דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
אורח,
שלום
מדריכי הקנייה של זאפ - טלוויזיות חכמות
לוגו של זאפ
טלוויזיות חכמות הן טלוויזיות המכילות מערכת הפעלה מתקדמת, ההופכת את המסך הפשוט למכשיר צריכת תוכן מתוחכם ועצמאי. בשנים האחרונות הולכת וגוברת הפופולאריות שלהן וכיום הן מהוות כמעט 60% מסך הטלוויזיות הנמכרות בחנויות zap. מה ההבדלים בין הטלוויזיות החכמות השונות ומה צריך לדעת לפני שבוחרים אחת? כל המידע לפניכם.
כל מה שאתם צריכים לדעת על טלוויזיות חכמות
מה זה טלוויזיה חכמה
טלוויזיות חכמות הן טלוויזיות שלהן מערכת הפעלה ייעודית (או מערכת Android TV) המאפשרת צפייה בתכנים ממגוון מקורות תוכן, ואת התקנתן של אפליקציות ישירות על הטלוויזיה. לכל יצרן יש את חנות האפליקציות שלו, כשמערכות אנדרואיד עושות שימוש בחנות האפליקציות של גוגל. בנוסף, טלוויזיות חכמות תומכות בפונקציות מתקדמות כמו שליטה בתוכן המוצג על המסך דרך הסמארטפון או שידור ישיר מהסמארטפון אל המסך, וכן צפייה בתכנים מהרשת הביתית באמצעות ממשק ייעודי.
לשלוט מהסמארטפון ולדבר לשלט
אחד הפרמטרים המבדילים בין הטלוויזיות החכמות השונות הוא מערכת ההפעלה – אותו ממשק שהופך את הטלוויזיה ממסך עם כמה תכונות נחמדות למרכז מדיה שלם. מערכות ההפעלה הפופולריות היום הן WebOS 2.0 שנמצאת בטלוויזיות LG, Tizen הנמצאת בטלוויזיות סמסונג ו-Android TV הנמצאת בטלוויזיות של סוני, פיליפס ושארפ.

מבנה מערכת ההפעלה משתנה בין גרסה לגרסה, אך הרעיון הכללי נשאר. ישנו "עמוד בית" ראשי המציג אריחים או סמלונים המייצגים אפליקציות או פונקציות שונות בטלוויזיה. השליטה והניווט בממשק נעשית באמצעות לחצני החיצים בשלט הרחוק, אך רוב הדגמים החכמים החדשים מגיעים עם שלט המתפקד כמעין עכבר אווירי: מניפים את השלט מול הטלוויזיה והסמן נע בתיאום על המסך. העכברים האוויריים מוסיפים שליטה נוחה ומלאה בפונקציות השונות, להבדיל מניווט עם חיצים בשלט שיכול להיות מתסכל ומגביל למדי. בנוסף, בטלוויזיות חכמות רבות תוכלו לחבר סט של מקלדת ועכבר אלחוטיים באמצעות אחד מחיבורי ה-USB ולשלוט באמצעותם בממשק, כמו במחשב.

בחלק מהדגמים ניתן לשלוט בטלוויזיה באמצעות פקודות קוליות. בטלוויזיות LG למשל ניתן לחפש בעברית דרך המיקרופון המובנה בשלט הרחוק; כל שעליכם לעשות הוא ללחוץ על הכפתור ולומר מה שאתם מעוניינים לצפות בו, והוא יוצג בתוצאות החיפוש השונות (למשל: ב-YouTube).

ואם השלט לא מספיק נוח לטעמכם, בדגמים שכאלה ניתן לשלוט גם דרך הסמארטפון, ללא צורך במשדר אינפרה-אדום המובנה במכשיר. הטלפון מתקשר עם המסך דרך Wi-Fi או Bluetooth ומאפשר לשלוט בכל הפונקציות ישר דרכו, ובחלק מהם אף להציג תמונות וסרטונים ישירות מהמכשיר אלחוטית.

אחד החידושים המשמחים בתחום הוא שמערכות ההפעלה החדשות מגיעות בשפה העברית ועם תמיכה מלאה בכתיבה ובתצוגה של עברית תקינה מימין לשמאל ללא היפוכים ועיוותים. נציין עם זאת שישנם מקרים בהם התרגום של הכפתורים אינו מדויק, אבל עדיין אפשר להבין היטב את הכוונה. כיוון שמדובר במכשיר המחובר לאינטרנט, ניתן לקבל עדכוני תוכנה שוטפים בחינם מהיצרן, המוסיפים תכונות חדשות ומשפרים את הקיימות.
אפליקציות ותוכן מהאינטרנט
מעבר לתפריט הנאה, היתרון המרכזי בטלוויזיה חכמה הוא היכולת להציג תוכן על המסך ללא מכשיר נוסף (כמו ממיר דיגיטלי, מחשב סלוני או מזרים-מדיה). בכל הדגמים החדשים ואפילו בישנים יותר, תוכלו לגשת ל-YouTube ישר מהמסך וגם לצפות בתכנים הקיימים על המחשבים ברשת הביתית. אם תרצו פונקציות מתקדמות הקיימות בסטרימרים ייעודיים, תצטרכו לשדרג לטלוויזיה חכמה מהדור החדש.

במכשירי אנדרואיד TV ניתן להתקין מגוון עצום של אפליקציות, בין אם ייעודיות למכשירי טלוויזיה ובין אם לא. אחת מהן היא האפליקציה הפופולרית KODI, המאפשרת לצפות בתכנים בהזרמה ישירה מהמחשב האישי ומהאינטרנט. במקומות רבים בעולם ובעיקר בישראל ישנה קהילה שוקקת המלמדת כיצד ניתן לצפות בתכנים ממגוון מקורות בחינם ישירות דרך התוכנה, ובטלוויזיות שכאלה ניתן להשתמש בה ישירות על המסך, ללא מכשירים נוספים או שלטים נפרדים.

במערכות הפעלה אחרות כמו Tizen של סמסונג או WebOS של LG, כל אפליקציה שתרצו להתקין על הטלוויזיה צריכה לעבור התאמה מיוחדת על ידי היצרן. המגוון כאן מצומצם בהשוואה לטלוויזיות מבוססות אנדרואיד, אך עדיין תוכלו למצוא מקורות תוכן פופולאריים כמו אפליקציית נטפליקס שבתחילת 2016 הפכה לזמינה בישראל, המאפשרת צפייה בשירות הטלוויזיה בהזרמה ישירה. הטלוויזיות החכמות של LG תומכים בשירות סלקום-TV בצורה מובנית: יש לשלם על השירות בלבד ולא על מכשיר ייעודי, והתוכן זמין דרך האפליקציה הייעודית המותקנת מראש בטלוויזיה.

מעבר לפתרון שמציעות הטלוויזיות החכמות לצריכת תוכן מקוון, חלקן גם נותן מענה לצורכי גיימינג בסיסי: בחלק מהדגמים ניתן להתקין משחקים על הטלוויזיה שבהם שולטים דרך השלט או הסמארטפון, כשבדגמי האנדרואיד המגוון משמעותית רחב יותר. השליטה נעשית דרך השלט המובנה בטלוויזיה או דרך בקר שליטה המתחבר דרך Bluetooth. חשוב לזכור שהמעבדים המובנים לרוב אינם חזקים מספיק כדי להריץ את המשחקים התובעניים ביותר. כך או כך, אנגרי בירדס תוכלו לשחק.
ומה האלטרנטיבות?
טלוויזיות חכמות וסטרימרים חולקים קו דמיון מאוד בולט ביניהם – שניהם מיועדים לצריכת תוכן בסלון הביתי. אך בפועל מדובר בשתי שיטות שונות להגעה לאותה מטרה.

טלוויזיה חכמה היא פתרון אחד כולל לכל צרכי המדיה. שיעור השדרוג בה הוא אחת לארבע שנים ואף יותר, ועלות השדרוג נחשבת לגבוהה. לעומת זאת, סטרימר הוא מכשיר חיצוני ונייד המסוגל לעבור ממסך למסך, ועלותו קטנה בהרבה מזו של טלוויזיה חכמה שלמה.

סטרימר הוא למעשה ממשיך דרכו של מחשב המדיה המוכר – ה-HTPC. מה שבעבר דרש מחשב נייח שלם על כל חלקיו הרועשים, כיום ניתן להגיע לאותה תוצאה מבחינת ביצועים עם מארז קומפקטי ודומם. כמו כן, מערכת ההפעלה הנפוצה אז – Windows Media Center, הוחלפה בממשקים חדשניים, לעיתים טובים יותר ולעיתים פחות, המאפשרים שליטה וניווט נוחים בין כל מקורות המדיה. הסטרימרים הבולטים בשוק פועלים על מערכת ההפעלה של אנדרואיד TV, או גרסה עצמאית של מפתחי הסטרימר.

ההבדל ביכולות בין טלוויזיה חכמה לבין סטרימר טוב הוא זניח, אך מבחינת הנוחות, אלו המשתמשים במקור וידיאו מרכזי בנוסף כמו יס או הוט יאלצו להחליף בשלט הטלוויזיה מקור אל זה שאליו הסטרימר מחובר, ולהשתמש בשלט אחר. כך בכל פעם שתרצו לצפות בתוכן דרך הסטרימר, תצטרכו לחזור על השלבים שוב ושוב. בטלווזייה חכמה כל מקורות המדיה מובנים במסך עצמו והם זמינים באופן מידי.

מבחינת עלות, סטרימר טוב יעלה באזור האלף שקלים – סכום השקול לעיתים להבדל בין דגם חכם ללא חכם של טלוויזיה.
בחירה טבעית למשדרגים
עם ירידת מחירי המסכים, יצרני הטלוויזיות מחפשים דרכים חדשות לגרום לצרכנים לשלם יותר על כל מכשיר. בשלוש שנים האחרונות הייתה זו יכולת התלת-ממד שלא התרוממה, ה-Smart TV ובהדרגה גם רזולוציית ה-4K המציגה תמונה חדה במיוחד. מבין הטכנולוגיות האלה, הטלוויזיות החכמות הן הפופולאריות ביותר: הן לא יקרות מדי והן נותנות מענה לצורך אמתי שרוב הצרכנים יכולים ליהנות ממנו.

אמנם תמיד תוכלו לבחור טלוויזיה רגילה ולהוסיף לה סטרימר, אך אם אתם מעוניינים בפתרון אחד כולל, שלא מצריך התעסקות בשלטים נוספים או הגדרות מיותרות, טלוויזיה חכמה היא הבחירה הנכונה.
המידע המופיע ב zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. במידה ונתקלת בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלח אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין.
ykm לאתר