והחדישות יכולות לשדר תמונה באיכות גבוהה מאוד של עד 1280*1024 DPI, איכות שידור המוגדרת כאיכות HD. חלק מהמצלמות משתמשות באותו החיישן הדיגיטלי ללכידת תמונות וידאו גם עבור לכידת תמונות קפואות, ולכן לרוב, איכות הצילום תהיה זהה. ישנן מצלמות המשתמשות בחיישן לכידה נפרד עבור צילום תמונה דוממת, לרוב הוא יהיה טוב יותר וניתן יהיה לקבל איכות תמונת סטילס טובה יותר.
כאשר באים לבחון שידורי וידאו, ישנו פרמטר נוסף שחשוב לתת עליו את הדעת והוא קצב העברת התמונות. מאפיין זה נמדד במספר תמונות לשנייה, frames per second או FPS. על מנת לקבל תמונה זורמת באיכות טובה יש צורך בשידור של כ- 30 תמונות בשנייה. הקצבים המקובלים נעים בין 15 FPS עבור המצלמות הזולות, ועד ל-35 FPS לאיכותיות יותר. ככלל אצבע, ככל שאיכות שידור התמונה הווידאו גבוה יותר, בשילוב עם קצב העברת תמונות וידאו גבוה, במידה ומעוניינים לשדר את התמונה דרך רשת האינטרנט, יש צורך בחיבור אינטרנט מהיר יותר, עם קצב העלאת נתונים גבוה.
תוכנה וממשק
כל המצלמות מגיעות עם תוכנה מתאמת, Driver, אשר מאפשרת למערכת ההפעלה להכיר במצלמה ולאפשר את פעולתה התקינה. חשוב לבדוק באתר היצרן האם התוכנה המתאמת מתעדכנת מפעם לפעם, כל מנת שהתאימות והעבודה מול מערכת ההפעלה לא יפגעו בעת עדכוני המערכת. פרט לכך קיימות תכונות שליטה ובקרה מיוחדות, יעודיות עבור צרכים שונים.
מצלמות רשת ביתיות לרוב מגיעות ללא תוכנה מיוחדת, ומיועדות בעיקר לשימוש באפליקציות ממסרים מהירים או תכנות טלפוניה כדוגמת MSN messenger או Skype. מצלמות אשר מצוין עליהן
"Skype certificate" או "MSN certificate" פירוש הכיתובים הנ"ל הוא שהן נבדקו בשימוש אפליקציות אלה ונמצאו תואמות לשימוש עימן. לחלק מן המצלמות אף קיימים כפתורים אשר לחיצה עליהם תפעיל תכונות מסוימות בתוכנה, כגון יצירת שיחת וידאו בשירות Skype.
למצלמות רשת למטרות אבטחה, ניתן לרוב למצוא תוכנת שליטה וממשק בקרה. מטעמי תאימות ונוחות, כדאי לחפש מצלמות התומכות בפרוטוקול HTTP, והתוכנה שלהן עובדת דרך דפדפן אינטרנט רגיל. באופן זה, ניתן לקבל את השידור החי ישירות אל הדפדפן, ללא צורך בהתקנה נוספת של תוכנה. התוכנות של מצלמות האבטחה יקרות ועשויות להגיע למאות דולרים ברכישה נפרדת, לכן חשוב לבדוק את התוכנה המסופקת עם המצלמה המקורית.
אם תרצו להקליט ווידאו ישירות מהמצלמה הביתית אל המחשב שלכם, כדאי לבדוק שהמצלמה מגיעה עם תוכנה המאפשרת זאת. אף על פי כן, אם לא מסופקת תוכנה מתאמת כזו, ניתן כיום להוריד מהרשת תוכנות לכידת וידאו ללא עלות, או בעלות נמוכה.
ישנן מצלמות רשת המסופקות עם מנגנוני זיהוי פנים על ידי תוכנה. במצב כזה, התוכנה תתמקד ותשמור על הפוקוס של דמות האדם אשר מולה. מצלמות אשר מסוגלות גם לנוע עם מנוע, יהיו מסוגלות לזהות את התנועה בתמונה ולהשאיר את האדם במרכז התמונה על ידי תנועת המצלמה מטה ולמעלה, ולצדדים באופן אמצעי ואוטומטי.
עיצוב המצלמה
עיצוב והנדסת אנוש הינו דבר חשוב בכל מוצר, וכך גם במצלמות רשת. חשוב להתאים את בחירת המצלמה ועיצובה עבור צרכיי השימוש. מי שחשובה לו ניידות, והוא משתמש במצלמת רשת יחד עם מחשב נייד, כדאי שיבחן עיצובים התואמים הלבשת המצלמה ישירות על גבי מסך המחשב הנייד. המצלמה צריכה להיות קטנה וקלה, באופן שתיכנס בנוחות לתיק הנשיאה של הנייד. לאחרונה, מחשבים ניידים רבים מגיעים עם מצלמה מובנת בחלק העליון של המסך, אולם באם מעוניינים באיכות שידור גבוהה יותר, יש צורך במצלמה חיצונית נפרדת. משתמשים ביתיים, אשר רוצים לתלות את המצלמה על מסך LCD דק, חשוב שיבחנו שעיצוב המצלמה מאפשר זאת. כמו כן, יש לבדוק שהמצלמה יציבה במעמד ישיר על גבי השולחן. מי שמעוניין במצלמות ריגול קטנות ונסתרות, יש לחפש מצלמות זעירות, בעלות רגלים מתכווננות לצרכיי תלייה או העמדה בפינות נסתרות או לתלייה מהתקרה.
תוספות מיוחדות
קיימות הרבה תוספות מיוחדות, אשר מבדילות מצלמה אחת מן האחרת, ונותנות ערך מוסף למצלמה.
מיקרופון מובנה: חלק מהמצלמות הביתיות מגיעות עם מיקרופון מובנה בתוך המצלמה. גם במצלמות אבטחה הרכיב הזה קיים, אך לא בכולן. המיקרופון יזוהה על ידי מערכת ההפעלה כעוד רכיב קלט, בדומה לכניסת המיקרופון בצידו האחורי או הקדמי של המחשב. נפוץ בעיקר במצלמות חיבור USB.
תוכנות לכידת ווידאו ואפקטים: רוב המצלמות מגיעות עם תוכנה ללכידת ווידאו, אשר מאפשרת לבצע עריכה פשוטה של הקטעים, הוספת אפקטים מיוחדים של צביעה, הטבעת תאריך ושעה לאורך הווידאו ואפשרויות וידאו אחרות ומגוונות. עבור מי שמחפש משחק קליל עם ווידאו, תוכנות אלה יכולות בהחלט לעשות את העבודה.
תוכנה לשליטה וזיהוי: במצלמות אבטחה, ניתן לשלוט על תמונת המצלמה. המצלמות מצוידות במנוע קטן, אשר מאפשר סיבוב ראש המצלמה מעלה, מטה ולצדדים, כמו גם פיקוס העינית בנקודה במרחב על פי בחירה. כל זאת נעשה מרחוק, ע"י תוכנת שליטה ובקרה. חלק מהמצלמות הביתיות גם כן מצוידות במנוע שכזה, ואף במנגנון זיהוי פנים. התוכנה מזהה את פני האדם אשר מולה, וכאשר הוא נע המצלמה עוקבת אחר הפנים שלו, ושומרת עליו בפוקוס, אוטומטית.
כפתורים להפעלה מהירה: הפופולריות של תוכנות ממסרים מהירים, ותוכנות VOIP הביאה מספר יצרנים לשלב תכונות ייחודיות במצלמות הביתיות, אשר מפעילות פונקציונליות באפליקציות הללו. לדוגמא, ישנן מצלמות בעלות כפתור הפעלה מהירה, אשר לחיצה עליו תקפיץ את חלון ה-MSN messenger מוכן להפעלת שיחת ווידאו. מצלמות אחרות, מפעילות תוכנה מיוחדת לשליטה בתכונות הממסרים, דרך ממשק ייחודי משלהן.
סיכום
מצלמות הרשת הביתיות זולות וזמינות, ובשילוב אינטרנט מהיר מאפשרות להגשים את החלום, ולראות אנשים מרוחקים כאילו הם כאן איתנו בחדר. מחירי מצלמות האבטחה יקרים יותר, אך אלו מאפשרות שימושים נרחבים יותר ובעלות תוכנה חזקה לשליטה ובקרה. לפני הרכישה, מומלץ לבקר באתר היצרן, ולקרוא על המצלמה עצמה, כמו גם לבדוק האם הוא מספק תוכנה לניהול הווידאו ודרייברים מתאמים. אם המצלמה דורשת חיבור חשמל מיוחד, יש לברר את צורת החיבור המקובלת במצלמה זו.
המידע המופיע ב- zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלחו אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין