מדריכי הקנייה של זאפ - תנורים ומפזרי חום
לוגו של זאפ
מפזרי חום ותנורים הם המוצר החם בפתח כל חורף. בסופו של דבר, לא כל חדר צריך מזגן-על משוכלל עם יחידה פנימית אלגנטית ויחידה חיצונית בגודל של מיניבוס. כשהחדר קטן, מספיק גם מפזר חום או תנור אינפרא. תנורים אלו הם זולים, נוחים, פשוטים, אלגנטיים וניידים. לא פלא שאין בית ללא מפזר חום. ישנם סוגים רבים של אמצעי חימום לבית- ממקרן חום ועד שמיכה חשמלית - כשלכל סוג יש דגמים, מאפיינים ופרטים נוספים שחשוב להכיר כדי לבחור נכון את התנור המתאים לחדר המתאים.

מאת ניצן סדן, צוות זאפ
מפזר חום
מפזר חום הוא למעשה, גוף חימום עם מאוורר המפזר את האוויר המחומם.
מפזרי חום הם דרך נוחה, יעילה וזולה מאוד לחמם חדר או חלק ממנו. מפזרי חום הם גם ניידים וקלים מאוד, ותוכלו לקחת את המפזר איתכם מחדר לחדר.
למפזרי חום יש בדרך כלל שלוש או ארבע דרגות חימום שונות. למפזרי חום זולים ופשוטים יותר יש פשוט חוגת הפעלה ללא דרגות חימום מסומנות. מפזרי חום עובדים בדרך כלל בעוצמה של 2000 ואט ומעלה, ועל כן צריכת החשמל שלהם גדולה.
בטיחות: חובה להקפיד שלא לכסות את פתח היניקה של מאוורר מפזר החום, שכן אם אין כניסת אויר – יכול גוף החימום להמיס את גוף הפלסטיק של המכשיר. יש לנקות את השקעים בטרם השימוש, כדי למנוע התלקחות של אבק. בנוסף, מפזר חום מייבש את האוויר ועל כן לא מומלץ לישון כשהוא פועל בחדר, או להפעיל אותו כשמבקרת אצלכם שפעת עונתית.
למה כן: נייד, זול במיוחד, נוח
למה לא: מייבש, חימום אזורי נמוך, צריכת חשמל, רעש
למי מתאים: חדרים קטנים
תנור אינפרא
תנור המתבסס על מנורת אינפרא אדום אשר מפיקה חום ומקרינה אותו, במקום לפזר אויר חם כמו מזגן או מפזר חום. ישנם תנורי אינפרא רצפתיים סטנדרטיים (דומים בצורתם לתנורי ספיראלה ), עומדים (תופסים פחות מקום) או לתליה (מאורכים, ומתאימים לחדר האמבטיה שלכם). לתנור אינפרא יש בדרך כלל מספר דרגות חימום, לשליטה בעוצמת החימום שלו. לדגמים מתקדמים יותר יש גם מנגנון אשר מכבה את התנור אוטומטית במקרה והוא נופל. לחלק מהדגמים יש גם טיימר, לכוונון משך החימום.
בטיחות: תנורי אינפרא הם תנורים בטוחים במיוחד, שכן אין הם יונקים אויר ועשויים שילדת מתכת מצופה פלסטיק עמיד. תנורים אלו גם פחות מייבשים את האוויר ממזגן או מפזר חום.
למה כן: נייד, נוח,בטיחותי,שקט וחסכוני
למה לא: חימום אזורי נמוך
למי מתאים: חדרי אמבטיה וחדרים קטנים
מקרן חום
תנור המבוסס על צלחת שחלקה הקדמי כולל סט של ספיראלות- גופי חימום, וחציה חלקה האחורי אטום ועם העברת חום נמוכה כדי להקרין את החום לכיוון הקדמי. הצלחת עומדת על רגל, בדרך כלל בגבהים משתנים. מקרן חום הוא דרך טובה לחמם חדר בינוני, שכן פיזור החום שלו טוב. ישנם גם מקרני חום שנועדו לתליה על קיר. למקרן החום יש בדרך כלל מספר דרגות חימום, טיימר חימום והוא עובד במתח נמוך יחסית (משתנה מדגם לדגם).
בטיחות: בדומה למפזר חום – אין להניח על מקרן חום שום דבר שחוסם אותו.
למה כן: שקט ובטיחותי- במיוחד מקרן חום תלוי
למה לא: גודל פיזי- לצלחת יש נפח והיא מצריכה מרחב
למי מתאים: חדרים קטנים ובינוניים
סדין חשמלי
סדינים חשמליים הם בעצם גופי חימום דקים הארוגים בתוך בד עמיד לחום. סדין חשמלי יכול להיות יחיד או זוגי, ובדגמים רבים אף ניתן לכיבוס (לפי הוראות היצרן). סדינים חשמליים הם לרוב בעלי בעל מספר דרגות חימום (2 או 3), ועובדים במתח נמוך יחסית.
בטיחות: סדינים חשמליים הם כיום בטיחותיים בהרבה מקודמיהם הישנים, שהיו מסוכנים להפעלה ממושכת. כיום לרוב הסדינים יש מנגנונים המכבים אותם במקרה של קצר. אין להפעיל את הסדין כאשר הוא מקופל מחשש להתחממות-יתר. השימוש בסדינים חשמליים אינו מומלץ לקשישים וילדים.
למה כן: שקט לחלוטין וחסכוני – ניתן להפעילו רק מספר דקות לפני שנכנסים למיטה ולכבותו כשמתכסים – סדין חשמלי עשוי מאריג אשר צובר חום ומסוגל לשמר אותו גם במשך שעה ויותר. היתרון הגדול של הסדין החשמלי הוא ביכולתו לחמם את מיטתכם במהירות, מבלי צורך לפעול זמן רב.
למה לא: אינו מתאים לילדים וקשישים, חשוב במיוחד להקפיד על הוראות הבטיחות בשימוש בו.
למי מתאים: מיטות, יחידים וזוגות.
תנורי ספיראלה
אלו הם תנורים המתבססים על חוטי מתכת מסולסלים (ספיראלות) אשר מחוברים לגוף חימום. גוף החימום מחמם את החוטים ושטח הפנים שלהם יוצר איזור המפיק חום. הספיראלות ממוקמות בחזית התנור (לרוב עשוי מפח ) ומוגנות מאחורי רשת כדי למנוע מגע ישיר עם גופכם או עם חפצים. עיצוב התנור יכול להיות מרובע, מלבני- נמוך או בצורת עמוד לחיסכון במקום. תנורי ספיראלה מפיקים חום רב יחסית, אולם עובדים במתח פעולה גבוה ועל כן אינם חסכוניים.
בטיחות: אין להניח על תנור ספיראלה שום דבר, ולהקפיד שבסביבתו לא דבר-מה העלול ליפול עליו או לבוא במגע עם הספיראלות. תנור ספיראלה אינו מתאים לילדים או לחדרי ילדים.
למה כן: זול ופשוט
למה לא: בטיחות, אינו מתאים לילדים
למי מתאים: חדרים קטנים ובינוניים, תלוי בגודלו והספקו של התנור
קונווקטורים
קונווקטור הוא בעצם, מפזר חום גדול ורחב, אשר גוף החימום שלו פרוס על יותר שטח בתוך מבנה המתכת שלו. קונווקטור הוא בגודל ובצורה של רדיאטור, ועל כן הוא מעט פחות נייד ממפזר חום – אולם כמוהו, מסוגל לחמם איזור קטן במהירות אך בצורה שקטה ובטיחותית יותר. קונווקטורים הם לרוב בעלי תרמוסטטים לקביעת טמפרטורה רצויה, מנגנוני כיבוי במידה והם נופלים ומספר רמות עוצמה. לחלק מהדגמים יש אפשרות "טורבו" – לחימום מהיר יותר. קונווקטורים רבים יכולים לשמש כמאווררים בקיץ.
בטיחות: בדומה למפזר חום – אין לכסות את הפתחים וחשוב לנקות את השקעים בטרם השימוש.
למה כן: נותן אפקט חימום של מפזר חום- אבל מסוגל לחימום אזורי רחב יותר,שקט ובטיחותי
למה לא: הספק עבודה גבוה = צריכת חשמל גבוהה
למי מתאים: חדרים קטנים ובינוניים
המידע המופיע ב zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. במידה ונתקלת בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלח אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין.