מדריכי הקנייה של זאפ - אופניים
לוגו של זאפ
משנה לשנה קונים יותר ויותר ישראלים אופניים לעצמם ולילדיהם.
אם בשביל ילדכם, כדי להגיע מהבית לחוג ולחבר מבלי שתצטרכו להסיעו ברכב המשפחתי, אם בשביל דיירי העיר אשר בה ברורים יתרונות הכידון על ההגה, ואם בשביל חובבי הטיולים והטבע - רכיבה על אופניים היא בילוי,שינוע,אימון וכיף גדול לבני כל הגילאים.
הפופולאריות של הרכיבה עולה כל הזמן וכך גדל,מתעצם ומתפתח שוק האופניים והציוד ההיקפי. חשוב להכיר את סוגי ומאפייני האופניים, על מנת לבחור את זוג האופניים המתאים לצרכים ולתקציב שלכם,למקסימום הנאה ובטיחות.

מאת ניצן סדן, צוות זאפ
אופניים
סוגי אופניים
אופני הרים: אופניים המותאמים לנסיעה בדרכים לא סלולות ובשטח. אלו אופניים המתאפיינים בשלדה חזקה וקלה, מנגנוני בלימת זעזועים קדמיים (וגם אחורי בדגמים מסוימים) שמותאמים לנסיעה על שבילים בצורה נוחה, 21 הילוכים ומעלה שיאפשרו נסיעה נוחה גם בעליות קלות ותנוחת ישיבה נוחה וזקופה. לאופני הרים יהיו צמיגים רחבים יותר,ומחורצים להשגת אחיזת שטח טובה ויציבה.
ישנם אופני הרים מסוגים שונים לסגנונות רכיבה שונים, הפופולאריים שבהם:
קרוס קאנטרי לרכיבה מהירה ופחות טכנית בשבילים שונים – אופניים הרים קלות במיוחד אשר שמות דגש על מהירות וניצול האנרגיה של הרוכב.
AllMountain לרכיבת שבילים משובשים ושטח קשה יותר (צמיגי שטח רחבים יותר, בלימת זעזועים טובה). אופניים אלו הם עמק השווה שבין עמידות, בלימת זעזועים ומשקל סביר.
AllMountain לרכיבת שבילים משובשים ושטח קשה יותר (צמיגי שטח רחבים יותר, בלימת זעזועים טובה). אופניים אלו הם עמק השווה שבין עמידות, בלימת זעזועים ומשקל סביר.
דאונהיל/פרי-רייד לרכיבת אקסטרים במורדות תלולים ובשטח קשה במיוחד (שלדה חזקה במיוחד,בלימת זעזועים מירבית, צמיגים גדולים). אלו אופניים כבדות אשר בנויות למטרה אחת בלבד - לעמוד בקפיצות וברכיבה אגרסיבית במיוחד.
אופני נוחות: האופניים הפשוטים ביותר. אלו הם אופניים ללא הילוכים או עם הילוכים מועטים, אשר מתאימים לנסיעה עירונית בסיסית- תחבורה, אופני ילדים ועוד. ישנם אופני נוחות מתקפלים,אשר בשילוב עם שלדה קלה מאפשרים מקסימום ניידות ונוחות
אופני פעלולים: אופניים המותאמים לנסיעה עירונית,וגם לספורט אקסטרים – בעלי גלגלים חזקים במיוחד,כידון המסתובב 360 מעלות וזיזים הבולטים מטבור הגלגל שעליהם ניתן לעמוד ("סטנדים"). אלו אופניים המתאימים לקפיצות ותרגילי אקסטרים,אולם אינם מתאימים לנסיעות ארוכות או בדרכים קשות (לרוב ללא הילוכים).
אופני ילדים: אופניים הנבדלים בעיקר בגודלם והם נמוכים יותר ומתאימים לילדים. ישנם אופני ילדים מכל הסוגים- הרים,פעלולים ועוד.
אופני נשים: אופניים אשר מתאפיינים בשלדה נמוכה- ללא "רמה" ולכן ניתן לרכב עליהם גם עם שמלה או חצאית (מכאן שמם). יש עיצוב שלדה נמוך לכל סוגי האופניים, ואלו אופניים אשר לא נופלים בביצועיהם,יציבותם ונוחות הרכיבה עליהם מאופניים בעיצוב שילדה גבוה.
אז איך בוחרים אופניים?
אופי הרכיבה
חשוב מאוד לבחור אופניים שיתאימו לאופי הרכיבה שלכם.
לנסיעה עירונית,שינוע יומיומי וסתם כיף – יספיקו לכם אופני עיר פשוטים.
לנסיעת שבילים רכה- יתאימו לכם אופני הרים טורינג או קרוס קאנטרי.
לנסיעת שבילים ושטח משובש ומורכב יותר- יתאימו לכם אופני הרים AM.
לנסיעת שטח אקסטרים- שטח קשה,וירידות תלולות- יתאימו לכם דאונהיל או פרירייד.
לנסיעת פעלולים עירונית,אקסטרים ותרגילים – יתאימו לכם אופני פעלולים.
אופני הרים למיניהם יכולים להיות גם בעלי זנב קשה או שיכוך מלא. זנב קשה הם אופניים אשר אין להם בלימת זעזועים לגלגל האחורי, ואילו אופני שיכוך מלא הם אופניים בעלי בלימת זעזועים לשני הגלגלים. אופני שיכוך מלא מצריכים מערכת מורכבת לגלגל האחורי שקובעת את צורת השלדה והבולמים. מבנה וצורת המערכת משתנה מחברה לחברה. מערכת שיכוך מייקרת משמעותית את האופניים שלכם,אך לסגנונות רכיבה מסוימים (AM, אקסטרים ורכיבת אנדורו) היא הכרח. חשוב לבחור אופני הרים לפי אופי הנסיעה שלכם, ולא לפי מידת השיכוך. נסיעת שבילים רכה לא מצריכה שיכוך מלא, וכמוה גם נסיעת כביש.
יש רוכבי שטח המאמינים כי על האופניים להיות פשוטים ככל הניתן,ומעדיפים אופניים ללא שיכוך מלא לנסיעת שטח מורכבת-מתוך בטחון במקצועיות הרכיבה שלהם ושאיפה לא להיות תלויים בהתקנים מכאניים לשיכוך זעזועים ויציבות. אנחנו ממליצים לשים מבטחכם באופניים המאובזרים בהתאם לאופי הרכיבה שלכם בכל מקרה- במיוחד אם אתם לא רוכבים מקצוענים.
אופי הרכיבה שלכם גם קובע אילו חלקים באופניים תבחרו לשנות או לשדרג (רבים מהדגמים הם מודולאריים ומתוכננים לשיפורים ושדרוגים). שוק אביזרי השדרוג לאופניים הוא רחב ומורכב ביותר, ותרצו ללמוד ולהכיר אותו כדי לקנות את הרכיב המתאים.
מידה
הגודל ועוד איך קובע. חשוב גם לבחור אופניים שמתאימים לגובה שלכם,כדי להבטיח יציבות ונוחות בנסיעה ובעצירה. גם לאופניים יש מידות,לפי גודל השלדה. בגלל עיצובי שלדה שונים המדד אינו אחיד לחלוטין וכדאי להתייעץ עם המוכר.
מידות כלליות לאופניים:
X-SMALL אופניים במידות 12 עד 14 אינץ'
SMALL אופניים במידות 15 עד 16 אינץ'
MEDIUM אופניים במידות 17 עד 17.5 אינץ'
LARGE אופניים במידות 18 עד 19 אינץ'
X-LARGE אופניים במידות 19.5 עד 21 אינץ'
המידות משתנות במעט מדגם לדגם ומחברה לחברה, וחשוב לרכב על האופניים כדי לוודא התאמה לגובה- כך או כך שתי רגלי הרוכב צריכות להגיע לרצפה בעת עמידה. אם ברצונכם לקנות זוג אופניים מתקדם, דעו כי לדגמים מתקדמים יש יותר אפשרויות תיאום וכוונון, ויתכן ותרצו לשקול ביצוע מדידת אופניים. מדידת אופניים הוא שירות בתשלום אשר ניתן מחברות שונות,ומתבסס על התאמת האופניים אורתופדית לגופכם ותנוחת הרכיבה המועדפת עליכם.כך מושגים מקסימום נוחות ומינימום עומס על הגוף.
מותג מול מדבקה
אופני מדבקה הם אופניים פשוטים,עממיים וזולים משמעותית,ואילו אופני מותג יהיו יקרים בהרבה אבל גם יותר מתקדמים טכנולוגית ועם יותר אפשרויות שדרוג והחלפת חלקים. אם אתם רוכבים מתחילים, יתכן שתעדיפו זוג אופניים זול ופשוט יותר,על מנת ללמוד,להתנסות ולבסס אופי רכיבה המתאים לכם לפני שתבחרו אופניים מתקדמים יותר. רוכבים מנוסים ומתקדמים אשר יש להם דרישות מוגדרות וברורות לתפקוד כל רכיבי האופניים- יעדיפו לקנות מוצר המתואם לצרכי הרכיבה שלהם. ניתן למצוא אופניים מתקדמים גם מתוצרת פירמות יותר אלמוניות, וההמלצה שלנו היא לבחור בזוג שגם מתאים לאופי הרכיבה שלכם והוא גם הכי נוח לרכיבה.
אביזרי בטיחות: רכבו אך ורק עם קסדה,בשטח מומלץ גם מגני ברכיים ומגני מרפקים- בהתאם לאופי הרכיבה. אופניים יכולים לפתח מהירות רבה בנסיעה, ונפילה במהירות כזו היא מסוכנת ועלולה להיות קטלנית ללא מיגון. הקפידו על תקינות מחזירי האור של האופניים, והפנס אם אתם נוסעים בלילה או בתנאי ראות מוגבלת.
התאמת האופניים למסלול: נסיעה באופניים אשר אינם מתאימים לאופי המסלול היא בעייתית ומסוכנת – לא כל אופני הרים מתוכננים לנסיעת אקסטרים,דאונהיל או בשטח שאינו מתאים לעיצוב האופניים. הקפידו לברר איך נראה והאם מתאים המסלול בטרם אתם יוצאים לרכב בו.
התאמת המסלול לרוכב: נסיעה במסלול אשר אינו תואם את יכולותיכם וכישורי הרכיבה שלכם יכולה להסתיים בתאונות חמורות. בחנו ובדקו את המסלול במפה-מומלץ לסמן בו פניות חדות,ירידות תלולות ונקודות תורפה בטיחותיות כדי להיערך אליהן מראש. העדיפו תמיד לרכב במסלול עם אדם נוסף,המכיר אותו.
תחזוקה: בדקו את תקינות האופניים שלכם לפני ואחרי כל נסיעה- בדקו את תקינות הבלמים,המתלים,חיבור הכידון והמושב. זכרו להחליף או לתקן רכיבים שחוקים,ישנים או פגועים- תוכלו להימנע כך מתאונה מסוכנת.
המידע המופיע ב zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. במידה ונתקלת בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלח אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין.