דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
מדריכי הקנייה של זאפ - מערכות ניווט GPS
לוגו של זאפ
מכשירי GPS הם כבר מזמן לא נחלתם הבלעדית של כוחות הביטחון וחובבי טיולים
מושבעים, וכיום ניתן למצוא אותם על כל דש-בורד של מונית ומכונית משפחתית. היכולת להגיע בדייקנות ובנוחות מנקודה לנקודה, בסיוע תצוגת מפה צבעונית ומפורטת,תוך הימנעות מפקקים ומכשולים בדרך הופכת את מקלטי ה GPS לכלי שימושי ומבוקש אצל הצרכן הישראלי.
מאז ביטול הגבלת הדיוק בשנת 2000 נהנים כל המכשירים האזרחיים בשוק מאותו דיוק גבוה של קודמיהם הצבאיים, וכך נוצר היצע מכשירים עשיר וססגוני. ישנן מספר נקודות שחשוב להכיר כדי שתוכלו לקנות את המכשיר המתאים ביותר, גם לצרכים וגם לכיס שלכם.

מאת ניצן סדן, צוות זאפ
דגשים בבחירת GPS
סוגי מכשירים
מקלטים בלבד: מכשירים אשר משמשים כרכיב תקשורת מול הלוויינים-אנטנת GPS.המכשיר כולל מערכת הקולטת את מיקומי הלוויינים ומפיקה מיקום בתיאום מול תחנת שליטה קרקעית ורשת GPS.
המכשיר הינו אנטנה בלבד, ויש לחברו אל מכשיר שמוציא פלט גראפי ומתוכנן להריץ תוכנת ניווט – יכול להיות מחשב כף יד,לפטופ או טלפון סלולארי. החיבור יכול להיות פיזי,או אלחוטי (BLUETOOTH).יתרונם של מכשירים אלו טמון בעלות נמוכה יותר,אולם הם מצריכים חומרה משלימה להפעלתם.
מכשירי ניווט עצמאיים (PND) : מכשיר ניווט יעודי מורכב מיחידת תצוגה,עיבוד ותקשורת המשולבים במכשיר אחד,ייעודי להפעלת תוכנות ניווט וקליטת לוויינים.
מכשירי PND נבדלים זה מזה בממשק ההפעלה שלהם (יכול להיות מבוסס על כפתורים או מסך מגע), איכות החיבור ללוויין,גודל המסך ואפשרויות נוספות הכלולות במכשיר. אלו מכשירים נוחים שהדגש בהם הוא על פשטות הפעלה ,והם גם יותר ניידים- אין צורך להעביר את האנטנה ביחד עם המכשיר,וכך ניתן להעביר את המכשיר מרכב לרכב ולשאת אותו גם ביד. תוכנות הניווט וקבצים אחרים מאוכסנים ע"ג המכשיר בכרטיסי זיכרון בפורמט MMC או SD לסוגיהם. יתרונם של מכשירים אלו בפשטות ההתקנה וההפעלה, היות המכשיר עצמאי לחלוטין, ואפשרויות נרחבות.
תוכנות ניווט
תוכנות הניווט מכילות הן את הממשק הגרפי שמציג את הרכב על הכביש ואפשרויות נוספות,והן את המפות הרלוונטיות לאזור הניווט. תוכנות הניווט מחולקות לפי אזורים נרחבים בעולם (מערב אירופה,מזרח אירופה,ארה"ב) או לפי נקודות עניין מרובות במרחב מצומצם (מפת סימון שבילים ישראל) . תוכנות הניווט מגיעות ביחד עם מכשיר הניווט הייעודי שלכם, והן יהיו צרובות עליו או מותקנות בקלות דרך כרטיס זיכרון (בדגמים מסוימים התוכנה נרכשת בנפרד) . התוכנות לא שונות משמעותית זו מזו, ועל כן אנו ממליצים להיכנס אל אתרי תוכנות ניווט שונות כדי ללמוד עוד ולבחור את התוכנה המתאימה לכם.בנוסף,ניתן להוריד עדכונים ותיקוני תוכנות מאתרי היצרנים (וגם מסלולים ומידע נוסף).
תוכנות ניווט מתחלקות לשני סוגים עיקריים:
תוכנות ניווט עירוניות: מיועדות למשתמש ממוצע,לנסיעה עירונית. מנתחות מסלולי ניווט על בסיס נתוני כבישים,צמתים,מוסדות ציבור ונקודות עניין אחרות הנפרסות על המסך בצורת שכבות מידע.תוכנות מסוימות גם מסוגלות להתייחס לנקודות כמו מיקומי פקקי תנועה ומכשולים בדרך (במידה ויש חיבור של התוכנה לדיווחי תנועה דיגיטליים,TMC ). תוכנות הניווט העירוני הנפוצות בישראל הן iGO,Destinator,GPS2GO ו- MIOMAP.
תוכנות ניווט שטח: אלו הן תוכנות מורכבות יותר, המיועדות לחובבי שטח וג'יפאים. התוכנה מנתחת מסלולי ניווט בשבילים ומעברים תוך התחשבות בגבהים, שיפועים, מדרגות סלע ומכשולים. תוכנות אלו נועדו להבטיח ניווט נוח ובטיחותי בטיולי שטח. תוכנות הניווט שטח הנפוצות בישראל הן NAVIGUIDE, skipper,LANDGUIDE ועמוד ענן. על אף שאין כיום תוכנה שהיא גם תוכנת שטח וגם תוכנה לניווט עירוני (דבר המחייב רכישת שתי תוכנות למעוניינים בשתי האפשרויות) קיימות תוכנות אשר מתממשקות אחת לשנייה. תוכנות אלה מאפשרות לחובבי הטיולים להתחיל את הטיול בנסיעה עירונית ולאחר ההגעה אל איזור הניווט,לחתוך לשביל עפר ולהתחיל את מסלול שטח. מומלץ לברר עם הספק שלכם לאיזו תוכנות מתממשקת התוכנה שלכם.
נקודות חשובות לבדיקה לפני קנייה
אנטנה: טכנולוגיית האנטנה קובעת את איכות התקשורת עם הלוויינים,ומהירות השגת המיקום (FIX). אנטנה בטכנולוגיה מתקדמת (תקן sirf3 )תאפשר למכשיר שלכם להתעדכן ממספר רב יותר של לוויינים ובמהירות, במקרה של איבוד קשר (אם רכבכם נכנס למנהרה, למשל). אנטנה מתקדמת תחדש קשר בתוך שניות בודדות,לעומת אנטנה ישנה יותר שתתחבר תוך חצי דקה ויותר. האנטנה גם קובית את מספר הלוויינים שאפשר לקלוט בכל רגע נתון להשגת FIX.
מסך: רוב המסכים במכשירים הנמכרים בישראל הם בגודל 3.5" ומעלה. מסך גדול יותר יאפשר צפייה נוחה יותר בתצוגת הניווט, אך עשוי לייקר את המכשיר. חשוב לזכור שבנוסף לגודל המסך והצבעוניות שלו, כדאי לבחור מכשיר בעל מסך מוגן סנוור (TRANSFLECTIVE)- ישנם מכשירים אשר המסך שלהם אינו מתאים לתנאי תאורה מסוימים (אור ישיר, למשל) ולא ניתן לצפות בהם בתנאי תאורה שכאלה.
כפתורים: מכשירי PND מתוכננים להפעלה פשוטה, ועל כן כוללים מינימום כפתורים או מסך מגע. חשוב לבחור מכשיר שהכפתורים שלו או האייקונים על המסך אינם קטנים מדי לאצבעותיכם ויהיו לכם נוחים.
מעבד: המעבד הוא המוח של המכשיר, וככל שהוא מהיר יותר ובעל יותר זיכרון כך הוא יוכל להפעיל את התוכנה שלו במהירות גדולה יותר, ולעבוד עם תוכנות יותר "כבדות" המכילות יותר מידע. בנוסף,זמני העיבוד של המכשיר (תכנון מסלול,חישוב סטיות נתיב וכ"ו) יהיו מהירים יותר- מיידיים, במקום 10-20 שניות של זמן חישוב. מהירויות נפוצות של מעבדי PND הן 266, 400 ו-600 MHZ ויותר.
סוללה: רוב מכשירי ה PND מופעלים בסוללה ייעודית נטענת המובנית בתוך גוף המכשיר.כאשר המכשיר ברכב,הוא נטען בדומה לטלפון סלולארי ועל כן אין בעיית סוללה. במידה ואתם מתכוונים להוציא את המכשיר מהמטען שלו, או להשתמש ללא רכב (באופניים,בניווט רגלי) חשוב לבחור מכשיר אשר זמן הסוללה שלו (ללא טעינה) מתאים לאופי המסלול שלכם,ויוכל לשרת אתכם לאורך כל הטיול.
עוצמת שמע: היות ומכשירי הניווט נותנים כיווני תנועה והתראות במערכת קולית, יש לבחור מכשיר אשר תוכלו לשמוע את הכוונותיו גם בחלונות פתוחים או עם הילדים מאחורה. אנחנו ממליצים לבחור מכשיר אשר עוצמת השמע שלו טובה, וניתנת לכוונון.
דיבורית: חלק ממכשירי ה PND מתפקדים גם כדיבורית אלחוטית על בסיס תקשורת BLUETOOTH עם המכשיר הסלולארי שלכם.
אפשרויות נוספות: ישנם מכשירים בעלי ממשק BLUETOOTH לתקשורת עם מכשירים אחרים כמו לפטופים, סלולאריים ו- PDA. באם תרצו להציג נתוני ניווט על מכשירים אלו (בתנאי שהם תואמים את תוכנת המכשיר שלכם), תרצו מכשיר שיש לו אפשרות זו. בנוסף, קיימים מכשירי ניווט בעלי אפשרויות רחבות כמו משחקים, ניגון קבצי mp3, צפייה בסרטים ועוד.
אביזרים: מכשירי ניווט נמכרים בדרך כלל עם זרוע חיבור,מטען וכרטיס זיכרון עליו תוכנת הניווט שלהם (יש מוצרים בהם התוכנה נמכרת בנפרד). ניתן לרכוש זרועות מתכווננות מסוגים שונים בנפרד, אם לא נוחה לכם הזרוע המסופקת עם המוצר.
זיכרון והרחבת זיכרון: מכשירי ניווט בד"כ מכילים את הזיכרון המינימאלי להפעלת תוכנות הניווט שלהם. תוכנות ניווט מסוימות כוללות הרחבות והכנסת יותר נתונים ושכבות מידע ולשם כך דורשות יותר זיכרון. אפשרות הרחבת זיכרון תיתן ביצועים משופרים למכשיר שלכם,והוספת מקום אכסון לקבצים באם המכשיר שלכם כולל יכולת הפעלת קבצי מוזיקה ואחרים.
התקנה ברכב: גם מכשירי ניווט עצמאיים וגם מכשירים שהם אנטנה בלבד הינם פשוטים להתקנה. בחרו מכשיר אשר גודלו מתאים לרכב שלכם, והתקינו אותו בצורה שלא תפגע בשדה הראיה שלכם בעת נהיגה ותאפשר לכם גישה נוחה.
אופניים ואופנועים: יש משתמשים הרוכשים מכשיר ניווט ע"מ להתקינו ולהשתמש בו על האופנוע,או בטיולי אופניים. למשתמשים אלו אנחנו ממליצים לקנות מכשירי ניווט קטנים וקלים ככל הניתן, כדי שלא יסתירו את הדרך או יפריעו לנסיעה. חשוב לזכור שמכשיר ניווט על אופניים אינו נטען בדומה למכשיר המותקן ברכב, וחשוב לרכוב מכשיר אשר הסוללה שלו חזקה דיה כדי לפעול במשך כל הטיול שלכם. בנוסף- אנחנו ממליצים במיוחד לרוכבי אופניים ואופנועים לבחור במכשירי ניווט מוגני סנוור.
תוכנת ניווט: בחרו תוכנה אשר מתאימה לצרכים שלכם- ניווט עירוני או ניווט שטח, וממשק ההפעלה שלה נוח לכם. משתמשים אשר רוצים לשלב תוכנת שטח ותוכנה עירונית באותו המכשיר יכולים לרכוש את שתיהן,ולהתקין במכשיר את הכרטיס עם התוכנה הרצויה בעת הצורך. חשוב לזכור כי מערכת הניווט היא כלי עזר ולא מחליפה את הנהג. תוכנות הניווט מדויקות מאוד אך טעויות יכולות לקרות, ועל כן חשוב להתרכז בנהיגה למען נסיעה בטיחותית עד ליעד הסופי שלכם.
המידע המופיע ב- zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלחו אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין