דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
אורח,
שלום
מדריכי הקנייה של זאפ - מחשבים ניידים
לוגו של זאפ
מחשב נייד הוא למעשה המשרד הנייד שלך. כיום מסוגלים מחשבים ניידים לתת את כל מה שנותן מחשב שולחני רגיל למשתמש הממוצע, ומקבילים בביצועיהם בתחום הגראפיקה והמשחקים למחשב הביתי שלכם. סטודנטים, משתמשים ביתים, אנשי עסקים, גרפיקאים ובעצם מי לא – כל מי שמשתמש במחשב שולחני יוכל למצוא היום לפטופ שנותן לו את מה שהוא צריך, והולך איתו לכל מקום.
מחירי המחשבים הניידים הולכים ויורדים כל הזמן, ועל כן יותר ויותר ישראלים בוחרים לפטופ שמתאים להם, קונים ומשתמשים בו.
בגלל הפופולאריות הגואה שלהם, המודולאריות והאפשרויות שלהם, חשוף הצרכן הישראלי למבחר מסחרר של דגמים שונים מיצרנים רבים- ועל כן קניית מחשב נייד המותאם עבורכם אינה משימה פשוטה.
במדריך זה נרכז עבורכם את כל המידע שתצטרכו לדעת בכדי לבחור לכם מחשב נייד, מא' ועד ת'- שיתאים בצורה הטובה ביותר לצרכים שלכם, וייתן את התמורה הטובה ביותר עבור כספכם.

מאת ניצן סדן, צוות זאפ
דגשים בבחירת מחשב נייד
סוגי מחשבים ניידים
נייד שולחני (DESKNOTE): מחשב נייד גדול, בעל מסך של 17 אינטש ומשקלו עולה על 3.5 קילוגרם. אלו מחשבים בעלי ביצועים מעולים בכל התחומים, אולם גדולים וכבדים יותר ועל כן ניידים פחות.

מחשב נייד רגיל (MAINSTREAM): מחשב נייד ממוצע, בעל מסך בגודל של בין 14.1 ל- 15.4 אינטש, ומשקלו בין 2 ל-3.5 ק"ג. רוב היצע המחשבים הניידים הם מחשבים מטיפוס זה, והם מתאימים לסוגי משתמשים רבים. נקראים גם NOTEBOOK.
מחשבים ניידים קלים (SUBNOTEBOOK): מחשב נייד קטן יותר, אשר גודל המסך שלו יהיה בין 10.6 ל- 13.3 אינטש, ומשקלם יהיה פחות משני קילוגרם. מאוד נוחים וניידים בגלל המשקל והגודל שלהם. ישנם סוגים דקים וקלים במיוחד( נקראים THIN AND LIGHT), שהם יקרים יותר.
מחשבי לוח (TABLET): סוג מיוחד של מחשבים קלים, בעלי גודל מסך של סביב 12 אינטש. למחשבים אלו מסך מגע המאפשר לכתוב על גבי המסך כמו במחברת רגילה, באמצעות עט יעודי. המסך יושב על ציר כפול כך שניתן לסובב אותו ולהניח אותו כלפי מעלה, בצורה שמכסה את המקלדת ונותנת מקסימום נוחות לכתיבה על המסך.
אולטרא-ניידים (UMPC): מחשבים ניידים זעירים. גודל המסך שלהם נע סביב 7 אינטש, והם שוקלים פחות מחצי קילו. המסך שלהם מאפשר רזולוציות טובות פחות וביצועיהם חלשים, אולם מדובר במחשב נייד לכל דבר ועניין,שאפשר להכניס לכיס.

במחשבים ניידים כל רכיבי המערכת יושבים ביחד בצפיפות, ועל כן במחשבים קטנים פיזית יהיה פחות מקום לחריצי הרחבה, כרטיסי מסך עצמאיים או כל רכיב מערכת שתופס מקום. מתוך כך, ללפטופים גדולים יש פוטנציאל למפרט חזק יותר שפירושו ביצועי עיבוד, גרפיקה ואכסון יותר טובים.
מסך
מחשבים ניידים מסתמכים על מסכי LCD דקים. גודל המסך קובע את סוג המחשב וגודלו ועל כן משפיע משמעותית על מחירו. גודל המסך יכול לנוע בין 7 ל-17 אינטש.
רזולוציה: רמת הפירוט של התמונה הדיגיטלית על מסך המחשב שלכם. נמדדת בגובה X רוחב. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר, תהיה התמונה איכותית וחדה יותר. מחשבים בעלי מסך גדול יהיו לרוב בעלי רזולוציות יותר גבוהות.
רוחב המסך: כיום רוב המחשבים הניידים הנמכרים בישראל הם בעלי מסך רחב (יחס גובה-רוחב של 16:9). מסך רחב מתאים להצגת מסמכי WORD זה לצד זה, ולסרטי DVD (אשר מותאמים יותר למסכים רחבים).
סנוור: רבים מהמסכים הנמכרים הם מסכים מבריקים (GLOSSY). מסכים אלו הם אסתטיים יותר, ובעלי איכות צפייה מעט גבוהה יותר. מאידך, הם "מסתנוורים"- משקפים אור ועל כן באור ישיר (שמש, מנורות וכ"ו) לא תוכלו לראות טוב את המסך ותצטרכו לסובב את המחשב לזווית אחרת. מסכי מט (MATTE) אינם משקפים אור,אולם איכות הצפייה נמוכה יותר. ניתן לרכוש בנפרד מדבקות ANTI GLARE אשר מפחיתות את השתקפות האור במסכים מבריקים.
צריכת חשמל: מסכים גדולים צורכים יותר חשמל, בעיקר כאשר מוגדרות להם רזולוציות גבוהות. זכרו כי על אף שניתן להגדיר באילו רזולוציות יציג המסך, מסך גדול יותר יצרוך יותר אנרגיה מהסוללה ויקצר את זמן הפעולה של המחשב.
מעבד
מעבדי מחשבים ניידים פועלים באותה צורה כמו מעבדי מחשבים נייחים, אולם עיצובם שונה והם מתוכננים לספק מקסימום ביצועים וכוח עיבוד תוך דגש חשוב על חסכון בחשמל ופעולה במתח נמוך כדי לחסוך בסוללה ולאפשר פעולה ארוכה יותר של המחשב.
בתור המוח של הנייד שלכם, המעבד קובע באיזו מהירות יפעל המחשב ועל כן סוג המעבד, מהירותו ואיכותו הם גורמים מרכזיים בבחירת המחשב. מהירות המעבד נמדדת בג'יגה-הרץ (GHZ). מהירות המעבדים נעה בין GHZ1.2 למעבדים איטיים וחסכוניים ועד GHZ2.6 למעבדים מהירים ורבי-עצמה. מעבדים מתקדמים יותר הם אלו אשר מפיקים מהירות פעולה גבוהה לצד חיסכון יחסי בסוללה.
ישנן שתי חברות אשר שולטות בשוק המעבדים- אינטל ו AMD. החברות מציגות דגמים מקבילים מסוגים שונים, עליהם מתבססות החברות המייצרות מחשבים ניידים.
סוגי מעבדים:

מעבד בעל ליבה בודדת: מעבד פשוט, אשר מתבסס על ליבה אחת להפעלת המחשב. מתאפיין בביצועים ירודים יחסית, אולם מוזיל את המחשב. בין המעבדים מסוג זה ניתן למנות מעבדים כמו אינטל CELERON M (מעבד בסיסי) ו-PENTIUM M(חסכוני ויעיל יותר),ומעבדים של חברת AMD מסוג SAMPRON M ( מעבד בסיסי) ו- TURION64(חסכוני יותר, פועל במתח נמוך)

מעבד כפול-ליבה: מעבד בו שתי ליבות מקבילות, אשר פועלות בצורה משולבת להשגת יותר עוצמה. מעבדים שכאלה יכולים להתמודד יותר טוב עם דרישות גראפיות גבוהות של מערכות הפעלה מודרניות, סרטים ומשחקי מחשב. כמובן שככל שהמעבד מתקדם מהיר וחסכוני יותר, הוא ייקר את המחשב שלכם.
מבעדים כפולי ליבה מבית אינטל: CORE DUO (מעבד כפול בסיסי) CORE SOLO (מעבד כפול ליבה אשר רק חצי ממנו פעיל, לשילוב בין ביצועים טובים וחיסכון מרבי בחשמל) CORE 2 DUO (מעבד כפול דור 2, מהיר,חסכוני ומתקדם יותר). חברת AMD קוראת למעבדים כפולי הליבה שלה בשם TURION64X2 (מעבד כפול מתקדם, חסכוני ויעיל)
אלו משפחות מעבדים, וקיימים דגמי מעבדים רבים לשתי החברות, במהירויות שונות.

פלטפורמות משולבות: פלטפורמות הכוללות את המעבד, מערך השבבים וכרטיס הרשת של המחשב. קיום רכיבים אלו על פלטפורמה ייעודית אחת מאפשרת פעולה יעילה יותר של המחשב, אולם מאפשרת פחות שדרוגים שכן לא כל רכיב שתרצו להחליף תומך את הפלטפורמה. הפלטפורמות של חברת אינטל נקראות סנטרינו (ישנה יותר) וסנטה רוזה (חדשה יותר). חברת AMD יצרה מעבדים ללא פלטפורמה ייעודית תקופה ארוכה, ולאחרונה הציגה פלטפורמה משלה, הנקראת PUMA.
זכרון
זיכרון RAM (זיכרון גישה אקראית) הוא התקן שבבי הנועד לספק למחשב מקור לאכסון זמני של מידע בעת ביצוע תהליכי עיבוד שונים, ובכך מהווה רכיב חיוני במחשב הנייד שלכם. כמה חיוני? הוא קובע במידה רבה, מה תהיה מהירותו של המחשב. שבבי זיכרון למחשבים ניידים קיימים בגדלים וסוגים שונים, וגודלם נמדד בגיג'ה בייט. שבבי הזיכרון הקטנים ביותר הקיימים בניידים הם בגודל של חצי ג'יגה, ואינם מספיקים לביצוע פעולה מהירה וחלקה של המחשב לא עם מערכת ההפעלה ויסטה, ובוודאי שלא עם פונקציות תובעניות יותר כמו סרטים, אינטרנט ומשחקים. הזיכרונות הקיימים כיום בשוק הם לרוב מטיפוס DDR2 או DDR3, כאשר טיפוס 3 מתאפיין במהירות פעולה גבוהה יותר.
הזיכרונות הם למעשה שבבים- אשר ניתן להחליף אותם, להסיר או להוסיף מהם על מנת לשפר את ביצועי המחשב. שבבי זיכרון לניידים הם בגדלי חצי,1 או 2 ג'יגה. לכל מחשב נייד יש מספר חריצי הרחבה שנועדו לאותם שבבי זיכרון- ועל כן כאשר אתם מעוניינים להרחיב את זיכרון המחשב חשוב לבדוק שתי נקודות:
א. האם למחשב שלכם יש חריצי הרחבה פנויים.
ב. האם חריצי ההרחבה ולוח האם שלכם תומך בסוג שבב הזיכרון שאתם מעוניינים להתקין (מצוין במפרט הטכני של המחשב הנייד שלכם).

כונן קשיח
כוננים קשיחים הם מרחב האכסון שלכם לקבצים מכל הסוגים. גודלם הפיזי נע בין 2.5 ל- 1.6 אינטש. הם דקים בהרבה מהכונן הקשיח של המחשב השולחני שלכם מטעמי חיסכון במקום, וביצועיהם מעט נמוכים יותר. ישנם שני מאפיינים בולטים לכונן הקשיח של הנייד שלכם- גודלו, והמהירות שלו.
גודל: הכוונה לגודל מרחב האכסון של הכונן- נמדד בג'יגה בייט. למחשב הנייד הממוצע יש כונן קשיח אחד בגודל 100 ג'יגה ומעלה. הגדלים הנפוצים הם של 120 ,160 ,200 , 250 ו-320 ג'יגה. במחשבים ניידים גדולים ניתן להתקין עד שני כוננים קשיחים.

מהירות: הכוונה היא למהירות פעולה של הכונן-קריאת המידע המאוכסן עליו. המהירות תלויה בסיבובים של הכונן- נמדדת בסל"ד (RPM). המהירויות הנפוצות הן 5400 או 7200 RPM (מהיר יותר). ככל שהכונן שלכם מהיר יותר כך יתפקד גם המחשב יותר מהר- אולם כונן מהיר יותר גם מצריך יותר אנרגיה וישפיע על משך הסוללה הכללי של המחשב.
כרטיס מסך
כרטיס המסך הוא המוח הגראפי שלל המחשב הנייד שלכם- מעבד המוקדש למשימות גראפיות מכל הסוגים, משימות פשוטות כמו הצגת סרטים ותכונות גראפיות של מערכת ההפעלה, ומשימות כבדות כמו הפעלת משחקי מחשב. ישנם שני סוגים של כרטיסי מסך- משולבים ועצמאיים.
כרטיס משולב: כרטיס מסך אשר מובנה בלוח האם, ומכיל שבב עיבוד גראפי משל עצמו, אולם תלוי בזיכרון שמוקצה לו מהזיכרון הכולל של המחשב הנייד שלכם לפעולה. לרוב מתוצרת חברת אינטל. אלו כרטיסים חלשים יותר, אשר ביצועיהם יספקו למשתמש הממוצע- אבל אין בכוחם להפעיל משחקי מחשב ואפליקציות גרפיות תובעניות אחרות. יתרונות כרטיס שכזה הם עלות (מוזילים את המחשב), וצריכת חשמל נמוכה יותר (זמן סוללה ארוך יותר). חסרונותיהם בביצועים נמוכים, ובהיותם תלויים בזיכרון המחשב ועל כן מעמיסים על המחשב ומאטים את פעולתו.
כרטיס עצמאי: כרטיס מסך בעל זיכרון גרפי משל עצמו. כרטיסים אלו תמיד ישתמשו גם בחלק מהזיכרון של המחשב (ניתן לקבוע בכמה בדיוק), אולם יש להם גם זיכרון משל עצמם ועל כן מעמיסים פחות על המחשב ומפיקים ביצועים גראפיים טובים בהרבה מכרטיסים משולבים-מסוגלים להפעיל משחקי מחשב מתקדמים באיכות מעולה. שתי החברות המובילות לייצור מעבדים גראפיים הם NVIDIA המייצרת את מעבדי GEFORCE וחברת ATI המייצרת את מעבדי RADEON. זכרו, כי כרטיס מסך חזק תורם להתחממות המחשב וגורע מזמן הסוללה שלו כאשר הוא מפעיל משחק תובעני. אם הנייד שלכם לא נועד למשימות גראפיות מורכבות יותר מתוכנות משרדיות, וצפייה בסרטונים מהאינטרנט מפעם לפעם- אינכם צריכים כרטיס מסך עצמאי וחזק.
כונן אופטי
הכונן האופטי הוא אמצעי אכסון חשוב למחשב הנייד לכם- מדובר בכונני קומפקט דיסקים למיניהם- CD ו- DVD. כונני DVD מכילים מידע רב יותר וכמעט כל המחשבים הנמכרים כיום בישראל מצוידים בכוננים שכאלה.
כונני ה DVD הנמכרים בישראל הם גם צורבים. ישנם כוננים אופטיים בעלי יכולת צריבת שכבה כפולה (וקריאת מדיות שכבה כפולה, בהתאמה) ובעלי יכולת LIGHTSCRIBE – יכולת צריבת תוויות טקסט או תמונה על גבי הדיסק עצמו בעת הצריבה. לרוב הלפופים יש כוננים אופטיים בצידם. ישנם דגמים אשר מוותרים על הכונן מטעמי ניידות- והכונן שלהם הוא או נשלף, או שאינו נמצא בכלל על המחשב ומותקן בתחנת עגינה שולחנית נפרדת.
קיימות מספר סוגי מדיות להפעלת וצריבת DVD :
DVD-R: דיסק בסיסי, המאפשר אכסון של עד 4.7 ג'יגה,וצריבה חד-פעמית. ישנם שני תקנים, הנקראים +R ו- R- . כוננים מסוגלים לקרוא את שני התקנים, אולם על פי רוב לצרוב רק אחד מהם. כוננים מטיפוס MULTI מסוגלים לקרוא את שני התקנים הללו.
DVD-RW: דיסק המאפשר צריבה רב-פעמית. קיים גם כן בשני התקנים של פלוס R ומינוס R, ובעל מרחב זהה לדגם הבסיסי.
DVD-R-DL: דיסק המאפשר צריבה בשכבה כפולה. בסך הכל מכיל עד 8.5 ג'יגה של מידע. קיים בשני התקנים.
DVD-R-DS: דיסק המאפשר צריבה בשני צדדים נפרדים (צריך לפתוח את הכונן, ולהפוך את הדיסק לשימוש בצידו השני) מכיל עד 9.4 ג'יגה מידע.
BLUE RAY: דיסק ייחודי המצריך כונן ייעודי, המאפשר צריבה והפעלת דיסקים שמכילים 25 ג'יגה מידע בדיסק רגיל, ו-50 בדיסק שכבה כפולה. הכונן עצמו יקר ומותקן רק בדגמים מועטים של מחשבים ניידים.
תקשורת
כל המחשבים הניידים בשוק נמכרים עם כרטיס תקשורת ומודם, אשר מאפשרים תקשורת אינטרנט,ולרבים יש גם אפשרות חיבור התקני BLUETOUTH.
כרטיסי התקשורת הם כרטיסי WI-FI, המאפשרים חיבור לרשת אזורית בכל נקודה בעלת חיבור WI-FI (בתי קפה ומסעדות, אוניברסיטאות ועוד) לגלישה באינטרנט מכל מקום. הכרטיס הוא בתקן 802.11 , מסוג A או B (ישנים ובעלי מהירות העברה נמוכה יותר,מצויים בעיקר במחשבים ישנים) או מסוג G (הנפוץ ביותר, מהירות העברה של עד 54 מגבייט לשנייה). תקן נוסף מהיר במיוחד הנקרא 802.11N, יכנס בקרוב לשימוש וישנם כרטיסי תקשורת שכבר תומכים בו (כרטיסי N תומכים גם בתקשורת G).
כך יכול הנייד שלכם להתחבר אלחוטית לנתבי רשת ולאפשר גלישה. כרטיס בתקן 802.11G יספק את כל צרכי התקשורת שלכם.
ניתן לחבר את הלפטופ לאינטרנט גם דרך חיבור סלולארי, שאינו תלוי בכיסוי נתב WI-FI אזורי, אולם חיבור שכזה עולה לכם זמן אויר יקר. החיבור נעשה באמצעות בקר USB קטן חיצוני או ע"י חיבור סלולארי ישיר דרך מכשיר טלפון נייד.
דרך נוספת לחבר את המחשב שלכם לרשת היא דרך חיבור את'רנט- יציאת תקשורת היוצאת מהמודם של הלפטופ, ומאפשרת חיבור חוטי קווי לנתב.
בנוסף, ניתן לחבר למחשבים ניידים גם התקנים התומכים בתקשורת BLUETOUTH ,כמו אוזניות ועוד.
סוללה
תחנת הכוח של המחשב הנייד שלכם, מאפשרת פעולה במשך שעות ללא מקור מתח. לכל מחשב יש סוללה ייעודית המתאימה לו ולמעבד שלו (שכן למעבדים שונים יש צריכת אנרגיה שונה ומתח פעולה שונה). הסוללות כוללות מספר תאי אנרגיה- בדרך כלל ארבעה או שישה. זמן הפעולה של הסוללה תלוי גם בעוצמת הסוללה ובמספר התאים שלה (סוללת 8 תאים תפעל יותר מאשר סוללה עם 6, וגם תעלה יותר) וגם באפליקציות שאתם מריצים על המחשב. תוכנות שתובעות יותר משאבים מהמערכת (כמו משחקי מחשב, סרטים באיכות גבוהה ותוכנות גראפיות) ירוקנו את הסוללה יותר מהר. בנוסף, לפטופים בעלי מסך קטן יצרכו פחות אנרגיה ועל כן יפעלו יותר זמן מאשר לפטופים עם מסכים גדולים.
חשוב להטעין את הסוללה בפעם הראשונה את משך הזמן שמציין היצרן לפעולה אופטימלית שלה. זכרו, שגם אם היצרן מגדיר כי הסוללה תספיק לשלוש וחצי שעות- זה תלוי במה שתפעילו על המחשב. הסוללות נטענות דרך כבל מתח המסופק עם המחשב, וכולל שנאי גדול ומרובע. שימו לב עם איזו סוללה נמכר המחשב שלכם- מחשב בעל מעבד רב עוצמה הנמכר עם סוללה 4 תאים לא יתאים למשתמש המפעיל תוכנות תובעניות-יש לשקול לרכוש סוללה חזקה יותר.
נקודות נוספות שחשוב להכיר במחשב הנייד:
יציאות: למחשב הנייד שלכם יש מספר יציאות וחיבורים, שנועדו לחבר אליו התקנים חיצוניים למיניהם.
USB: חיבור אוניברסאלי מהיר להתקנים רבים (דיסק און קי,מצלמות, סלולאריים ועוד), בדרך כלל יש שתי יציאות ומעלה, מסוג USB 2.0.
FIREWIRE: חיבור דיגיטלי מהיר במיוחד,אשר נועד לתקשורת עם מצלמות וידאו והתקנים מהירים אחרים.
HDMI: חיבור DEFINITION HIGH מהיר ואיכותי במיוחד להעברת תמונה ושמע באיכות גבוהה למכשירים תואמים.
חריץ PCMCIA: חריץ אליו ניתן לחבר סוגים שונים של כרטיסים והתקנים חיצוניים. קיים סוג רגיל, וסוג הנקרא XFI שהוא מהיר יותר (שני הסוגים אינם תומכים זה בזה-לכל חריץ כרטיסים משלו). לחריץ זה ניתן לחבר כרטיסי עריכת וידאו, כרטיסי טלוויזיה וכרטיסי קול איכותיים.
AUDIO: חיבורים אנלוגיים להתקני שמע-לחיבור המחשב לרמקולים חיצוניים ואוזניות. ישנו גם חיבור מהיר ואיכותי במיוחד לאוזניות הנקרא S/PDIF .
VGA,S-VIDEO: חיבורים אנלוגיים למסך חיצוני. S-VIDEO הוא חיבור מהיר ואיכותי יותר.
RJ45: כניסה לחיבור המחשב לכרטיס רשת חיצוני.
RJ11: כניסה לחיבור המחשב למודם חיצוני.
יציאות סריאליות: נדיר מאוד במחשבים ניידים של ימינו, מתאים לחיבור למכשירים טכניים חיצוניים כמו מתקני בדיקה ומערכות ייעודיות של טכנאים ומהנדסים.
IR: אינפרא-אדום.יכולת תקשורת אינפרא אדום עם התקנים תואמים, לרוב מדובר בשלט רחוק לצפייה בתכני מולטימדיה.
משטח עכבר: למחשבים ניידים יש משטח מגע הנועד למלא את תפקיד העכבר. משטח זה הינו רגיש לתנועה ומאפשר שליטה בסמן כמו במחשב שולחני רגיל. רוב המשטחים נמצאים במרכז או מעט שמאלה, בבסיס המחשב הנייד. לחברות מסוימות יש משטחי קליטה אשר מבוססים על שורת חורים בעלי חיישני מגע, שהם עמידים יותר ופחות נוטים לתקלות-מגע מהשאר, ולחברות אחרות ישנה פטמת-עכבר במרכז המקלדת,אשר מתפקדת כעכבר נוסף (לדגמים אלו יש לרוב גם משטח מגע סטנדרטי). ניתן לכוון את רגישות משטח המגע ברוב המחשבים הניידים (דרך הגדרות מערכת ההפעלה) לשיפור ביצועי העכבר. לא נוח לכם המשטח? אין בעיה- קיימים עכברים קטנים, חוטיים ואלחוטיים למחשבים ניידים אשר ניתן לרכוש בנפרד.
מקלדת: מקלדות של מחשבים ניידים כמעט זהות למקלדות סטנדרטיות,אלא שהן צפופות יותר כדי לחסוך מקום, ובחלק מהדגמים יהיו כפתורי המולטימדיה פונקציה משנית במקש אחר. זכרו, שככל שהמחשב קטן יותר, כן גם המקלדת תהיה יותר צפופה, ואם יש לכם אצבעות רחבות לא תוכלו להקליד בנוחות על לפטופ עסקי קטן או UMPC.
קורא כרטיסים: למחשב הנייד שלכם יש קורא כרטיסים משולב,אשר מסוגל לקרוא סוגים של כרטיסי זיכרון מגדלים שונים (בעיקר CF ו-SD). כך תוכלו להעביר סרטים ותמונות מהסלולארי והמצלמה למחשב הנייד ללא חיבור כבל או תלות במהירות ההעברה שלו.
מצלמה: לרבים מהמחשבים הניידים הנמכרים כיום יש מצלמת אינטרנט קטנה בחלקו העליון של המסך. לרוב אלו מצלמות בסיסיות בעלות איכות צילום נמוכה, אך הן מספיקות בשביל וידאו צ'אט בתנאי תאורה סבירים.
קורא טביעת אצבע: זהו רכיב אבטחה ביומטרי- קורא את טביעת האצבע שלכם כתנאי לגישה למחשב. מבטיח שפרט לכם-לאף אחד לא תהיה גישה למערכת ההפעלה ולקבצים. הקורא עצמו הוא פס קטן וצר המובנה בגוף המחשב הנייד.
רמקולים: בכל מחשב נייד יש רמקולים מובנים בגוף המחשב, בבסיסו (משני צידי המקלדת), או בחלקו התחתון של המסך. לרוב אלו רמקולים חלשים למדי ובאיכות בינונית, ועל כן לגיימרים או חובבי מוזיקה מומלץ להשתמש באוזניות איכותיות ולא להסתמך עליהם. גם הווליום המקסימאלי שלהם נמוך יחסית, מטעמי חיסכון בסוללה.
תחנת עגינה: לדגמי מחשבים מסוימים יש תחנת עגינה. זוהי פלטפורמה אליה מתחבר המחשב הנייד כשאתם בבית,ורוצים להשתמש בו כמחשב ביתי. תחנות נחלקות לשני סוגים- סוג הכולל כבל מתח, יציאות וחיבורים, ובדגמי לפטופים קטנים שאין להם כונן אופטי – גם צורב DVD, וסוג הכולל את היציאות והחיבורים הנדרשים, אך ללא חיבור מטען לסוללה. תחנת העגינה עושה את העבודה על המחשב הנייד לקלה וידידותית יותר בבית או במשרד. ניתן לחבר אליה מסך חיצוני ומקלדת רגילה, ולעבוד על המחשב הנייד כמו על מחשב ביתי בנוחות.
פליטת חום: מחשבים ניידים פועלים באנרגיה נמוכה, ומתוכננים למינימום התחממות. בתוך המחשב ישנם התקני קירור שונים, ומאוורר הפולט חום החוצה מהמחשב או אחת לכמה דקות פעולה, או באופן רציף במידה והמחשב התחמם מאוד (בגלל שהופעל עליו משחק או תוכנה כבדה במיוחד). הוונטה של המאוורר ממוקמת לרוב באחת הפינות של המחשב וחשוב לא לכסות או לחסום אותה.
אז איך בוחרים מחשב נייד ?
ובכן, לפי סוג המשתמש. יש שימושים רבים למחשבים ניידים, ולא כל דגם מתאים לכל צורך של כל אחד. להלן סוגי המשתמשים הנפוצים ביותר. שימו לב שהמלצתנו מציינת מה חובה ומה לא חובה שייכלל במחשב נייד לכל משתמש- ההמלצה מבוססת על ניסיוננו והערכתנו המקצועית, ושיקולים של אסתטיקה, סטייל או אפשרויות של דגמים ספציפיים לא נכללים בה. עליכם לבחור מחשב נייד לפי הצרכים שלכם, ואנו מציגים בפניכם את הצרכים המינימאליים של כל סוג משתמש.
מחשב לסטודנט
סטודנטים צריכים מחשבים ניידים פשוטים למדי. אנחנו ממליצים על מחשב בעל מסך 15.4 אינטש,שהוא גם נוח לצפייה וגם בעל מקלדת שאינה צפופה מדי ומתאימה להקלדה אינטנסיבית. לסטודנט הממוצע אין צרכי עיבוד מורכבים יותר מתוכנות משרדיות (OFFICE ושות') או צרכי גרפיקה מורכבים יותר ממצגות וסרטים. אין גם צורך בכונן קשיח גדול במיוחד או מהיר במיוחד, ועל כן דיסק של 160 עד 200 ג'יגה במהירות 5400 הוא די והותר. הדגש החשוב לסטודנט היא חבילת התקשורת של המחשב. כדי לאפשר מקסימום גמישות בהתחברות לאינטרנט,הורדת חומר וסיכומים גם בין שיעורים ובכל מקום אנחנו ממליצים על כרטיס תקשורת בפורמט 802.11 מסוג G או N,עם תמיכה ב BLUETOUTH בפורמט 2.0, המהיר יותר והיעיל ביותר מבחינת ניצול זמן סוללה.
לסטודנט בעל האמצעים מומלץ מחשב TABLET- לכתיבה נוחה על המסך במקום הקלדה (בסופו של דבר רובנו מהירים יותר בכתיבה מאשר בהקלדה). ישנם מחשבים הכוללים גם טייפ מנהלים מובנה, להקלטת השיעור
מה חובה? מסך 15.4 , מעבד בינוני (1.6 עד 2.0 GHZ כפול ליבה). סטודנט שמסתובב הרבה יעדיף מחשב קל משקל.
מה לא חובה? זיכרון מעל 2 ג'יגה, כרטיס מסך עצמאי חזק.

מחשב למשתמש העסקי
למשתמשים עסקיים יש בדרך כלל משרד, עם מחשב שולחני רגיל, ועל כן מטרת המחשב הנייד היא להעביר את המשרד איתם ממקום למקום. מחשבים ניידים משמשים אותם בעיקר להפעלת מצגות בכל מיני מקומות, סיכומי ישיבות ודיונים, וגם לעבודה עליהם בעת נסיעות או טיסות. המאפיין החשוב ביותר למשתמש העסקי הוא ניידות, ועל כן מומלץ לו מחשב קל עם מסך בגודל של 12 אינטש לערך, וכל מאפייני הביצועים חשובים פחות. כדאי שיהיה למחשב כונן DVD מובנה להצגת מצגות וסרטים אשר יגיעו בפורמט זה (ואם אין,אז כונן חיצוני), בעל מעבד בינוני (1.6 עד 2.0 GHZכפול ליבה) וכונן קשיח בינוני. גם למשתמש זה חשובה חבילת תקשורת מלאה ואיכותית בדומה לסטודנט. בנוסף, מחשב TABLET יכול להיות שימושי במיוחד בישיבות ובדיונים לשם כתיבה מהירה ונוחה.
משתמשים אשר נוסעים או טסים הרבה יעדיפו מחשב שהסוללה שלו יכולה להחזיק זמן כמה שיותר ארוך-אפילו על חשבון משקל המחשב במידה מסוימת. רצוי להעדיף סוללה בעלת פעולה ארוכה יותר (6 או 8 תאים). משתמשים עסקיים אשר רוצים ניידות מקסימאלית ומוכנים לוותר על הנוחיות שבמסך ומקלדת גדולים או משתמשים במחשב יותר לצפייה בקבצים ופחות לעבודה עליהם- יעדיפו מחשבים אולטרא ניידים- UMPC.
קיימים בשוק גם מחשבים בעלי מסך 10 אינטש, שמשלבים מסך קטן כמעט כמו של UMPC עם מקלדת רחבה יותר של מחשב נייד רגיל,לכתיבה נוחה.
מה חובה? מסך 12.1-13.3, מעבד בינוני, חבילת תקשורת איכותית, כונן DVD (במחשב או חיצוני,בחיבור USB ) סוללה בעלת 6 תאים ומעלה לאנשי עסקים הנמצאים הרבה בנסיעות.
מה לא חובה? כל מאפיין אחר- המחשב צריך להיות הכי קל ונייד שאפשר.
מחשב למשתמש הביתי
משתמש ביתי הוא משתמש אשר המחשב הנייד משמש אותו לרוב השימושים של מחשב ביתי, ועל כן על המחשב לתת ביצועים סבירים בכל התחומים- גם עיבוד, גם זיכרון, גם אכסון וגם משימות גרפיות כמו סרטים ומשחקים. המחשב יכול להיות גדול ופחות נייד ממחשבים המתאימים למשתמשים אחרים, שכן הוא לא יוצא מהבית הרבה, ויכול לשמש גם כתחליף למחשב שולחני. כאן המוטיב המרכזי הוא התקציב. משתמש ביתי אשר לא מסתובב עם הנייד שלו הרבה וידו משגת יוכל לבחור DESKNOTE, בעל נתונים המקבילים למחשב שולחני חזק- מעבד מהיר ומתקדם, זיכרון של עד 4 ג'יגה, כונן קשיח גדול (250 ג'יגה ומעלה) וכרטיס מסך עצמאי וחזק. חשוב לזכור שאלו מחשבים גדולים,כבדים ויקרים.
משתמש ביתי ממוצע יכול להסתפק בלפטופ מיינסטרים, אשר מאובזר בצורה שתוכל להפעיל גם תוכנות משרדיות, גם תקשורת אינטרנט וגם משחקים.ע"מ שהמחשב יפעל מהר וחלק יותר יש צורך במעבד כפול-ליבה מודרני,בזיכרון של 2 ג'יגה ומעלה, ובכרטיס מסך עצמאי (במיוחד אם גם ילדיכם משתמשים במחשב,וירצו להפעיל משחקים מתקדמים).
מה חובה? מעבד בינוני עד מהיר (1.6-2.2 GHZ ומעלה), זיכרון רב (2 ג'יגה ומעלה),כרטיס מסך עצמאי,מסך של 15.4 ומעלה.
מה לא חובה? מחשב קל משקל במיוחד, סוללה בעלת פעולה ארוכה במיוחד.
מחשב לגיימר המושבע
מחשבים ניידים לגיימרים נועדו לתת מקסימום ביצועים של גרפיקה ועיבוד, ועל כן אלמנט הניידות פחות קריטי בהם. לפטופים לגיימרים מתאפיינים בכרטיס מסך עצמאי חזק מאוד, מעבד כפול-ליבה חזק, והרבה זיכרון. בנוסף,לרוב יש להם עיצוב ייחודי ודינמי.
אם ללפטופ יש כרטיס מסך חזק,מעבד אימתני ודי זיכרון- הוא יוכל להפעיל עבור הגיימר כל משחק הקיים בשוק. בנוסף, לרוב יעדיפו גיימרים לבחור מחשב נייד עם מסך 17 אינטש, לצפייה נוחה יותר במשחקים.
בגלל כוחם הרב, מחשבים אלו יכולים לטפל ביעילות בכל משימה אחרת של מחשב נייד,למעט תפקוד כמחשב עסקי- הם גדולים וכבדים מדי לשם כך.
מה חובה: השילוש הקדוש לגיימר הוא כרטיס מסך חזק ועצמאי+מעבד כפול ליבה חזק (2.2 עד 2.5 GHZ ) +הרבה זיכרון (מעל 2 ג'יגה-לרוב 3 או 4).
המידע המופיע ב zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. במידה ונתקלת בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלח אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין.
ykm לאתר