דלג לתפריט עליון דלג לתוכן דלג לתפריט תחתון
אורח,
שלום
מדריכי הקנייה של זאפ - מזגנים
לוגו של זאפ
בארצנו בעלת האקלים הים תיכוני רווי הלחות, במיוחד באזור המרכז ומישור החוף, המזגן כבר מזמן אינו נחשב לאביזר מותרות, אלא לחלק אינטגרלי כמעט מן הבית. עם זאת, לכל אזור בארץ ולמבנים השונים מתאימים סוגים שונים של מזגנים.
לא בטוחים איזה מזגן לבחור? נבהלים ממושגים כמו BTU או COP? ולמה כדאי לשים לב לצריכת האנרגיה של המזגן? כל מה שרציתם לדעת על מזגנים ולא העזתם לשאול, במדריך הבא.

מאת חן אידן, צוות זאפ
דגשים בבחירת מזגן
הגדרת הצרכים
הצעד הראשון בחיפוש אחר המזגן האידיאלי הוא להגדיר לעצמנו מה בדיוק אנו צריכים. אם יש לנו דירת חדר בתל אביב או אם יש לנו וילה בסביון – צריך להתאים את תפוקת המזגן בהתאם לתנאים בהם הוא אמור לפעול. האזור בארץ בו אנחנו גרים, כמו הקומה וכיוון החלונות כולם משפיעים על תפוקת המזגן שלנו. בנוסף לגורמים אלו, עלינו לקחת בחשבון כמה נפשות חיות בבית, או נמצאות בחדר שאנו רוצים למזג, האם קיימת כמות גדולה של רהיטים או חפצים פולטי חום, האם קירות הבית מבודדים ועוד.
לאחר בדיקת הסביבה בה אנחנו רוצים להתקין את המזגן, נוכל לדעת באילו דרישות אמור לעמוד המזגן החדש, וכך נוכל להתאים לנו את המזגן המתאים ביותר, שיעבוד בצורה היעילה ביותר. ישנם מספר סוגים של מזגנים אשר נבדלים ביניהם בעיקר באופן התקנתם ומיקומם הפיזי.
סוגי מזגים
מזגן עילי: מזגן אשר חלקו העיקרי מותקן בחלק העליון של קיר החדר, והמנוע מותקן מחוץ למבנה. מיועד בדרך-כלל לחלל אחד בלבד שאינו גדול במיוחד (חדר מסוים או חלל פתוח כלשהו).
מזגן רצפתי: פועל בדומה למזגן העילי, אך ממוקם בסמוך לרצפת החדר.
מזגן מיני מרכזי: נועד למזג מספר חללים (חדרים), או לחלופין כאשר רוצים למזג חלל אחד באמצעות מספר פתחי אוורור. מיועד למזג אזור גדול. מזגן זה מורכב מיחידה חיצונית (מדחס) וכן מיחידה פנימית אשר מזרימה אויר לפתחי האוורור השונים, הממוקמים בחדרים שונים בבית. היחידה הפנימית תמצא מעל התקרה בחלל הגג, במקום חלל האחסון (בוידעם) או בתוך תקרה מונמכת.
מזגן חלון: מזגן אשר בנוי מיחידה אחת, פיזור האוויר מתבצע מנקודה אחת בלבד.
היתרון הברור הוא התקנה קלה של המזגן, ואפשרות להתקין אותו לבד. החיסרון הוא בגלל שמדובר ביחידה אחת של מזגן עם מנוע, הוא עלול להיות הרבה יותר רועש ממזגנים אחרים. מזגן חלון הממוקם בחלון חדר השינה צריך להיות שקט במיוחד, על מנת לא להפריע לנו בזמן שנת הלילה. מזגנים מסוג זה כבר אינם משווקים בישראל

מזגן נייד: יחידת מזגן המגיעה על גלגלים או משטח שניתן להזזה. נוח למיזוג חללים קטנים ומשתנים בהתאם לחדר בבית בו אנו נמצאים. מהיחידה יוצא צינור, שמטרתו להוציא את האוויר החם. לחלק ממזגנים אלה יש דלי או מגש שאוגר את הנוזלים שמצטברים בו (עקב תהליך העיבוי) ועלינו לדאוג לרוקן אותם מעת לעת.
מזגן רב מאייד: מזגן זה בנוי מיחידה חיצונית אחת שאליה מחוברים שלושה מאיידים פנימיים - על פי מספר החדרים הרצוי. אנו נהנים מנוחות של שלוש נקודות מזגן שאפשר לשלוט עליהן בטמפרטורות שונות, אך במידה והיחידה החיצונית מתקלקלת – כל המזגנים מפסיקים לעבוד גם כן.
נתונים טכניים
תפוקת חימום/קירור BTU: יחידת BTU (British thermal unit per hour) היא יחידה מקובלת למדידת תפוקת הקור או החום של המזגן. ככל שהשטח שאנו רוצים למזג גדול יותר, תפוקת העבודה הנדרשת מהמזגן תהיה גדולה יותר. אמת המידה היא: 1 וואט = 3.413 BTU/h על מנת לדעת מהו נתון ה-BTU האידיאלי עבורנו, קיימת הנחה קבועה : חדר רגיל זקוק ל600-850 BTU, חדר בקומה גבוהה זקוק ל1200-1600 BTU. כמובן שנתונים אלה משתנים בהתאם לכמות האנשים הנמצאים בחדר, וכמות החפצים הממוקמים בו.
מקדם יעילות COP: תקן אשר חייב עפ"י חוק להופיע על כל מזגן הנמכר בארץ, נמדד בCOP – Coefficient of performance. התקן משקלל את היחס שבין הספק המזגן, ביחס לתפוקת הקור\חום שלו. ככל שנתון זה גבוה יותר, המזגן מאפשר חיסכון רב יותר בחשמל, ומייצר למעשה יותר "קור" בהספק נמוך יותר. כעיקרון, תיתכן סטייה של עד כ10% בין מה שמוצג ע"י היצרן, לבין מקדם היעילות בפועל-סטייה המותרת עפ"י המוגדר בחוק.
דירוג אנרגטי: בדומה למכשירי חשמל אחרים בשוק, כגון מקררים, מכונות כבביסה, מייבשי כביסה ועוד, הדירוג האנרגטי במזגנים מעיד על רמת יעילותו בצריכת החשמל. על פי טבלה המסומנת מאותיות A עד G, ניתן לדעת עד כמה המזגן חסכוני בחשמל (A יעיל ביותר, G פחות יעיל).
צריכת חשמל: כמות האנרגיה הנצרכת נמדדת ביחידות קוט"ש (קילוואט לשעה). חישוב הצריכה נעשה על ידי הנוסחה הבאה: ערך ההספק החשמלי של המזגן (קילוואט) כפול מספר השעות שהמזגן עובד. יש לקחת בחשבון כי חישוב זה אינו מדויק, וייתכנו סטיות קלות בהתאם לטמפרטורה ולאופן בו המזגן עובד.
כוח סוס: ככל שמזגן מספק עוצמה גבוהה יותר, כך ניתן למזג חלל גדול יותר.עד לפני מספר שנים נהוג היה למדוד עוצמה זו ביחידות כוח סוס. כדי לקבל אומדן על כוח הסוס הנדרש מומלץ להתחשב בשיקולים כמו עומס החום באזור, מספר החדרים ואיזה שימוש נעשה בהם (שינה, עבודה, מטבח..), האם הדירה בבית משותף כשמעליו/מתחתיו דירות המספקות בידוד או בית צמוד קרקע. כמו כן מקובל להשתמש בקירוב משוער של אחד כוח סוס ל-10 מטר רבוע, אם שאר הנתונים לא זמינים - בכל מקרה מומלץ להיוועץ בגורם מקצועי. כאמור, בשוק הישראלי נהוג להציג את עוצמת המזגן בכוח סוס, אך יש לציין כי שיטה זו אינה המדויקת ביותר ומומלץ להשוות את התפוקה ב B.T.U. (נהוג קירוב שלפיו 10000 BTU מתורגמים לכוח סוס אחד)
תוספות ואפשרויות מתקדמות
זרימת אוויר: המגמה הירוקה לא פוסחת גם על עולם המזגנים, והדבר מתבטא במגוון תוספות שנועדו לשמור על בריאותנו ועל הסביבה. כיום קיימים מזגנים בעלי פעולות סינון אוויר – על מנת שננשום אוויר נקי יותר, בקרת לחות בחדר ופונקצית הוספת יונים לאוויר. פרמטרים אלו אמנם מייקרים את עלות המזגן, אך בתמורה מספקים לנו אוויר הרבה יותר נעים ובריא. בנוסף, קיימים מזגנים העובדים על "גז ירוק". גז זה ידידותי לסביבה, ומוליך חום בצורה טובה ומועילה יותר, ולכן תורם לחסכון בחשמל.
אינוורטר: טכנולוגיה המאפשרת את הפעלת מדחס המזגן בעוצמות משתנות במזגנים שאינם כוללים מנגנון אינוורטר ניתן למצוא מדחס אשר עובד בעוצמה אחת בלבד, אשר נדלק וכבה בכל פעם כדי לווסת את הטמפרטורה. מזגני אינוורטר מצוידים במדחס המסוגל לשנות את עוצמת פעולתו, ולעבוד באופן קבוע, פעולה אשר מאריכה את חיי המדחס, שומרת על טמפרטורה קבועה בחלל החדר, חוסכת חשמל (עד 30%), והופכת את פעולת המזגן לשקטה הרבה יותר.
למרות יתרונות אלו, ישנם מצבים בהם ההשקעה הכספית הנוספת במזגן אינוורטר, עשויה שלא להצדיק עצמה. לדוגמא, במידה ומדובר במזגן אשר אמור לקרר חלל גדול, או כאשר המזגן אינו מפועל לפרקי זמן של למעלה מ-5-4 שעות. במצבים אלו המדחס ממילא יעבוד בשיא עוצמתו, כך שיתרונות טכנולוגיית האינוורטר לא יבואו לידי ביטוי.
שלט רחוק: לרובם המוחלט של המזגנים המודרניים יש שלט רחוק איתו ניתן לשלוט על כל פעולות המזגן. בין אם על הטמפרטורה, עוצמת זרימת האוויר או אפילו על כיוון הזזת תריסי המזגן. בנוסף לפונקציות הרגילות, קיימים שלטים המצוידים בחיישני טמפרטורה, ש"מרגישים" את החום או הקור סביבנו ובהתאם לכך מתאימים את טמפרטורת המזגן.

טיימר: מרבית המזגנים מגיעים עם פונקצית טיימר, המאפשרת לנו לשלוט כמה זמן המזגן יעבוד, ולעיתים גם נותן לנו לשלוט מתי להפעיל את המזגן. יתרון ברור בחדרי שינה ובחדרי ילדים, בהם אנחנו לא מעוניינים שהמזגן יפעל במהלך כל הלילה.
אחריות
בעת קניית מזגן, חשוב לשים לב לנושא האחריות. לעיתים קרובות אחריות מקיפה יותר משמעותה תוספת מחיר, אך לב שקט לאורך זמן. יש לברר מול הספק דרכו אנו קונים מה כוללת האחריות ולכמה זמן היא תקפה. שימו לב שישנם מזגנים בהם ניתנת אחריות למספר רב יותר של שנים, אך החל משנה מסויימת יש לשלם את עלות הביקור של הטכנאי. לכן, כדאי לשים לב לתנאי האחריות בדיוק באותו אופן בו אתם בודקים את עוצמת המזגן, תפוקתו, או כל מאפיין טכני אחר.
המידע המופיע ב zap מסופק על ידי החנויות עצמן ובאחריותן בלבד. במידה ונתקלת בבעיה כלשהי בנתונים המוצגים באתר, אנא שלח אלינו הודעה ואנו נטפל בעניין.
ykm לאתר